24. základna dopravního letectva AČR

Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Wolfhound »

Ta průmyslová spolupráce je tam rozebraná, že se dosavadní spolupráce s Aerem nedá moc počítat:
Jenže aby spolupráce vůbec vznikla, Aero muselo do projektu výrazně investovat a tato investice byla z podstatné části umořena s pomoci úvěru od České exportní banky ve výši přes půl miliardy korun (…) Nazývat proto průmyslovou spoluprací situaci, kdy sama ČR projekt zafinancovala prostřednictvím státní banky a MO ČR se na zavedení Aera do dodavatelského řetězce Embraeru nijak nepodílelo, lze považovat za zcela liché vyjádření vycházející z nepochopení konceptu průmyslové spolupráce i neznalosti reálií daného projektu. Bohužel, MO ČR o objemu zvažované průmyslové spolupráce tradičně neposkytlo další informace, a jak je obvyklé, nechává ji na “pozdější fázi” jednání namísto toho, aby představovala jeden z hlavních bodů vyjednávání, jak je tomu u vyspělých západoevropských států.
ATM 2/2024, s. 52.
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Zemakt »

I s ohledem na dlouhodobou zaměstnanost a s tím spojené povinné zaměstnanecké odvody v daňové a zdravotněsociální oblasti do státního rozpočtu? Je toto zohledněno v té 500 milionové investici? Obávám se že nikoliv. Zrovna tak by určitě šlo vyčíslit přidanou hodnotu technologického rázu, nabytí/udržení schopnosti výroby na určitém standardu apod., že. Jako sorry, ale mě se pětset míčů nezdá moc.

Jak tato oblast vychází v porovnání s Herkym?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Wolfhound »

Jde o to, že akvizice pro AČR nepřináší nic nového. On tam navrhuje jednat o zřízení servisního střediska pro typ.
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Zemakt »

Jo, to jo. Základna je. Aero. V podstatě to co jsem napsal o post výše. Rozhodně jde vždy udělat něco navíc.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Wolfhound »

C-130J v tom srovnání celkově vychází hůř. C-390 má velkou výhodu, že byla postavena jako nástupce C-130, tudíž v řadě oblastí, zejména z hlediska provozu a servisu, je zkrátka o krok dál.
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Wolfhound píše: 5/2/2024, 19:16 Ta průmyslová spolupráce je tam rozebraná, že se dosavadní spolupráce s Aerem nedá moc počítat:
Jenže aby spolupráce vůbec vznikla, Aero muselo do projektu výrazně investovat a tato investice byla z podstatné části umořena s pomoci úvěru od České exportní banky ve výši přes půl miliardy korun (…) Nazývat proto průmyslovou spoluprací situaci, kdy sama ČR projekt zafinancovala prostřednictvím státní banky a MO ČR se na zavedení Aera do dodavatelského řetězce Embraeru nijak nepodílelo, lze považovat za zcela liché vyjádření vycházející z nepochopení konceptu průmyslové spolupráce i neznalosti reálií daného projektu. Bohužel, MO ČR o objemu zvažované průmyslové spolupráce tradičně neposkytlo další informace, a jak je obvyklé, nechává ji na “pozdější fázi” jednání namísto toho, aby představovala jeden z hlavních bodů vyjednávání, jak je tomu u vyspělých západoevropských států.
ATM 2/2024, s. 52.
A teď to bude Aero saturované výrobou dílů pro stroje odebrané ČR. Nechápu kde je problém a proč by to nemělo být brané jako podíl průmyslové spolupráce.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Wolfhound píše: 5/2/2024, 19:40 Jde o to, že akvizice pro AČR nepřináší nic nového. On tam navrhuje jednat o zřízení servisního střediska pro typ.
To už má Maďarsko. Opravdu nevím jestli je ekonomické platit za zřízení servisního střediska pro dvě letadla. Muselo by se třeba s LOM budovat od nuly a potom mu zajistit vytížení... U C-295 tu také žádné servisní středisko není.
Naposledy upravil(a) Scotty87 dne 5/2/2024, 20:29, celkem upraveno 1 x.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4648
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od seabee »

Wolfhound píše: 5/2/2024, 19:16 Ta průmyslová spolupráce je tam rozebraná, že se dosavadní spolupráce s Aerem nedá moc počítat:
Jenže aby spolupráce vůbec vznikla, Aero muselo do projektu výrazně investovat a tato investice byla z podstatné části umořena s pomoci úvěru od České exportní banky ve výši přes půl miliardy korun (…)
ATM 2/2024, s. 52.
Tak spolupodílnictví na vývoji je dokonce vyšší stupeň průmyslové spolupráce, než když si někdo něco podle vlastního návrhu objedná - aktivní spolupráce versus pasivní. Ale kdo chce psa bít....
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Wolfhound »

OK rozumím vaši pozici. Zvlášť pokud jde o pouhé dva stroje.

Ještě dotaz, bizjet k airbusům se nějak řeší?
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od mikojan29 »

Neviem kam to dať, tak to dám sem:

https://www.facebook.com/share/p/vJukCj7LwYR8Kk9z/

Gratulujem.👍
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Zemakt »

Ministerstvo obrany by chtělo do konce roku uzavřít smlouvy na opravu osmi letounů L-159, modernizaci infrastruktury letiště Čáslav, modernizaci dvou letadel Airbus A319.

Nabídková cena na modernizaci dvou letounů Airbus je zhruba 1,2 miliardy korun. Podle končící ministryně je modernizace nezbytná pro další bezproblémový provoz letadel. Smlouvu by měl úřad uzavřít do konce roku, důvodem jsou mimo jiné dodací lhůty materiálu tak, aby dodavatel byl schopen splnit zakázku do požadovaného termínu v říjnu 2027.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... run-293116

Je to jen GO, nebo konečně dojde i na systém vlastní ochrany?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od NagyAttila »

A naco by im boli?
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Zemakt »

Na vlastní ochranu pro působení v rizikových místech, viz třeba poslední evakuace z Afgánistánu. Mluví se o tom jíž více jak deset let a skutek je stále na útěku.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vl ... ony-351485
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Bud rok pridu c390 tie ich uz asi mat budu.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Přestavba interiéru, úprava některých avionických systémů a dosazení satelitního spojení.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Dopravní letouny pro 241. dopravní letku AČR

Příspěvek od Zemakt »

Vzdušné síly očekávají přílet prvního Embraeru C-390 do ČR
https://czechairforce.com/news/vzdusne- ... 390-do-cr/
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Mejla74
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 133
Registrován: 7/11/2022, 19:35

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Mejla74 »

Takže ta naše pěkná šedozelená kamufláž co mají Casy na C 390 už nebude? Píšou šedá třítónová. Škoda.🙁
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Mne se u této kategorie zas líbí jednobarevná variace na šedivou. Klidně bych je nechal takhle jak jsou v základu. Stejně je budeme asi více užívat jako pseudo strategické dopraváky a tankery.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Mejla74
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 133
Registrován: 7/11/2022, 19:35

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Mejla74 »

Takže takhle by měla vypadat výsledná kamufláž pro naše Embraery https://czechairforce.com/news/vycvik-c ... illennium/
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“