Země koruny české v boji proti islámské expanzi

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

radecky
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 7/11/2008, 19:25

Příspěvek od radecky »

Válka o Nizozemí byla zahájena v dubnu 1672 vpádem francouzské armády přes území kurfiřta kolínského a biskupství luyšsské tehdy spojence Francie.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Osobnost Evžena Savojského je v dějinách monarchie natolik unikátní a přitom pro její osud a boj proti expanzi Islámu natolik významná, že by si zasloužila samostaný post.

Asi se do toho pustím, zdrojů mám poměrně dost. Bude to asi dobré čtení, ten voják po sobě zanechal velkou stopu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Kolegové Palbáci. Dostal jsem e-mail. Po jeho přečtení jsem se rozhodl že ho sem překpíruji tak jak mi přišel.

Vážený Pátrači ,

obdivuji Vaši znalost našich dějin a musím se přiznat , že využívám stránek palba.cz , pokud potřebuji nějaký historický údaj , nebo jenom zajímavé historické čtení .
Přesto si dovoluji upozornit na nepřesnost , která se vyskytla .
Uvádíte : , že obránce Vídně roku 1529 Mikuláš ze Salmu má náhrobek v Rájci nad Svitavou . Z toho nepřímo vyplývá , že je zde i pohřben .

Jenže :

Podle dostupných údajů obránce Vídně Mikuláš Salm pocházel z větve Neuburg a jeho jméno tedy bylo Mikuláš II. Salm - Neuburg a zemřel na následky zranění 30.05.1530. V době úmrtí Mikuláše II. Salm - Neuburg roku 1530 nesídlí Salmové v Rájci . Ani později rod Salm - Neuburg toto panství nevlastní . Synové Mikuláše II. Salm - Neuburg , Julius I. a Mikuláš IV. obdrželi inkolát v Čechách až v letech 1575 a 1576 . Rod však vlastnil jiné majetky , například Hodonín a to od roku 1594 . Rod pocházel z Lotrinska a je znám jako Horní Salmové .
V době úmrtí Mikuláše II. je panství Rájec v držení rodu pánů z Drnovic a vládnou jím až do třicetileté války . Poté nastupují Roggendorfové .
Od Roggendorfů kupuje panství roku 1763 manžel Raffaely Roggendorfové Antonín Karel Josef Salm - Reiffenscheidt od jejích bratrů . Rod Salm - Reiffenscheidt pocházel z Lucemburska a jsou známi jako Dolní Salmové .

Našel jsem však jedinou zmínku o Mikuláši II.Salm - Neuburg ve vztahu k Rájci :

Na ostrůvku Komorního rybníka v Rájci stával umělecký pomník Mikuláše Salma z Neuburga . Mikuláš Salm roku 1529 vítězně hájil Vídeň proti Turkům .
Roku 1877 byl převezen tento pomník , tesaný z červeného mramoru , do Votivního kostela ve Vídni .
Zdroj : Zpravodaj Rájce - Jestřebí 02/2010

Děkuji za Vaše články a výše uvedená nepřesnost obohatila a doplnila i moje znalosti historie .

Krásný den a mnoho úspěchů při zpracovávání dalších témat Vám přeje...... jméno toho člověka neuvádím, nemám to dovoleno.

Pár řádek a kolik zajímavých informací. Je dokonce možné, že jeden z mých zdrojů obsahuje faktickou chybu. :cry: Pokusím se tohoto příznivce naší Palby přesvědčit, aby se stal jedním z nás. Myslím si, že by byl pro nás inspirující a že by se zde mohlo objevit ledacos zajímavého.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Kolegové před vánočními svátky se mi v počítači objevila dlouhá zpráva. Na anzaca se mi ozval příznivec Palby, který už mi jednou psal a uváděl na správnou míru jeden omyl či nepřesnost, která se v této práci objevila. Nyní připojil pár dalších velmi zajímavých informací. Nedá se tedy jinak, zde jsou:

Vážený Pátrači ,

zasílám další informace ke kauze Salm - Neuburg . Z dostupných pramenů nyní cituji :

V Rájci býval též umělecký pomník Mikuláše Salma z Neuburka . Hrabě pocházel z linie Hornosalmské . Narodil se roku 1458 . Vojensky sloužil Karlovi Smělému, knížeti burgunskému a bojoval u Gransonu a Murtenu. Když se po Karlu Smělém ujal vlády arcikníže Maxmilián , sloužil Mikuláš Salm i jemu a zúčastnil se bojů v Nizozemí ( r. 1488) a v Itálii ( r. 1509). Pak vstoupil do služeb císaře Karla V. Dne 20.února 1525 zajal u Pávie francouzského krále Františka I. , jehož kord je v brněnském muzeu. Potom sloužil králi Ferdinandovi I. hlavně v Uhrách , kde dosáhl hodnosti hejtmanské, porazil Zápolského a vyhnal jej ze země . Roku 1529 jako vrchní velitel hájil Vídně proti Turkům a odrazil všechny jejich útoky.

Při posledním útoku dne 15. října 1529 byl těžce raněn na stehně .Dal se donést nasvůj statek Salmhof u Marchecku , kdež dne 4. května 1530 zemřel. Císařové Karel V. a Ferdinand I. postavili mu pomník
v klášterním kostele sv. Doroty ve Vídni. Když roku 1790 byl klášter zrušen, přenesen byl pomník Salmův do Rájce a postaven na Topolovém ostrůvku v rybníce. Poněvadž však zde velmi trpěl vlivem povětrnosti, byl krychlový jeho základ, na jehož bocích vyobrazeno bylo 12 vítězství Salmových, uschován v panské sýpce, vrchní poklop sarkofágu , umělecký basrelief hrdinův, upevněn byl v zámecké kapli na straně epištolní ve zdi .

Od roku 1877 jest náhrobek ve votivním kostele ve Vídni . Jest z červeného mramoru. představuje hrdinu v životní velikosti v brnění , klečícího před křížem s helmicí na hlavě a s kopím za sebou. Na čtyřech bocích je dvanáct basreliéfů , znázorňujících Salmovy činy:
1. Bitva u Creazzo
2. Bitva u Tokaje 21. srpna 1527
3. Bitva u Pávie 20. února 1525
4. Osvobození Jagra r. 1527
5. Obležení Vídně Suleimanem 1529
6. Obležení Vídně Suleimanem 1529
7. Bitva u Bicocca 22. dubna 1522
8. Dobytí Friaulu r. 1509
9. Obrana Verony
10. Bitva u Sziye 15. března 1528
11. Bitva u Murtenu 22. června 1477
12. Dobytí Tokaje

Zde musím podotknout, že to byla impozantní kariéra válečníka a věrného služebníka panovnbíků, kterým sloužil. Ale pokračujme:

Mimo to je náhrobek ozdoben medaillony panovníků , jimž Salm sloužil : Bedřicha IV. , Maxmilliána I. a jeho syna Filipa Sličného , Karla V. a Ferdinanda I. , Zikmunda Tyrolského , Ferdinanda Katolického a medaillony jeho válečných druhů vévody Bourbonského a Freundsberga .

konec citace .

V bodech 5. a 6. není chyba , jsou tam dva reliefy z obléhání Vídně .
V článku je citace : umělecký pomník, postavili mu pomník, dále pak je jiná : poklop sarkofágu, a jinde zase : jest náhrobek. Z těchto rozporuplných popisů nelze nyní dost dobře usoudit, zda bylo Salmovo tělo v sarkofágu uloženo a nebo se jednalo o ozdobnou tumbu slavnému člověku pohřbeného na jiném místě , např. v kryptě .

Jiný materiál doplňuje informace následovně :

Ze zrušeného kostela sv. Doroty ve Vídni nechal kníže Karel Josef koncem 18. století na Rájec přivést skvostnou renesanční tumbu obhájce Vídně hraběte Nikolase ze Salmu, kterou mu nechal vyhotovit vděčný císař Karel V. Tento náhrobek umístil po vzoru Rousseauova hrobu v Ermenoville na ostrůvku uprostřed rybníka za obcí a vytvořil tak zcela v duchu začínajícího romantismu tajuplné místo uprostřed přírody. Náhrobek však začal trpět povětrnostními vlivy a tak byl opět převezen zpět do Vídně , kde se stal jedním ze skvostů nově vystavěného Votivkirche .

Klášter sv. Doroty Řádu řeholních kanovníků svatého Augustina stával od svého založení v roce 1414 nedaleko chrámu sv. Štěpána. V roce svého založení přijal klášter první řeholníky z kanonie třeboňské. Od roku 1430 působil v klášteře významný augustinián - eremita Štěpán z Lanškrouna , roku 1458 se zde stal proboštem a zůstal jím až do své smrti v listopadu 1477. V klášteře byl roku 1664 pohřben hrabě Petr Storzzi. Hrabě Strozzi byl císařem Leopoldem I. na začátku tohoto roku vyslán do pole v Uhrách. Dne 6. června po vítězné bitvě o přechody přes řeku Muru ve chvíli, kdy děkoval svým vojákům za úspěch, jej zasáhla zbloudilá střela. Zemřel ve věku 38 let. Klášter byl zrušen roku 1790.

Do bývalého kláštera sv. Doroty se přestěhovala zastavárenská kancelář " Versantz und Fragamt zu Wien ", jejíž jméno dodnes nese. Výstavní palác - Palais Dorotheum - který později nahradil starý klášter na Dorotheergasse byl dokončen v roce 1901. Návrh nové budovy v neobarokním slohu zpracoval známý architekt z Ringstrasse Emil Ritter von Förster .

Navštívil jsem Vídeň v této předvánoční době a samozřejmě se zajímal o umělecký pomník ve Votivkirche. Tumba je umístěna v kapli vpravo před hlavním oltářem a je chráněna ozdobným kovovým zábradlím. Přikládám foto . Slovo Grabmal označuje náhrobek a to by zase mohlo vést k doměnce, byl pod ním opravdu Mikuláš Salm - Neuburk v klášterním kostele sv. Doroty pohřben.

Jelikož jde o zajímavé věci, požádal jsem tohoto člověka o zaslání bibliografie, abych tento post autorizoval - jakmile mi to dojde doplním to sem a bude to úplné.

Jelikož mi dotyčný kolega poslal i tři fotografie, doplňuji tento příspěvek i jimi.

Foto první:

Obrázek

Foto druhé:

Obrázek

Foto třetí:

Obrázek

Našemu příznivci tímto děkuji a těším se, že se nám zase ozve. Vás kolegové prosím shovívavé prominutí porušení porušení pravidel.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“