Stránka 1 z 1

Jerome Klapka Jerome (1859-1927)

Napsal: 15/1/2018, 15:38
od Rase
licensed-image.jpg

Jerome Klapka Jerome

Jerome Klapka Jerome (1859-1927) byl anglický spisovatel a redaktor, známý zejména pro své humoristické povídky a cestopisy. Narodil se 2. května 1859 v anglickém Staffordshiru, jako čtvrté dítě do rodiny laického kazatele otci Jerome Clapp Jeromovi a matce Marguerite Jeromové, své prostřední, neanglicky znějící jméno Klapka dostal na počest rodinného přítele maďarského generála a politita Györgya Klapky (1820-1892), který tehdy pobýval v Anglii. Jerome neměl lehké dětství, jak sám píše ve svém životopisu Můj život a doba (My Life and Times). Vyrůstal v chudých poměrech společně se sestrami Paulinou a Blandinou a bratrem Miltonem, který brzy zemřel. V roce 1874 zemřel i jeho otec a z finančních důvodů byl donucen zanechat studií na střední škole a začít si vydělávat na živobytí sám. Čtyři roky pracoval jako dělník u železniční společnosti London and North Western Railway. Později pracoval také jako učitel, skladník, uředník u advokáta a jako ochotnický herec (pod uměleckým jménem Harold Crichton) v kočovné herecké společnosti. Po třech letech společnost opustil a začal psát drobné eseje a krátké humoristické příběhy, leč bez většího úspěchu. Dne 21. června 1888 se oženil s Georginou Elizabeth Henrietta Stanley Marris, která se až devět dní poté rozvedla se svým prvním manželem. Georgina měla z předchozího pětiletého manželství dceru, která zdědila jméno po své matce a přezdívalo se jí Elsie. Jejich svatební cesta probíhala na řece Temži, což výrazně ovlivnilo Jeromovo další a nejvýznamnější dílo Three Men in a Boat (Tři muži ve člunu). Původně se jednalo o seriál příběhů vycházející v časopise Home Chimes. Po deseti letech pak vydal její volné pokračování Tři muži na toulkách, kde popisoval cestování po Německu. Zde mimo jiné barvitě popisuje i zvláštní druh souboje s dlouhými šavlemi - zvaný Mensura, který byl svého času oblíben mezi německými studenty v buršáckých spolcích - Burschenschaft. V roce 1892 začal vydávat ilustrovaný měsíčník The Idler (Lenivec), ale po pěti letech musel vydávání periodika ukončit. Své zkušenosti z celého podniku zúročil v knize Tommy a spol (Tommy and CO) z roku 1904. Po propuknutí války se dobrovolně nabídl sloužit své vlasti, ale do britské armády nebyl kvůli vysokému věku přijat. Chtěl pomáhat alespoň nějakým způsobem, a tak pracoval ve francouzské armádě jako řidič sanitky. Zkušenosti z války a smrt jeho nevlastní dcery Elsie v roce 1921 oslabily jeho tvůrčí a životní energii. V roce 1926 publikoval svoji autobiografii My Life and Times. O rok později na cestě z Devonu do Londýna přes Cheltenham a Northampton utrpěl těžký úraz, který mu způsobil krvácení do mozku a ochrnutí. Dva týdny byl ošetřován v nemocnici Northampton General Hospital, 14. června 1927 zraněním podlehl. Byl zpopelněn v Golders Green vedle své rodiny. V jeho rodném Walsallu později zprovoznili muzeum zaměřené na Jeromův život a dílo.

Zdroj:
http://www.jeromekjerome.com/
http://www.victoriansecrets.co.uk/below ... -k-jerome/
http://palba.cz/viewtopic.php?f=296&t=4832
https://cs.wikipedia.org/wiki/Gy%C3%B6rgy_Klapka
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jerome_Klapka_Jerome

Jerome_K._Jerome_02.jpg
e2b087a8dbea94dc4ebf07ed56d2c957.jpg
Jerome Klapka Jerome (1859-1927)

Re: Jerome Klapka Jerome

Napsal: 15/1/2018, 17:52
od Danken
Dodám že v knize Tři muži na toulkách je i popis Prahy a něco málo o defenestracích...

Re: Jerome Klapka Jerome

Napsal: 15/1/2018, 18:48
od Vlastimil Čech
Citát z knihy, ketrý se nedá zapomenout: "V Rakousko-Uhersku vládne tuhý absolutismus, který je mírněn znamenitým šlendriánem" !
Toto se týkalo Čechů, Prahy etc... Nemrzí mne to.

Re: Jerome Klapka Jerome

Napsal: 15/1/2018, 18:52
od Rase
Našel jsem pěkný výňatek z Tři muži na toulkách - ukázka z kapitoly 8:

Návštěvu Prahy jsme byli nuceni poněkud prodloužit. Praha je totiž jedno z nejzajímavějších měst v Evropě. Její kameny jsou prosáklé historií a bájemi; každé její předměstí určitě bylo někdy bojištěm. To je to město, co počalo reformaci a vysedělo třicetiletou válku. Ale poloviny všech svých útrap mohla být Praha patrně ušetřena, kdyby měla méně veliká a ne tak lákavě příhodná okna. První z těch mohutných katastrof uvedla v pohyb tím, že vyhodila sedm katolických konšelů z oken své radnice na píky husitů. A k té druhé dala později signál tím, že z oken starobylého hradu na Hradčanech vyhodila zase královské místodržící - to byla druhá pražská defenestrace. Od těch dob se v Praze rozhodovalo ještě o mnoha fatálních problémech; ale jelikož se vyřešily bez násilí, lze patrně usoudit, že se projednávaly ve sklepích. Okno jakožto argument by zřejmě pro každého roduvěrného Pražana znamenalo vždycky příliš silné pokušení. :) další ukázka viz odkaz: http://www.upah.cz/filesource/Tri_muzi_ ... kach_2.pdf

Re: Jerome Klapka Jerome

Napsal: 16/1/2018, 16:00
od Inconnu
Budu si ho muset přece jen někdy přečíst, ten styl humoru mi imponuje.

Re: Jerome Klapka Jerome

Napsal: 16/1/2018, 17:06
od Mirek58
No, když jsem kdysi dávno četl Tři muže ve člunu, dostával jsem záchvaty smíchu.
Geniální autor!

Re: Jerome Klapka Jerome

Napsal: 16/1/2018, 17:44
od kik
Můj oblíbený autor - scény typu vaření irského guláše či dialog foxteriéra Montorencyho (snad jsem to jméno nezvoral) s kocourem ze Třech mužích ve člunu či nákup bot nebo dialog ve vlakovém kupé podle příručky pro turisty ze Třech mužů na toulkách jsou nezapomenutelné.

Re: Jerome Klapka Jerome

Napsal: 16/1/2018, 22:34
od Martin Hessler
S tvorbou tohoto pána jsem se poprvé setkal ještě jako dítko školou povinné, na otcově gramofonové desce v podání pana Horníčka. Zaujala mne tak, že jsem se ke knížce Tři muži ve člunu a na toulkách vrátil o něco později jako teenager - a pak ještě asi 8x. Nenapodobitelná schopnost glosovat cokoli zcela nezaměnitelným a skvělým způsobem - něco ve stylu "My Angličané ztrácíme hodinky, ale neztrácíme klid". Viz scéna, kde George zkouší hrát na banjo a pejsek Montmorency ho ruší vytím...

"Co to toho psa posedlo, že takhle vyje, když já hraju?" vztekal se George a házel po něm botou.
"Co to tebe posedlo, že takhle hraješ, když on vyje?" odpovídal mu Harris a vždycky tu botu zachytil. "On za to nemůže. Má hudební sluch, a když ty hraješ, tak prostě výt musí."


Asi se stavím ve starém bytě, pohrabu se ve skříni a zkusím tu ohmatanou paperbackovou knížečku najít...