Stránka 8 z 8

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 1/9/2024, 10:34
od HONZIK11
Kdy muzes prodavat zbrane a jejich komponenty?
Ad1. V pripade ohrozeni a to musis vedet dopredu. Tak to je jedina jejich nadej na kseft.
Ad2. Kdyz uz konflikt existuje a stupnuji se pozadavky dane spotrebou tak si to zakazou.
Ad3. Pak nastupuje vystrizliveni ze zrady dodavatele,ktery ackoliv dodal ,tak nedodava ani neservisuje . Orientuj se tedy na ne.
To je sestupna spirala vinou pokrivene moralky.Proste te nechaji vyhnit.

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 30/10/2024, 21:53
od Rase
Švýcarský tank Pz 87 WE

Švýcarský prototyp Pz 87 WE (modernizovaný Leopard 2A4) P1 s mobilním kamuflážním systémem Saab Barracuda. Pz 87 WE Leopard 2 (Werterhaltung) je nejmodernější verzí Pz 87. První 2 prototypy byly dokončeny v roce 2003 a obsahovaly nové balíčky pancíře, zaměřovací zařízení a dálkově ovládanou zbraňovou stanici. Skutečný tank Pz 87 WE však neobdržel úplné vylepšení nabízené švýcarskou obrannou společností Ruag. Místo toho byly upgradovány jeho možnosti správy a komunikace na bojišti, a nainstalován nový zaměřovač Commanders Independent Sight. Existují odkazy na novou termokameru, ale s největší pravděpodobností pouze pro SNS. Veškeré práce provedla společnost Ruag. V roce 2013 byl Ruagem dodán švýcarské armádě poslední Pz 87 WE ze 134 modernizovaných. První prototypy Pz 87 WE byly později vyvinuty do nového Leopardu 2 Mid-Life-Upgrade, který však již Ruag nenabízí. Berte to celé jako zajímavost, jak by mohly vypadat ty naše Leopardy 2A4, jelikož jde původně rovněž o švýcarské Pz 87.

https://fighting-vehicles.com/tanks/pz-87-we-leopard-2/

GbJJe1uaAAAnjhB.jpg

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 5/11/2024, 13:36
od Rase
Švýcarská vláda oznámila, že Piranha 4 AGM vyhrála výběrové řízení na obměnu jejich zastaralé flotily M109 KAWEST WE.

https://www.admin.ch/gov/de/start/dokum ... 03026.html

IMG_5313.jpeg

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 5/11/2024, 21:32
od mikojan29
Ja viem, že na okrasu to nie je, ale oproti tomuto je aj Z2 v starej vrzii krásavica.😁

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 23/11/2024, 07:44
od Rase
Švýcarská vláda oznámila, že zakazuje vývoz polskému dodavateli vojenského materiálu UMO poté, co dospěla k závěru, že kolem 645 000 nábojů vyrobených ve Švýcarsku skončilo na Ukrajině v rozporu se švýcarskými zákony.

https://apnews.com/article/switzerland- ... 53b4035af8

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 24/11/2024, 20:43
od Rase
Švýcarský obranný průmysl čelí velkému tlaku. Země jako Německo, Nizozemsko a teď možná i Polsko od tamních výrobců přestávají nakupovat. Důvodem je švýcarský status neutrality a z něj vyplývající zákaz reexportu zbraní na Ukrajinu. Deník Blich píše, že "švýcarské úřady bijí na poplach". Německo naposledy vyloučilo švýcarské firmy z tendru na nákup 100 000 maskovacích sítí. Berlín to na dotaz novinářů z Blick potvrdil. Důvodem je právě to, že by vojenské vybavení nemohlo být v případě nutnosti posláno na Ukrajinu. Spolková vláda nechtěla mít se sítěmi stejné problémy jako předtím s municí do protiletadlových kanónů Gepard, kterou nemohla poslat Kyjevu. Mimochodem - důsledkem tohoto sporu bylo, že si Němci začali munici vyrábět sami. Nizozemsko oznámilo konec nákupů vojenského materiálu ve Švýcarsku už v roce 2023. A to v reakci na švýcarský zákaz reexportu tanků Leopard 1 na Ukrajinu. Tehdy se o svém "opravdovém zklamání a naštvání" zmiňoval i tehdejší premiér Nizozemska a dnes generální tajemník NATO Mark Rutte. Stejný postup diskutuje Dánsko a Španělsko. Znovu ze stejného důvodu: že švýcarské zákony a smlouvy neumožňují reexport zbraní na Ukrajinu. Dánům Švýcaři zablokovali dodávku vozidel Piranha. Polsko může být dalším státem, který omezí obchod se Švýcarskem. Na počátku těchto úvah je čerstvá kauza týkající se munice, kterou polská firma UMO v rozporu se švýcarskými předpisy poslala na Ukrajinu. Bern na ni za porušení smlouvy uvalil exportní embargo. Ve Švýcarsku politici tlak na zbrojní průmysl vnímají, někteří se snaží o změnu zákonů, ty se jim ale podle deníku Blick přes silný politický odpor nedaří změnit.

https://twitter.com/andreas_ppdp/status ... 2655721946

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 11/3/2025, 18:44
od Rase
Švýcarský vývoz zbraní stále klesá kvůli zákazu reexportu zbraní na Ukrajinu – pokles o 27 % v roce 2023, o dalších 5 % v roce 2024. Německo a další opouštějí švýcarské dodavatele. Průmysl varuje před kříží.

https://united24media.com/latest-news/s ... -toll-6612

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 16/3/2025, 17:24
od bheid
Donald Trump šokoval neutrální Švýcary, aby usilovali o užší obranné vazby. Nový ministr obrany vyzývá k užším vazbám na sousedy z NATO a EU
https://www.ft.com/content/38de65f3-6ea ... pe=nongift

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 10/7/2025, 21:26
od Pressburger
Stíhačky F-35A pro Švýcarsko: Nečekané náklady komplikují miliardový obchod
zdroj: https://www.armyweb.cz/clanek/stihacky- ... ovy-obchod

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 30/12/2025, 20:07
od Scotty87
Šéf armády tvrdí, že Švýcarsko se nemůže bránit před plnohodnotným útokem
CURYCH, 27. prosince (Reuters)
Švýcarsko se nemůže bránit proti plnohodnotnému útoku a musí podpořit vojenské výdaje vzhledem k rostoucím rizikům ze strany Ruska, uvedl šéf jeho ozbrojených sil.
Země je připravena na útoky "nestátních aktérů" na kritickou infrastrukturu a na kybernetické útoky, ale její armáda stále čelí velkým mezerám v vybavení, řekl listu NZZ Thomas Suessli.
"To, co nemůžeme udělat, je bránit se hrozbám z dálky nebo dokonce plnohodnotnému útoku na naši zemi," řekl Suessli, který na konci roku odstupuje.
"Je zatěžující vědět, že v opravdové nouzi by byla plně vybavená jen třetina všech vojáků," řekl v rozhovoru zveřejněném v sobotu.
Švýcarsko zvyšuje výdaje na obranu, modernizuje dělostřelecké a pozemní systémy a nahrazuje stárnoucí stíhačky Lockheed Martin F-35A.
Plán však čelí překročení nákladů, zatímco kritici zpochybňují výdaje na dělostřelectvo a munici uprostřed napjatých federálních financí.
Suessli uvedl, že postoje k armádě se navzdory válce na Ukrajině a ruským snahám o destabilizaci Evropy neposunuly.
Obviňoval odstup Švýcarska od konfliktu, jeho nedostatek nedávných válečných zkušeností a falešné přesvědčení, že neutralita nabízí ochranu.
"Ale to je historicky nepřesné. Existuje několik neutrálních zemí, které byly neozbrojené a byly vtaženy do války. Neutralita má hodnotu pouze v případě, že ji lze bránit zbraněmi," řekl.
Švýcarsko se zavázalo, že přibližně do roku 2032 postupně zvýší výdaje na obranu na přibližně 1% HDP, což je zhruba 0,7 % nyní – což je hluboko pod úrovní 5%, na které se dohodly země NATO.
V tomto tempu by byla švýcarská armáda plně připravena pouze kolem roku 2050.
"To je vzhledem k té hrozbě příliš dlouho," řekl Suessli.
https://www.reuters.com/business/media- ... 025-12-27/

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 29/1/2026, 22:32
od bheid
Švýcarsko chce kvůli zhoršené bezpečnostní situaci ve světě investovat do obrany dodatečných 31 miliard švýcarských franků (820 miliard Kč). Vzhledem k vyšším výdajům, jež půjdou do armády, švýcarská vláda zvýší přechodně o 0,8 procenta daň z přidané hodnoty. Zvýšení nastane v roce 2028 a potrvá deset let.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... e-40559993

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 30/1/2026, 12:45
od Rase
Švýcarsko konečně uzákonilo prodej zbraní i do zemí v aktivním konfliktu, což doposud nebylo možné.

https://www.swissinfo.ch/eng/neutrality ... e/90836288

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 15/2/2026, 22:56
od Rase
Před pár dny se švýcarská armáda pochlubila zavedením "multispektrální" kamufláže pro vojenské koně i jezdce.

IMG_5776.jpeg

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 7/3/2026, 08:22
od Rase
Švýcarsko potvrzuje nákup letounů F-35, ale snižuje počet z 36 na 30 kusů kvůli inflaci nákladů o ~600 milionů dolarů nad schválený rozpočtový strop. Nákup až 40 letounů byl schválen v roce 2020 s odhadovanými náklady 6,58 miliardy dolarů. Koncem roku 2022 byl podepsán Letter of Offer-Agreement (Dopis o nabídce a přijetí) na 36 strojů v hodnotě 6,25 miliardy dolarů. Pomalé podepsání LoA ze strany Švýcarska zabránilo jejich zařazení do zakázky na Lot 15-17 z prosince 2022. Švýcarská vláda při vysvětlování rozhodnutí pokračovat s F-35 uvedla: "Větší ořezání flotily F-35A, nebo konkrétněji ukončení smlouvy, bylo z důvodů bezpečnostní politiky zamítnuto. Takový krok by měl i za normálních okolností závažné důsledky pro ochranu země a jejího obyvatelstva."

https://twitter.com/colbybadhwar/status ... 4971270167

IMG_6181.jpeg

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 21/3/2026, 21:17
od Rase
Švýcarsko oznámilo, že kvůli pokračujícím útokům na Írán nebude vydávat licence pro společnosti k vývozu zbraní do Spojených států s odvoláním na neutralitu země.

https://www.reuters.com/world/europe/sw ... 026-03-20/

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 21/3/2026, 21:37
od Koba
Rase píše: 7/3/2026, 08:22 Švýcarsko potvrzuje nákup letounů F-35, ale snižuje počet z 36 na 30 kusů kvůli inflaci nákladů o ~600 milionů dolarů nad schválený rozpočtový strop.
Za rok poklesl kurs dolaru vůči švýcarskému franku o 12,3%. Takže ještě chvíli počkají a mají to doma a nemusí nic snižovat :D :D :D

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 31/3/2026, 12:40
od Rase
Kritika nově zaváděné pistole SIG Sauer

V prosinci loňského roku Federální úřad pro zbrojení oznámil, že pistole Sig Sauer byla vybrána namísto Glocku G45 Gen 5 a SFP9 nabízené společností Heckler & Koch a že bude objednána počáteční várka 50 000 kusů, které postupně nahradí pistole P75, které jsou v současné době ve výzbroji švýcarských ozbrojených sil. "Používání SIG Sauer P320 je rozšířené ve švýcarských i zahraničních ozbrojených silách, vládních orgánech a policejních složkách a jedná se o osvědčený zbraňový systém. V rámci technických zkoušek byl použit standardizovaný a uznávaný zkušební protokol a SIG Sauer P320 během zkoušek splnila všechny bezpečnostní požadavky." Několik nedávných incidentů však poškodilo její reputaci. V roce 2017 dallaská policie nařídila svým zaměstnancům, aby tuto zbraň přestali používat, protože při pádu měla sklon k výstřelům, což vedlo společnost SIG Sauer k provedení úprav. Vyšetřování, které o 6 let později zveřejnil deník Washington Post, informovalo o stovce případů náhodných výstřelů z pistole P320. Dále uvádělo, že bylo zraněno osmdesát lidí, včetně třiceti tří policistů z osmnácti různých policejních oddělení. Nejméně třicet pět z těchto incidentů bylo údajně způsobeno zbraněmi získanými po roce 2017, a proto se předpokládalo, že byly upraveny. V červenci 2025 se Velitelství globálního úderu letectva (AFGSC) rozhodlo dočasně pozastavit používání pistolí M18 (označení pro P320 v ozbrojených silách USA) po smrtelném incidentu na letecké základně F.E. Warren ve Wyomingu a nařídilo úplnou inspekci všech těchto zbraní. Ačkoli byly M18 následně vráceny do služby, ukázalo se, že 191 z nich vyžadovalo opravu kvůli abnormálnímu opotřebení určitých částí.
V každém případě tyto incidenty nezabránily modelu P320 ve vítězství v tendru na nahrazení švýcarských ozbrojených sil P75. Toto rozhodnutí se však stalo kontroverzním poté, co zpravodajský web Watson zveřejnil výsledky hodnocení provedených švýcarskou armádou. Kdyby se tyto faktory zohlednily, volba by padla na Glock 45 Gen 5, který získal celkové hodnocení 7/10. Pokud jde o P320, získala skóre 1/10, což je nejnižší možné hodnocení. Její přesnost byla považována za nedostatečnou, zatímco její ergonomie výrazně ztěžovala ovládání. Docházelo také k rychlému opotřebení, pracnou a komplikovanou se ukázala být údržba. Proč byla za těchto podmínek vybrána právě P320? Ve své tiskové zprávě zveřejněné v prosinci poskytuje Armasuisse část odpovědi. "Komplexní hodnocení z hlediska zbrojní politiky a ekonomiky však odhalilo značné výhody SIG Sauer P320 v relevantních oblastech. Analýza užitné hodnoty dále ukázala, že ačkoli jsou hodnocené zbraňové systémy prakticky rovnocenné z hlediska celkové užitné hodnoty, značně se liší z hlediska celkových nákladů," vysvětlil. Stručně řečeno, P320 byla vybrána, protože se bude vyrábět ve Švýcarsku a její nedostatky byly považovány za napravitelné. "Vláda chce posílit švýcarský zbrojní průmysl z ekonomických důvodů a z důvodů souvisejících s bezpečnostní nezávislostí země. Zbraně by se proto měly vyrábět ve Švýcarsku, v dceřiné společnosti se sídlem v kantonu Schaffhausen," shrnul RTS. "Zdá se, že šéf zbrojního průmyslu sází na tuto kontroverzní zbraň především proto, že se SIG Sauer zavázal k její výrobě ve Švýcarsku v souladu s obrannou strategií Federální rady," dodal. Charles Juillard, člen Státní rady (horní komory parlamentu), uznal nedostatky u P320. RTS však uvedl, že tyto nedostatky byly nalezeny u zbraní vyrobených "na amerických výrobních linkách", zatímco pistole určené pro švýcarské ozbrojené síly budou vyráběny "ve Švýcarsku". Po potvrzení objednávky parlamentem bude muset Sig Sauer vylepšit P320 v souladu s technickými požadavky stanovenými švýcarskou armádou. Poté by dodávky prvních zbraní měly začít v roce 2028.

https://www.opex360.com/2026/03/28/tres ... polemique/

hq720.jpg

Re: Švýcarská armádo kam kráčíš?

Napsal: 10/6/2026, 06:15
od Rase
Švýcarsko objednalo 32 samohybných houfnic Donar 10×10 ráže 155 mm od KNDS Deutschland. Švýcarská agentura pro ozbrojení Armasuisse a KNDS podepsaly smlouvu na dodávku 32 kolových samohybných houfnic DONAR 10×10. Systém využívá automatizovaný dělostřelecký modul AGM (Artillery Gun Module) namontovaný na podvozku Piranha IV 10×10. Houfnice mají být dodány švýcarským ozbrojeným silám od roku 2031.

https://www.opex360.com/2026/06/09/la-s ... utschland/

donar-20260609.jpeg