Stránka 75 z 82
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 3/6/2025, 10:48
od Flader
Prvých 8 malo byť "sanitiek", nie?
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 3/6/2025, 10:50
od Juraj Tichý
Asi az keď úspešne prejdú vojskovymi skúškami.
Ja dufam, ze Tury dostanú aspoň nejaké vychytávky z novej verzie.
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 17/9/2025, 09:27
od mikojan29
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 17/9/2025, 09:29
od mikojan29
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 10/2/2026, 10:47
od Alterego
Napreduje zjavne aj tento program, reportáž z regionu o výrobe v CSM Industry Tisovec:
https://fb.watch/FaJQhtbJp7/
Ale asi o tom nie je dobré v časoch konsolidácie moc informovať, viď. JLTV a CV 90.
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 10/2/2026, 15:28
od Suger
Alterego píše: ↑10/2/2026, 10:47
Napreduje zjavne aj tento program, reportáž z regionu o výrobe v CSM Industry Tisovec:
https://fb.watch/FaJQhtbJp7/
Ale asi o tom nie je dobré v časoch konsolidácie moc informovať, viď. JLTV a CV 90.
Nevidím to tak čierne ako vy. Práveže sa v poslednom čase často spomína, píše sa o fabrike CSM Industry Tisovec aj s ich výrobným programom, v regióne (Tisovec) sa stáva kľúčovým zamestnávateľom. Popri vojenskom programe im teraz šlape aj ten civilný. (naposledy Ministerstvo životného prostredia objednávalo nové UDS - 15 vozidiel pre Vodohospodársky podnik)
https://my.sme.sk/novohrad/c/bagre-za-v ... nu-zakazku
"V roku 2025 sme úspešne dokončili výrobu a dodávky prvých 11 kusov špeciálne upravených ženijných strojov UDS Defence na podvozku SCANIA 8×8. Určené boli pre Ozbrojené sily Poľskej republiky a v plnení tejto objednávky budeme pokračovať aj v roku 2026"
https://sobotnik.sk/2025/12/csm-industr ... st-vyroba/
Regiónu to veľmi prospeje, tak ako aj firme s pripravovaným novým výrobným programom, popri dodávke 64 ks Patria 8x8...
Podobný efekt možno očakávať aj v Moldave nad Bodvou a ich výroba cca 1000 Tatroviek pre Indonéziu...
Čo som naposledy zachytil, tak Kaliňák sa vyjadril s kritikou k Patriam pre zle nastavenú ZoD, kde je pre výrobcu Fínsku Patriu výhodné meškať s dodávkou... uvidíme.

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 10/2/2026, 22:10
od mikojan29
Suger píše: ↑10/2/2026, 15:28
Alterego píše: ↑10/2/2026, 10:47
Napreduje zjavne aj tento program, reportáž z regionu o výrobe v CSM Industry Tisovec:
https://fb.watch/FaJQhtbJp7/
Ale asi o tom nie je dobré v časoch konsolidácie moc informovať, viď. JLTV a CV 90.
Nevidím to tak čierne ako vy. Práveže sa v poslednom čase často spomína, píše sa o fabrike CSM Industry Tisovec aj s ich výrobným programom, v regióne (Tisovec) sa stáva kľúčovým zamestnávateľom. Popri vojenskom programe im teraz šlape aj ten civilný. (naposledy Ministerstvo životného prostredia objednávalo nové UDS - 15 vozidiel pre Vodohospodársky podnik)
https://my.sme.sk/novohrad/c/bagre-za-v ... nu-zakazku
"V roku 2025 sme úspešne dokončili výrobu a dodávky prvých 11 kusov špeciálne upravených ženijných strojov UDS Defence na podvozku SCANIA 8×8. Určené boli pre Ozbrojené sily Poľskej republiky a v plnení tejto objednávky budeme pokračovať aj v roku 2026"
https://sobotnik.sk/2025/12/csm-industr ... st-vyroba/
Regiónu to veľmi prospeje, tak ako aj firme s pripravovaným novým výrobným programom, popri dodávke 64 ks Patria 8x8...
Podobný efekt možno očakávať aj v Moldave nad Bodvou a ich výroba cca 1000 Tatroviek pre Indonéziu...
Čo som naposledy zachytil, tak Kaliňák sa vyjadril s kritikou k Patriam pre zle nastavenú ZoD, kde je pre výrobcu Fínsku Patriu výhodné meškať s dodávkou... uvidíme.
Asi si nepochopil o čom Alterego píše, že o programe BOV 8x8 a reštarte celého regiónu, ktorému pomohla táto objednávka špeciálnej techniky pre OSSR v kooperácii so zahraničným dodávateľom+ získanie nového know-how sa vôbec momentálne vedenie MO nechváli a mohlo by si tým aspoň trochu vylepšiť svoju reputáciu, keďže to nie je ich zásluha. Detto CV-90, JLTV, radary,..
Dodávky na UDSky mali aj predtým, no nie v takej miere ako po vypuknutím vojny na UA, keď armády zistili, že majú zastaralú ženijnú techniku, ktorú sa rozhodli obmeniť.
Čo sa týka problémov s Partiou, ja som zase zachytil informáciu, že MO spoluprácu úmyselne sabotovalo, boli dosadení kokaíňakovi nominanti a tí o programe nemali ani potuchy, načo aj potrebovali nejako pretlačiť program 4x4, ktorý začali nezmyselným nákupom po 3 ks od regionálnych výrobcov na skúšky.
ZoD nikde nie je zverejnená, nedá sa overiť pravdivosť kokaíňákových tvrdení, resp. kedy tento bulharský kšeftár povedal niečo pravdivé???
Ale bola by zaujímavá otázka, ako je na tom ten zázrak zo ZŤS Špeciál, ktorý má tvoriť hlavnú výzbroj?
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 11/2/2026, 08:51
od Alterego
mikojan29 píše: ↑10/2/2026, 22:10
Suger píše: ↑10/2/2026, 15:28
Alterego píše: ↑10/2/2026, 10:47
Napreduje zjavne aj tento program, reportáž z regionu o výrobe v CSM Industry Tisovec:
https://fb.watch/FaJQhtbJp7/
Ale asi o tom nie je dobré v časoch konsolidácie moc informovať, viď. JLTV a CV 90.
Nevidím to tak čierne ako vy. Práveže sa v poslednom čase často spomína, píše sa o fabrike CSM Industry Tisovec aj s ich výrobným programom, v regióne (Tisovec) sa stáva kľúčovým zamestnávateľom. Popri vojenskom programe im teraz šlape aj ten civilný. (naposledy Ministerstvo životného prostredia objednávalo nové UDS - 15 vozidiel pre Vodohospodársky podnik)
https://my.sme.sk/novohrad/c/bagre-za-v ... nu-zakazku
"V roku 2025 sme úspešne dokončili výrobu a dodávky prvých 11 kusov špeciálne upravených ženijných strojov UDS Defence na podvozku SCANIA 8×8. Určené boli pre Ozbrojené sily Poľskej republiky a v plnení tejto objednávky budeme pokračovať aj v roku 2026"
https://sobotnik.sk/2025/12/csm-industr ... st-vyroba/
Regiónu to veľmi prospeje, tak ako aj firme s pripravovaným novým výrobným programom, popri dodávke 64 ks Patria 8x8...
Podobný efekt možno očakávať aj v Moldave nad Bodvou a ich výroba cca 1000 Tatroviek pre Indonéziu...
Čo som naposledy zachytil, tak Kaliňák sa vyjadril s kritikou k Patriam pre zle nastavenú ZoD, kde je pre výrobcu Fínsku Patriu výhodné meškať s dodávkou... uvidíme.
Asi si nepochopil o čom Alterego píše, že o programe BOV 8x8 a reštarte celého regiónu, ktorému pomohla táto objednávka špeciálnej techniky pre OSSR v kooperácii so zahraničným dodávateľom+ získanie nového know-how sa vôbec momentálne vedenie MO nechváli a mohlo by si tým aspoň trochu vylepšiť svoju reputáciu, keďže to nie je ich zásluha. Detto CV-90, JLTV, radary,..
Dodávky na UDSky mali aj predtým, no nie v takej miere ako po vypuknutím vojny na UA, keď armády zistili, že majú zastaralú ženijnú techniku, ktorú sa rozhodli obmeniť.
Čo sa týka problémov s Partiou, ja som zase zachytil informáciu, že MO spoluprácu úmyselne sabotovalo, boli dosadení kokaíňakovi nominanti a tí o programe nemali ani potuchy, načo aj potrebovali nejako pretlačiť program 4x4, ktorý začali nezmyselným nákupom po 3 ks od regionálnych výrobcov na skúšky.
ZoD nikde nie je zverejnená, nedá sa overiť pravdivosť kokaíňákových tvrdení, resp. kedy tento bulharský kšeftár povedal niečo pravdivé???
Ale bola by zaujímavá otázka, ako je na tom ten zázrak zo ZŤS Špeciál, ktorý má tvoriť hlavnú výzbroj?
Presne tak
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 11/2/2026, 10:13
od mikojan29
A ešte k tej Moldave nad Bodvou, to bude len "montovňa" bez ďalšej pridanej hodnoty pre štát a Konštruktu, ktorej ten areál patrí. Žiadne nové know-how. Kokaíňák dohodil svojmu obch. partnerovi a sponzorovi areál za "hubičku".
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 11/2/2026, 10:45
od NagyAttila
A ako by si si to teda predstavoval ty?
Pridana hodnota je uz len v mnostve produkovanych kusov.
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 11/2/2026, 12:42
od pjaro77
Na infoservise sa nepochválili. Stala sa z nej len Kaliho sebaprezentačná stránka.
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 11/2/2026, 17:01
od mikojan29
Pridaná hodnota je získanie know-how pri výrobe, alebo zapojenie SK fy ako významných subdodávateľov s podielom na výrobe aspoň 30%...takto je to na smeráka, opravené priestory dlhodobo prenajaté sponzorovi alebo skôr obchodnému partnerovi kokaíňaka - o zisk sa podelia.
Toto bude opäť len montovňa, na viac sa nezmôžu, hlavne, že budú tiecť groše správnym "smerom".
Koniec OT.
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 12/2/2026, 22:43
od mikojan29
Patrie sa pomaly navážajú do Dubnice ku kompletácii s bojovou vežou.
Foto:FB
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 31/3/2026, 10:29
od Alterego
https://www.futurearmy.sk/2026/03/30/ak ... nieco-ine/
Polemika o tom, že Patrie (niektoré vyrobené sa už kompletujú s vežou) by boli nahradené niečím iným. Ťažké si v tomto štádiu predstaviť, ale vzhľadom na vzťahy súčasného vedenia MO s CSG mi to nepríde až také sci fi ako by to malo byť.
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 31/3/2026, 10:42
od Rase
To je dost zajímavý text. Ministr obrany Robert Kaliňák pro Radiožurnál přiznal, že spustil tržní konzultace s dalšími výrobci. Jako hlavní důvod označil zpoždění finské společnosti Patria. S tou by však nadále chtěl spolupracovat. Podle vojenského analytika Vladimíra Bednáře je problém s prodlením způsoben tím, že sekce vyzbrojování neumí vyspecifikovat požadavky na některé verze a stojí to. Dodal, že projekt stál i kvůli tomu, že ministerstvo obrany rok přehodnocovalo smlouvy. To Kaliňák odmítá a odvolává se na nevýhodnost smluv, kterou s Finskem uzavřelo bývalé vedení. Bývalý ministr obrany Jaroslav Naď tvrdí, že důvodem zpoždění jsou snahy současného vedení resortu zapojit do projektu subdodavatelské firmy českého zbrojaře Michala Strnada, se kterým finská strana údajně nemá zájem spolupracovat. Podle Naďa chce ministerstvo kontrakt nahradit jiným dodavatelem. Má jít o vozy Pandur, které vyrábí firma Tatra Defence ze Stranadovy skupiny CSG.
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 31/3/2026, 11:25
od NagyAttila
Podla jedneho rozhovoru v rozhlase Kalinak tvrdi, ze zdrzanie sposobuje to, ze Patria dodanie naschval dodavky oddialuje a zvysuje tym cenu. Lebo tak je zmluva nastavena a nechcu ju upravit. Tento krok moze byt tlak na Patriu.
Co je za mna zaujimave, ze Patria nechce CSG ani citit a nechcu s nimi spolupracovat. A to predavaju licencie po celom svete. To asi o niecom vypoveda.
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 31/3/2026, 12:32
od Suger
Nahradiť Patriu Pandurom by bol krok doslova do xxxxx . Tie tlaky Strnada cez Kaliňáka na pretlačenie Pandura do OSSR sú tu niekoľko ročné... Dúfam, že sa nebudú realizovať.
Doplním sem. Pandur je žiaľ nemodernizovatelný stroj, pre podvozok, malé kolesá .
- Obrnené vozidlá Pandur II 8x8 (vrátane verzií EVO) používajú zvyčajne kolesá s pneumatikami rozmeru 365/80 R20 (alebo ekvivalentné rozmery v palcovom značení, napríklad 14.5 R20). Typický vonkajší priemer sa pohybuje okolo 1080-1100mm a šírka je približne 365 mm.
- Obrnené vozidlá Patria AMV 8x8 (vrátane verzií Patria AMV XP používaných OS SR) sú štandardne vybavené pneumatikami s rozmerom 16.00R20XZL TL . Celkový priemer približne 1 310 mm (cca 1,3 metra) a šírka pneumatiky je približne 448 mm.
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 31/3/2026, 12:58
od NagyAttila
Ossr ich nechcu, 10 sanitiek uz je zavedenych, vyroba pripravena. Mozno len Kalinak opat sa snazi pomahat kolabujucim akciam csg..
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 3/4/2026, 02:41
od Danik
NagyAttila píše: ↑31/3/2026, 11:25
Podla jedneho rozhovoru v rozhlase Kalinak tvrdi, ze zdrzanie sposobuje to, ze Patria dodanie naschval dodavky oddialuje a zvysuje tym cenu. Lebo tak je zmluva nastavena a nechcu ju upravit. Tento krok moze byt tlak na Patriu.
Co je za mna zaujimave, ze Patria nechce CSG ani citit a nechcu s nimi spolupracovat. A to predavaju licencie po celom svete. To asi o niecom vypoveda.
Vypovídá to jen o tom, že konkurence nespolupracuje. Nebo snad Rheinmetall (respektive Artec) jako výrobce Boxeru spolupracuje s Patrií? Rheinmetall jako výrobce KF41 nebo GDELS s Ascodem spolupracují s BAE Hagglunds, když ti mají CV90? Nikoliv.
Re: OSSR - výběr nového kolového BVP
Napsal: 3/4/2026, 02:51
od Danik
Suger píše: ↑31/3/2026, 12:32
Nahradiť Patriu Pandurom by bol krok doslova do xxxxx . Tie tlaky Strnada cez Kaliňáka na pretlačenie Pandura do OSSR sú tu niekoľko ročné... Dúfam, že sa nebudú realizovať.
Doplním sem. Pandur je žiaľ nemodernizovatelný stroj, pre podvozok, malé kolesá .
- Obrnené vozidlá Pandur II 8x8 (vrátane verzií EVO) používajú zvyčajne kolesá s pneumatikami rozmeru 365/80 R20 (alebo ekvivalentné rozmery v palcovom značení, napríklad 14.5 R20). Typický vonkajší priemer sa pohybuje okolo 1080-1100mm a šírka je približne 365 mm.
- Obrnené vozidlá Patria AMV 8x8 (vrátane verzií Patria AMV XP používaných OS SR) sú štandardne vybavené pneumatikami s rozmerom 16.00R20XZL TL . Celkový priemer približne 1 310 mm (cca 1,3 metra) a šírka pneumatiky je približne 448 mm.
V prvním bodě plný, naprostý souhlas.
V tom druhém. Ten je vyvrácený už jen prostou realitou. Viz příchod EVA a jeho zavedení do rakouských sil. Limitační faktor dalšího rozvoje a modernizací samozřejmě je únosnost náprav, velikost pneumatiky je daná i snahou o snížení výšky a tím zlepšení rovnováhy v bočním náklonu, protože Pandur nemá takovou šířku vozidla. Ad co to přináší - snížení plochy dotyku s povrchem je negativum v těžším a "povoleném" terénu, výhoda na komunikacích díky efektivitě spotřeby.
V případě Panduru se modernizace soustředila pohonnou jednotku, vnitřek vozidla, pasivní pancéřování, rušící systémy, zvýšení užitné hmotnosti a integrace věže s APS pro potřeby 8x8 KBVP. Tedy ta nemodernizovatelná modernizace už proběhla. Otázka je co zbytek užitné hmotnosti umožní v dalším cyklu životnosti vozidla pro potřeby MLU - ale argument užitné hmotnosti se používal i proti CV90 nutno připomenout.
Pro OSSR už je (doufám) zcela rozhodnuto.