OSSR - výběr nového kolového BVP

Odpovědět
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

niko píše: 21/4/2026, 08:52 Ono je tam viac faktorov, preco dodavka trva uz 5 rokov. Inak mne pride ten cas tiez dlhy, ale neobjednali sme si len 76 vozidiel ma kluc, ale :
- preniesli sme vyrobu na Slovensko. Vyberove konania, zamestnanie 130 ludi, prenos technologii atd...
- vybrali sme novy neodskusany kanon v stadiu prototypu. To samozrejme zerie cas pri jeho zavedeni.
- niekolko krat sme menili konfiguraciu.

Ak sme teda chceli vozidla rychlo, mali sme ich proste nakupit vo Finsku. Takto sme si vybudovali cely dodavatelsky retazec a navymyslali kade co. Co sa teraz cudujeme, ze to tak dlho trva, nechapem.
Toto všetko viem a kvitujem takýto postup, prenos know-how, vytvorenie pracovných miest do tzv. "hladových dolín", vývoj/modernizácia 30 mm kanóna, na ktorom to ale teraz celé stojí.
Trochu zakonšpirujem. Niekto úmyselne sabotuje tento program, aby klamal verejnosť, že na vine je výrobca podvozkovej časti, lebo ten nie je ochotný platiť "výpalné" a po medializácii a absurdných výhovorkách na jeho adresu sa objaví informácia, že to je úplne inak, podvozky čakajú na zástavbu zbraňovej časti, pričom sú problémy s hlavným kanónom. Už ani klamať poriadne nevedia.
Tak trochu mi to pripomína analógiu s chýbajúcimi kanónmi pre Z2 na UA.
"Alea iacta est"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3826
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od pjaro77 »

Požiadavky na platenie výpalného pres smer alebo inú stranu prebiehajú akou formou ? Nejaké kodové heslá a sugestívne vetičky na stretnutiach manažmentu ?
Alebo cez tajné schránky, v krabici alebo cez threemu ?
Len ma zaujíma ako sa to u nás robí cez našich ľudí.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

Musíš sa popýtať inde, nie som členom týchto štruktúr.
"Alea iacta est"
Hall
praporčík
praporčík
Příspěvky: 326
Registrován: 30/10/2018, 23:31

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Hall »

Z Výročnej správy VTSU za 2025:
BOV 8x8 IFV: Začiatkom roka boli vo VTSÚ Záhorie vykonané Podnikové strelecké skúšky kanóna GTS-30/N, ktorý bol upevnený na lafetu za účelom porovnania presnosti streľby rôznymi typmi munície. Výsledky boli vyhovujúce. Následne boli vykonané skúšky vežového kompletu TURRA 30 nainštalovaného na BOV 8x8 IFV s 30 mm kanónom GTS-30/N. Streľba bola vykonávaná v režime statické vozidlo - statický terč, pohybujúce sa vozidlo - statický terč a statické vozidlo - pohybujúci sa terč streľbou jednotlivými výstrelmi. Z týchto podnikových skúšok vydala firma Konštrukta - Defence, a s. Dubnica nad Váhom správu. Do konca roku 2025 neboli vykonané už žiadne skúšky vo VTSÚ Záhorie a taktiež neboli zadané žiadne ďalšie požiadavky na streľbu alebo iné aktivity v nadväznosti na rok 2026. Termín pre vykonanie kontrolných skúšok nebol do konca roka 2025 známy. Na základe informácií od výrobcu prebieha TOO na vežovom komplete.
Zdroj:
https://www.mosr.sk/data/att/165759.pdf
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od niko »

No len niekde asi problem bude, ked podvozky su vyrobene a veze s kanonom nikde.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

Presne tak, kde sa stala chyba? V Patrii/CSM Tisovec to zrejme nie je...
Žeby problémy s kanónom? :-?
Treba sa pýtať na tlačovkách, páni novinári.
"Alea iacta est"
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 888
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Danik »

niko píše: 20/4/2026, 22:55 Danik ty mas problem citat nazov vlakien ? Co maju specialne sily s obrnenym vozidlom pre OSSR? Jeden prispevok ti presuniem a ty tam rovno hodis dalsi taky.
Sry, přehlídl jsem se. Díky
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 888
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Danik »

mikojan29 píše: 21/4/2026, 08:20 Pre Daníka:

Novinka to nie je, očakával som, že už to majú odladené, ale zrejme ešte nie, ak to vôbec pôjde. Zarážajúce na tom je ale to, že sa kokaíňak vyhovára na podvozkovú časť (kde médiá ukázali, že to je presne naopak) a samozrejme nereflektuje na zbraňovú časť, ktorá je ten hlavný problém samozrejme aj s neschopnosťou jeho nominantov. ABM to nevie podľa dostupných informácií. Otázka je, čo to vôbec vie?
Snad to vyřeší co nejdříve.
NXS0
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 29/6/2020, 14:03

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od NXS0 »

Ak majú problém s kanónom nemohli by prvé Patrie vyzbrojiť s MK44S? Neboli by sme prvá krajina čo to urobila kým by sme nedokončili vývoj GTS30/N.
Keď si Turru s Bushmasterom dal Rheinmetall do propagačných materiálov tak to hádam majú vyladené.

https://www.rheinmetall.com/Rheinmetall ... rra-30.pdf
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

Tu bola snaha znížiť obstarávaciu cenu KBVP, výrobca prerážovaného šipulina zrejme "nabulíkal" úradníkov na MO, že to v pohode zvládne + nový produkt a podpora domáceho priemyslu, no zrejme stále nezvládol jeho plné odladenie a kokaíňák to chce využiť a hodiť to na Patriu, ktorú prvý rok sabotoval, lebo...a nasilu dosadiť podvozky svojho obch. partnera z ČR. V krátkosti.
Dať druhý kanón tam samozrejme ide, ale už nie za cenu pôvodného kontraktu. Bushmaster II Mk.44S je oveľa drahší a upavovať by sa musela aj veža.
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od niko »

Asi tak. Ak mame casovy problem ukoncit integraciu GTS-30N, nema zmysel zacinat dalsiu integraciu Mk.44S. Tym sa len roztriestia sily a navysi sa rozpocet a cas sa este viac predlzi.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od NagyAttila »

Je to vyvoj a tam mozu problemy nastat. Ak ich ale vyriesia, zts-special bude mat produkt aky nik nema, najskor to bude najlacnejsi kanon 30x173mm.

Z toho co som cital mi nieco napoveda, ze nie je problem ani tak so samotnym kanonom ako o jeho instalaciou do veze turra.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

Ja mám info, že je to skôr o kanóne, ale je možné, že je to spojená nádoba kanón a jeho uloženie.
Ak to budú chcieť povedať, po IDEBe budem múdrejší. :wink:
"Alea iacta est"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od NagyAttila »

Moj predpoklad vychadzal z toho, ze ten kanon na lafete z cias hadam WW2 uz nieco odstrielal, t.z. ze so samotnym kanonom problem nebol. Lebo vlastne ide o prerazovanu , uz odskusanu konstrukciu, nalezite zosilnenu, napr hrubsie steny hlavne.
No ak bola povodna Turra konstruovana na 30x165, tam uz problemy mohli nastat, kedze spatny raz gts30n je vyssi ako gts30a.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

A to "prerážovanie" úplne zmení charakteristiky a vlastnosti pôvodného kanóna, takže ide o nový kanón, aj keď postavený na princípe starého šipulina.
Turra 30 zvláda Bushmaster II Mk44S, tak by mala zvládať aj GTS-30/N. Ideš na to zo zlej strany.
"Alea iacta est"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od NagyAttila »

mikojan29 píše: 30/4/2026, 13:15 A to "prerážovanie" úplne zmení charakteristiky a vlastnosti pôvodného kanóna, takže ide o nový kanón, aj keď postavený na princípe starého šipulina.
Turra 30 zvláda Bushmaster II Mk44S, tak by mala zvládať aj GTS-30/N. Ideš na to zo zlej strany.
To nie je pravda. To ze ma nejaky kanon nejaky spatny raz, neznamema, ze sa rovnaky spatny raz prenasa na vezu. Lebo brzdovratne mechanizmy a podobne.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od NagyAttila »

mikojan29 píše: 30/4/2026, 13:15 A to "prerážovanie" úplne zmení charakteristiky a vlastnosti pôvodného kanóna, takže ide o nový kanón, aj keď postavený na princípe starého šipulina.
Turra 30 zvláda Bushmaster II Mk44S, tak by mala zvládať aj GTS-30/N. Ideš na to zo zlej strany.
Nie som sice odbornik do balistiky, ale z povahy veci sa by sa nemeli menit charakteristiky kanonu, ale amplituda spatneho razu.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16685
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Zemakt »

Teoreticky se bude měnit i balistika. Minimálně je tam jiný tvar střely a je otázkou zdali je ponecháno staré stoupání drážek ve vývrtu hlavně. Když už do toho šlápli, tak proč ne to s hledem na nejnovější poznatky změnit. Taktéž použití s ohledem na větší tlaky více dimenzované hlavně může mít díky jinému jejímu kmitu přímý dopad na přesnost. Těch proměnných tam může být zkrátka víc. Ale nic neřešitelného.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

NagyAttila píše: 30/4/2026, 11:58 Moj predpoklad vychadzal z toho, ze ten kanon na lafete z cias hadam WW2 uz nieco odstrielal, t.z. ze so samotnym kanonom problem nebol. Lebo vlastne ide o prerazovanu , uz odskusanu konstrukciu, nalezite zosilnenu, napr hrubsie steny hlavne.
No ak bola povodna Turra konstruovana na 30x165, tam uz problemy mohli nastat, kedze spatny raz gts30n je vyssi ako gts30a.
NagyAttila píše: 30/4/2026, 13:27
mikojan29 píše: 30/4/2026, 13:15 A to "prerážovanie" úplne zmení charakteristiky a vlastnosti pôvodného kanóna, takže ide o nový kanón, aj keď postavený na princípe starého šipulina.
Turra 30 zvláda Bushmaster II Mk44S, tak by mala zvládať aj GTS-30/N. Ideš na to zo zlej strany.
To nie je pravda. To ze ma nejaky kanon nejaky spatny raz, neznamema, ze sa rovnaky spatny raz prenasa na vezu. Lebo brzdovratne mechanizmy a podobne.
NagyAttila píše: 30/4/2026, 13:40
mikojan29 píše: 30/4/2026, 13:15 A to "prerážovanie" úplne zmení charakteristiky a vlastnosti pôvodného kanóna, takže ide o nový kanón, aj keď postavený na princípe starého šipulina.
Turra 30 zvláda Bushmaster II Mk44S, tak by mala zvládať aj GTS-30/N. Ideš na to zo zlej strany.
Nie som sice odbornik do balistiky, ale z povahy veci sa by sa nemeli menit charakteristiky kanonu, ale amplituda spatneho razu.
Čítaš si po sebe čo píšeš? Dáva ti to zmysel?
"Alea iacta est"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od NagyAttila »

Ked mi chces nieco vytknut, skus to oznamovacou vetou a nie otazkami.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“