Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 23/6/2025, 12:50
Dzine, no Skelet byl rychlejší. Proč Írán provedl ten útok v dubnu 2024 ? Protože v dubnu 2024 došlo k útoku izraelských sil na budovu íránského konzulátu v Sýrii, který si vyžádal smrt několika příslušníků íránských Revolučních gard. Tato událost byla jedním z hlavních impulsů k následnému íránskému útoku na Izrael.
Ale ono to je skoro jedno, to je jedno s druhým. To by se mohlo jít až o 50 let zpět, a furt se to tam motá jak vítr v bedně
To této diskuse nebudu zabředávat.
K těm zbraním, fyzikální zákony neobejdou. GBU-57 váží 30,000 liber (13,607 kg) a je dlouhá 20.5-foot-long (6.2 m).
Tallboy vážil 12 000 liber (5 400 kg), délku měl přibližně 6 metrů.
Grand Slam 22 000 liber, délka cca 8 m.
Pokud byl cíl vyhodnocen jako extrémně odolný, disponovalo Královské letectvo těžším bratrem Tallboye – 10 tun vážící bombou Grand Slam, přezdívanou desetitunová Tess.
Stejně jako Tallboy mohl Grand Slam na své cestě dolů téměř překonat zvukovou bariéru a před explozí proniknout hluboko do země.
https://www.armyweb.cz/clanek/tallboy-a ... tove-valky
Základní konstrukce bomby inspirovala i vývoj pozdějších bomb, jako je MOAB.
Navíc se zdá, že na Fordo použili podle satelitních snímků jen 6 kusů GBU-57, ne 12 nebo tam nejsou nějak další zásahy rozpoznatelné.
GBU-43/B – byla v Afghánistánu největší v nejaderném arzenálu Pentagonu – označován za "matku všech bomb", pak možná GBU-57 Massive Ordnance Penetrator v americkém arzenálu, určený k ničení silně opevněných bunkrových komplexů, může být možná označen za "matku nadřazeného ze všech bomb", i když nikdy nebyl testován mimo laboratorní fázi.
Až do 22. června 2025 na ÍRÁN.
GBU-57 těžší (s hmotností 13 607 kg je o 3 356 kg těžší než GBU-43), má větší bojovou hlavici a výbušnou účinnost.
Důležitým bodem, který je třeba poznamenat, je, že GBU-43/B není penetrační zbraň, ale je primárně určena pro měkké cíle pokrývající rozsáhlé oblasti. Nebo jeskynní systémy, kde se počítá z tlakovými účinky.
Když máte jeskynní systém, např. Tora Bora, který musíte vyčistit, je mnohem lepší provést několik úderů přes stíhačky/ bombardéry s distancovými zbraněmi zaměřenými na ústí jednotlivých jeskyní.
USA svrhly v Afghánistánu "matku všech bomb": Optika stranou, jaký byl cíl?
https://www.firstpost.com/world/us-drop ... 84024.html
"Tato operace neskončí bez úderu na jaderné zařízení Fordo," řekl Hanegbi.
https://eu.usatoday.com/story/graphics/ ... 257217007/
Íránská protivzdušná obrana zničila izraelský „pokročilý“ dron Hermes.
https://t.me/geopolitics_live/52411
Trosky dronu.
https://t.me/geopolitics_live/52408
Ale ono to je skoro jedno, to je jedno s druhým. To by se mohlo jít až o 50 let zpět, a furt se to tam motá jak vítr v bedně
To této diskuse nebudu zabředávat.
flegko píše: ↑23/6/2025, 11:25 Vsetky uvahy a ucinnosti US bombardovania su postavene na vode...len na odhadoch a zopar satelitnych snimkov. Osobne sa priklanam k tomu, ze bombardovanie nemalo zdaleka taky ucinok ako sa predpokladalo, pretoze:
- Iranci mali dostatok casu sa pripravit
- najsamlepsi prezident USA v historii povedal, ze slo o velkyyyy uder = v preklade stalo to za prd, skody nic moc
- zbrane ktore sa bezne nepouzivaju byvaju takmer vzdy vyrazne precenovane a az na bojisku v realnych podmienkach sa ukazuje ich ucinnost, skor vzdy vyrazne nizsia ako bola papierova
K těm zbraním, fyzikální zákony neobejdou. GBU-57 váží 30,000 liber (13,607 kg) a je dlouhá 20.5-foot-long (6.2 m).
Tallboy vážil 12 000 liber (5 400 kg), délku měl přibližně 6 metrů.
Grand Slam 22 000 liber, délka cca 8 m.
Pokud byl cíl vyhodnocen jako extrémně odolný, disponovalo Královské letectvo těžším bratrem Tallboye – 10 tun vážící bombou Grand Slam, přezdívanou desetitunová Tess.
Stejně jako Tallboy mohl Grand Slam na své cestě dolů téměř překonat zvukovou bariéru a před explozí proniknout hluboko do země.
https://www.armyweb.cz/clanek/tallboy-a ... tove-valky
Základní konstrukce bomby inspirovala i vývoj pozdějších bomb, jako je MOAB.
Navíc se zdá, že na Fordo použili podle satelitních snímků jen 6 kusů GBU-57, ne 12 nebo tam nejsou nějak další zásahy rozpoznatelné.
GBU-43/B – byla v Afghánistánu největší v nejaderném arzenálu Pentagonu – označován za "matku všech bomb", pak možná GBU-57 Massive Ordnance Penetrator v americkém arzenálu, určený k ničení silně opevněných bunkrových komplexů, může být možná označen za "matku nadřazeného ze všech bomb", i když nikdy nebyl testován mimo laboratorní fázi.
Až do 22. června 2025 na ÍRÁN.
GBU-57 těžší (s hmotností 13 607 kg je o 3 356 kg těžší než GBU-43), má větší bojovou hlavici a výbušnou účinnost.
Důležitým bodem, který je třeba poznamenat, je, že GBU-43/B není penetrační zbraň, ale je primárně určena pro měkké cíle pokrývající rozsáhlé oblasti. Nebo jeskynní systémy, kde se počítá z tlakovými účinky.
Když máte jeskynní systém, např. Tora Bora, který musíte vyčistit, je mnohem lepší provést několik úderů přes stíhačky/ bombardéry s distancovými zbraněmi zaměřenými na ústí jednotlivých jeskyní.
USA svrhly v Afghánistánu "matku všech bomb": Optika stranou, jaký byl cíl?
https://www.firstpost.com/world/us-drop ... 84024.html
"Tato operace neskončí bez úderu na jaderné zařízení Fordo," řekl Hanegbi.
https://eu.usatoday.com/story/graphics/ ... 257217007/
Íránská protivzdušná obrana zničila izraelský „pokročilý“ dron Hermes.
https://t.me/geopolitics_live/52411
Trosky dronu.
https://t.me/geopolitics_live/52408