Palbácký translator a jiné otazníky.

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Zemakt »

Ee Niko, Öffag založil Karel Škoda. Kdežto v UFAGU měl prsty zase Camillo Castiglioni viz výtah z chystaného článku. Jinak dobrý tip :up:
Zakoupením licence letounu Hansa-Brandenburg C.I koncem roku 1915, UFAG nastartoval velmi intenzivní a dlouhodobou spolupráci s braniborským leteckým výrobcem Hansa und Brandenburgische Flugzeugwerke 1). Vedle produkce nemalého množství lohnerových hydroplánů různých typů, námořnictvem souhrnně označovaných písmenem „L“, se taktéž pomalu rozeběhla výroba létajících člunů pocházejících z rýsovacího prkna Ernsta Heinkela. Netrvalo však dlouho a Hansy-Brandenburg „K“ v námořním výrobním programu firmy zaujmuly zcela dominantní postavení 2).

1) Vzhledem k propojení obou leteckých výrobců prostřednictvím kapitálu finančního magnáta rakousko-italského původu Camilla Castiglioniho, majoritního vlastníka obou firem, byly úzká spolupráce nasnadě.
2) Zatímco nad lohnerovými typy (L, T, Le, Ll) lpěl rukopis Ing. Weichmanna. Otcem námořních avionů braniborského výrobce (v tomto případě typů FB, W.13, W.29) byl jeho technický ředitel, tehdy ještě ne příliš známý Ernst Heinkel.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od niko »

Zemakt: Ono zeby fakt Castiglioni v niecom vtedy aj nemal prsty ? :D Mam ho zafixovaneho, ze bol vsade trochu zaangazovany. Ale asi ma zmiatlo to Viedenske Nove Mesto, kde tiez posobil. :wink:
V kazdom pripade ta navsteva vo VNM sa oplati. V Leobersdorfe je zase strelnica kde nastrelovali palubne zbrane lietadiel prvej a druhej svetovej vojny. Pravdepodobne aj neskor. Tajny typ na prechadzku.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Zemakt »

Potřeboval bych ještě ujasnit jednu věc. Chápu dobře, že český ekvivalent pro hodnost Oberstabsfliegermeister je vrchní štábní letmistr? A dále jak přeložíme do rakouské němčiny hodnost strojní inženýr (gépésztizedes)?
https://www.valka.cz/RUM-Hodnosti-Krieg ... 918-t88015

V obou případech se jedná o piloty, příslušníky K.u.K. Seeflugkorpsu.

Díky.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od vodouch »

Vážení znalci, prokousávám se německým článkem o vzdušném průzkumu (ano, i vzducholodě se v něm částečně uplatnily) a zastavil jsem se na pojmu Reihenbildner. Širší souvislost je Reihenbildung a mozaiková mapa. Existuje lapidární pojmenování této osoby, případně mašiny, a je možno uvést stručné postup jeho (její) činnosti?

Jako obvykle předem děkuji za příznivé objasnění mých výmyslů.
Obrázek
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 408
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Barrymore »

vodouch: https://karolinum.cz/data/clanek/8001/G ... 1_0093.pdf stránky 96, 97

V podstatě se jednalo o fotoaparát, který vyfotil sérii snímků za sebou, tak aby přesně navazovaly a vytvořily při průletu ve stanovené výšce a rychlosti souvislý pás (např. 60x2,4km) snímků terénu.
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od jarl »

Včera jsem si na Seznamu přečetl pochvalný článek o novém překládacím programu DeepL, tak jsem si jej dnes vyzkoušel na anglickém textu popisujícím souboj japonské bitevní lodě Kirišima a americkou bitevní lodí Washington a řekl bych, že opravdu funguje lépe než tradiční Google překladač, který na konci prvního odstavce úplně změnil vyznění textu:

Obrázek
DeepL překlad

Obrázek
Google překlad
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Alfik »

Ano, funguje lépe. Doporučuji. Používám jej už od jeho začátku, tedy skoro dva roky, přes webové rozhr., stejně jako Google. A teď, zhr. od začátku roku, je fakt lepší než on.
Ten "článek" byl na vícero webech, byla to placená reklama, ten překladač je totiž i v placené verzi jako program. Ale zasloužená :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 554
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od parmezano »

Najde se tu někdo , kdo byl mohl přeložit tento článek :
http://dunaujvarosmesel.hu/2020/09/21/v ... d-a-dunan/
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Zemakt »

Můžem vyzkoušet ten nedávno zmíněný deepl:
Železniční most na Dunaji
Včera ráno se na ostrově Szalki v Dunaújvárosu konala zajímavá demonstrace. A
Lajos Czinege, ministr obrany; Lajos Urbán, státní ministr dopravy a poštovních služeb. Přítomni byli také zástupci velení Lidové armády a přidružených ozbrojených sil, CPM, armád socialistických zemí a dopravní experti.
Generálporučík János Stadler, náměstek ministra, István Kovács, generální ředitel společnosti MAHART, a Béla Szabó, náměstek generálního ředitele společnosti MÁV, informovali o provozním a ekonomickém významu železničního mostu TS, jeho výstavbě a zkušenostech získaných při budování navazující železniční trati.
Účastníci si mohli prohlédnout železniční most, který je podle slov přednášejících jedinečný svého druhu. Kousek dál po proudu od přívozu se přes Dunaj klene most postavený z bárek TS.
Pontonový most, kde je několik plavidel umístěno blízko sebe tak, že jejich podélná osa je rovnoběžná s břehem a vodním tokem, zná každý. Most, který jsme viděli včera, byl jiný: bárky se křížily (jejich podélná osa nebyla rovnoběžná, ale kolmá ke břehu, k vodnímu toku) a jejich konce byly k sobě připevněny malým visutým můstkem, každý z nich byl sklopený, a dvěma nebo třemi speciálními kolíky. Kromě toho byl každý člun ukotven kotvami a samozřejmě byly řádně zajištěny i dvojice kolejnic položených na čluny.
Novým technickým řešením byla konstrukce železničního mostu s překříženými bárkami a způsob, jakým byly bárky vzájemně propojeny. Nová byla také obrovská železná hráz, která zajišťovala pevné spojení mezi bárkami a břehem.
Tento most má mnohostranný hospodářský význam. Za prvé, byly postaveny bárky, které slouží ekonomickému účelu. Přepravují pevné látky a kapaliny za mírových podmínek, ale lze je kdykoli použít i ke stavbě mostů. Tato role není jen potenciální
v případě války, ale i v míru. Mohou být například použity k nahrazení mostů nebo k odlehčení zátěže v době dopravní špičky. Zároveň nově vybudovaná několikakilometrová železniční trať mezi Szalkszentmártonem a břehem Dunaje nebude v mírových podmínkách "slepou uličkou". Vedle ní se nachází velká štěrkovna. Její výrobky se po této trati budou přepravovat levněji než autem.
Jeho význam pro obranu státu spočívá v tom, že může rychle zajistit spojení mezi oběma pobřežími, pokud nelze použít stávající pevné mosty. To je usnadněno tím, že železniční spojení lze vybudovat na obou pobřežích v době míru a že most lze sestavit z vybavení, které je kdykoli k dispozici.
Účastníkům ukázky byl předveden most a způsob, jakým lze pomocí tlačného zařízení ve velmi krátkém čase postavit bárku na místo. To je důležité v případě, že se most musí čas od času demontovat, aby se přizpůsobil dopravě.
Viděli jsme také, jak dva dlouhé vojenské vlaky (jeden z nich vezl tanky) přejely přes most pro bárky. Bylo dobře vidět, jak pevně most drží; klesání bárek pod těžkým nákladem bylo sotva viditelné.
K vidění byla také vojenská vozidla pro přepravu osob a zraněných přestavěná z železničních vagonů a autobusů. Také použité postupy vycházely ze zásady, že se nejedná o výcvik speciálních vozů, ale že je třeba najít způsob, jak v případě potřeby rychle přestavět civilní vozidla.
Lajos Czinege ve svém závěrečném projevu zdůraznil, že je to důležité. Skutečnost, že byly nalezeny nové způsoby, jak sladit zájmy národního hospodářství a požadavky národní obrany.

MOST NA DUNAJI POSTAVENÝ Z BÁREK
Překonávání řek všech velikostí vždy patřilo k nejobtížnějším úkolům, zejména pro velká vojska a armády. Vlastnictví a ochrana stálých mostů, zejména kamenných, proto rozhodujícím způsobem ovlivnily výsledek nejednoho tažení nebo bitvy. Trvalé mosty jsou symbolem míru, možná právě proto, že byly často poškozeny nebo zničeny ve válkách. Bohužel velké mosty, které jsou nutně upevněny na místě, se snadno poškozují a ničí: pro střely a bezpilotní letouny vybavené automatickými navigačními systémy je betonový nebo ocelový pás natažený nad vodou snadným cílem. Proto je nezbytné, aby naše lidová armáda, bez ohledu na stálé mosty, byla schopna s velkou silou a mnoha technickými prostředky překonat vodní překážky, a to i Dunaj, velkou řeku, která rozděluje zemi.

BEZ PILÍŘŮ

Náhradní most musí umožnit překonání řeky nejen bojovým jednotkám, ale i zásobování (a částečně i civilnímu obyvatelstvu). Musí však být rychle postavitelný a rychle demontovatelný - nejlépe za všech běžných vodních stavů. Musí však být také schopen dlouhodobě odolávat dvojímu obléhání dopravou a řekou. Jako náhradní most by měl být postaven malý stálý most, chcete-li, na základě těchto požadavků! V několika případech se tak skutečně stalo; například Kossuthův most v Budapešti byl ve skutečnosti náhradním mostem se skromnou nosností, který byl navržen k použití pouze na několik let a musel být demontován nejen z urbanistických, ale i z technických a bezpečnostních důvodů.
Náhradní most pro vojenské účely na velkých řekách, podepřený pilíři, však pravděpodobně nebude postaven a jeho výstavba by trvala příliš dlouho, i kdyby většina stavebních prvků byla prefabrikována a uskladněna v blízkosti možných míst přechodu. Stavba takových mostů vyžaduje spoustu kvalifikované práce a doba potřebná ke stavbě mostu i při nejpečlivější přípravě do značné míry závisí na ročním období, stavu hladiny řeky, proudu atd.
Náhradní mosty bez pilířů lze postavit poměrně rychle. Jedním z běžných typů je pontonový most. Místo mola je řada plovoucích opěr (pontonů). Pontonové mosty bohužel nejsou příliš těžké: nemohou po nich jezdit těžší bojová vozidla (některé tanky, pásové raketomety a odpalovací zařízení atd.) a mohou po nich jezdit pouze nákladní automobily střední hmotnosti. Vzhledem k omezené velikosti pontonů se pontonový most zakřivuje v závislosti na proudu řeky a výška jeho kolejí se mění podle zatížení (z tohoto důvodu nelze na pontonovém mostě položit železniční trať, viz naše schéma).

V DOMĚ USA

V Maďarské lidové armádě se zájem o nosnější - a rychle nasaditelné - náhradní mosty objevil v 70. letech 20. století. Projekční tým (skupina inženýrů a civilních odborníků), který měl úkol na starosti, si uvědomil, že tradiční řešení (prefabrikované konstrukce a pontonové mosty) jsou jen stěží použitelné: obrovská hodnota prefabrikovaných prvků (konstrukčních tvarů, pontonů atd.) snadno postavených mostů by se v průběhu let ztratila (například korozí) a zůstala by nevyužita. Pozornost konstruktérů se proto obrátila k bárkovým mostům - jejich hlavní konstrukční prvky, nosné bárky, v době míru nezahálejí! Byly nalezeny také vhodné bárky: 1600tunový člun TS (cisternová nebo suchá nákladní loď) společnosti MAHART, domácí sériový model, je pro stavbu náhradního mostu velmi vhodný.
Aby dobře zapadl do tlačného člunu, má krabicovitý tvar, jeho boky, příď a záď jsou ploché a jeho konstrukce je pevná, jednoduchá a nenáročná. TS bárky jsou určeny především pro přepravu volně ložené rudy, paliva a stavebních materiálů, ale díky svým velkým rozměrům jsou vhodné i pro přepravu kontejnerů nebo velkých zařízení a vozidel. Jejich všestrannost jim umožňuje ujetí velmi vysokého počtu kilometrů s velmi dobrým využitím: vysoký zisk za pořizovací cenu. Čluny TS jsou však určeny pouze pro nákladní dopravu, nikoli jako náhradní mostní prvky. V předpokládané verzi nebyly čluny TS navrženy jako pontony, ale jako spojité mosty kolmé ke směru proudění s velmi vysokými silami v místech spojů.

Projektanti použili modely ke studiu sil a pohybů stovek metrů uzavřené konstrukce kolmo k řece. Poté vymysleli způsob ukotvení člunů TS v mostě a navrhli speciální spoje, které drží čluny pohromadě navzdory velkým silám na přídi a zádi. Bylo také nutné upravit palubní prvky kryjící nákladový prostor tak, aby se po nich mohla vozidla převalovat, a položit železniční trať. Nakonec byly všechny dodatky a úpravy provedeny tak, aby bylo možné bárky používat stejným způsobem jako původně.

NEVYČERPATELNÉ ZÁSOBY

V roce 1977 byl po mnoha měsících plánování a experimentování postaven první silniční most typu TS v rámci vojenského dopravního cvičení. Během tohoto cvičení byla vybudována dočasná - jednopilotová - přístupová cesta a byly testovány stavební a demoliční technologie, které by mohly být použity. Ukázalo se, že bárky TS lze snadno přemístit, bezpečně ukotvit kolmo k řece a rychle proměnit v silniční most, když se připojí k takzvanému T-baráku (připojenému k tlampači uprostřed jejich podélné strany). Kolona tanků a dalších vojenských vozidel se mohla po mostě pohybovat plynule, držet krok se silnicí a zachovávat její rozestupy!

Most se samozřejmě v důsledku prvních zkušeností poněkud změnil: kotvení a spojovací prvky bárky, způsob kotvení a přístupy odrážejí zkušenosti získané při stavbě prvního mostu. Poslední silniční most pro bárky byl později vyzkoušen v civilním životě: byl postaven vedle mostu v rekonstrukci a tři měsíce byl využíván silniční dopravou ve dne i v noci. Navzdory změně hladiny o 2,5 m a hustému provozu byl most pro bárky provozován bez údržby a oprav pod dohledem jediného strážného.

Projektanti a výrobní dílny již pracovali na železničním mostě pro bárky. Zvýšené zatížení mostu a zvýšená potřeba podepření kvůli železniční trati si vyžádaly řadu nových řešení, zejména pro nájezdy. Nájezdy na tyto mosty se provádějí pomocí 400tunových bárek se štěrkem, které jsou postaveny proti proudu a samozřejmě doplněny pražci a kolejnicemi. Tento most je totožný s mostem pro čluny typu TS. Nejprve byl postaven železniční most pro bárky v poloviční délce a později, s řešením, které mělo být trvalé, byl přes celou šířku Dunaje zřízen také železniční most pro bárky. Náhradní železniční most byl také postaven rychle a s malým množstvím lidské práce a bezpečně unesl obrovský pohyblivý náklad.

Inženýři naší lidové armády a zainteresované civilní instituce stanovili svým mostem TS světový standard v oblasti náhradních mostů na velkých řekách. Samotné bárky tvoří většinu konstrukcí těchto mostů, tj. podařilo se jim nahradit stálé mosty nikoliv zásobami vojenského vybavení, které dochází, ale vybavením, které je použitelné i v civilním životě. Tuto práci, která byla mimořádně úspěšná z hlediska obrany i ekonomiky, dala naše vláda za příklad příslušníkům ozbrojených sil a pracovníkům našeho národního hospodářství, když v roce 1978 udělila státní cenu pěti předním konstruktérům mostu, včetně tří vojenských důstojníků.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 554
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od parmezano »

Díky
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Zemakt »

Teď jsem si vzpomněl že někomu dlužím ten pdf převaděč (nevím v jakém vlákně to bylo tak to dám sem). Používám PDFelement 6 Pro.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od jarl »

Dovedl by někdo převést do češtiny ty názvy japonských transportních lodí?

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Lord »

ÚPLNĚ jednoduše, jako Yamato a Jamato. Za Y dáš J. Ale třeba v sousloví to je ještě trošku jinak :D

Aiyo Maru :arrow: Aijo Maru, Kjokusei Maru

U Shirayuki za Sh dáš Š, jako např. Shinano a Šinano, tedy pak u eskortní lodě Širajuki.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Alfik »

... a za "ts" dáš naše "c".
Takže Arašijo, Asaširo, Širajuki, Tokicukaze, Ajo Maru, Kembu Maru, Kjokusei (nebo Kjokusej, pokud vím tak oboje je prý správně) Maru, Oigava nebo Ojgava Maru, Šinaj Maru, Tajmej Maru, Teijo Maru (tam se píše "ij" protože je to spojení dvou slov - "tei" a "jo"), Nožima (nebo Nodžima, oni to Jap. vyslovovali dřív jako něco mezi "zj" a "ž" ale pod vlivem am. angličtiny už i oni sami to vyslovují jako "dž", am. v tom měli a mají dodnes hokej - srv. "Kagoshima - Kagošima" a "Iwojima - Ivodžima", obě slova obsahují "-žima", tedy "ostrov").
Nebo jsme neporozuměli a ty jsi chtěl překlady?

Dodám, že angličtina je lingua franca dnes už celého světa, jako dřív latina. Takže dnes už asi bude pro řadu lidí problém se orientovat, pokud použiješ českou transkripci. Kdoví, jestli by se tě pak neptali, "Co že to je za loď ta Širajuki?".
Je to škoda, protože kvůli těm problémům s výslovností je angličtina (po mém soudu) ta nejnevhodnější řeč pro tyto účely, jakou si lze představit. No ale co já zmůžu :)
Ostatně latina měla taky fůru problému tohoto druhu, a to ani nemluvím o problémech matematiky s latinskými číslovkami :D

Mch perlička k té angl. - jap. výslovnosti. Víte, jak se v moderní japonštině řekne "milostný dopis"? "Rabu retá" :) což je totiž jap. výslovnost angl. slov "love letter". Takové "Czechia" vyslovují jako "Těkia" a "Slovakia" jako "Surobakia". A "Československo" vyslovovali jako "Těkosurobakia" :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od jarl »

Děkuji za odpovědi. Takže je to tedy Ajo Maru, Kembu Maru, Kjokusej Maru, Oigawa Maru, Šinaj Maru, Tajmej Maru, Teijo Maru a Nodžima. Ono převádět japonská jména z angličtiny do češtiny je (narozdíl od čínských) poměrně snadné, ale mě zmátly údaje z knihy Námořní válka vrcholí od Jaroslava a Ivana Hrbkových kde z poznámkách uvádějí, že se jednalo o lodě Oigawa Maru, Teijó Maru, Šinano Maru, Taimei Maru, Aijó Maru, Kjókusei Maru, Kokoku Maru, Kenbu Maru a Nošima. V té knize jsou v poznámkách vícekrát uvedena jména japonských transportů v podivných tvarech, takže to vypadá, že autoři vycházeli z nějakého zkomoleného zdroje. Mají tam tedy o jednu loď více a také by mě zajímalo proč u poslední lodě není obvyklý přídomek Maru (slunce).
Alfik píše: Dodám, že angličtina je lingua franca dnes už celého světa, jako dřív latina. Takže dnes už asi bude pro řadu lidí problém se orientovat, pokud použiješ českou transkripci. Kdoví, jestli by se tě pak neptali, "Co že to je za loď ta Širajuki?".
To je sice možné, ale to už není můj problém. V naší literatuře, ať už původní nebo překladové, se používá česká transkripce a upřímně doufám, že to tak už zůstane.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Lord »

Oni to zase až tak blbě mít nemusí, spíš mají něco dobře, protože se ještě používá Ó, např. Kjóto, město v Japonsku, angl. Kyoto.
U letadlových lodí se píše Sórjú, Hóšó, Rjúdžó, na to už ti asi jasný návod nedám. Proč třeba nedají Kókóku Maru, když budeme dávat O s čárkou.

Nošima - Nojima, to si myslím, že mají už blbě, správně Nodžima, protože asi jako Nakajima - Nakadžima.

A možná by tam mělo být Nodžima Maru, loď toho jména skutečně existovala.

Konvoj byl od 2. března 1943 napaden letadly armádního letectva Spojených států amerických a Královského australského letectva, což je známé jako bitva v Bismarckově moři. Dne 3. března byl Nodžima Maru poškozen jak letadly, tak srážkou s japonským torpédoborcem Arašio.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Alfik »

Problém ovšem je, že to není, resp. nemá být čárka jako "dlžeň", ale taková ta vodorovná čárka - tohle: ā, ē apod.
A to není ve skut. prodlužovací čárka, to máme v češtině fakt hooodně blbě :)
Sakē se nevyslovuje "saké" s dlouhým, ale "sake" s krátkým.
Ta čárka totiž v angličtině značí přízvuk. V angl. je rozdíl ve výslovnosti samohlásek podle přízvučnosti slabik. Sake by tedy četli jako "sejki", což nechtěli. Proto to v angl. píší "sakē", aby vyslovovali "sake". Jiná verze by mohla být třeba "sahkeh", pak by byl výsledek podobný. Ostatní názvy, jako lodě, města apod., dtto.
Do češtiny kdovíkdo překurvil tento anglicismus jako čárku nad hláskou, čímž to teda fakt vymaloval na hnědo :)
Takže ne Sórjú ale pěkně japonsky Sorju, a podobně. Japonština pokud vím vůbec pojem "dlouhá samohláska" nezná :)

Ad Nodžima Maru - no asi to blbě mají, no, asi tehdy udělali zpravodajci botičku, ale on se Jarl ptal na přepis a ne na správnost :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Lord »

Je to možný, ale JARL bude asi dbát na formální správnost. Taky nad tím kroutím trošku hlavou, ale ...

Viz odkaz Transkripce japonštiny
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od Lord »

Alfik píše:Ad Nodžima Maru - no asi to blbě mají, no, asi tehdy udělali zpravodajci botičku, ale on se Jarl ptal na přepis a ne na správnost :)
Některý jména jdou najít při googlení, a tím si to případně ověřit.

:arrow: Nojima Maru (1919)

Kokoku Maru (+1945)
https://wrecksite.eu/wreck.aspx?134336

Oigawa Maru (+1943)
https://wrecksite.eu/wreck.aspx?138004

Dost jich šlo ke dnu. Můžeme se jen těšit na článek o bitvě, zatím.

Edit: Přes ten odkaz lze najít toto ... Noshima (Nojima) - tedy uvádí oba přepisy a dále ...

On March 2nd-3rd 1943, USAAF and RAAF planes bomb eight Japanese transports and cargo vessels (with troops of the Japanese 51st Div) in a convoy escorted by eight destroyers (Rear Admiral Kimura Masatomi, his flag in Shirayuki) in the Bismarck Sea en route to Lae, New Guinea.
Army cargo ship Kyokusei Maru is sunk by USAAF B-17s. Destroyers Yukikaze and Asagumo rescue the survivors. Destroyer Asashio is sunk by USAAF B-25s, 45 miles southeast of Finschafen, New Guinea destroyers Arashio, Tokitsukaze, and Shirayuki are sunk by other aircraft (Arashio by USAAF B-17s), 55 miles southeast of Finschafen.
Supply ship Noshima (Nojima), damaged by U.S. aircraft and collision with destroyer Arashio, sinks 50 miles southeast of Finschafen Japanese army cargo ship Oigawa Maru, damaged by Allied aircraft, is sunk by motor torpedo boats PT-143 and PT-150.
Army cargo vessels Aiyo Maru, Shinai Maru, Taimei Maru, and Kembu Maru and transport Teiyo Maru are sunk by U.S. and Allied aircraft, east of New Guinea.
ref. used: Cressman, R. J., Official Chronology of the U.S. Navy in WWII



Volný překlad - DeepL

2.-3. března 1943 bombardují letouny USAAF a RAAF osm japonských transportních a nákladních lodí (s jednotkami japonské 51. divize) v konvoji doprovázeném osmi torpédoborci (kontraadmirál Kimura Masatomi, jeho vlajková loď Širajuki) v Bismarckově moři na cestě do Lae na Nové Guineji.

Armádní nákladní loď Kyokusei Maru je potopena letouny B-17 USAAF. Torpédoborce Jukikaze a Asagumo zachraňují přeživší. Torpédoborec Asašio je potopen letouny USAAF B-25, 45 mil jihovýchodně od Finschafenu, torpédoborce Arashio, Tokitsukaze a Shirayuki jsou potopeny jinými letouny (Arashio letouny USAAF B-17), 55 mil jihovýchodně od Finschafenu.

Zásobovací loď Noshima (Nojima) je poškozena americkými letouny a srážkou s torpédoborcem Arashio, potopena 50 mil jihovýchodně od Finschafenu.

Japonská armádní nákladní loď Oigawa Maru, poškozená spojeneckými letadly, je potopena motorovými torpédovými čluny PT-143 a PT-150.

Armádní nákladní lodě Aiyo Maru, Shinai Maru, Taimei Maru a Kembu Maru a transportní Teiyo Maru jsou potopeny americkými a spojeneckými letadly, východně od Nové Guineje.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Palbácký translator a jiné otazníky.

Příspěvek od vodouch »

Vážení kolegové,

už jsem starší větev a ve svém věku (do stovky už mi moc neschází) mám právo občas zablbnout. I tentokrát jsem od svých oblíbených plynových hrochů zabrousil do Forgotten Weapons. A pro úplné porozumění textu prosím znalce o exaktní vysvětlení pojmu pažbení.

A jako klasicky děkuji za příznivé vyřízení mé žádosti a slibuji, že se zase na nějaký čas vyvaruji takovýmhle excesům.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“