Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s NATO?

Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od Polarfox »

Mirek58 píše:Tak co se týká severních čech.Narodil jsem se zde, a žiji zde do současnosti.Kouzelníku, ty toho o sev čechách moc nevíš.Od 70. let zde jela výstavba na plné obrátky, byty byly, práce, infrastruktura i peníze a jistota zaměstnání. A určitá hrdost na povolání, tenkrát ještě valcíř, pecař, horník nebyly sprostá slova.Nejvíc nás zde z tzv"pražské mentality" vyléčili pražáci, kteří k nám na doly nastoupili na - výpomoc- v době uhelné krize. Já jsem se seznámil s jedním novinářem z Kladna po sametu. A nestačil jsem se divit, ostatně on taky ne, když jsem na jeho články o "zdevastovaných sev Čechách" reagoval pozváním na piknik a on zjistil, že za panelákem, kde jsme pekli buřty v přivaděči plavou pstruzi.Čuměl jako péru z gauče.Psal, publikoval a znal dvě byliny, kravský lejno z vyprávění a sedmikrásky.
Mirku o tobě se dlouhodobě ví, že si vymýšlíš/půjčuješ známé, příbuzné, zážitky a názory, aby jsi byl zajímavý (stejně tak činíš s vědomostmi, které narychlo posbíráš na netu a vydáváš je za své dlouhodobé názory/vědomosti), takže tu nedělej laskavě ramena. To jen tak na okraj.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od Mirek58 »

Tak pokud jde o fakta.
Pohřebné ( příplatek za prostředí) se vyplácelo jednou za rok!
Co si pamatuji, tak bylo něco kolem 2 000 a nemělo nic společného s platem potažmo s platovými třídami.
Problém tehdy i dnes je v tom, že lidi něco o tom zaslechnou a utvoří si svou představu, asi na způsob polarfoxe.
Pokud jde o motivaci, je třeba si uvědomit, že každý jsme měli svůj život a životní styl. O chování potenciálního protivníka se vědělo moc dobře.
Třeba o válce ve Vietnamu jsme to dostali přímo od účastníků, vietnamců, co byli na jazyk škole na Meziboří a co dělali na likvidaci elektrárny Ervěnice.
O starším dění hovořili opět přímí účastníci, Němci, na rozdíl od všeobecné představy jich zde bylo a je dost a dost.
Takže představa, že voják vymění svoji chatu, za příslib džísbundy je naprostá blbost.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od michan »

Možná jednu zkušenost ze cvičení, jen rozvaha a snad, že jsme byli starší a záložáci na cvičení - jednoho z tří - znamenala, že jsem zabránil rozvahou v tom, že voják základní služby nehodil náčelníku štábu granát pod nohy. Mohli jsme nahlásit v konci 70tek - v 80tkách nalezení granátu a odevzdat jej...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od Zemakt »

Nevím kolik bylo % takových "členů", jak těch nafixlovaných v SSM, tak těch ochcávajících v KSČ, ale celkově vzato bych podle % v těchto organizacích raději na nálady obyvatelstva nesázel :)
Od druhé třídy hraji hokej, což de facto v osmdesátých létech znamenalo povinné členství v SSM.

Argument o ničem.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od Kouzelnik »

@Alfíku

díky za reakci.


1. Předně se musím omluvit za nesmysl s radonem. Ano. Jsem trouba, bo šlo o uran. To víš, my bydlící mimo oblasti těžby uranu, si SUJB spojujeme hlavně s radonem (bo s problematikou od SUJB se zdaleka nejčastěji setkáváme když stavíme).

Nicméně chceš nějak věcně reagovat na moji hypotézu proč konkrétně na Českolipsku byli lidi naštvaní na vládu s účastí idiotů v 80. letech? Jenom pro představu o jakém rozsahu škod pouze v jedné lokalitě se bavíme = 50 miliard (zčásti v cenách 90. letech, tj. dnes víc) https://www.euro.cz/byznys/sanace-po-te ... d-1372332c

2. V druhé řadě... nechceš se omluvit Ty mě? Když jsi mě napadnul za to, že shazuji údajné vzpomínky pamětníka.... A přitom jsi opoměl, že já argumentoval stejně neozdrojovanými vzpomínkami jiného pamětníka, které jsou v naprostém protikladu s ostalgií Mirka... A ty fotky lidí z prvních masových demonstrací obyvatel v regionu jsou co? https://teplicky.denik.cz/zpravy_region ... vem-m.html.

Když doplním zdroje mých tvrzení životních podmínkách v severních Čechách ve (druhé polovině) 80. letech o další neozdrojované vzpomínky:
zbytek rodiny mého (přiženěného) příbuzného ze severních Čech zůstal v severních Čechách, bo s středoškolským (učební obor či SŠ) vzděláním nesehnali jinde práci... když se třebas ucházel o práci na Kladensku, tak kádrovák v kladenském podniku jak uviděl bydliště v severních Čechách, tak zrušil předjednané pracovní místo.
Ten neúspěšný uchazeč se severních Čech, který chtěl pryč a usiloval o místa na Kladensku se o tomto zákeřném jednání dověděl od svých budoucích skorokolegů, protože ti se těšili na posilu, ale kvůli tlaku kádrováka nařídil ředitel v podniku (v tom na Kladensku) zrušit volné místo a formou odebrání odměn "nařídil" trvalé přesčasy.

A proč jsem vůči tvrzením Mirka tak opatrný (a vyzývám jej aby zdrojoval svá tvrzení)? Stačí když si projdeš jeho způsob diskuse - rád používá hypotézy (to je fajn), ale téměř vůbec nedává zdroje. A když jsem jej vyzval k ozdrojování jeho hypotézy v dost zásadní věci, kterou mě se nedařilo a nedaří věrohodně vysvětlit (=proč se spojenectví Hitler-Stalin neproměnilo ve plnohodnotnou vojenskou alianci když chybělo už jen málo a Hitler pokračoval v přípavě k plnění sovětských požadavků z 11/1940 např. "vykrmení" Bulharska nebo příprava kompenzace Turecku...). 2x jsem se pokusil Mirka přesvědčit aby svá kategorická tvrzení ozdrojoval . A jaká byla Mirkova reakce: buď že
- nikoliv Mirek, ale "mám hledat zdroje k Mirkovým tvrzením" (!!!) anebo že
- se mám smířit s tím že "Mireček prostě kecá" (=což já jsem Mirkovi nikdy předtím napřímo nenapsal, že určitě kecá). Jako poslední šanci brát Mirka jako seriozní diskutéra jsem tedy se pokusil najít fakta ohledně některých jeho tvrzení, ale výsledek nebyl příznivý pro Mirkovu serióznost: fakta které jsem našel, Mirkovu hypotézu nepotvrzují, ale spíše vyvracejí,.... uznávám, že jsem nedokázal ověřit všechno ale patrně by to byla otázka dní (či týdnů/měsíců pokud bych ani na podruhé neuspěl s rešeršemi na webu, ale byl odkázán výlučně na knihy). Alfíku, klidně mě vystřídej a ověř Ty sám Mirkovy tvrzení... dáš se do toho?

Závěr:

Takže Alfíku, omluvíš se mi za své nekorektní tvrzení ohledně mé reakce na Mirkovy tvrzení (já s ním diskuzi nezačal, to on měl potřebu diskutovat se mnou tím svým pofiderním způsobem)? Až Mirek začne svá kategorická tvrzení zdrojovat (a ověřím si, že zdrojů cituje korektně), tak diskuzi s ním OKAMŽITĚ začnu brát seriózně, tj. nikoliv jak je to teď po poslední tristní zkušenosti (viz odkazy na příslušené vlákno). Teďka všechno co Mirek napíše považuji za tlachání, které možná je, možná není pravdivé. Anebo až Mirek vyřeší svoji ješitnost a tam kde si není jistý, tak přestane psát kategorická tvrzení (a pak se kroutit jako had) a až přizná, že si není jistý, nebo že neví v těch případech kdy fakt přesně neví nebo si není jistý (což já přiznávám ve většině diskuzí tady na Palbě, neboť jen málokdy jsem si jistý řekněme na víc než 90%)

A omluvíš se mi Alfíku, že z mého dnešního komentáře jsi vytrhul jen část, takže nedává smysl? Což je důvodem proč postrádá smysl pokračovat ve věcné diskuzi o Tvé následné reakci (=proč mám obhajovat co jsem neřekl?) Prostě použil jsi podobný diskusní faul, který použil Mirek dneska v noci, kdy se mnou polemizuje, ačkoliv já nenapsal, opakuji NENAPSAL názor se kterým Mirek nesouhlasí? Tj., když mi vadí diskuze ve které já mám obhajovat co jsem neřekl a co si nemyslím (vůbec nemám nic proti lidem např. v hutím, či v hlubinných dolech či povrchových lomech,... vůbec nezávidím lidem bydlení (na svou dobu patrně velmi dobré) v novém Mostě, které často získali místo komunistickou vládou úmyslně zanedbávaného bydlení ve starém Mostě).
Naposledy upravil(a) Kouzelnik dne 10/10/2019, 11:26, celkem upraveno 2 x.
R.I.P.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od Mirek58 »

Kouzelník:
Kdysi jsem svá tvrzení jako osel vždy odzdrojoval i ve volné debatě. A nečinilo mi to problém.
Ovšem poté jsem zjistil, že zde na Palbě existuje určitá skupina lidí, kteří hlásají své pravdy bez zdrojů a své přesvědčení suverénně vydávají za fakta.
A pokud jsem je konfrontoval s fakty, včetně zdrojů promtně přešli k osobnímu osočování, u čehož zůstali dodnes.
(Dá se to dohledat na Palbě, když jsem se zde zapojil do debaty)
Tak jsem došel k názoru, že udávat zdroje je naprosto zbytečně vynaložená energie, protože kdo bude chtít, jistě využije i můj "náznak", že k danému tvrzení existuje i zdroj, no a kdo nebude chtít, tomu je i přehršel zdrojů k ničemu, když se dá použít osobní útok. Výkřik ze tmy.
( Viz polarfox)
Tolik ke způsobu mého přístupu k uvádění zdrojů. Je mi to líto, ale bohužel taková jsou fakta.
ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od Kouzelnik »

Mirek58 píše:Kouzelník:
Kdysi jsem svá tvrzení jako osel vždy odzdrojoval i ve volné debatě. A nečinilo mi to problém.
Ovšem poté jsem zjistil, že zde na Palbě existuje určitá skupina lidí, kteří hlásají své pravdy bez zdrojů a své přesvědčení suverénně vydávají za fakta.
A pokud jsem je konfrontoval s fakty, včetně zdrojů promtně přešli k osobnímu osočování, u čehož zůstali dodnes.
(Dá se to dohledat na Palbě, když jsem se zde zapojil do debaty)
Tak jsem došel k názoru, že udávat zdroje je naprosto zbytečně vynaložená energie, protože kdo bude chtít, jistě využije i můj "náznak", že k danému tvrzení existuje i zdroj, no a kdo nebude chtít, tomu je i přehršel zdrojů k ničemu, když se dá použít osobní útok. Výkřik ze tmy.
( Viz polarfox)
Tolik ke způsobu mého přístupu k uvádění zdrojů. Je mi to líto, ale bohužel taková jsou fakta.
Mirku58, mrzí mě pokud se cítíš někým ublížený v diskuzi. Ale já fakt nevím, že bych v diskuzi s Tebou použil diskuzní faul.
Jestli ano, tak prosím linkni příklad a budeš-li mít pravdu, tak se rád omluvím. Myslíš, že nedělám chyby... dělám. A spoustu. A každý den. Ale snažím se je neopakovat, když o nich vím.

K příkladu který jsem uvedl v mém příspěvku výše jsem se fakt pokusil poctivě ověřit Tvoje tvrzení. Výsledek jsem napsal. A nemám k tomu co dodat než to, že mě "hážeš do jednoho pytle" s lidmi, jejichž chování k Tobě jsi popsal.

K dnešní diskuzi ... Můj názor na Tvůj způsob diskuze jsem psal Alfíkovi, aby pochopil, že moje (neuctivé) chování k Tobě není bezdůvodné hrubiánství, ale vychází z konkrétních zkušeností. Připomínám, že to Ty jsi měl potřebu dneska polemizovat se mnou a napadat mě a to zejména formou že mi "vkládáš do úst" co jsem nenapsal a hlavně co si nemyslím (např. nechápu proč jsi mi podsouval že pohrdám manuálně pracujícími lidmi... což je nesmysl, např. s ohledem k tomu jak já osobně rukama dělám tu nejhorší práci na rekonstrukci svého domku, když mi dovolí zdraví po úrazech).... Kdyby mne Alfík dneska neosočil, tak bych mlčel (tak jak jsem mlčel dosud) ohledně mého názoru na Tvůj způsob diskuze.

Dříve jsem Tě vnímal, že Tvoje odvaha diskutovat k ne úplně známým situacím je super, mj. protože vychází z hlubokých znalostí. Řídil jsem se (a snažím se řídím se) moudrem, že "do čtyřiceti se máte stýkat s těmi, jimž je přes čtyřicet, a po čtyřicítce s těmi, jimž je pod čtyřicet, protože energie a radikálnost by se měly snoubit se zkušeností a rozvahou, které nezískáte jinak než léty. Jak říkal Karel Čapek, zkušenost je dobrá škola, jen školné je poměrně vysoké."

Tj. vůbec nic osobně proti Tobě nemám jako k člověku, jen zatím nechci s Tebou diskutovat, neboť svoji nepochybnou životní zkušenost uplatňuješ IMHO i tam, kde zkušeností neoplýváš ... a já nemám šanci šance poznat kdy diskutuješ s (hlubokou) znalostí věci a kdy ne.... Holt důvěra se lehko ztrácí a těžko získává zpět... máš šanci získat zpět moji důvěru, když v diskuzi se mnou začneš zdrojovat a když si ověřím, že ze zdrojů cituješ korektně. Jestli Ti stojí za to změnit svůj přístup kvůli anonymnímu diskutérovi z jiného konce republiky? To nechám na Tobě.
R.I.P.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od Mirek58 »

kouzelník:
Mirku58, mrzí mě pokud se cítíš někým ublížený v diskuzi
Tak zde bych si dovolil jednu opravu, ublížený se necítím, spíše znechucený a nejsem rozhodně jediný, jak bys mohl zaregistrovat.
ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od Kouzelnik »

@Mirek58

no a to Tvoje znechucení kýmsi třetím Ti dává právo, abys mě v diskusi napadalosobně (ad hominem), tak jako dneska nad ránem v tomto vlákně?

Nota bene, když už jsem dřív jsem Ti dal najevo, že mi vadí diskusní faul: kdy je mi podsouváno, abych obhajoval to co jsem nenapsal (a co si ani nemyslím)?
R.I.P.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od skelet »

Kvůli neustálému nahlašování příspěvků ve stylu každý na každého. Toto vlákno uzamykám do vychladnutí hlav, a především do pročištění tohoto vlákna.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Měla ČSLA obavy o bojovou morálku v možném konfliktu s N

Příspěvek od jarl »

Téma přočištěno, ale jeho odemčení rozhodně nedoporučuji.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Zamčeno

Zpět na „Organizace armády“