Stránka 539 z 565

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 1/2/2026, 21:15
od NagyAttila
Zevraj za chvilu budete mat nove bagre na podvozku MAN
https://www.facebook.com/share/1K6zqn32gZ/

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 2/2/2026, 16:35
od Scotty87

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 09:50
od Danik
25. pluk obdržel přívesy Panav

Obrázek

Obrázek

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 13:34
od Scotty87

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 14:17
od Rase
Danik:
Ty barvy vypadají dost divoce .))) Předpokládám že to je v základní zelené, která je v ceně (na úrovni třeba bílé). Takže každý výrobce má jiný odstín. Za příplatek by ta technika jistě dostala nátěr jakýkoliv si vymyslíme, ale to je prostě drahé a kdyby to někomu na MO vadilo, tak nějaký jouda od AČR nafasuje pixlu barvy, váleček a udělá to růčo. Asi by to ale vypadalo blbě a beztak se i začalo loupat (protože i na té barvě by se šetřilo).

Tak si říkám že je docela škoda, že AČR nemá nějaký sjednocující kamuflážní prvek - ukrajina má ty barevné čtverečky, no a parádní jsou i ty puntíky (podobný jako erbsentarn za WW2) co měli Slováci na jedné z Tatrovek (viz obrázek). Pěkně by se tím opticky rozbila ona různorodost barevných odstínů. Podobně fungují ty pásky k uchycení maskovací sítě, ale na obyčejný náklaďák nebo podval ji nikdo kupovat nebude.

tatra_03-clanokW.jpg

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 14:35
od NagyAttila
Sorry ze sa ozyvam, ale ten prives vyzera ako pre zemedelcov za Zetor.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 15:22
od Scotty87

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 15:58
od Scotty87
NagyAttila píše: 3/2/2026, 14:35 Sorry ze sa ozyvam, ale ten prives vyzera ako pre zemedelcov za Zetor.
A jak by měl vypadat? Jako Žižkova vozová hradba?

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 16:10
od Scotty87
Rase píše: 3/2/2026, 14:17 Danik:
Ty barvy vypadají dost divoce .))) Předpokládám že to je v základní zelené, která je v ceně (na úrovni třeba bílé).
Je to barva že standardního vzorníku Panavu. Stejně se to dělá i u jiný logistických vozidel kde se nepředpokádá že se dostanou do situace kde by byla maskovací barva nějak podstatná. U toho přívěsu stejně většinu plochy zabírá plachta.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 17:22
od tomas.kotnour
Pokud mají barvy ladit s Tatrama, tak musí být v kupní smlouvě následující fráze.
POVRCHOVÁ OCHRANA
Povrchovou úpravu požadujeme na vnějších kovových plochách vozidla dle platného Českého obranného standardu ČOS 801001-

Nátěrový systém s integrálním zabezpečením ochrany musí zajišťovat vozidlu klimatickou a korozní odolnost, odolnost proti účinkům bojových otravných látek a dekontaminačních prostředků, maskovací účinek ve viditelné i infračervené oblasti spektra, odolnost proti mikrobiálnímu rozkladu (plísním, houbám, hnilobě).

Nátěr vozidel matný vrchní polyuretanový odstín KHAKI.

Nátěrový systém vozidla zhotovit z nátěrových hmot, dodaných dle TPP od výrobce kvalifikovaného dle platné Přílohy "E" ČOS 801001.
V případě přívěsu pod kontejnery od Panavu se chtělo, tak tam je. Nyní se nechtělo, tak jsou takové, jaké jsou.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 18:10
od Scotty87
Nevím, ale na první pohled vypadá barva dost stejně.
panavv.jpg

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 18:13
od tomas.kotnour
Ještě ty první, k Multiliftům na 815-2 léta páně 2008.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 18:58
od Nesher
Scotty87 píše: 1/2/2026, 20:42 Zahraniční vztahy jsou v podstatě nic. Tam se žádná politika netvoří.
Což neznamená, že nemůže udělat ostudu nebo i něco horšího. Třeba při setkání s přidělenci obrany.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 5/2/2026, 08:12
od Scotty87

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 7/2/2026, 14:59
od Scotty87

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 11/2/2026, 11:26
od NagyAttila
pod vedením Jany Černochové situace dramaticky zhoršila. Nejvýraznějším symbolem selhání je právě projekt Spyder CZE.
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 74021.html

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 11/2/2026, 11:39
od Scotty87
Sado-maso magazín. To ještě někdo bere vážně?

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 11/2/2026, 15:27
od Scotty87

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 11/2/2026, 22:01
od Dzin
NagyAttila píše: 11/2/2026, 11:26 pod vedením Jany Černochové situace dramaticky zhoršila. Nejvýraznějším symbolem selhání je právě projekt Spyder CZE.
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 74021.html
V tom článku ovšem trochu zapomínají na politicko-geografickou situaci, v jaké je ČR. Z ní se potom odvíjí požadavky na PVOS. Realita je taková, že nás od Ruska, které je největší bezpečnostní hrozba vůči které by se vyplatilo budovat PVOS, dělí od Prahy asi 650 km v případě Kaliningradu (nebo Běloruska) a nějakých 1100 km na samotné ruské území. I na území okupované Ruskem v Ukrajině je to podobná vzdálenost. Než se tedy k nám dostane jakýkoliv letící objekt, musí projít vzdušným prostorem spojeneckých států.

V rámci PVOS je tedy na místě spolupracovat s těmito státy a podnikat společné kroky na obranu vzdušného prostoru. K tomu se dá přistoupit několika způsoby. Pokud se budu soustředit na budování PVOS na území našeho státu a založenou na raketových a hlavňových systémech, jak naznačuje článek a co je přesně to, co navrhuje současná vláda, je to nejméně efektivní způsob. Je to vlastně v rámci společné obrany tříštění sil. Lepší je, vyslat na území spojenců expediční jednotky, které pomohu bránit jeho vzdušný prostor. To se dá dělat opět dvěma způsoby, buď letectvem nebo pozemními systémy. Pozmění systémy jsou účinné, ale poměrně jednostranně zaměřené. Letectvo je sice dražší, ale zase má výrazně vyšší strategickou i taktickou mobilitu a disponuje velkou univerzálností, kdy může provádět obranu nejen pasivní, tedy sestřelovat nepřátelské střely, ale i aktivní, tedy provádět údery, které eliminují schopnost nepřítele vůbec podnikat útoky.

Potom záleží, pro jaký způsob se rozhodneme. My se rozhodli pro F-35, která evidentně značně navýší naše expediční síly a schopnost rychle reagovat na změnu situace. Stejně tak F-35 v současné a blízké době naprosto jasně dominuje nad systémy PVO, které jsou nebo budou ve výzbroji. Jejich efektivita je tak zásadně vyšší. Přitom samozřejmě netvrdím, že vybudování pozemní PVO je špatný způsob, ale zase musíme mít na paměti, že nejsme velký stát a naše zdroje jsou omezené.

Za mě je pořízení F-35 lepší řešení k zajištění bezpečnosti státu, než budování silné PVOS na bázi raketových a hlavňových systémů v situaci, jaké jsme. Byť osobně bych zvolil zcela jiný koncept rozvoje AČR, ale takovou moc nemám. :wink:

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 11/2/2026, 23:16
od pjaro77
Keď na váš štát budú letieť desiatky striel/dronov s dlhým doletom a to pravidelne, toľko stíhačiek nemáte, aby ste ich mohli neustále vyčerpávať na boj s PVO.