Suger píše: ↑3/4/2026, 16:07
Danik píše: ↑3/4/2026, 02:51
Suger píše: ↑31/3/2026, 12:32
Nahradiť Patriu Pandurom by bol krok doslova do xxxxx . Tie tlaky Strnada cez Kaliňáka na pretlačenie Pandura do OSSR sú tu niekoľko ročné... Dúfam, že sa nebudú realizovať.
Doplním sem. Pandur je žiaľ nemodernizovatelný stroj, pre podvozok, malé kolesá .
- Obrnené vozidlá Pandur II 8x8 (vrátane verzií EVO) používajú zvyčajne kolesá s pneumatikami rozmeru 365/80 R20 (alebo ekvivalentné rozmery v palcovom značení, napríklad 14.5 R20). Typický vonkajší priemer sa pohybuje okolo 1080-1100mm a šírka je približne 365 mm.
- Obrnené vozidlá Patria AMV 8x8 (vrátane verzií Patria AMV XP používaných OS SR) sú štandardne vybavené pneumatikami s rozmerom 16.00R20XZL TL . Celkový priemer približne 1 310 mm (cca 1,3 metra) a šírka pneumatiky je približne 448 mm.
V prvním bodě plný, naprostý souhlas.
V tom druhém. Ten je vyvrácený už jen prostou realitou. Viz příchod EVA a jeho zavedení do rakouských sil. Limitační faktor dalšího rozvoje a modernizací samozřejmě je únosnost náprav, velikost pneumatiky je daná i snahou o snížení výšky a tím zlepšení rovnováhy v bočním náklonu, protože Pandur nemá takovou šířku vozidla. Ad co to přináší - snížení plochy dotyku s povrchem je negativum v těžším a "povoleném" terénu, výhoda na komunikacích díky efektivitě spotřeby.
V případě Panduru se modernizace soustředila pohonnou jednotku, vnitřek vozidla, pasivní pancéřování, rušící systémy, zvýšení užitné hmotnosti a integrace věže s APS pro potřeby 8x8 KBVP. Tedy ta nemodernizovatelná modernizace už proběhla. Otázka je co zbytek užitné hmotnosti umožní v dalším cyklu životnosti vozidla pro potřeby MLU - ale argument užitné hmotnosti se používal i proti CV90 nutno připomenout.
Pro OSSR už je (doufám) zcela rozhodnuto.
Daník, nespochybňujem modernizačné balíky na Pandur EVO II 8x8, ale aj tak je motorický výkon oproti Patria AMVXP 8x8 nižší. Patria má vyššie motorické výkony (motor 450 kW, oproti motoru na vašich Panduroch - 335 kW), vďaka odolnejšiemu a vyššiemu podvozku má lepšiu priechodnosť v teréne, a aj ochrana v základe je úroveň 4 podle STANAG 4569. Na fínských stránkách Patria uvádzajú že "... Je chránený proti improvizovaným výbušným zariadeniam (IED) a chemickým, biologickým, radiologickým a jadrovým výbuchom (CBRN) a má modulárnu, škálovateľnú balistickú ochranu až do úrovne STANAG K5+ a ochranu proti mínam úroveň STANAG 4a/4b." Ako nevýhoda je, že je o niečo vyššia ako Pandur.
Ešte doplním, že Rakúsko zavádza modernejší variant EVO, ale z verzie Pandur I 6x6. AČR je ponúkaný Pandur II EVO 8x8... Každé vozidlo má svoje výhody, nevýhody. OSSR mali možnosť porovnať si Poľský Rosomak 8x8 (ako BOV 8×8 Vydra s možnosťou plávania), Pandur a vybrali si modernú verziu Patria (bez možnosti plávania).
Myslím si, že Patriu veľmi dobre zhodnotili na
https://www.czdefence.cz/clanek/patria- ... -republice
Ja dufam, že OSSR ostanú pri vysúťaženej Patria AMVXP 8x8.
Důležitější číslo než čistě motorizace ve smyslu výkonu je i kW/t, zpřevodování, pneumatiky, plocha dotyku s povrchem, rozložení váhy atd.
Čistě k číslům. Motor Cummins ISL 540 u Panduru EVO nemá 335 kW, ale 405 kW, což i při maximální váze 25 tun dělá 16,2 KW/t, v případě Patrie AMV XP na bojové hmotnosti 32 tun (samozřejmě záleží na konfiguraci) se bavíme o 14,06 kW/t.
Ad ochrana, Pandur EVO má balistiku na level 4, protiminovou level 3a/3b. Patria může být zvednuta až na level 5 v úrovni balistické/kinetické ochrany, ale pozor, zároveň v případě vašich BOV tam hraje roli faktor požadavku na obojživelnost, který dle čísel ještě z AMV udává balistickou ochranu na level 3 (mimochodem jak Finové tak Švédi obojživelné AMV nevyužívají - kvůli zvýšené odolnosti jako prioritě). Plus EVO už v představené konfiguraci disponuje UT-30Mk.II s APS Iron Fist LD.
Když pominu další faktory, největším mínusem nového EVA zůstává nižší únosnost podvozku (a tím i rezerva pro MLU) a zvolené obutí. Rakušané samozřejmě mají 6x6.
Abychom se vrátili k tématu vlákna, v případě slovenského tendru na nové BOV, kterého se neúčastnil Pandur EVO, ale variace Corsac postavená na základě ještě původního Panduru II, tam byly (logicky) značně větší mezery a starý Pandur Patria AMV XP zcela deklasovala a zaslouženě (a imho dobře) OSSR vybraly Patrie AMV XP jako platformu. A pozor, zvolily si obojživelnost pro nové BOV.
Suma sumárum, také doufám, že OSSR při Patriích zůstanou. AČR bude volit mezi Patriemi, Pandury EVO, Strykery a Boxery (ty nabízí při maximální hmotnosti až balistickou ochranu na lvl 6)