Stránka 27 z 27

Re: Maďarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 8/4/2026, 11:10
od Rase
Rase píše: 14/9/2024, 09:33Orbán plánuje vyslat vojáky do Čadu. Opozice má obavy, co tím sleduje. Premiér Viktor Orbán tento týden po setkání s čadským prezidentem Mahamatem Idriss Débym potvrdil záměr vyslat do africké země 200 vojáků. "Čad je klíčovou zemí v boji proti nelegální migraci v Africe. Migraci z Afriky do Evropy nelze zastavit bez zemí sahelského regionu. Proto Maďarsko buduje partnerství s Čadem. Dnes a zítra na tom pracujeme s prezidentem Débym," prohlásil. Podle kritiků to ale není jediný záměr Orbánovy vlády. V souvislosti s možnou misí maďarských vojáků v Čadu se podle zjištění francouzského deníku Le Monde a maďarské investigativní platformy Direkt36 snažil prosadit také Orbánův syn Gáspár. Jeho účast ale měla zůstat v utajení. Po odhalení jeho podílu na misi čelila Orbánova vláda obvinění z nepotismu. Budapešť ale kritiku odmítla a poukázala na "jazykové znalosti" a zkušenosti Orbánova syna jako kapitána maďarské armády. Od té doby byl jmenován "styčným důstojníkem, který má pomoci s přípravou mise v Čadu", píše dále RFI.
Kdy přesně se vojáci do Čadu vydají, zatím není jasné. Otázkou také je, zda může mít jejich nasazení nějaký efekt. Vojenskou spoluprací ale partnerství končit nemá. Ministr Szijjártó uvedl, že jsou připraveni spustit program účelově vázané pomoci Čadu ve výši 150 až 200 milionů eur, díky němuž prý budou maďarské společnosti moci pracovat na posílení odvětví zemědělství a potravinářského průmyslu, rozvoji zásobování vodou, vzdělávání a digitalizace. Maďarská opozice misi označila za nebezpečnou a nehospodárnou. Někteří opoziční politici i odborníci se navíc obávají, že Budapešť, která má blízko ke Kremlu, by mohla v Sahelu jednat jménem Ruska, přiblížila dále DW. Podobné závěry ve svém pravidelném newslettetu představil také novinář Szabolcs Panyi z mezinárodní investigativní platformy VSQUARE. Nejmenovaný středoevropský vládní úředník odpovědný za bezpečnostní otázky mu řekl, že "protiteroristické a migrační cíle" v Čadu jsou pro Budapešť jen záminkou. "Slyšeli jsme, že maďarská vláda hodlá v Čadu zřídit také středisko vojenské rozvědky, což nás znepokojuje. Od Prigožinovy smrti a rozpadu Wagnerovy skupiny ztratilo Rusko v Africe určitý vliv. Obáváme se, že toto maďarské vojenské zpravodajské centrum by potenciálně mohlo sloužit ruským zájmům, a mám podezření, že představitelé Kremlu, jako je Sergej Lavrov, hlavní tvář Ruska v Africe, Maďary povzbuzovali," řekl pod podmínkou anonymity.

Pro kontext: právě Čad je v regionu Sahel poměrně "klidnou" zemí. Oproti dalším státům se mu v posledních letech ve větším rozsahu dosud vyhnuly převraty, občanské války nebo vysoká míra teroristických útoků. Čad, který má přibližně 19 milionů obyvatel, zaujímá v Sahelu klíčové postavení. Tato strategická poloha spolu s jeho postavením klíčového spojence Západu v nestabilní části světa podtrhuje jeho význam v globální geopolitické krajině. Čad a obecně africké země jsou nakloněné multipolaritě a ne partnerství jen s jednou zemí. A přesně v tomto světě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ rozděleném na země BRICS na jedné straně a západní země na druhé, včetně USA a EU –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ mohou malé a střední země zastávat roli neutrálních mostů, které nemají koloniální minulost.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz

Pokud jde o plánované angažmá maďarské armády v Čadu, tak aktuálně kolem této mise dost rozvířil stojaté vody rozhovor s elitním vojákem Szilveszterem Pálinkásem, který byl velmi blízkým přítelem syna maďarského premiéra Viktora Orbána. Gáspár Orbán měl podle Pálinkáse jako profesionální voják plánovat akci maďarských vojáků v Čadu a počítal s padesátiprocentními ztrátami. Jak to celé ale začalo. Kapitán Pálinkás absolvoval výcvik v prestižní Královské vojenské akademii v Sandhurstu v době, kdy tam přišel na výcvik také Orbánův syn. Stali se z nich velmi dobří přátelé. "Gáspár Orbán byl po krátkém výcviku v maďarské armádě okamžitě vyslán do Sandhurstu. Nemusel projít oficiálním výběrovým řízením, protože je synem premiéra," uvedl Pálinkás v rozhovoru pro web telex.hu. Orbánův syn Pálinkásovi ve volných chvílích vyprávěl o tom, jak během své dobrovolnické křesťanské mise v Africe našel Boha. "Bůh měl k němu promluvit z nebe, aby zachránil africké křesťany. Gáspár pak po návratu do Maďarska začal připravovat misi v Čadu," řekl Pálinkás. Orbánův syn měl k tomuto účelu dostat kancelář přímo na úřadu vlády. "V jednom z rozhovorů mi řekl, že počítá s padesátiprocentními ztrátami. On opravdu počítal s tím, že při akci zemře polovina vyslaných maďarských vojáků," nechápal Pálinkás, který v těchto dnech požádal o odchod do civilu. Pálinkás se snažil premiérova syna přesvědčit, aby od akce upustil, ale neúspěšně. "Řekl mi, že pokud chceme být vyspělou a zkušenou armádou, musíme získat zkušenost krví," dodal elitní voják. Tento rozhovor jejich přátelský vztah ukončil a Pálinkás se od plánů mladého Orbána distancoval.

Web telex.hu v této souvislosti připomněl, že Orbán vede předvolební kampaň v tom duchu, že pokud nevyhraje jeho strana Fidesz, Maďarsko vstoupí do války na Ukrajině, kde budou umírat maďarští vojáci. Lídr opozice Péter Magyar vyzval premiéra, aby okamžitě zastavil plány na vojenskou akci v Čadu. "Premiér Orbán doma lže o míru a jeho syn chce poslat maďarské vojáky umírat. Nová vláda strany Tisza dá okamžitě vyšetřit plánování smrtelné mise do Čadu a zastaví ji," zdůraznil Magyar ve videu publikovaném na Facebooku. Velení maďarské armády na rozhovor s Pálinkásem reagovalo prohlášením, že momentálně neexistuje žádné politické rozhodnutí o vojenské akci v Čadu, tudíž ani neprobíhá žádné plánování vojenské akce v této zemi.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... i-40571509
https://telex.hu/belfold/2026/04/02/pal ... niszterium
https://www.facebook.com/peter.magyar.102

Snímek obrazovky 2026-04-08 111043.jpg

Re: Maďarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 11/4/2026, 14:06
od Rase
V den voleb v Budapešti prý plánují agenti GRU převlečení za Ukrajince zabavit budovy v centru města. Ukrajinská rozvědka varuje, že operace využívá bývalé bojovníky Berkutu — jednotky, která násilně rozptýlila demonstranty Euromajdanu v roce 2014, než utekla do Ruska. Jejich role: vydávat se za Ukrajince, vyvolat chaos a dát poraženému Orbánovi záminku pro vyhlášení výjimečného stavu a zrušení výsledků. Bývalý velitel Berkutu Serhij Kusyuk prý je již v Budapešti. Rusko nejen bojuje na Ukrajině. Provádí operace i uvnitř hlavních měst EU.

https://twitter.com/meanwhileinua/statu ... 7963327737

IMG_6846.jpeg

Re: Maďarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 11/4/2026, 16:06
od palo satko
Ako to okomentovat? Aj na Slovensku a vyraznejšie v Česku sa herci pletu na strane progresívcov do politiky. Tento herec Szilveszter Pálinkás ma naviac ešte aj kapitanske "frčky". https://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1li ... zilveszter

Re: Maďarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 11/4/2026, 16:38
od palo satko
Samozrejme, že sa budu vypisovat rozne capiny ked vyhra Orban. Lenže problem je v tom, že Madarsko ma svoj volebny system ustanoveny už v roku 1989 kde sa do parlantu z polovice volia strany a druha polovica poslancov sa voli priamo. A tak sa stane ako pri poslednych volbach že učitelka za Fidesz porazila vo svojom obvode vodcu opozicie. Takže ferove by bolo robiť dva prieskumy. Prvy aku stranu by ste volili a druhy koho by ste volili v konkretnom obvode. Ten druhy sa nerobi a tak su volby madarske volby teraz loteria. Mnohi to pozname z domova, ked starostami sa stavaju ludia, ktori maju prečudesnu zmes politickych stran, ktore im vyjadria podporu a hlavne velakrat vyhravaju ludia, ktori nechcu žiadnu stanicku podporu. EU ma problem s neposlušnym Orbanom, ale realne ma problem s Madarom ktory žije na dedine vedla Stoličneho Belehradu a ten voli Ferenca Vilagiho z Fideszu, lebo je s nim spokojny a hlavne ho pozna lebo byva na rovnakej ulici a kedykolvek sa s nim môže pozhovarať. To sa v Česku a na Slovensku neda, lebo predsednictvo strany da na polovicu kandidadky poslušnych a na druhu polovicu sponzorov a hoci v parlamente predložioa faktura za 2000 eu mesačne za kancelariu v regione, nikdy ich nikto nevidel. (Moji znami mali takeho poslanca, čo si prišiel pre svoj podiel za kancel, ktory akože u nich prenajimal v hotovosti) A potom, že kde je demokracia? :D
https://sk.wikipedia.org/wiki/Volebn%C3 ... C4%8Farsku

Re: Maďarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 16/4/2026, 21:45
od NagyAttila
Madarski nacionalisti po celej Karpatskej kotline sa aktivizuju a vzyvaju Magyara.
Este aby sme tu nemali madarsky revizionizmus turbo..
https://x.com/HungaryBased/status/20448 ... cjmaA&s=19

Re: Maďarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 16/4/2026, 22:02
od bheid
Na druhou stranu ten humbuk je nejspíše pro tohle:

Ako je to s Benešovými dekrétmi: Čo sa deje na južnom Slovensku a čo skutočne navrhuje Progresívne Slovensko?
Ak by dnes štát začal odoberať majetky potomkom vojnových slovenských Židov, išlo by o škandál medzinárodných rozmerov. Obdobná situácia sa v súčasnosti skutočne deje na južnom Slovensku. Netýka sa však židov, ale prevažne obyvateľov maďarskej národnosti.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Prišli by za nejakým človekom a povedali by mu, že tento váš dom bol v roku 1942 arizovaný, pretože váš starý otec bol Žid a my ho teraz konfiškujeme v prospech potomkov arizátora," prirovnáva advokát a vedecký pracovník v oblasti ľudských práv János Fiala-Butora.
Slovenský pozemkový fond zrejme už od roku 2018, no s výraznou intenzitou v roku 2025, totiž podľa Fialu-Butoru, ale aj právneho experta Viktora Bugára začal konfiškovať rozsiahle súkromné pozemky a odvoláva sa pritom na Benešove dekréty, teda právne neuplatňované dokumenty z rokov 1940 až 1945.

Tento postup fondu už roky oživuje a sprítomňuje dovtedy viac-menej utlmené historické krivdy maďarskej menšiny na Slovensku, keďže na základe Benešových dekrétov boli po roku 1945 mnohí ich predkovia zbavení majetku a nútene vysídlení z Československa.

Aj preto sa z tohto problému stáva v južných okresoch Slovenska mimo pozornosti slovenskej majority aj celoštátnych médií výrazná téma v maďarskej komunite na Slovensku.

Do takejto čoraz intenzívnejšej atmosféry minulý týždeň bezprecedentne vkročila najpopulárnejšia a zároveň opozičná strana Progresívne Slovensko a vyslúžila si ráznu až agresívnu kritiku nielen od oponentov.

Denník SME preskúmal zámer Progresívneho Slovenska a na základe rozhovorov právnymi expertmi na problematiku Benešových dekrétov podrobne vysvetľuje, či sú obavy zvyšku politickej scény opodstatnené.
V článku sa dočítate:
1. Čo sa to deje na južnom Slovensku?
2. Prečo to Slovenský pozemkový fond robí?
3. Čo sú Benešove dekréty?
4. Chce Progresívne Slovensko otvárať Benešove dekréty?
5. Ako reaguje koalícia a ďalšie strany?
6. Ako postup PS obnažil falošné partnerstvo koalície s Maďarskom?

1. Čo sa to deje na južnom Slovensku?

Ešte v júni redakcia denníka Napunk patriaceho pod Denník N zverejnila informáciu, že Slovenský pozemkový fond len v prvých mesiacoch roka 2025 požiadal o zoštátnenie väčšieho počtu pozemkov podľa Benešových dekrétov než za celé roky 2023 a 2024 spolu.
Samotné konfiškovanie pozemkov v prospech štátu sa podľa zistení SME na fonde deje v skutočnosti od roku 2018 .
Po druhej svetovej vojne na základe Benešových dekrétov Slovenská národná rada nariadila konfiškovať majetky Maďarov nedobrovoľne vysídlených z československého územia. V skutočnosti však išlo o také množstvo majetku, že štátny aparát nemal kapacitu na to, aby všetok majetok aj skutočne skonfiškoval.
Po Nežnej revolúcii si niektorí potomkovia pôvodných vlastníkov začali nárokovať vrátenie týchto pozemkov. Rozhodujúcou pre ich prípady bola skutočnosť, či dokážu preukázať, že pozemky vlastnili práve ich predkovia a predovšetkým to, že práve tento pozemok nebol štátom skonfiškovaný.
To znamenalo, že museli podstúpiť časovo náročné a finančne nákladné hľadanie historických dôkazov v starých pozemkových knihách, na farách či v rozhodnutiach národných výborov.
Rovnako náročnú úlohu však mal aj štát. Na ňom totiž ležalo dôkazné bremeno, ak chcel v minulosti konfiškované pozemky prevziať do svojho vlastníctva a zapísať ich do katastra nehnuteľností ako štátny majetok. Musel totiž nájsť a dôsledne preukázať, že daný pozemok bol po vojne skonfiškovaný.

Slovenský pozemkový fond však roky čelí podozreniam, že ako štátna inštitúcia s vlastným úradníckym aparátom zneužíva svoje postavenie voči jednotlivým dedičom.
Menší, ale závažný problém je, že nároky štátu na pozemky fond totiž podľa právnikov Bugára a Fialu-Butoru dostatočne nepreukazuje. Obaja už dedičov aj právne zastupovali. Keďže historické záznamy obsahujú často len meno vlastníka bez dátumu narodenia či ďalších údajov, nie je podľa Bugára možné automaticky tvrdiť, že takýto pozemok patril osobe, na ktorú sa vzťahovali Benešove dekréty.
"Môže ísť napríklad o menovca, čo sa aj stáva," hovorí Bugár zo svojej skúsenosti z právnej praxe.
Ešte vážnejší problém je, keď ku konfiškácií pozemku po vojne vôbec nedošlo, prípadnej tento proces nebol dokončený, a teda nie je platný.
"Fond však konfiškuje pozemky, ktoré vtedy neboli konfiškované. Oni nájdu dôkazy o tom, že mali byť. Potom tieto konfiškačné procesy dokončujú teraz v 21. storočí," tvrdí Fiala-Butora.
Upozorňuje, že fond to robí navyše netransparentne, teda potichu, a neinformuje o tom dedičov. "Vyberá si na konfiškáciu také pozemky, kde je veľa veľa rôznych dedičov, a preto nebudú mať schopnosť brániť sa pred súdom," opisuje Fiala-Butora.
Zoštátňovanie pozemkov, ktoré boli preukázateľne konfiškované po vojne, je legálne. Ak však štát dokončuje konfiškácie po 80 rokoch, keď už tento proces z pohľadu súčasných zákonov nie je legálny, to je podľa Fialu-Butoru absurdné.


2. Prečo to Slovenský pozemkový fond robí?

Na Slovensku je množstvo pozemkov, ktoré nemajú známeho vlastníka a medzi nimi sú aj tie, pri ktorých sú posledné známe záznamy práve z obdobia 30. a 40. rokov 20. storočia.

Slovenský pozemkový fond ich zo zákona spravuje v mene týchto neznámych vlastníkov, ktorých práva na pozemky však nezanikajú. Môže tieto pozemky dávať do užívania niekomu inému, ale stále nepatria štátu.
Ak sa štát rozhodne na takýchto pozemkoch stavať diaľnicu, čo sa skutočne stalo napríklad pri výstavbe bratislavského obchvatu D4/R7, štát môže tieto pozemky od fondu odkúpiť za zákonom stanovenú výkupnú cenu.

Takto získané peniaze sa nestávajú majetkom fondu, ale sú zachovávané napríklad pre situáciu, že by sa prihlásili dediči. Tým by potom mal fond sumu za predaj vyplatiť, ak preukážu, že skutočne ide o ich dedičstvo.

Ak však štát takéto pozemky skonfiškuje, stávajú sa majetkom štátu. Zjednodušene to znamená, že štát potom nič nestojí na takýchto pozemkoch stavať, keďže peniaze za ich predaj získava zase len štát - Slovenský pozemkový fond.
Denník SME sa na konfiškáciu pozemkov pýtal Slovenského pozemkového fondu. Na otázky prečo, na základe čoho a akej dôkaznej situácie konajú, fond do uzávierky neodpovedal.
SME sa spojilo s bývalým šéfom fondu z éry vlád OĽaNO Jánom Maroszom. "To je čistá nadpráca odboru usporiadania vlastníctva vo fonde, kde pracujú traja - štyria ľudia," hovorí Marosz.
Tvrdí, že sa túto prax neúspešne snažil zastaviť už v čase jeho pôsobenia v úrade. "Keď som sa ich pýtal, podľa akého kľúča si vyberajú tie pozemky na konfiškovanie, nevedeli mi odpovedať," opísal a celý postup považuje za podozrivý. "Je to istým spôsobom klientelistická nadpráca pár úradníkov SPF, ktorá nie je ničím podložená," dodal.


3. Čo sú Benešove dekréty?

Benešove dekréty sú sériou právnych nariadení československého prezidenta Edvarda Beneša vydávaných v rokoch 1940 – 1945. Cez ne sa po skončení druhej svetovej vojny obnovovala povojnová správa nad Československom. Zároveň sa však stanovoval právny režim voči obyvateľstvu, ktoré bolo považované za nepriateľské.

Najznámejšie dekréty sa týkali konfiškácie majetku a odňatia československého občianstva Nemcom, Maďarom a kolaborantom. Tieto menšiny boli následne nedobrovoľne vysídlované z Československa a ich majetok sa stával majetkom štátu.

Dekréty zároveň zneplatňovali Mníchovskú dohodu z roku 1938 či Viedenskú arbitráž, po ktorej prišlo Československo o značnú časť území v prospech Tretej ríše a tiež Maďarska.
Sú teda právnym základom pre územnú integritu vtedajšieho Československa v jeho pôvodných hraniciach, respektíve v hraniciach, ktoré vyplynuli z mierových rokovaní po druhej svetovej vojne.


4. Chce Progresívne Slovensko otvárať Benešove dekréty?

Nie.
Po straníckych výjazdoch vo Vrábľoch, v Komárne, Dunajskej Strede, Kolárove, Šamoríne, vo Veľkom Mederi a v Strekove minulý týždeň sformulovalo Progresívne Slovensko stranícke uznesenie.
V dokumente s názvom "Uznesenie k spolužitiu a rozvoju na južnom Slovensku" strana tvrdí, že odsudzuje povojnový princíp kolektívnej viny, ktorý viedol k odňatiu občianstva a vysídľovaniu Maďarov," a žiada vládu, aby na základe Benešových dekrétov nebolo možné "robiť rozhodnutia zakladajúce nové právne skutočnosti", teda dodatočné odnímanie pozemkov.
Ani uznesenie Progresívneho Slovenska a taktiež ani žiadne vyjadrenia jeho predstaviteľov či iný dokument, či iniciatíva strany nevyjadruje zámer zrušiť, meniť či inak zasahovať do Benešových dekrétov.
"Benešove dekréty nechceme rušiť, no jednoznačne stojíme za naším vyhlásením, že odmietame princíp kolektívnej viny a sme proti tomu, aby sa aj dnes na základe Benešových dekrétov niekomu vyvlastňoval majetok," povedal v stredu predseda PS Michal Šimečka.
Vecnou podstatou iniciatívy PS je zámer zabrániť štátu uplatňovať kolektívnu vinu Maďarov po osemdesiatich rokoch od uplatňovania Benešových dekrétov.
Strana žiada rešpektovanie právneho stavu, ku ktorému sa zaviazal aj parlament uznesením prijatým ešte v roku 2007. Dokument odsudzuje princíp kolektívnej viny, čím parlament uznal, že kolektívne odsudzovanie celých etnických skupín nie je legitímne.

Progresívne Slovensko uvádza príklad, ako by sa mohlo na Slovensku postupovať podľa českého vzoru. Česká republika v roku 1997 prijala spolu s Nemeckom politickú deklaráciu "o vzájomných vzťahoch a ich budúcom rozvoji".
Nemecko v deklarácii vyjadrilo ľútosť nad utrpením, ktoré českému národu spôsobila nacistická politika, okupácia a následné zločiny. Česko vyjadrilo ľútosť nad povojnovým násilím na nemeckom obyvateľstve vrátane odsunov obyvateľov.


Nemecko sa zároveň vyjadrilo, že nebude podporovať majetkové nároky potomkov odsunutých sudetských Nemcov. Obe krajiny zriadili spoločný fond, z ktorého obnovovali pamiatky a odškodňovali obete nacizmu.
(zdroj: TASR)


5. Ako reaguje koalícia a ďalšie strany?

Koaličné strany Smer, Hlas a SNS a tiež KDH začali iniciatívu PS interpretovať s rôznou mierou intenzity až agresie tak, že PS chce "otvárať Pandorinu skrinku", čo by vraj mohlo viesť k zhoršeniu slovensko-maďarských vzťahov alebo až k ohrozeniu územnej celistvosti Slovenska v prospech Maďarska.

Keď rovnakú tému otvoril vtedy ešte ako predseda Hlasu a prezidentský kandidát Peter Pellegrini pred druhým kolom prezidentských volieb, nevyvolalo to z ich strany žiadnu reakciu. Pellegrini bol kandidátom všetkých troch koaličných strán.

V apríli 2024 pritom avizoval, že chce nájsť riešenie problému konfiškácie majetkov na južnom Slovensku. Keď redakcia Napunku na začiatku leta oslovila Pellegriniho bývalého poradcu Krisztiána Forróa, ten mal na starosti pracovnú skupinu pre konfiškáciu majetku.

Premiér Robert Fico (Smer) teraz ostrým slovníkom z výjazdového rokovania vlády vo Vyšnom Orlíku odkázal Progresívnemu Slovensku, aby prestali "ťahať tú marišku" a aby sa spamätali. Fico v rozpore so skutočnosťou tvrdil, že PS navrhuje zrušenie Benešových dekrétov.

Vláda zároveň prijala uznesenie, v ktorom oznamuje, že tému Benešových dekrétov považuje za uzatvorenú a odmieta ich otváranie.

Šéf Hlasu Matúš Šutaj Eštok nazval predsedu PS Michala Šimečku "sluhom cudzích záujmov", šéf SNS Andrej Danko zas naznačil, že by mohol požadovať zrušenie Progresívneho Slovenska.

Takto získané peniaze sa nestávajú majetkom fondu, ale sú zachovávané napríklad pre situáciu, že by sa prihlásili dediči. Tým by potom mal fond sumu za predaj vyplatiť, ak preukážu, že skutočne ide o ich dedičstvo.

Ak však štát takéto pozemky skonfiškuje, stávajú sa majetkom štátu. Zjednodušene to znamená, že štát potom nič nestojí na takýchto pozemkoch stavať, keďže peniaze za ich predaj získava zase len štát - Slovenský pozemkový fond.
Denník SME sa na konfiškáciu pozemkov pýtal Slovenského pozemkového fondu. Na otázky prečo, na základe čoho a akej dôkaznej situácie konajú, fond do uzávierky neodpovedal.
SME sa spojilo s bývalým šéfom fondu z éry vlád OĽaNO Jánom Maroszom. "To je čistá nadpráca odboru usporiadania vlastníctva vo fonde, kde pracujú traja - štyria ľudia," hovorí Marosz.
Tvrdí, že sa túto prax neúspešne snažil zastaviť už v čase jeho pôsobenia v úrade. "Keď som sa ich pýtal, podľa akého kľúča si vyberajú tie pozemky na konfiškovanie, nevedeli mi odpovedať," opísal a celý postup považuje za podozrivý. "Je to istým spôsobom klientelistická nadpráca pár úradníkov SPF, ktorá nie je ničím podložená," dodal.
Čo sú Benešove dekréty?
Benešove dekréty sú sériou právnych nariadení československého prezidenta Edvarda Beneša vydávaných v rokoch 1940 – 1945. Cez ne sa po skončení druhej svetovej vojny obnovovala povojnová správa nad Československom. Zároveň sa však stanovoval právny režim voči obyvateľstvu, ktoré bolo považované za nepriateľské.

Najznámejšie dekréty sa týkali konfiškácie majetku a odňatia československého občianstva Nemcom, Maďarom a kolaborantom. Tieto menšiny boli následne nedobrovoľne vysídlované z Československa a ich majetok sa stával majetkom štátu.

Dekréty zároveň zneplatňovali Mníchovskú dohodu z roku 1938 či Viedenskú arbitráž, po ktorej prišlo Československo o značnú časť území v prospech Tretej ríše a tiež Maďarska.
Sú teda právnym základom pre územnú integritu vtedajšieho Československa v jeho pôvodných hraniciach, respektíve v hraniciach, ktoré vyplynuli z mierových rokovaní po druhej svetovej vojne.
Chce Progresívne Slovensko otvárať Benešove dekréty?
Nie.
Po straníckych výjazdoch vo Vrábľoch, v Komárne, Dunajskej Strede, Kolárove, Šamoríne, vo Veľkom Mederi a v Strekove minulý týždeň sformulovalo Progresívne Slovensko stranícke uznesenie.
V dokumente s názvom "Uznesenie k spolužitiu a rozvoju na južnom Slovensku" strana tvrdí, že odsudzuje povojnový princíp kolektívnej viny, ktorý viedol k odňatiu občianstva a vysídľovaniu Maďarov," a žiada vládu, aby na základe Benešových dekrétov nebolo možné "robiť rozhodnutia zakladajúce nové právne skutočnosti", teda dodatočné odnímanie pozemkov.
Ani uznesenie Progresívneho Slovenska a taktiež ani žiadne vyjadrenia jeho predstaviteľov či iný dokument, či iniciatíva strany nevyjadruje zámer zrušiť, meniť či inak zasahovať do Benešových dekrétov.
"Benešove dekréty nechceme rušiť, no jednoznačne stojíme za naším vyhlásením, že odmietame princíp kolektívnej viny a sme proti tomu, aby sa aj dnes na základe Benešových dekrétov niekomu vyvlastňoval majetok," povedal v stredu predseda PS Michal Šimečka.
Vecnou podstatou iniciatívy PS je zámer zabrániť štátu uplatňovať kolektívnu vinu Maďarov po osemdesiatich rokoch od uplatňovania Benešových dekrétov.
Strana žiada rešpektovanie právneho stavu, ku ktorému sa zaviazal aj parlament uznesením prijatým ešte v roku 2007. Dokument odsudzuje princíp kolektívnej viny, čím parlament uznal, že kolektívne odsudzovanie celých etnických skupín nie je legitímne.

Progresívne Slovensko uvádza príklad, ako by sa mohlo na Slovensku postupovať podľa českého vzoru. Česká republika v roku 1997 prijala spolu s Nemeckom politickú deklaráciu "o vzájomných vzťahoch a ich budúcom rozvoji".
Nemecko v deklarácii vyjadrilo ľútosť nad utrpením, ktoré českému národu spôsobila nacistická politika, okupácia a následné zločiny. Česko vyjadrilo ľútosť nad povojnovým násilím na nemeckom obyvateľstve vrátane odsunov obyvateľov.


Nemecko sa zároveň vyjadrilo, že nebude podporovať majetkové nároky potomkov odsunutých sudetských Nemcov. Obe krajiny zriadili spoločný fond, z ktorého obnovovali pamiatky a odškodňovali obete nacizmu.
(zdroj: TASR)

6. Ako reaguje koalícia a ďalšie strany?

Koaličné strany Smer, Hlas a SNS a tiež KDH začali iniciatívu PS interpretovať s rôznou mierou intenzity až agresie tak, že PS chce "otvárať Pandorinu skrinku", čo by vraj mohlo viesť k zhoršeniu slovensko-maďarských vzťahov alebo až k ohrozeniu územnej celistvosti Slovenska v prospech Maďarska.

Keď rovnakú tému otvoril vtedy ešte ako predseda Hlasu a prezidentský kandidát Peter Pellegrini pred druhým kolom prezidentských volieb, nevyvolalo to z ich strany žiadnu reakciu. Pellegrini bol kandidátom všetkých troch koaličných strán.

V apríli 2024 pritom avizoval, že chce nájsť riešenie problému konfiškácie majetkov na južnom Slovensku. Keď redakcia Napunku na začiatku leta oslovila Pellegriniho bývalého poradcu Krisztiána Forróa, ten mal na starosti pracovnú skupinu pre konfiškáciu majetku.

Premiér Robert Fico (Smer) teraz ostrým slovníkom z výjazdového rokovania vlády vo Vyšnom Orlíku odkázal Progresívnemu Slovensku, aby prestali "ťahať tú marišku" a aby sa spamätali. Fico v rozpore so skutočnosťou tvrdil, že PS navrhuje zrušenie Benešových dekrétov.

Vláda zároveň prijala uznesenie, v ktorom oznamuje, že tému Benešových dekrétov považuje za uzatvorenú a odmieta ich otváranie.

Šéf Hlasu Matúš Šutaj Eštok nazval predsedu PS Michala Šimečku "sluhom cudzích záujmov", šéf SNS Andrej Danko zas naznačil, že by mohol požadovať zrušenie Progresívneho Slovenska.

https://www.sme.sk/domov/c/ako-je-to-s- ... -slovensko

Re: Maďarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 17/4/2026, 17:01
od niko
Spät k teme

Re: Maďarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 22/4/2026, 22:27
od Rase
Gáspár Orbán, syn Viktora Orbána, oficiálně opustil maďarskou armádu. To je ten nadporučík, co naplánoval misi do Čadu, kde Maďarsko nezískalo žádný prospěch, a ohrozil životy mnoha vojáků.

https://twitter.com/noirsoldat_/status/ ... 6470071734

IMG_7084.jpeg

Re: Maďarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 11/5/2026, 18:24
od Zemakt
Maďarsko rozšiřuje flotilu nadzvukových Gripenů na 18 strojů
https://czechairforce.com/news/madarsko ... 18-stroju/