Dejvův wargamingový koutek

Hry s válečnou tématikou, strategie, akční.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 900
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Ataman »

Daver píše: 15/7/2023, 21:12V srpnu si udělám repete :)
Poslušně hlásím, že se navrátím až v říjnu. Bude-li tedy nějaké repete podzimní/zimní, rád se zůčastním.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Daver »

Ataman píše: 15/7/2023, 12:14 Tak sem hoši potom hoďte nějaký povídání, dojmy AAR, cokoliv...kdybych nebyl pryč, zajel bych se taky podívat.
Tak jsi se dočkal, bude minireport. většinu fotek budu dávat do spoilerů at to tu neni zatapetováno.


22. června jsem se zastavil v Rubikonu na trochu toho námořního hraní. Hrály jsme General quarters 3. Já jsem vytáhl US Navy, muj protivník vytáhl IJN. Již večer před akcí jsem si udělal příjemnej večer u seriálu Terminal list a screenshotoval, tisknul a hlavně laminoval. Zalaminované kartičky lodí a battle logů se ukázaly jako vyborná věc pro znovupoužití. A taky ty věci víc vydrží, samozřejmě :D

Obrázek
Na hraní dorazil i tady nás kolega Raiden a v druhé hře se dokonce dostal i do hry, když se s mým protivníkem podělil o vedení flotily.
První na čem jsme se dohodli bylo měřítko pohybu a měřítko střelby. Věc je, že střelecká tabulka je do 30 000 yardů, ale při měřítku že 10cm je 1000 yardů to vypadalo tak že ve druhém kole jsme byli prakticky na point blank, takže jsme se dohodli že pro pohyb bude 1cm = 1kts a pro střelbu 10cm = 3000 yardů a fungovalo to výborně, dokonce jsme tu a tam nebyli ani v range na střelbu, což bylo prostě fajn.

Anyway, stihly se dvě hry. Jedna na rozehřátí, kde jsme každje měli jednu divizi s těžkým křižníkem a 2 torpédoborci. Postupně jsme okolo sebe kroužili a ničili se.
Druhá hra byla větší a tam jsme už přihodili do mixu i torpéda, což v kontextu s tím že muj protivník byli japonci tak to byli velké špatné.
Já měl 2 divize, v jedné byla USS San Francisco a 2 torpedoborce (myslím že Farenholt a Monsen) a v druhé jsem měl USS Bois také v doprovodu dvou torpédoborců (Benham a Laffey). IJN měla v podstatě divize zrcadlově, v jedné bylo Takao s doprovodem a v druhém Tama s doprovodem. Jejich torpédoborce si nepamatuji, ale vím že měli fakt hodně torpéd :D.
IJN své dvě divize vedli na jedno křídlo s tím že se sami sobě trochu pletli, daň za to že každé divizi IJN velel jiný admirál. Já jsem své divize rozdělil, každou jsem poslal na jedno křídlo v pokusu obklíčit IJN a zároveň snížit šanci na masové zasažení torpédy.
Nájezdy s torpédy jsme udělali asi v 5 kole, leč neúspěšně, některé trasy torpéd byli velmi těsné, až v 7. kole se povedlo IJN vypustit torpéda tak, že mi v jednom kole zmizeli dva torpédoborce v masivní explozi. Střelba z Takaa dříve pošramotila San Francisco tak, že se začalo stahovat z bitvy. Celkově tahle divize dostala dost po čuni kdy jeden torpédoborec byl potopen a San francisco to zabalilo. Ale ani pro IJN to nebyl žádný med. Tama se dostala na ideální dostřel USS Bois, kterej ji prorazil bulkhead a zároveň ji zápálil a za tohohle spektakulárního pohledu šla Tama ke dnu. Japonské torpédoborce ukázali jako mnohem vytrvalejší, 2 zůstali "mrtvé ve vodě" když jsem jim zníčil pohon a očesal je o zbraně ale ne a ne je potopit.
Hru jsme ukončili když nám zbyl jen USS Bois a IJN Takao, které se snažili dostat na ideální úhel pro dělostřelbu. Zbytek našich sil byl na dně, dead in water nebo ustupoval. Celkově velmi zábavné a já se stal vlastníkem Slávkovo 3D tisknutých IJN protože prohlásil že si je vytiskně znova a lépe :).
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 397
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Raiden »

Tato hra je opravdu skvělá a velmi příjemně mě překvapila, přesně takhle si představuji dobrou hru s námořní tématikou :) Rád si to někdy zopakuji :)

Daver píše: 24/7/2023, 16:17 Ale ani pro IJN to nebyl žádný med. Tama se dostala na ideální dostřel USS Bois, kterej ji prorazil bulkhead a zároveň ji zápálil a za tohohle spektakulárního pohledu šla Tama ke dnu.
V podstatě to odpovídalo historickým skutečnostem: kdykoliv se tyto japonské lehké křižníky dostaly na dostřel amerických šestipalcovek, byl to krátký proces (Jintsu v bitvě u Kolombangary, Sendai v bitvě v zátoce císařovny Augusty...) :lol:

Daver píše: 24/7/2023, 16:17 IJN měla v podstatě divize zrcadlově, v jedné bylo Takao s doprovodem a v druhém Tama s doprovodem. Jejich torpédoborce si nepamatuji, ale vím že měli fakt hodně torpéd :D.
Nájezdy s torpédy jsme udělali asi v 5 kole, leč neúspěšně, některé trasy torpéd byli velmi těsné,
Ty dva moje torpédoborce byly Akizuki a Wakatsuki. Škoda té mé první torpédové salvy, kdy jsem oběma velmi těsně minul ten tvůj křižník Boise, co mi potopil tu Tamu :lol:
雷電
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Daver »

Raiden píše: 24/7/2023, 19:51
už jsme si na FB udělali chat group, tak kdyby byl zájem, můžeš se tam přidat (pokud jsi na FB)

Jinak, nevydržel jsem to a pořídil jsem si nejnovější versi GQ. Ta co jsme hráli je z roku 2006 a ta nová je z roku 2012.

nu, co se změnilo.
Přibylo +20 stránek, mnoho barviček (mnoho fotek co bylo v předešlém PDF černobílé jsou nyní barevné), stejně jako se vybarvili kartičky lodí, dle jejich národnosti (IJN světle červené katičky, US tmavě modré, RN tmavě červené). Celkově jsou pravidla maličko hezčí, furt jsou to fuckin wall of text, ale s tím se tak nějak počítá.
Jsou nyní gunnery tabulky pro Royal Netherland Navy, Soviet navy, Spanish Navy atd atd.
Co se týče pravidel. Lehké změny doznal pohyb. Tam to ale takové drama není. Drama se koná až u torpéd, která jsou mnohem více user friendly. Už se na tajňáka nemusí štelovat papírek se směrem torpédového útoku. Stačí jen napsat v jakém kole byl útok proveden a na tajňáka se napíše, dle nové Gyro šablony směr útoku. Velmi šikovné. No a na závěr, i gunnery a torpédové tabulky doznaly pár změn. U Gunnery několik modifikátorů a turbo pointblank na 3000 yardů a u torpéd je třeba navíc hitování, pokud je cíl Dead in the water.
Už se těším až si to znova zkusím. A jsem furt v šoku, že jsem v podstatě vyzkoušel jen povrchovou vrstvu, nedostal jsem se ani k ponorkám natož k letadlovým lodím nebo letadlům samotným

nahoře je starý wording torpéd, dole je nový wording a přikládám i jak vypadá templáta
a samozřejmě, střelecká tabulka taky doznala změn. Přibyla ještě jedna turbo point blank sekce, torpéda dostala víc možností a je tam víc modifikátorů.
Nalevo je stará tabulka, napravo je "nová"
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 397
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Raiden »

Podle toho popisu by ta nová verze mohla být dobrá :D
Daver píše: 3/8/2023, 00:43 Jsou nyní gunnery tabulky pro Royal Netherland Navy
Tak to by šlo dát dohromady ten ABDA force, jak jsi to navrhl :D Mohli bychom pak dát bitvu v Jávském moři, to by mohlo jít odehrát dobře :D
雷電
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 900
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Ataman »

Daver píše: 24/7/2023, 16:17Tak jsi se dočkal
Paráda, děkuji :up:
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Daver »

Odehrána další hra v General quarters!

Nově jsem si pořídil versi 3.3, která má několik změn. Od Thisisme mám IJN flotilu, kterou jsem hodil do barvy večer před hrou. Je to poměrně speed paint, prace na 3 hodiny u kterých jsem sledoval typka vo hraje ABDACOM Mod pro pc hru War on the sea, odkaz dávám níže do spoileru, je to fun a filmové úvody do každého dílu jsou dobré. Chlapík očividně dělá víc serií s historickou tématikou, ale já zatim sledoval jen zoufalý boj ABDA force v Jávském moři
phpBB [video]


Anyway, můj protivník, třebaže to hrál poprvé se chytil velmi rychle, a hra celkem odsejpala. Ztraceny čas byl u torpéd, protože jsou udělaná nově a mnohem jednodušeji.
Zde do spoileru udám popis, jak se teď hrají torpéda

A pak druhej zásek byl u kolize. Ta mne přijde obecně dost chaoticky napsána. Jinak torpéda lítala sem tam. US navy ztratila USS Atlantu, která se dostala až příliš blízko a dostala plnou salvu od Takaa a torpédoborec Barton. IJN ztratila taktéž torpédoborec
Už by to chtělo námořní mat 🙂
Zkoušel jsem studovat pravidla pro Aerial operations a je to jak jiná hra 🤣
Níže pár fotek:
Obrázek

Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Daver »

přišel mi základ pro ABDA force. HNLMS Tromp, HNLMS De Ruyter a HNLMS Java. Bude doplněno HMS Exeter, USS Huston, možná dosypu nějaké australany a torpédoborce.
pokud si něco objednáte z GHQ přijde vám to v takovém blisteru s velmi 80s popiskem na složení :D

Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Daver »

A hezky slepence na podstavcich. Když vidím s čím šly Nizozemci na Japonce, tak nemůžu jinak než obdivovat jejich šílenou statečnost
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 900
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Ataman »

Daver píše: 12/8/2023, 14:44 ABDACOM Mod pro pc hru War on the sea, odkaz dávám níže do spoileru, je to fun a filmové úvody do každého dílu jsou dobré. Chlapík očividně dělá víc serií s historickou tématikou, ale já zatim sledoval jen zoufalý boj ABDA force v Jávském moři
Vypadá to tuze zajímavě, i ty jeho další mody, třeba se k tomu někdy dostanu, za dlouho, hodně za dlouho, právě totiž dorazilo:
https://boardgamegeek.com/boardgame/322 ... nd-edition
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 900
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Ataman »

Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Daver »

Ataman píše: 9/10/2023, 21:20 Že du zas po delší době kolem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... A/viewform
můžu se o to podělit? :) na FB máme skupinu Historický wargaming v ČR, určitě by se našly nějací zájemci :)
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 900
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Ataman »

Daver píše: 16/10/2023, 07:39můžu se o to podělit?
Je to iniciativa Petra Mojžíše:
https://petrmojzis.static.app/index.html#contacts1-d
a samozřejmě, šiř to kde můžeš.
Daver píše: 16/10/2023, 07:39na FB máme skupinu Historický wargaming v ČR
To je ono?
https://www.facebook.com/groups/histori ... amingczsk/
Naposledy upravil(a) Ataman dne 16/10/2023, 21:26, celkem upraveno 1 x.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Daver »

Ano, to je ono. Probíráme tam hlavně figurkový wargaming. Námořní, napoleoniku, středověk, měřítka od 28mm do 6mm, prostě všechno :)
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 900
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Ataman »

Tak sem tam nakouk a zase šel pryč, bych musel bejt sprostej. Že nikdo nemůže vědět všechno, notabene kdo je to nějakej Mojžíš
(pro vysvětlení začínající dizajnér GMT:
https://www.gmtgames.com/p-949-the-bell ... vakia.aspx
https://www.gmtgames.com/p-1060-ika-ref ... -1421.aspx)
to chápu, ale neschopnost tamějšího moderátora pochopit sousloví "průzkum zájmu" a kecy o kastrolech pro důchodce, Cimrmanech a výkřicích do tmy sou na mě moc.
Asi už sem na to moc starej.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Daver »

první várka letadel, pro USS Wasp.

Měřítko je 1:600.
Lidi co napsali pravidla doslova doporučují měřítko od 1:600 až do 1:2400. Další možnost jsou žetonky, ale to není tak vizuálně přitažlivé :)
Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 397
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Raiden »

To vypadá dobře! A co to, že jsi si z amerických letadlovek vybral zrovna Wasp? :D
雷電
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Daver »

Raiden píše: 2/11/2023, 22:14 To vypadá dobře! A co to, že jsi si z amerických letadlovek vybral zrovna Wasp? :D
Jsem nechtěl jít do full scale fleet carrieru jako byl Lexington-class nebo Yorktown-class, chtěl jsem něco menšího, ale amíci v té době nic jako lehkou letadlovku neměli. kolega si pořídil Zuiho, tak jsem chtěl být velikostně blízko...i když je mi jasné, že jsem dotáhl bouchačku, do boje s noži :D
Plus, USS Wasp je taková maličko nedoceněná v Pacifiku a dost se na ni podepsala snaha šetřit. Což nic nemění na faktu, že měla plnou leteckou skupinu. 26 Wildcatů, 25 Dauntlessů a 11 Avengerů. S tím se zapojila do bojů u Guadalcanalu.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 397
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Raiden »

Tak to jo :D Pokud jde o letadlové lodě z bojů o Guadalcanal, mými oblíbenci na americké straně jsou Saratoga a Enterprise.
雷電
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11577
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Dejvův wargamingový koutek

Příspěvek od Dzin »

Tak to u mě vede Hornet a Enterprise. :wink:

Co se týká letecké skupiny Waspu u Guadalcanalu. Na začátku operace to bylo velitelský Avenger CVG-7 dále 29 Wildcat z VF-71, po 15 Dantlessech z VS-71 a 72 a 9 Avengerů z VT-7 celkem 69 letadel. U Šalamounů operovala s velitelským Wildcatem a 28 Wildcatů, 2x 18 Dautlessů a 15 Avengerů, celkem 80 letadel.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Počítačové a deskové hry“