Legio III. Parthica

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Hektor, Thór

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Legio III. Parthica

Příspěvek od Thór »

Legio III. Parthica: jedna z římských legií. Její název naznačuje, že byla vytvořena pro Parthské války.
Obrázek
Septimius Severus
Lze argumentovat,že třetí Parthská legie je nejméně známá ze všech legií Principátu. Jisté však je, že tato jednotka armády a její sestry Parthica II a III Parthica byly založeny v roce 197, císařem Luciem Septimiem Severusem, který je použil ve válce proti Parthské říši. Válka skončila úspěšně a vyvrcholila Parthskou kapitulací u Ktésifónu. Podle římského historika Cassia Dia (Římská Historie, 55.24.4) první a třetí legie zůstala v daném regionu, protože Severus připojil Mezopotámie (severní Irák) k této oblasti jako provincii. Druhá Parthská legie byla převelena na horu Alban nedaleko Říma, kde sloužil jako impériální strategická rezerva.
Provincie Mezopotámie nebyla plnohodnotnou provincií, protože její guvernéři byli voleni z prefektů jezdeckého stavu, nikoli senátních guvernérů. Proto velitel Legio I.Parthica nebyl senátorem, ale Římským jezdcem.
III.Legio Parthica byla umístěna v pevnosti zvané Rhesaena v Horní Chaboře (dnešní Khabur). Archeologické výzkumy, které by mohli poskytnout více informací o historii legie, bude těžké provést protože oblast je ve válečné zóně mezi Sýrii a Tureckem.
Ve Rhesaeně, třetí ovládala cestu mezi bývalým arabskými knížectvími, Edessou a Nisibií, a hájila impérium proti Parthům,po pádu jejich říše pak proti Sasanianským Peršanům. Je zajímavé, že Rhesaena je daleko za skutečnou hranicí. Možná Severus experimentoval se systémem obrany v hloubce, která byla zavedena po Gallienovi r.260 a přivedena k dokonalosti Constantinem I Velikým.
Obrázek
Freska z Ctesiphonu
Třetí se zúčastnila expanze ve třetím století jako je ta, kterou vedl Severův syn Caracalla a jeho nástupce Macrinus (r.217), a vedla válku pod vedením Severuse Alexandera proti nové Sasanianské Perské říši. Sasaniané vtrhli do Římské říše v r.230 a dosadili „stínového“ císaře v Emesse, ale Severus Alexander byl schopen obnovit pořádek. V r.243,byla tato válka obnovena a armáda posílena o třetí legii z Rhesaeny , porazila peršany.
Mince nesoucí nápis L III PIA může odkazovat k tomuto vítězství, a dále,že legie obdržel přídomek Pia.Tento závěr je však poměrně spekulativní. Mince ze Sidonu, naznačují, že veteráni III Parthské byli propuštěni ze služby v tomto městě.
V r.244, Římané opět zaútočili na Irák, ale jejich císař Gordianus III zemřel a po něm následoval Philippus Arabus, který vděčil za svůj trůn podpoře Sasanianského krále Šápúr I.
Nejhorší doba přišla r. 256 Šápúrem byla obklíčena v pevnosti Satala XV Apollinaris, o dva roky později byla propuštěna Trapezem. Když se římský císař Valerianus se snažil obnovit pořádek a zaútočila na Irák byl poražen a zajat. Zajatí Římští vojáci vybudovali v zajetí most v dnešním Šúštaru.
Avšak za císařů Odaenathuse z Palmyry (r.261-267) a Diokleciána (r.284-305), Římanům obnovili své državy a v r.298, byla uzavřena mírová smlouva v níž se Peršané museli vzdát území, na severu Mezopotámie.Třetí legie musela sehrát důležitou roli během těchto kampaní, ale neexistují o tom téměř žádné informace. Nebylo neobvyklé, že odřady legie byly zaslány do jiných částí říše. Z nápisů, víme, že vojáci první Parthské legie sloužili v Lyciu a Cyrenaice. Voják kterého pochoval jeho syn v Kilikii byl pravděpodobně na zahraniční misi, protože Kilikie je poblíž Mezopotámie. (Je možné, že tento voják patřil k I.Legio Parthica). Ve stati o I. Legio Parthica, je v tomto téměř doslovném odstavci zmíněna jako domovská legie pohřbeného III. Legio Parthica, což se však dle mého názoru nerozporuje. Prostě patřil buď k první, nebo třetí Parthské legii.
Voják pohřbený v Isauře, (jinak notoricky nepokojném regionu), mohl být zabit v akci.
V souladu s Notitia Dignitatum (East, 35), napsaném na počátku pátého století, třetí Parthská legie byla v Apadně v Osrhoene, nedaleko soutoku řek Eufratu a Chaboras.
Obrázek
Mince se znakem legie

Znakem této legie byl pravděpodobně kentaur.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „Řím“