Stránka 1 z 1

Útočná puška FAMAS

Napsal: 18/12/2008, 15:19
od reddog
Obrázek

Fusil dAassault de la Manufacture d'Armes de St-Etienne "Le Clairon"

První pušky koncepce "bull-pup" ve francii začaly vznikat v roce 1946 v AME. Zbraň FAMAS byla zkonstruována Paulem Telliem koncem 60 let 20 stol v Armádní zbrojovce St.Etienne - Giat .Konstruktéři zvolily na svoji dobu převratnou koncepci " bull- pup " První prototyp vznikl v roce 1971. V letech 1972 - 1974 prošla puška intenzivním armádním zkušebním programem.Něž byly dokončeny testy , vyhodnoceny a došlo k rozhodnutí, byla provizorně do výzbroje zavedena puška SIG-540. Protože puška Famas vykazovala velmi dobré vlastnosti,spolehlivost,odolnost a byla proto v roce 1978 zavedena do výzbroje. Stala se první sériově vyráběnou a zavedenou puškou systému "bull-pup" na světě.Puška je vojáky hodnocena velmi kladně jediné mínus je větší hmotnost,což ovšem pozitivně přispívá ke klidnému chování při střelbě a umožňuje střelbu jednou rukou. Puška je vyrobena z lehkých slitin, oceli a plastů. Je koncepce " bull-pup", závěrový a kladívkový bicí mechanizmus spolu se zásobníkem jsou v hlavišti plastové pažby. Systém zbraně je založen na částečně uzamčeném závěru využívajícím zpětný ráz. Závěr je bržděn zdánlivým zvětšením hmoty závěru ( dělený závěr) pomocí zvratné páky.Tento systém si již ve 30let. 20stol. patentoval maďarský konstruktér Kiraly.Byl také použit v konstrukci francouzského kulometu AA-52 a firmou CzechWeapons. V nábojové komoře jsou podélné Revelliho drážky, pro lepší vytahování nábojnic. Stoupání vývrtu 228 mm se 3 pravotočivými drážkami umožňuje střelbu střelivem M193/SS109. Přepínač umožňuje střelbu jednotlivě ,po třech ranách a nepřetržitou dávkou.Rukojeť je dutá a umožňuje prostor využít pro uložení např. náhradní el.baterie. Zásobník je u verze F1 rovný, u verze G2 je zahnutý a zaměnitelný se zásobníkem z pušky M16.V horní části těla pušky je integrovaná dlouhá lišta, která nese stavitelná dioptrická mířidla a zároveň může být lišta použita k přenášení. Zbraň je vybavena podélně sklopnou dvounožkou.Na zbraň je možné nasadit bodák.Integrovaný nástavec (pr.22mm NATO standard) který funguje jako tlumič výšlehu a úsťová brzda, umožňuje odpalovat puškové granáty.Na pušku lze nasadit podvěsný granátomet, tlumič hluku a další příslušenství.Velmi jednoduše lze pušku upravit pro levoruké střelce. Puška Famas byla použita Francouzkou armádou v Libanonu, Čadu (operace Manta),Bosně, Perském zálivu a Afgánistánu. Při návštěvě Paříže určitě potkáte hlídkující vojáky s FAMAS v okolí Eiffelovy věže. Velmi často je také používána Francouzkou policií. Menší množství používají filipínské speciální jednotky při operacích proti teroristům.

Varianty:
F1 - ve výrobě od roku 1975 do 2000 bylo vyrobeno 400 000 kusů. Exportována v malém množství do Senegalu,Džibuti.Filipín a SAE
G1 - mezityp od roku 1990,zbraň má větší lučík kryjící celou ruku a nové plasty.
G2 - ve výrobě od roku 1994,tvarově odpovídá verzi G1 ale múže používat jen zásobník odpovídající normě STANAG ( M16) od roku 1995 zaveden ve francouzském námořnictvu.
G2/Felin - Felin 2001 , laserový dálkoměr ,elektro-optický zaměřovač,spojovací rozhraní a přilbový displej,prototyp zbraně pro digitální bojiště
Commando - nelze odpalovat puškové granáty , hlaveň 405mm
Sniper - odstřelovačská verze s těžkou hlavní 620mm
SMG - samopal, zvětšený lučík kryjící předpažbí , hlaveň 320mm


Technické informace:
FAMAS F1 / FAMAS G2
ráže - 5,56NATO
délka - 757mm
délka hlavně - 488mm
váha bez nábojů - 3,61kg / 3,8kg
kapacita zásobníku - 25 ran / 30ran STANAG
úsťová rychlost - 960m/s / 925m/s
kadence - 900-1000 ran/min./1000-1100 ran/min.
účinný dostřel - 300m / 450m


Zdroj
Giat Industries
Armée de Terre
nationmaster.com

Obrázek Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Napsal: 18/12/2008, 15:33
od Sgt.Pierro
Dobrá práce reddogu. Zajímavý článek o ještě zajímavější zbrani. Máš představu o počtu vyrobených verzí G1 a G2??

Napsal: 18/12/2008, 15:40
od reddog
Děkuji , začínám tak snad to bude časem lepší.Jinak G1 byl mezityp takže se udělalo jen pár kusů a pak šmitec.
A pak začaly frkat G2 ale kolik jích zatím udělaly to nevím. Výroba pořád běží takže jich bude asi hodně.

Napsal: 18/12/2008, 17:26
od sa58
"Trumpeta" se mi líbila víc než tolik opěvovaný Steyer AUG. Ten se rychle stal zbraní "budoucnosti" v Hollyúdu...
I když celkově tady těm plastovým věcem moc nevěřím, klasický Mauser nebo Lee-Enfield se mi líbí daleko víc.

Jen krátká poznámka po autora - trochu jsem ti článek přeformátoval, snad ti to moc nevadí.

Napsal: 18/12/2008, 17:30
od Pátrač
Slyšte - slyšte. Zajímavé čtení. Velmi se mi líbí granát odpalovaný přímo z hlavně. Je to takový návrat do minulosti, ale dobré věci není třeba vymýšlet- stačí je oprášit upravit a voják získá výhodu.

Pěkné čtení.

Napsal: 18/12/2008, 17:56
od reddog
sa58 - děkuji , mě ten formát ještě nejde tak snad někdy příště :)

Napsal: 19/12/2008, 15:52
od Mantra
Musím říct, že s Famasem, se střílí velice dobře. Je to velmi přesná zbraň a vleže s bi-podem nelze minout. Zpětný ráz snad ani nem. Přípomínal mi vzduchovku.
Neštěstí je rozborka, zborka a čištění zbraně!! Části závěru jsme myli ve vodě s jarem a ten se leskl, jako naše plynová komůrka po použití brusné pasty a vrtačky. Vždycky jsem vzpomínal na náš sapík.
Výhoda Famasu, že je oboustranný. Jenom občas jsem s ním měl problém při střelbě, že spaliny foukali přímo do oka.
Střelba s granátama vyžaduje trénink, pořádně ho přitlačit k zemi a mířit. Ve stoje jsem granát nestřílel, jenom vleže.

Napsal: 19/12/2008, 16:17
od reddog
jo konstrukce je to povedená , leckterej konstruktér zbraní by se mohl poučit.
skoro každej kdo stím střílel ji hodnotí velmi dobře.

Napsal: 19/12/2008, 20:22
od wildesau
Mám dva kámoše co jej pár let intenzivně používali a taky jej docela chválili.

Napsal: 26/4/2009, 15:54
od Heckler
Foukání spalin do oka je všeobecný problém zbraní bull-pup a také proto se od nich spíše ustupuje.

Napsal: 26/4/2009, 19:04
od alibaba
Heckler píše:Foukání spalin do oka je všeobecný problém zbraní bull-pup a také proto se od nich spíše ustupuje.
Nezda se mi, ze by se od koncepce bullpup ustupovalo, spis naopak. Posledni utocne pusky/karabiny zavedene do vyzbroje jsou povetsinou koncepce bullpup.
Foukani spalin je spise problem vyhozneho okenka umisteneho pomerne vysoko. ( napriklad Steyr Aug)

Napsal: 30/5/2009, 18:23
od Martin Hessler
Nezda se mi, ze by se od koncepce bullpup ustupovalo, spis naopak. Posledni utocne pusky/karabiny zavedene do vyzbroje jsou povetsinou koncepce bullpup.
Je to spíš otázka vkusu. Klasické uspořádání útočné pušky se drží dost houževnatě a má své výhody... Nepotřebuje úpravy pro použití z opačného ramene (to u bullpupů vyřešila zatím jen zbrojovka FN, a to za cenu dost složitého a choulostivého systému vysunování nábojnic tunelem směrem dopředu - čili dalšího možného zdroje závad), a nejde zdaleka jen o leváky, kterých je v evropské populaci asi 7%. Zkuste si někdy střílet zpoza krytu ZLEVA z pravého ramene, nebo opačně.
Horší je ale to, že střelec má u bullpupu přiloženu tvář prakticky k pouzdru závěru. Rázy závěrového mechanismu a hluk výstřelu se tak přenášejí bezprostředně přímo do lebeční kosti, což mnoha střelcům vadí. U některých nováčků to evokuje strach z výstřelu, jiní střelci trpí po delší střelbě bolestmi hlavy nebo rozostřeným viděním. Problémy také bývají s výměnou zásobníku vleže, střelec musí vystrčit pušku daleko dopředu, aby dosáhl na objímku zásobníku a nemusel se přitom zvedat. Zkrátka, oboje (klasická pažba i bullpup) má svá plus a mínus.

Napsal: 31/5/2009, 13:38
od alibaba
Martin Hessler píše:Zkrátka, oboje (klasická pažba i bullpup) má svá plus a mínus.
To nikdo nepopira. Co se tyce tech vyhod a nevyhod, je to celkem vyrovnane.
U tech razu zbrane to je velmi individualni a zavisi to podle celkove konstrukce zbrane. Tento problem je i u zbrani normalni koncepce. Pokud zbran nema nejaky druh amortizeru a je celokovova, tak je celkem jedno jestli je zaver o par centimetru ve predu.
U koncepce bullpup je prave lepsi kontrola zbrane v obou rezimech strelby a proto byvaji i tyto zbrane o neco presnejsi.

Napsal: 3/6/2009, 09:29
od Martin Hessler
U koncepce bullpup je prave lepsi kontrola zbrane v obou rezimech strelby a proto byvaji i tyto zbrane o neco presnejsi.
Osobně jsem střílel z StG-77 (Steyr AUG ve verzi pro rakouský Bundesheer) a z britské SA-80. Po střelecké stránce jsou obě velmi dobře ovladatelné, ale osobně mi více vyhovovala plastová StG-77. Tlumení rázů při střelbě mi připadalo subjektivně lepší, byla také lépe vyvážená. SA-80 je poněkud "těžká na pažbu".
Přenášení palby na několik různých cílů je u bullpupů fantasticky snadné, to je pravda. Zdvih hlavně při střelbě prakticky nulový. Jen to přebíjení mě štvalo, ale možná že bych si zvykl... M-čtyřka (a nakonec třeba i Sa. 58) se v tomto ohhledu nabíjí snáz. Střelec, pokud to má natrénované, nemusí vůbec vyložit pažbu z ramene.

Napsal: 17/4/2010, 11:27
od Rimmer
FAMAS podle mně nejlepší útočná puška světa

Napsal: 29/10/2010, 23:47
od asija
jak sou vlastne resene ty granaty?
To se odpaluje nejak normalnim vystrelem naboje? (to se mi nezda mozne) Ale neni tam zadna jina spoust, a nabijet specialni naboj mi prijde zdlouhave

Napsal: 30/10/2010, 00:04
od kopapaka
Jak které, většina vyžaduje " cvičný " náboj bez střely, někdy se k zásobování používá zkrácený zásobník na 10 ran, jindy je náboj jednotlivě u každého granátu a nabíjí se před výstřelem.
Část modernějších ( ale pár starších ) používá běžný ostrý náboj, menšina z nich má výstřelný kanálek, zbytek má prostě " něco " na zachycení střely.

Re: FAMAS

Napsal: 28/9/2016, 20:18
od Rase
Francie ukončila výběr nové útočné pušky pro své ozbrojené síly a uzavřela kontrakt s německou zbrojovkou Heckler & Koch na dodávky zbraní HK416A5, které pro Francii ponesou označení HK416F. Uzavřený kontrakt má být realizován během patnácti let a obsahuje dodání 102 000 útočných pušek (ráže 5,56x45), 10 767 podvěsných granátometů (ráže 40x46), střelivo, servisní systém a náhradní díly. Pušky budou dodávány ve dvou variantách lišících se délkou hlavně - polovina by měla mít krátkou hlaveň (konfigurace AIF Courte). Zmíním, že doposud francouzská armáda vlastní 400 000 pušek FAMAS. Původní výrobce pušek FAMAS, firma Manufacture d'Armes de Saint-Etienne (MAS), byla uzavřena v roce 2002 - dva roky po dodání posledního kusu.

Zdroj:
http://www.militarybox.cz/news/francouz ... y-hk416a5/
http://www.janes.com/article/64089/fren ... lace-famas

Obrázek