Obrněné vozidlo TITUS
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Keď tak pozerám na tú prístrojovku, už by si to zaslúžilo niečo nové a nie začiatok 90-tych rokov. Tak isto je to s civilnými kabínami (orig. Tatra, nie DAFácke), už sú za zenitom.
"Alea iacta est"
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Toť otázka, vem si taktické rukavice a zamačkej si na dotykáči. Ostatně, co jsem zaznamenal, tak třeba u US Navy přecházejí z dotykových displejů zpět na čudlíky a to ze zcela zřejmého důvodu. Spíš než design bych hodnotil ergonomii a logiku jejich situování. No a samozřejmě funkčnost a odolnost.Keď tak pozerám na tú prístrojovku, už by si to zaslúžilo niečo nové a nie začiatok 90-tych rokov.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
-
tomas.kotnour
- podporučík

- Příspěvky: 695
- Registrován: 10/9/2010, 23:43
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Sluší se podotknout, že už prototyp LVSR z roku 2002 měl místo přístrojovky displej, který zobrazoval veškeré provozní údaje.
Re: Obrněné vozidlo TITUS
V nových tatrováckých kabinách je přeci jen přístrojová deska trochu modernizovaná. Stejně tak ten Titus na fotkách je prototyp, ve finálním provedení se přístrojovka může změnit.

Měl bych dotaz na znalejší Tater, tedy asi na tomas.kotnour. Ví se proč armáda stále odebírá staré provedení kabiny?

Měl bych dotaz na znalejší Tater, tedy asi na tomas.kotnour. Ví se proč armáda stále odebírá staré provedení kabiny?
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Nejaká modernizácia prístrojovky v Tatre prebehla, ale tie vypínače, to je dizajn ešte z Favorita, teda 80-te roky. Netvrdím, že musí mať dotykový displej, tiež nie som zástancom displejov namiesto klasických budíkov, ale trochu práce s dizajnom interiéru a výbere materiálov by si mohli dať aby to vyzeralo normálne na dnešnú dobu.
Kabíny (hlavne civilné), vychádzajúce z pôvodnej 815-ky a rozšírené pre hasičov sú ale už za zenitom. Chcelo by to vyvinúť novú, ergonomickú, charakterizujúcu značku a nerobiť len nejaké kvázifacelifty, ktoré sú ešte horšie ako pôvodná podoba. Stačí sa pozrieť ako sú na tom iné značky (napr. Scania, Volvo a iné) a kde ostala Tatra (pozrite si pomer nových vozidiel pre hasičov Tatra vs ostatné značky v ČR - požáry.cz).
Je to síce offtopic, ale nedalo mi to.
Kabíny (hlavne civilné), vychádzajúce z pôvodnej 815-ky a rozšírené pre hasičov sú ale už za zenitom. Chcelo by to vyvinúť novú, ergonomickú, charakterizujúcu značku a nerobiť len nejaké kvázifacelifty, ktoré sú ešte horšie ako pôvodná podoba. Stačí sa pozrieť ako sú na tom iné značky (napr. Scania, Volvo a iné) a kde ostala Tatra (pozrite si pomer nových vozidiel pre hasičov Tatra vs ostatné značky v ČR - požáry.cz).
Je to síce offtopic, ale nedalo mi to.
"Alea iacta est"
-
tomas.kotnour
- podporučík

- Příspěvky: 695
- Registrován: 10/9/2010, 23:43
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Force s čumáčkem je především řešení pro 4místné kabiny s automatickou převodovkou, takže až je armáda začne kupovat, tak budou. Zrovna v tomto případě se domnívám, že užitné vlastnosti vyhrávají nad estetickými.tomas.kotnour píše:Sluší se podotknout, že už prototyp LVSR z roku 2002 měl místo přístrojovky displej, který zobrazoval veškeré provozní údaje.
Co se týče trhu hasičských vozidel v ČR, tak musíte trh rozdělit na střední a těžkou hmotností kategorii (M/S) a očistit podvozky plněpohoonné a zadokolky (1/2 a 3), které Tatra nenabízí, resp. nemají smysl na tatrováckém podvozku. Tady je hlavní konkurent prakticky jenom Scania (ostatní značky jsou jenom v kusech). V segmentu 6x6 má tatra dominanci na S3 (terénní - prakticky 100% vozidel je FORCE), na S2 6x6 v současnosti Scania vede, protože 353 kW motor, který už Tatra nevyrovná nižší hmotností. V segmentu S2 4x4 pak Scania taktéž nasazuje 353 kW motor, ale Tatra je lehčí, takže rozdíl kW/t je marginální. Tady už záleží na konkrétních preferencích zákazníka a z nich pramenící nastavení výběrového řízení. Také je nutno brát na zřetel, že Tatra vyrobí menší množství vozidel, než Scania hasičských, a to ještě rozdělených do 4 modelových řad. Přitom náklady na vývoj a zahájení výroby nové kabiny budou stejné, což je důvodem, proč se jezdí v kabinách z 70. let (ale ani u konkurence není 20 let žádné číslo...). V takovém případě je logické, že se prioritně investuje do věcí, které se projeví na více modelových řadách. Jinak v současnosti jsou v řešení dva projekty, které by měli oslabit nordickou stranu síly. V jednom případě to bude chtít ještě prolomit "urbanlegend", ale na to bude stačit obrázek.mikojan29 píše:Nejaká modernizácia prístrojovky v Tatre prebehla, ale tie vypínače, to je dizajn ešte z Favorita, teda 80-te roky. Netvrdím, že musí mať dotykový displej, tiež nie som zástancom displejov namiesto klasických budíkov, ale trochu práce s dizajnom interiéru a výbere materiálov by si mohli dať aby to vyzeralo normálne na dnešnú dobu.
Kabíny (hlavne civilné), vychádzajúce z pôvodnej 815-ky a rozšírené pre hasičov sú ale už za zenitom. Chcelo by to vyvinúť novú, ergonomickú, charakterizujúcu značku a nerobiť len nejaké kvázifacelifty, ktoré sú ešte horšie ako pôvodná podoba. Stačí sa pozrieť ako sú na tom iné značky (napr. Scania, Volvo a iné) a kde ostala Tatra (pozrite si pomer nových vozidiel pre hasičov Tatra vs ostatné značky v ČR - požáry.cz).
Je to síce offtopic, ale nedalo mi to.
Přístrojovka LVSR, takže kolik, 15 let před zavedením v komerčním automotive?

Re: Obrněné vozidlo TITUS
tomas.kotnour
Ďakujem za info o displeji.
Čo sa týka hasičských vozidiel, v 6x6 S3 možno, ale potom je dominancia Scanie. Tatra s Terrnom a teraz Terrou zaspala dobu. Do istej doby sa obstarávali skoro výhradne len tieto typy, či už profesionálom alebo dobrovoľníkom, ale v posledných 1-2 rokoch ich valcuje Scania. Kabína zo 70-tych rokov asi už nestačí, aj keď ju predĺžili vložením jedného segmentu, stále je to tá istá kabína. Áno, aj konkurencia mala staršiu, ale modernizovala už po 20-tich rokoch a výsledok je väčší komfort pre posádku.
Takže sa už rieši úplne nový dizajn kabíny (exteriér, intriér)? Nemáte nejaké foto?
Ďakujem za info o displeji.
Čo sa týka hasičských vozidiel, v 6x6 S3 možno, ale potom je dominancia Scanie. Tatra s Terrnom a teraz Terrou zaspala dobu. Do istej doby sa obstarávali skoro výhradne len tieto typy, či už profesionálom alebo dobrovoľníkom, ale v posledných 1-2 rokoch ich valcuje Scania. Kabína zo 70-tych rokov asi už nestačí, aj keď ju predĺžili vložením jedného segmentu, stále je to tá istá kabína. Áno, aj konkurencia mala staršiu, ale modernizovala už po 20-tich rokoch a výsledok je väčší komfort pre posádku.
Takže sa už rieši úplne nový dizajn kabíny (exteriér, intriér)? Nemáte nejaké foto?
"Alea iacta est"
Re: Obrněné vozidlo TITUS

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Kde má světla?

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Dole. Mezi madly.Bude to sestiuhelnikova projekce svetelneho paprsku 
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Bez kamufláže?
Re: Obrněné vozidlo TITUS
To nejspíš nebude finální barevné řešení. Tohle není odstín zelené kterou používá armáda.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Obrněné vozidlo TITUS
To na streche vpredu je vrtuľa klimatizácie? Ak áno, bude to ľahký cieľ pre nejakého lepšieho strelca...
"Alea iacta est"
- Juraj Tichý
- Kapitán

- Příspěvky: 6529
- Registrován: 28/8/2018, 18:27
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Bez klímy to tí vojaci určite prežijú. 
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Ja len, že aj na terajších autobusoch je to na ležato kvôli aerodynamike a nie takto okato postavené. Ale možno to má vyzerať tak drsno, vojensky.Juraj Tichý píše:Bez klímy to tí vojaci určite prežijú.
"Alea iacta est"
Re: Obrněné vozidlo TITUS
V tom vozidle bude X výkonných spojovacích i rušícich prvků, které se budou chladit.Nejen člověk.
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Pomôžem si jedným citátom z Pelíškov:
"A přitem taková blbost!"
"A přitem taková blbost!"
"Alea iacta est"
- Juraj Tichý
- Kapitán

- Příspěvky: 6529
- Registrován: 28/8/2018, 18:27
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Cize Mikojan spravne poznamenal, jeden naboj do chladenia, spojovacie a rušiace prvky sa prehreju a hotovo?HONZIK11 píše:V tom vozidle bude X výkonných spojovacích i rušícich prvků, které se budou chladit.Nejen člověk.
Re: Obrněné vozidlo TITUS
Tak snáď to pri sériovej výrobe zmenia, možno to tu niekto od nich číta. :-D
Keď sa človek zameriava na celok, aby spĺňal všetky podmienky zadania obstarávateľa, sem-tam mu unikne nejaký detail. V tejto situácii, ale dosť dôležitý.
Keď sa človek zameriava na celok, aby spĺňal všetky podmienky zadania obstarávateľa, sem-tam mu unikne nejaký detail. V tejto situácii, ale dosť dôležitý.
"Alea iacta est"



