Americká občanská válka (chronologický přehled)

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Americká občanská válka (chronologický přehled)

Příspěvek od kacermiroslav »

Chronologický přehled
Americká občanská válka

1861 – 1865


Obrázek
* modrá - státy Unie
* červená - státy Konfederace




Rok 1861
V alabamském městě Montgomery byly 9.února vytvořeny Konfederované státy americké s Jeffersonem Davisem jako jejich prvním prezidentem, neboť z Unie vystoupily také Mississippi, Florida, Alabama, Georgia, Louisiana a Texas, následovány ještě téhož roku později Virginií, Arkansasem, Tennessee a Severní Karolinou. Abraham Lincoln byl uveden do úřadu prezidenta Spojených států dne 4.března. Občanskou válku zahájila 12.dubna konfederační armáda generála Pierra Beauregarda dělostřeleckým bombardováním jihokarolínské pevnosti Fort Sumter, jež den poté kapitulovala.

K první důležité bitvě této války došlo 21.července u Bull Runu (Manassasu) ve Virginii. 28.000 unionistickou armádu generála Irvina McDowela zde na přesunu směrem k Richmondu rozdrtila Beauregardova konfederační armáda mající 32.000 mužů s následujícím poměrem ztrát: Unie – 1.500 a Konfederace 2.000 mužů. V zajateckém táboře Konfederace přibylo 1.500 unionistických zajatců. Právě zde si generál Thomas J. Jackson vysloužil přezdívku „Stonewall“ (Kamenná zeď), neboť jeho brigáda tak silně vzodorvala unionistickým útokům.



Rok 1862
Unionističtí vojáci Ulyssa S.Granta se v únoru na řece Cumberland zmocnil pevností Fort Henry a Fort Donelson a spolu s nimi i posádek, čítajících dohromady téměř 15.000 mužů.

Nedaleko virginského pobřeží potopila u Hampton Roads železem oplátovaná konfederační loď Virginia (Merrimack) dvě dřevěná plavidla Unie, jež se zde pokoušela o blokádu. Pak však zasáhla loď Monitor, taktéž opancéřovaná. Dlouhý souboj těchto dvou plavidel skončil nerozhodně, ale vyplynul z něho pro válečné námořnictvo jeden důležitý poznatek, že dřevěné lodě jsou zastaralé a v moderní námořní válce stěží naleznou uplatnění.

U Shilohu (Pittsburg Landingu) se ve dnech 6. a 7.dubna strhla jedna z bitev nejnáročnějších co do výše ztrát. Navzájem se zde utkaly dvě armády: 62.000 Grantova a 40.000 Pierra Beauregarda. Ztráty Unie přesáhly 10.000 mrtvých a raněných, k nimž je třeba připočítat téměř 3.000 zajatých a nezvěstných, zatímco Konfederace zaznamenala tentýž počet mrtvých a raněných a nezvěstných, ale zajatých pouze tisíc.

Eskadra plavidel komodora Davida Faraguta se v březnu a dubnu plavila proti proudu Mississipppi. Po proražení dřevěných zátarasů se dne 24.dubna zmocnila New Orleansu, posléze též Baton Rougu a Natchez, ale od Vicksburgu se musela 23.května vrátit zpět.

Tzv. sedmidenní bitva proběhla ve dnech 25. června až 1.července. Více než 90.000 unionistická armáda George McClellana se přesunula do bezprostřední blízkosti Richmondu, hlavního města Konfederace, ale zde ji přiměl k ústupu Robert E.Lee s o něco větší armádou. Toto tažení stálo Unii ztráty, jež se blížily k deseti tisícům, jakož i dalších 6.000 zajatých a pohřešovaných. Konfederace zde dopadla ještě hůře, přes 20.000 mrtvých a raněných , avšak počet zajatých a pohřešovaných nedosáhla ani tisíce.

Ve druhé bitvě u Bull Run (Manassas), jež se odehrála 29. až 30.srpna a prakticky na ni navazovala bitva o Chantilly (1.září), utrpěl John Pope se svými unionistickými jednotkami zdrcující porážku v boji s armádou Jacksona, již zmíněného „Stonewall“. Ztráty Unie přesáhly 16.000, konfederační činily něco přes 9.000 mrtvých a raněných.

Leeova 50.000 konfederační armáda uskutečnila první invazi na Sever ve dnech 4. až 9.září. Kromě Harpers Ferry se 15.září zmocnila 15.000 zajatců. Další bitva se strhla o dva dny později v Marylandu u Antietamu (Sharpsburgu). Generál Lee, který už měl 45.000 vojáků, zde porazil McClellanovu 87.000 armádu. Byl to nejstrašnější den této války, neboť v něm Unie zaznamenala téměř 12.000 mrtvých a raněných a Konfederace něco přes 11.000.

U Fredericksburgu se 13.prosince unionistická armáda Ambrose Burnsida, mající už 106.000 mužů, marně pokoušela přejít řeku Rappahannock, protože Konfederace kladla vskutku značný odpor. Než ustoupila, zaznamenala 12.000 ztráty, přičemž ztráty Konfederace nedosáhly ani 5.000.



Rok 1863
Prezident Abraham Lincoln osvobodil svou emancipační proklamací z 1.ledna všechny otroky v oblastech, jež se nacházely pod správou Konfederace. V důsledku tohoto opatření vstupovali bývalí otroci ve velkém množství do ozbrojených sil Unie.

K další velké bitvě došlo ve dnech 1. až 6.května u Chancellorsvillu na řece Rappahannock. 61.000 konfederační armáda, jíž velel Robert E. Lee, zde přesvědčivě zvítězila nad 97.000 unionistickou armádou Josepha Hookera, způsobivší jí ztráty přesahující 11.000, k nimž je třeba připočíst 6.000 zajatých a pohřešovaných. Konfederace přišla bezmála o 11.00 vojáků.

Nejdůležitější, ale také co do ztrát nejdražší bitva se odehrála ve dnech 1. až 3.července u pennsylvánského Gettysburgu. 78.000 unionistická armáda, jíž velel George Meade, zde zvítězila nad Leeovou konfederační armádou o síle 75.000 mužů, která v rámci konfederační závěrečné invazi na Sever překročila v polovině června řeku Potomac. Ani po třídenním útoku se Leeovi nepodařilo unionistické linie prorazit či obejít. Poslední akcí byl Pickettův úder, beznadějný přímý pěchotní útok 15.000 mužů s virginskou brigádou generála George E.Picketta v čele, vedený proti zakopaným vojskům podporovaným dělostřelectvem v nekrytém terénu. Kromě ztrát o výši 7.500 nepřinesl nic jiného. Lee se 4.července oddělil a dal se na ústup směrem na jih. Ztráty jižanů zahrnovaly zhruba 23.000 mrtvých a raněných jakož i 5.000 pohřešovaných a zajatých. Seveřané utrpěli 15.000 ztráty a stejný počet nezvěstných a zajatých.

Ve stejný čas, kdy probíhala bitva u Gettysburgu, přiměla armáda Ulysse S. Granta ke kapitulaci 30.000 konfederační armádu u Vicksburgu na Mississipii, čímž rozdělila Konfederaci vedví. Grantovy jednotky pak porazily konfederační armády v řadě bitev na přístupových cestách k Vicksburgu (v květnu a červnu) a 19.května obklíčily pevnost.

Situace se poněkud obrátila ve prospěch Konfederace ve dnech 19. až 20.září u říčky Chickamauga Creek, tekoucí nedaleko Chattanoogy. Braxton Bragg zde se svou 66.000 konfederační armádou na celé čáře porazil 58.000 armádou Williama Rosecranse. I když se jižanům podařilo armádu seveřanů rozpoltit, nebylo nic ztraceno. Katastrofu odvrátil sbor generála George Thomase, zvaného „Rock of Chickamauga“ (Chickamaugská skála), který své pozice udržel. Jižanské ztráty přesáhly 18.000 , seveřanské 16.000. Armáda Unie ustoupila do Chattanoogy, kde stanula v obležení, jež trvalo od září do října, tedy do té doby, než ji z něho dostal Grant, který jí také přivedl posily (v říjnu a listopadu). Grantova více než 60.000 armáda zvítězila nad Braggovou obléhací armádou o síle 40.000 mužů u Chattanoogy (25. až 27.listopadu). Unie zde přišla o 6.000 mužů, Konfederace jich ztratila bezmála 7.000.

Prootrokářsky orientovaní příslušníci nepravidelného sboru Williama Quantrilla, kteří nominálně tvořili součást konfederační armády, vyplenili 21.srpna v Kansasu Lawrance, v němž pozabíjeli 150 osob, které se vůbec nezúčastnily bojů, a město z větší části vypálili. Tito rabovači, oblečeni ve stejnokrojích Unie, také v říjnu zaútočili u kansaského Baxter Springs na vlastní vojáky a sto jich pozabíjeli.



Rok 1864
Přestože o blížícím se konci konfederace nemohlo být pochyb, překročil Ulysses S. Grant se svou 120.000 potomackou armádou řeku Rapidan (4.května) a zaútočil na 64.000 armádu Severní Karolíny, již velel Robert E.Lee. V průběhu následujících sedmi týdnů Grant postupoval stále jižněji, avšak obě strany při tom trpěly v této opotřebovací válce mimořádně těžkými ztrátami. I tak na tom byla o moc lépe unionistická armáda, které nevázlo zásobování a stále jí přicházely nové posily. Sever a Jih spolu svedly důležité bitvy u měst Wilderness (5. až 6.května). Spotsylvania (8. až 18.května), Cold Harbor (3. až 12.června) a Petersburg (15. až 18.června). Následovalo ještě dlouhé a na oběti náročné obléhání Petersburgu (19.června 1864 až 2.dubna 1865). Grant přišel přibližně o 66.000 vojáků, Lee odhadl ztráty za celé tažení na 35.000 mužů.

Dne 5.srpna se strhla námořní bitva v zálivu Mobiel Bay. Unionistická flotila admirála Davida Farraguta zde zvítězila nad námořnictvem Konfederace, jemuž velel admirál Franklin Buchanna, když jeho přední loď Tecumseh najela na minu a potopila se, Farragut vykřikl proslulý výrok: „Čert vem torpéda!“ a klidně pokračoval minovým polem dál.

William Tecumseh Sherman vyrazil 5.května s téměř 100.000 armádou z Chattanoogy a zamířil k Atlantě. Tlačil před sebou 60.000 konfederační armádu, nic nedbaje na řadu zdržovacích manévrů. Armáda Unie dobyla Atlantu 31.srpna. Shermanova armáda pak táhla Georgii k moři (přesun probíhal ve dnech 15.listopadu až 8.prosince), zanechavši za sebou smutný obraz: 300 mil dlouhý a 50 mil široký pruh zdevastované země, čímž zároveň odřízla Leeovy jednotky rozmístěné ve Virginii od zásobování a přesunu posil z jihu. Unionisté se obléháním ve dnech 19. až 21.prosince zmocnili Savannahu, čímž zdárně ukončili tažení. V témže období zaútočil na sever John B. Hood, protože hodlal vytlačit Shermanovy vojáky z Georgie. To se mu však nepodařilo, protože jeho armádu (Army of Tennessee) u Nashvillu zničila mnohem silnější armáda George H. Thomase. Bitva proběhla ve dnech 15. až 16.prosince.

U říčky Cedar Creek, razící si koryto dolinou Shenandoah Valley, zvítězila 19.října mnohem větší unionostická armáda Philipa Sheridana nad 18.000 armádou Jubala Earlyho, a učinila tak konec odvetnému tažení konfederační armády touto kotlinou (červenec až říjen).



Rok 1865
60.000 unionistická armáda Williama Tecumseha Shermana se od ledna do března přesouvala Jižní a Severní Karolínou na sever, tlačíc před sebou mnohem slabší konfederační armádu. Hodlal se totiž ve Virginii spojit s Ulyssem S. Grantem. Ještě před Petersburgu se u Five Forks 1.dubna unionistická jízdě Philipa Sheridana podařilo prolomit obranu. Hned 2.dubna vzala útokem Petersburg Grantova hlavní úderná síla. Robert E.Lee musel ustoupit, a navíc u Appomattox Courthousu uvázl v pasti, a tak mu nezbývalo než se Grantovi vzdát, což uničinil 9.dubna. V průběhu dubna a května se postupně vzdávaly i dosud zbývající konfederační jednotky. Tím skončila americká občanská válka.




Trvání: 12.dubna 1861 - 9.dubna 1865

UNIE
velitelé: Abraham Lincoln, Ulysses Simpson Grant
armáda: 2.200.000 mužů
Ztráty:
360.000 mrtvých (z toho 110.000 padlo v boji)
275.200 raněných

KONFEDERACE
velitelé: Jefferson Davis, Robert Edward Lee
armáda: 1.064.000 mužů
Ztráty:
258.000 mrtvých (z toho 93.000 padlo v boji)
137.000 raněných

Válka přinesla celkem na 970.000 obětí (vojáci i civilové), což bylo více jak 3% populace. Z toho více jak 600.000 bylo mrtvých vojáků, což převyšovalo ztráty amerických vojsk ve všech ostatních budoucích konfliktech dohromady.




Zdroje:
Historie válek – David Browstone a Irene Franck – 1999
www.wikipedia.org
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“