Základní bojový tank M1 Abrams

Tanky a jiná obrněná technika
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Niekde tu padla otázka na kartáčový náboj pre 120mm M256
Krátke video http://www.collegehumor.com/video:1808565
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Brad Bellick
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 19/8/2010, 07:53

Příspěvek od Brad Bellick »

Rabo: Ten obrázek Leoparda 2 s tou municí uloženou za čelním pancířem korby, není to nějakej vtip? Protože Leopard 2A0-A4 zrovna nejsilnější pancíř čela korby nemá (četl jsem údaj 400mm RHA vs Sabot). Takže tohle uložení munice by nebylo moc moudrý.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

To rozhodně není vtip, kam jinam by si chtěl tu munici uložit?
Tady to máš taky...

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Brad Bellick
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 19/8/2010, 07:53

Příspěvek od Brad Bellick »

Ok, tak jo, akorát teda mi nějak uniká smysl tý oddělený munice v zadní části věže, když na části střeliva ta posádka stejně sedí.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Je to stejný důvod, proč třeba u T-72 je munice až dole u podlahy, většina zásahů jde ( kvůli terénu, překážkám apod. ) mnohem výš.
Zato munice ve věži je hodně na ráně, takže je alespoň oddělená od osádky...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Brad Bellick
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 19/8/2010, 07:53

Příspěvek od Brad Bellick »

Tudíž, u T 72 zasažených v Iráku způsobovala ty katastrofální výbuchy munice uložená ve věži v tom autonabíječi? Protože zase jsem viděl informaci, že ta munice v zásobníku nevybuchovala, že to způsobovala ta munice uložená mimo zásobník. No a původně jsem si myslel, že při zásahu uranovou střelou to střelivo chytlo a vybuchlo hned, ale nedávno jsem četl vzpomínky jednoho amerického tankisty, z pouštní bouře, ten psal, že zasahovali T 72 sabotem, ten prorazil pancíř, pár okamžiků potom se objevil požár, vybuchovat začali až chvíli potom, ti američani stříleli asi ze 3200 metrů a některé T 72 vybuchovali v důsledku požáru až v době, kdy okolo nich Abramsy projížděly, tak to chvíli rozhodně trvalo.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Tie fotogenické katastrofálne výbuchy T-72 v Iraku boli často spôsobené i ženistami amerických čelných jednotiek. Iracké tanky opustené posádkami boli plné munície - na odsun či stráženie nebol ani čas ani prostriedky. Trochu C4 bolo najjednoduchšie riešenie...

Mimochodom - sabot určite tanky nezasahoval, a ani nedoletel 3200 metrov, pretože "sabot" je práve vodiaca časť strely, ktorá po opustení hlavne od penetratoru odpadáva.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Brad Bellick
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 19/8/2010, 07:53

Příspěvek od Brad Bellick »

Sabot se říká APFSDS munici, je to sice jen ta vodící část, ale říká se tak celý střele. Americký posádky Abramsů říkali třeba M829A1 "supersabot"
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Alchymista rád by som Ťa doplnil v tom, že z toho mála zničených tankov T-72M v prevej vojne v Iraku, mali drvivú väčšinu na svedomí letci, vrtulníkari, delostrelci, M2... Posádkam M1 bolo pripisovaných viacej úspechov ako si zaslúžili, ale tank je tank a chvíľu sa aj dobre predávali, kým sa zákazníci nevrátili k Téčkam a ich derivátom.

Čo sa toho umiestnenia munície týka - vzadu je blízko nabíjača a dole je krytá terénom. V podstate všetky známe tanky, s výnimkou Abramsu, majú muníciu rozhádzanú kade tade.

napr:
Francúzsky Leclerc
Obrázek

alebo Anglický Challenger

Obrázek
Brad Bellick
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 19/8/2010, 07:53

Příspěvek od Brad Bellick »

Tudíž teda to uložení munice u tanků západu 3. generace není o moc lepší pro posádku, než u těch ruských, v případě probití trupu a požáru vevnitř to taky vybuchne. To se přiznám, tohle jsem fakt nevěděl. Já si vždycky myslel, že munice poblíž posádky byla velká nevýhoda téček. A Abrams to má takhle taky, nebo ten má munici jen v tom odděleném prostoru věže?
Brad Bellick
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 19/8/2010, 07:53

Příspěvek od Brad Bellick »

Rabo, koukal jsem, že ty jsi dost znalec ohledně ruský techniky, napadá mě, jak na tom byly různý verze T 80 (případně T 72B) ohledně termovize, tudíž boje za mizernýho počasí a tmy? Protože jsem právě četl, že jedna z hlavních výhod M1A1 v 1991 byl termovizní zaměřovač, který umožňoval střílet i za tmy na vzdálenost přes 3 km, T 72M irácký to neměly, tudíž byly v pytli, ale T 80 měli o generaci lepší přístrojové vybavení, takže jak by na tom byly proti M1 v tomhle ohledu? Přemýšlím totiž, jak by probíhal boj mezi US a SSSR tanky v 80. letech, ohledně pancířování, výkonů munice atd. je to dost vyrovnané, tak co přístrojové vybavení.
Warthog
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 103
Registrován: 23/4/2010, 21:48

Příspěvek od Warthog »

Brad:
To jsme řešili nedávno zde http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2347 .
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17863
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

BALAST SMAZÁN !

Bordel si tu dělat nenechám. Konec hlášení :raf:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Našel jsem neznámý prototyp ABRAMS. Neví někdo o něm více ?

Obrázek
Obrázek
Kutuzov
praporčík
praporčík
Příspěvky: 351
Registrován: 16/11/2006, 17:37
Bydliště: Olomoucký kraj

To Komisař - na forech jsou dohady, že se

Příspěvek od Kutuzov »

jedná o prototyp nové verze M1A3, která je optimalizovaná na boj v městské zástavbě.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zdroj:
http://defensetech.org/2011/01/27/name- ... tery-tank/
Lidstvo dává veškerou svoji moudrost do knih a proto samo zůstává blbé.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

V čem spočívá ta optimalizace do města? Tím, že neotočí věž, protože má dlouhý převis i kanón? Do města bych spíš očekával vysoký náměr a nějakou tu pomocnou zbraň proti střelcům z pavlačí a střech.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Má gumový pásy ;-)
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Kutuzov
praporčík
praporčík
Příspěvky: 351
Registrován: 16/11/2006, 17:37
Bydliště: Olomoucký kraj

Tank by měl mít celou řadu optických a akustických senzorů

Příspěvek od Kutuzov »

schopných vyhodnotit možné nebezpečí stejně jako celou řadu elektronických systémů schopných eliminovat různá nástražná výbušná zařízení. V Iráku neměly osádky tanků problém s otočením věže, ale měly problém včas zaznamenat odstřelovače nebo maníka s RPG ...
Lidstvo dává veškerou svoji moudrost do knih a proto samo zůstává blbé.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

V skratke - Ide o stroj / jeden z niekoľkých / z obdobia prelomu 80 a 90 rokov. - Component Advanced Technology Test Bed (CATTB) . Tak že nie ani prototyp, ale len skúšobná platforma - pre nové delo, nové hydropneum. odpruženie kolies, systém Vetronics, nový motor, ochrana osádky proti ZHN atď... Nič prioritne pre boj v meste. V tom čase sa o boji v meste vedelo pramálo. Skôr to bola reakcia na nové projekty spoza "železnej opony" a pokračovanie "Studenovojnovej " konštrukcie vozidiel - napr. Crusader atď.



Obrázek

Obrázek

Obrázek



To to je zo stránky Tarasenka.
Obrázek
Všimnite si šírku pásu vzhľadom na šírku vagóna. A veľkosť veže - gigantická.
Kutuzov
praporčík
praporčík
Příspěvky: 351
Registrován: 16/11/2006, 17:37
Bydliště: Olomoucký kraj

M1A3

Příspěvek od Kutuzov »

Rabo, jsi si jistý, že se jedná o tuto modifikaci ? Ta věž na fotografiích se mi zdá o dost jiná ve srovnání s tou na výše uvedeném výkrese ...
Navíc se mi zdá, že stroj na fotografich má kanón větší ráže než 120 mm.
Například zde:
http://www.defencetalk.com/forums/army- ... rade-7278/
se mluví o ráži až 140 mm.
Lidstvo dává veškerou svoji moudrost do knih a proto samo zůstává blbé.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“