McDonnell Douglas F-15 Eagle

Letouny všech typů a použití
Odpovědět
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Wasp »

Tailslide
Cituji pilota se kterým si dopisuji :
"Nikdy se mi nestalo, že by se mi letoun F-15 vymkl z rukou. Letadlo bylo jemné, poctivé a snadno ovladatelné. Chtěl jsem po něm hodně... dokonce jsem s ním párkrát letěl pozpátku (jednou záměrně při výcviku; jednou omylem). Prostě úžasný, nádherný létající stroj. Říká se tomu "tailslide".
"Úplně vyčerpejte rychlost letu přímo vzhůru a nechte gravitaci převzít kontrolu. Letíš dozadu. Řízení letu F-15 funguje i pozpátku !"
Tento pán létal s F-15A v letech 1980-1983.

Dalším zdrojem je rozhovor s piloty F-15 na YT, který ti můžu poslat na PM, kde jmenují Tailslide ve smyslu že ho F-15 umí.

Dalším je nedávný článek který jsem našel, ale který asi nedohledám (?!).
Bylo tam psané že instruktor ukázal tailslide v F-15B/D novému pilotovi, s tím, že to rusové ( pardon - sověti) dnes ukazují jako novinku na leteckých dnech ( článek byl psán tak 5 let zpět, ale událost se měla stát někdy na přelomu 80 tých a 90 tých let.

Moje osobní stanovisko k tomu je že F-15 tailslide umí. Ale že to asi bude vyžadovat trochu toho umu a také bude potřebovat výšku ( proto neuvidíš tailslide u F-15 na leteckých dnech). Myslím si že běžně se necvičil.

Nepleteš si to s Kobrou ?
Mám jednu zprávu kde ji zkoušeli američani u svých letadel a jeden údajný svědek přehlídky v Singapuru tvrdí že F-15 kobru udělal ( podle mě se asi spletl) k tomu má jednu fotka F-15 v nějakém jako že post stalu. Nic k tomu nevím a uplně mě to nezajimá. ALE... :D
Naposledy upravil(a) Wasp dne 21/2/2022, 14:50, celkem upraveno 3 x.
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Wasp »

Poprosím o událost s plochou vývrtkou.
Nevím o události kdy by při tailslidu šel do vývrtky ( a asi sebou práskl o zem ??).

Nebo myslíš testy AoA při vývoji ?

V jedné ze zpráv o vývoji F-15 ( takové zhodnocení ) je uvedeno něco takového jako že ovladatelnost F-15 se zkoušela od mínus 93 km/h po 2,5M.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od kenavf »

To Wasp:
Uznávame že F-15 je tvoj favorit ale len aby tá tvoja fascinácia F-15kou neprerástla na tvorenie urban legend.
Každé lietadlo sa dá použiť v protizemnom boji ale je otázne nakoľko sa s touto variantou použitia počítalo. Aj raketa PVO systému S-75 Volchov sa dala použiť v protizemnom boji a mala na to tam aj prepínač, tak ako tá tvoja F-15ka.
Ale všade bola F-15 popisovaná že bola koncipovaná len ako čistý stíhač na vybojovanie vzdušnej nadvlády a zrazu tu začínaš presadzovať že je to stroj bežne použiteľný na protizemný boj. Ak s takou variantou použitia počítali tak určite len okrajovo a ani to asi preto veľmi netrénovali.
Mi to pripomenulo ako si tu obhajoval to jeho zázračné krídlo bez nastaviteľných nábehových hrán a pritom je teda s podivom že zo siedmich amerických stíhačiek ktoré vznikli po ňom, nemá pevnú hranu ani jedna a všetky ju majú nastaviteľnú. Že by sa zázrak nekonal? Veď to musí byť lacná a poškodeniu odolná konštrukcia. Alebo bolo všetko inak? Tu na Palbe sa totiž často objavuje "zmena doktríny".
Napríklad:
-najprv je po dlhé roky najlacnejšie prevádzkovateľná stíhačka Gripen a zrazu je to F-16ka(onedlho to asi bude F-35 a Gripen bude drahý)
-v podstate všetky nové tanky po WWII sú dízle na naftu(okrem Abramsu a T-80) ale zrazu tu sú niektorí schopní obhajovať benzínové motory a ich bezprobémovosť. IMHO: Keďže sa ujali viacej dízle tak je súmár výhod a nevýhod asi na ich strane.

Takže pozor na tú fascináciu F-15kou. :razz:
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Wasp »

Kenavf,
na to se nedá moc co napsat.
Možná - pozor na fascinaci ruskem :razz:

Mě nestačí k názoru dokument a 1 kniha. Promiň, ale opravdu si nečetl to co já o F-15 a asi nikdy nenačteš. Ani nevíš kde by ses k tomu dostal. Sorry jako. :D

Takže, máš něco faktického ?
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od kenavf »

OK
:razz:
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Wasp »

Baví mě jak píšeš urban legend... podle čeho ?
Mám nějak dát vědět James P. Stevensonovi že to napsal v roce 79 špatně, když píše že AG schopnosti dostal Eagle od počátku...
Nebo mám dát vědět zesnulému řediteli vývoje F-15 - H. Cole, že to má ve své zprávě také špatně, protože Kenavf říká že je to legenda ?
Nebo mám napsat do USA korespondenci, "hele, to ale tak není, my tady v evropě to víme fakt lépe, ty kecáš...

Hlavně Volchova..:D Volchova dáme všude :D

Jako cokoliv ale ne napadání pár let práce, protože asi pocit ?
:razz:

Říkal jsem si že něco dám na palbu, zajimavého, co není nikde jinde k dostání. Ať se neřeší jenom ukrajina. Tak sorry, už na to prdím. Pustím si dokument z telky o F-15, at se přiučím něco nového. A už nebudu psát své vymyšlené žvásty.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Skeptik »

Wasp
Tailslide, neboli pád po ocase ... Rusové tomu u Jetů říkají "kolokol" tedy zvon (podle toho kývání se letadla).
A neříkám, že ho F-15 neumí, jen že jsem to, na rozdíl od MiG-29 (tam i v reálu), Su-27, F-16, F/A-18 a F-22 nikdy neviděl.
Odkaz na ten tailslide s následnou plochou vývrtkou (vybranou, dle radioprovozu chtěnou - pravděpodobně test jejího vybírání) ti teď nedám (jsem jen na telefonu), ale když na YouTube zadáš F-15 tailslide, tak to bylo první a jediné video které na mne vyběhlo. Záznam jak z kabiny, tak zvenku.

Co se týče schopností F-15 v protizemním boji ...
Nikdo nepopírá, že předpoklady pro to měla ... poměrně velký a robustní letoun s dobrou nosností a doletem. Ostatně proto byla v roce 1979 vybrána jako náhrada za F-111. Ale vznikla pro to speciální verze, která se vyvíjela 4 roky (F-15E Strike Eagle). Proč, když už vše "uměla" F-15A či B, pokud trváš na dvoumístném letounu ?
Nepleteš si ta vyjádření s tím, že ne že vše uměla, nýbrž že proto měla předpoklady? (Stejně jako ten Su-27, mimochodem).
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Saburo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 213
Registrován: 12/8/2012, 19:31

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Saburo »

V 74. USAF na základě zhodnocení vývoje a schopností F-15, letadlo přijato i pro A/G role, AFDT&E.
F-15 dostala (a má) "Automatic A/G delivery modes" jako součást avionického vybavení.
V rámci těch testů byly provedeny desítky zkušebních odhozů protizemní munice. A to včetně ohozů při letu nadzvukem.

První třídy pilotu cvičených na F-15 měly dokonce v rozvrhu několik letů zaměřených na A/G. To pak bylo opuštěno, důvodů pro to bylo více. Ale hlavním byl nedostatek dostupných letových hodin, málo letadel a stále ještě nevyléčené "dětské nemoci" dále snižující nálet letadel.

O tom jak je to s tou teoretickou schopností F-15 dopravovat A/G munici doopravdy by třeba mohli vyprávět palestinští šmejdi.
V 85. jim v Tunisu několik IAF F-15C/D přeoralo to jejich HQ, Cčka tehdy kromě A/A raket nesly dárky v podobě 6*Mk.82. To jak to dopadlo asi každý ví.

V případě F-15 a A/G schopností se nejedná o "předpoklad" nebo "urban legend" ale o skutečnou schopnost zakomponovanou do palubní avioniky od samého počátku. To, že USAF tyto schopnosti nevyužívá, je věc druhá.
Obrázek
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Wasp »

Přesnost zásahu při testech byla velmi dobrá.Vlastně výborná.
Něco z možné munice ( rok 1974, platí pro F-15A)
Mk. 82 Slick nebo Snakeaye
Mk.84 Laser, EO, IR
Blu 27

Je toho k výzbroji více.

Tail slide
Jde o pád po prdeli dolů. Už při testech to dělali. Včetně prezentace pro zákazníky. Vzala se dvoumístná F-15, zákazník seděl vzadu. A pak chtěl hodně rychle na zem.
Eagle je stále ovladatelný a řízení adekvátní. Motory fungují ( F-15A)
U země se to nedělá, proto to na leteckém dnu nikde není.
Nějakou dobu se to dělalo ve výcviku.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od kenavf »

Prečo sa potom u F-15E všade uvádza
F-15E Strike Eagle je americký víceúčelový stíhací letoun určený k provádění bojů proti vzdušným i pozemním cílům za každého počasí vyvinutý z typu McDonnell Douglas F-15 Eagle.
To by sa dalo potom tvrdiť že Su-27 mal plnohodnotné protizemné schopnosti a vývoj Su-34 bol len také doladenie.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Wasp »

Protože to tak je.

Nevím jaké má Su 27 schopnosti házet pumičky, je to důležité k F-15 a citátu který uvedl Skeptik - "Not a pound for air to ground" ? V čem se něco změní když sem dáš Su 27 ( Volchod) ?
Zapomínáš, že se bavíme o stíhači který měl od začátku velmi dobré AG. Což zde věděl jenom jeden člověk - Saburo ( jestli si ho můžu použít).
Naposledy upravil(a) Wasp dne 21/2/2022, 21:20, celkem upraveno 1 x.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od kenavf »

Že tá F-15A mala určité protizemné schopnosti, ale aby boli plnohodnotné tak to viedlo k vývoju F-15E Strike Eagle.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Wasp »

Editoval jsem předchozí.

Určité... ano, velmi dobré AG schopnosti, uměl velmi přesně ničit pozemní cíle. Lépe než většina zavedených letadel. Uměl to nadzvukově.
F-15E je další krok vpřed.
Chceš li, třetí generace F-15.
Air Superiority roli v USAF obsadil F-15A-D.
Takže F-15E obsadil roli úderného letadla (pro kterou byl USAF vybrán) ale byl označován výrobcem jako Multirole Dual Fighter.
F-15E by zvládla dělat Air Superiority podobně jako F-15A/C, pokud by piloti více cvičili AA. A nenosila tak často CFT a pod.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17822
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od skelet »

F-15A/B/C/D byl schopen protizemních úloh, ale jeho schopnosti byly limitovany. Proto se vyvinula varianta E.
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od kenavf »

"No a o tem tady celou dobu hovoříme".
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Wasp »

Kenavf
Teď to křídlo ?
Znáš jiné křídlo bez mechanizace náběžné hrany které je tady 50 let, umí obstojně manévrovat ve všech výškách a rychlostech, při vysokých G, a umí 2,5M ?
Nikdy jsem neříkal že je nejlepší. To je chyba jinde.
Ale není to křídlo inženýrský um ?
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od kenavf »

Poznáš iné krídlo na americkej stíhačke, po F-15ke, ktoré by si tú výnimočnosť krídla F-15 vzala za vzor a využila by to?
Všetci ostatní si radšej život a konštrukciu komplikovali pohyblivými nábežnými hranami.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Wasp »

Kenavf, hovoříme o tom, že ani libra pro výzbroj AG byl reklamní slogan. A ten, jak tady vysvětluji tak úplně neplatil.
To je to o čem se bavíme.
Kydy o tom že si vymýšlím legendy, přejdu.
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od Wasp »

Křídlo
Kenavf,
můžeš odpovědět na otázku odpovědí a ne otázkou ?
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: McDonnell Douglas F-15 Eagle

Příspěvek od kenavf »

Ano, krídlo F-15ky je unikát.
Stačí takto?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letadla“