Udělat tohle někdo jiný, tak by to bylo silně odsuzováno. Možná ale byli Íránci prozřetelní, a jaderný materiál odsunuli jinam. Zatím nebyla zaznamenána větší jaderná kontaminace, ale co není může být. Nebo se naštěstí drží jen uvnitř ve skalách.
Mimochodem 22. června 1941 byl napaden také Sovětský svaz. Symbolické datum.
Americká letadla bombardovala několik íránských jaderných zařízení. Továrnu na obohacování paliva ve Fordo, centrum jaderných technologií Isfahan a komplex na obohacování uranu Natanz. Amerika při úderech použila GBU Massive Ordnance Penetrator.
Íránský ministr zahraničí Abbás Aragčí prohlásil, že americký útok bude mít dalekosáhlé důsledky, přičemž Írán si vyhrazuje právo na sebeobranu.
Írán zaútočil na Izrael (
https://t.me/geopolitics_live/52328) a zaměřil se na letiště Ben Gurion, biologické výzkumné centrum a rozhodovací centra, uvedla IRGC.
Írán použil proti Izraeli balistickou raketu Chajbar (
https://t.me/geopolitics_live/52334) v rámci 20. vlny rozsáhlé íránské raketové a bezpilotní operace.
Šéf OSN označil americké údery proti Íránu za „nebezpečnou eskalaci“ a přímé ohrožení světového míru a bezpečnosti.
MAAE nezaznamenala žádné zvýšení úrovně radiace mimo íránská jaderná zařízení.