Stránka 28 z 30

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 11/2/2026, 13:26
od Suger
pjaro77 píše: 11/2/2026, 12:56 Keby sa dokúpili pioruny a prirobili na vežu spolu s výmetnicami dronov - interceptorov, bolo by to fajn riešenie.
To už by bolo vhodné uvažovať nad pásovou platformou CV90, s vežou Korkut (2x35mm) a tým čo zmieňuješ - pioruny a s výmetnicami dronov - interceptorov. To by bol už plnohodnotný SPAAG... to je už na posúdenie odborníkov.:)

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 11/2/2026, 14:09
od pjaro77
Pásový podvozok samozrejme je tiež nutný, CUAS PVO predsa potrebuje mať integrované každá brigáda.
Okrem nich potrebuje nejaké PVO aj teritoriálna obrana, ktorá zahrňuje MO aj sily ministerstva vnútra.
Otázka je - bude sa pre každú časť celkovej protidronovej PVO objednávať iná technika od iného výrobcu ?
Viem si predstaviť spojenectvo 2 veží - jedna na 4x4 (Mangart napríklad) a druhá na 6x6, 8x8 a pasáky (napríklad od Korkutu).

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 11/2/2026, 14:52
od NagyAttila
Nemyslim si, ze je vhodne cpat vsetko na jedno vozidlo. Skusenosti ukazuju, ze vhodnejsia je decentralizacia prostriedkov

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 11/2/2026, 15:52
od Michal0918
Moja predstava: Korkut na cv90 a Patria pre brigády, na tatre pri ochrane stacionárnych postavení a pvo
Wolf 25 AD k ochrane delostrelectva a pre zálohu.

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 11/2/2026, 16:24
od pjaro77
Na to máme objednaných patrií málo, chcelo by to rozšíriť park o patrie 6x6 alebo dokúpiť 8x8.

Ku cv90 má význam doplniť ľahšie vozidlo pre CUAS/CRAM/Cvrtuľník účel ?

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 11/2/2026, 16:52
od NagyAttila
Patria 6x6 neprinasa v podstate ziadnu vyhodu oproti Tatra 6x6.
Skor to vidim na unifikaciu, prvy bude minomet, potom Korkut a mozno sa dockame aj noveho Tatrapanu, vsetko na rovnakom podvozku.

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 11/2/2026, 17:33
od Michal0918
V druhej etape nákupu patrie je plánovaných 56 kusov pvo otázne je či sa to bude realizovať.
Wolf 25 ako doplnenie kvôli predpokladám nižšej cene

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 11/2/2026, 19:58
od pjaro77
NagyAttila píše: 11/2/2026, 16:52 Patria 6x6 neprinasa v podstate ziadnu vyhodu oproti Tatra 6x6.
Skor to vidim na unifikaciu, prvy bude minomet, potom Korkut a mozno sa dockame aj noveho Tatrapanu, vsetko na rovnakom podvozku.
Patria 6x6 je OT s vežou. Pre bojové jednotky v bojovej zone je to rozdiel proti tatrovkám typu valník s vežou.
Ale mohlo by sa uvažovať o Tadeas 6x6 .

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 4/3/2026, 14:01
od NagyAttila
Minister obrany Kaliňák zatiaľ nevie povedať, kedy by mohli prísť prvé dodávky objednaných protivzdušných systémov z Izraela.
Omeškanie spôsobuje bezpečnostná situácia v krajine a na celom Blízkom východe.

„Lietadlo, ktoré išlo po niektoré komponenty v rámci prvej dodávky zrazu stratilo povolenie na pristátie a nemohlo pristáť na jednej zo základní,“ uviedol Kaliňák.

Čítajte viac: https://www.sme.sk/svet/c/iran-izrael-u ... Post-57857

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 17/3/2026, 11:43
od NagyAttila
Konflikt s Iránom má priamy dopad na slovenskú armádu v tom, že mešká dodávka izraelskej protivzdušnej obrany Barak.
https://dennikn.sk/minuta/5204709/

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 17/3/2026, 13:35
od pjaro77
Ani radary dodnes nemáme od nich.

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 17/3/2026, 13:47
od NagyAttila
pjaro77 píše: 17/3/2026, 13:35 Ani radary dodnes nemáme od nich.
Ten Naď to s nimi (radarmi) pekne podelal...

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 17/3/2026, 15:02
od mikojan29
NagyAttila píše: 17/3/2026, 11:43 Konflikt s Iránom má priamy dopad na slovenskú armádu v tom, že mešká dodávka izraelskej protivzdušnej obrany Barak.
https://dennikn.sk/minuta/5204709/
Toto bol jeho ďalší genitálny ťah, rok a pol vymýšľať bájky o Patriote a potom aj tak objednať to, čo bolo zamýšľané a vysúťažené. Dúfam, že sa bude opäť vyhovárať na odchod S-300 na UA...
Niektoré radary sú už na SK, len o nich MO na čele s bulharským kšeftárom nehovorí.

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 17/3/2026, 16:12
od pjaro77
To myslíš vážne s tými radarmi ? Sú zavreté niekde v sklade a vojaci s nimi necvičia, neinštalujú ich ?

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 17/3/2026, 16:36
od niko
Mikojan, to boli tie izraelske B747 na LZIB, ze ?

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 17/3/2026, 17:16
od Scotty87
Vždyť se celkem jasně říkalo že ty vaše dřív objednané EL/M-2084 doplní k bateriím Baraku aby mohli být tak rychle dodané. Myslím že se to plně potvrzuje.

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 17/3/2026, 19:22
od mikojan29
B747 sem lieta skoro každú nedeľu do LZIB a nelieta naprázdno. Niečo dovezie a niečo odvezie naspäť. V LOTN sa podľa zmluvy mali vyrábať moduly na antény, dával som sem pred časom fotky z LZIB ako nakladajú do toho lietadl veľké drevené debny, ktoré postol LOTN na svojom FB.
Neviem, aké konkrétne typy už sú tu, ale niečo už prišlo.
Treba sa pýtať kokaíňáka, prečo všetko zatajujú...

Scotty, potom, čo kalimero kúpil Baraky sa mal do tých predtým obstaraných EL/M-2084 dopĺňať softvér, aby fungovali aj ako strelecké pre Barak a aby sa nemuseli obstarávať ďalšie, ktoré by bolo pre tento systém treba. Ale nikde nie sú žiadne informácie o zmluvných podmienkach, ako som spomínal, všetko taja a von sa dostanú len kusé informácie.

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 8/4/2026, 09:46
od Suger
K akvizícii BARAK MX a ostatných prostriedkov PVO v OSSR sem doplním túto staršiu informáciu zo 17.2.2025. (Nikde som to nezachytil že by to bolo v Palbe publikované, ak to bolo publikované ospravedlňujem sa a budem rád ak to niekto zo znalých ešte doplní).
https://defence-industry.eu/slovakia-en ... -solution/
Obrázek
Slovensko sa chystá posilniť svoje obranné kapacity v oblasti protivzdušnej obrany integráciou pokročilého softvéru velenia a riadenia BMD-Flex od spoločnosti Terma. Dánska spoločnosť zaoberajúca sa obranou a letectvom získala kontrakt na dodávku softvéru a systémovej integrácie pre novozískaný integrovaný systém protivzdušnej obrany Barak MX.
Kľúčovou súčasťou tejto integrácie je softvér BMD-Flex od spoločnosti Terma, ktorý už dánske ministerstvo obrany používa pre operácie protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu (VSHORAD). Softvér umožní koordináciu prostriedkov protivzdušnej obrany v reálnom čase, čím sa zabezpečí plná interoperabilita slovenského systému s Integrovaným systémom protivzdušnej a raketovej obrany NATO (NATINAMDS).
Popri zavádzaných izraelských BARAK MX, OSSR komplexne prepájajú ostatné prvky PVO cez TERMA ( softvér BMD-Flex ), čo je zmysluplné a v prípadnom konflikte sa tým dúfam vyvaruje chybám aby drahé interceptori boli míňané na objekty (drony) na ktoré bude stačiť použiť lacnejšie VSHORAD...

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 8/4/2026, 10:54
od Alterego
Slovenské systémy riadenia PVO (Tatrapan PVO a ASTRA PVO) sú "mŕtve"?

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Napsal: 8/4/2026, 12:33
od Suger
Alterego píše: 8/4/2026, 10:54 Slovenské systémy riadenia PVO (Tatrapan PVO a ASTRA PVO) sú "mŕtve"?
ASTRA PVO je myslím si už značne zastaralý systém (má viac ako 25 rokov). Predpokladám, že neposkytuje také možnosti s PVO vrstvami a prepojeniami s prostriedkami NATO. Predpokladám, že MOSR a OSSR zvolili súčasný a zabehnutý systém, ktorý ponúka možnosti s prepojením v súčasnosti obstarávanými modernými PVO prostriedkami... Samozrejme ASTRA PVO je stále funkčný v OSSR...
V úplne prvom príspevku tohto vláklna sa tomu podrobne venoval Juraj Tichý viewtopic.php?t=9595