Stránka 7 z 7

Re: Španělská armádo kam kráčíš?

Napsal: 16/9/2025, 10:21
od Nesher
Zemakt píše: 16/9/2025, 07:19 Zůstane vic na sociální politiku, ostatně v tom jsou velmoc.
Jj, nás to teď čeká též. Ve strkání hlavy do písku je malý český člověk ve světové špičce.
Jinak pardon za OT, ale nedalo mi to.

Re: Španělská armádo kam kráčíš?

Napsal: 24/9/2025, 21:14
od Wolfhound
Rušení GPS v letadle s ministryní obrany na palubě
Během letu vojenského letadla se španělskou ministryní obrany na palubě došlo k pokusu o rušení signálu GPS. K incidentu došlo nad Baltským mořem, poblíž ruské oblasti Královec.

Španělské ministerstvo obrany ve středu oznámilo problémy s vojenským letadlem, na jehož palubě se nacházela ministryně obrany Margarita Roblesová. Politička letěla na základnu Šiauliai v Litvě, kde je umístěn kontingent VILKAS. Setkala se také s litevskou ministryní obrany Dovile Sakaliene.

Jak informoval španělský web Europa Press, pokus o deaktivaci systému GPS selhal, protože letadlo Airbus A330 přijímalo signál z vojenských zdrojů.
Zdroj:
https://defence24.pl/polityka-obronna/z ... -hiszpanii

Re: Španělská armádo kam kráčíš?

Napsal: 21/12/2025, 09:38
od Pressburger
Španělsko objednává 100 vojenských vrtulníků. Největší kontrakt v historii země
zdroj: https://www.armadninoviny.cz/spanelsko- ... ml#diskuze

Super podpora svojho a zároveň EÚ obranného priemyslu.
Ako sa do lesa volá, tak sa z lesa ozýva - Europe First!

Re: Španělská armádo kam kráčíš?

Napsal: 21/12/2025, 09:56
od Rase
Španělské ozbrojené síly pracují na nové kamufláži pro své uniformy.

https://www.outono.net/elentir/2023/12/ ... -uniforms/

IMG_4556.jpeg

Re: Španělská armádo kam kráčíš?

Napsal: 21/12/2025, 10:00
od Zemakt
No nevím, NH 90 se zatím jako nějaké terno příliš nejeví.

Re: Španělská armádo kam kráčíš?

Napsal: 13/1/2026, 22:38
od Rase
Vývoj tanku nové generace v rámci projektu PAMOV

Na konci 90. let si Španělsko pronajalo od Německa 108 tanků Leopard 2A4, zatímco čekalo na dodání svých 219 budoucích tanků Leopard 2E. Nakonec se v roce 2006 rozhodlo si je ponechat, některé z nich o několik let později umístilo do skladu v Zaragoze. Poté, v roce 2023, bylo nejméně 30 zrekonstruováno pro Ukrajinu. V loňském roce španělská armáda (Ejército de Tierra) naznačila svůj záměr nahradit zbývající operační tanky Leopard 2A4 (přibližně padesát) tanky Leopard 2A8 od KNDS Deutschland. Pokud jde o modernější tanky Leopard 2E, jejich osud byl stále nejistý, protože Španělsko se neúspěšně pokusilo zapojit do francouzsko-německého projektu MGCS. Zdá se, že španělské ministerstvo obrany má v úmyslu nahradit tento model tankem nové generace. Dne 30. prosince dokonce jeho Generální ředitelství pro vyzbrojování a materiál (DGAM) udělilo společnosti Indra Sistemas kontrakt v hodnotě 45 milionů eur (včetně DPH) na předběžné studie za tímto účelem. To je v rámci projektu PAMOV - což znamená R&D pour un système de combat terrestre supérieur (výzkum a vývoj pro nadřazený pozemní bojový systém). "Bojový systém bude sestávat z platformy nové generace, navržené pro provoz ve vysoce náročných situacích, s úrovní výkonu daleko převyšující současné možnosti. Bude muset integrovat pokročilé technologie v oblasti pohonu, ochrany, ničivosti a situačního povědomí, což zaručí vysokou taktickou a strategickou mobilitu," uvádí se v oznámení o udělení zakázky na tento dvouletý kontrakt. Tento budoucí hlavní pozemní bojový systém musí být interoperabilní se spojeneckými platformami a založen na otevřené a škálovatelné elektronické architektuře. Pro připomenutí, společnost Indra Sistemas se účastní evropského projektu MARTE (Hlavní obrněný tank Evropy), koordinovaného německými společnostmi KNDS Deutschland a Rheinmetall. Proto se DGAM nepochybně rozhodla pro projekt PAMOV. Tento projekt vyvolává otázky, vzhledem k tomu, že současná struktura Ejército de Tierra (Armády) není dostatečná k zajištění jeho nákladové efektivity. Jedinou zbývající možností je zaměřit se na export, což je však vždy riskantní. Pokud Madrid nehodlá vyvíjet přechodný tank, zatímco čeká na připojení se k projektu MGCS? V takovém případě nelze vyloučit spolupráci s mezinárodním partnerem. Je třeba poznamenat, že Evropská komise nedávno vyhlásila výzvu k předkládání návrhů na vývoj hlavního bojového tanku nové generace, přičemž se očekává, že z Evropského obranného fondu (EDF) bude poskytnuto 125 milionů eur.

https://www.opex360.com/2026/01/05/a-so ... e_vignette

244204b868fc93fe7b4ed5ec66342ef6.jpg

Re: Španělská armádo kam kráčíš?

Napsal: 16/2/2026, 20:24
od Rase
Španělsko plánuje pořídit protitankovou řízenou střelu MELLS namísto Spike LR2, jejíž smlouvu zrušilo po izraelské okupaci Gazy. MELLS je identickou kopií rodiny PTŘS Spike, které v Evropě vyrábí Czechoslovak Group na objednávku společnosti Eurospike (společný podnik společností Rafael, Dhiel a Reihnmetall).

https://www.infodefensa.com/texto-diari ... -checa-csg

IMG_5795.png

Re: Španělská armádo kam kráčíš?

Napsal: 25/3/2026, 08:48
od Rase
Španělsko pořizuje nové houfnice

Španělská společnost Indra spojila síly s jihokorejskou společností Hanwha Aerospace, aby splnila španělskou objednávku na pásové samohybné dělostřelectvo s rozpočtem 4,55 miliardy eur (111 mld Kč). Indra podepsala závaznou dohodu s Hanwhou o výrobě 280 pásových vozidel pro španělské ozbrojené síly založených na samohybné houfnici K9 ráže 155 mm. Program bude zahrnovat 128 pásových samohybných houfnic a 120 doprovodných vozidel - pro zásobování munice (K10), opravárenská a velitelská vozidla. "Aliance dvou hlavních světových obranných lídrů, Indry a Hanwhy, nám umožňuje nabídnout španělským ozbrojeným silám skutečnou suverenitu a autonomii po celý životní cyklus nové rodiny pozemních platforem, které dosud neexistovaly," uvedl předseda Indry Ángel Escribano. Indra uvádí, že dohoda má pro Španělsko "obrovský strategický význam" díky vysoké úrovni souvisejícího přenosu technologií, což tuto zemi řadí mezi ty v Evropě, které mají vlastní kapacitu navrhovat a vyrábět pásové pozemní platformy. Projekt bude podle Indry vyžadovat investici 130 milionů eur do vybavení závodu v Gijónu novými průmyslovými kapacitami a pokročilými stroji, stejně jako pro zřízení dalšího integračního závodu ve městě. Na základě rodiny vozidel K9 bude Indra navrhovat a vyrábět trupy těchto vozidel ve Španělsku a poskytovat systém misí, systém řízení bojiště a komunikaci. Španělská firma uvedla, že bude mít pravomoc v oblasti návrhu trupu. Kromě nákupu pásových houfnic Španělsko také vyčlenilo 2,9 miliardy eur (70,8 mld Kč) na kolové samohybné dělostřelectvo v rámci plánu modernizace obrany a kapacit.

https://www.defensenews.com/global/euro ... ery-order/

Hanwha-K9-SPH-and-K10-ARV-for-Romania.jpg

Re: Španělská armádo kam kráčíš?

Napsal: 25/3/2026, 09:22
od Rase
Na konci textu se zmiňuje že Španělsko také vyčlenilo 2,9 miliardy eur (70,8 mld Kč) na kolové samohybné dělostřelectvo. Zde bude zajímavé jakou cestou se vydají. V minulosti měli zájem o Caesar (6x6), ale nyní je často diskutovanou RCH 155 od společnosti KNDS, případně domácí řešení založená na podvozku vozidla 8x8 Dragón (VCR 8x8). Španělský obranný průmysl (konzortium TESS Defence zahrnující GDELS-Santa Bárbara Sistemas, Indra a Escribano) pracuje na integraci dělostřeleckých systémů přímo na podvozek nového španělského kolového vozidla VCR 8x8 Dragón. Zmiňuje se, že v lednu 2026 byly zajištěny zakázky na 86 kolových samohybných houfnic v hodnotě 2,68 miliardy eur (65,5 mld Kč). Mě osobně by spíš dávala mysl jako doplněk k pásovým houfnicím (ona korejská K9) spíš nějaká lehká houfnice 6x6, ale necháme se překvapit.