Piráti WW1 - lehký křižník DRESDEN

Moderátor: Tkuh

Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: John McCain

Příspěvek od Vlastimil Čech »

To je tak, když Churchill působí na admiralitě jak za WW1 tak WW2. :-)
-----------------------
To je ovšem pravda... nejsem znalcem historie... stačil za svého několika měsičního angažmá coby první lord nasekat takového zla, jako spáchal za WW1? Píše se o tom někde?
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: John McCain

Příspěvek od Polarfox »

Vlastimil Čech píše:Omlouvám se, pane Polarfoxi. Nemám dosud (očividně na rozdíl od Vás) vypracován rozbor hodnověrnosti všech webů a nemohl jsem tedy tušit, že ve Vašem seznamu je tento, mnou z nerozvážnosti citovaný, web hodnocen znalcem špatně. Ještě jednou se omlouvám. Kdybyste byl tak laskav a zpřístupnil seznam těch, které je třeba brát vážně a seznam těch, které neuznáváte? Prozatím si znamenám: security je špatně, wikipedie je špatně.... další?
Já nemám nic za zlé čtenáři takového webu, protože ne každý si drží přehled a ne každý má čas a možnosti tohle posuzovat. Ale mám sakra za zlé lidem působícím na těchto webech a krmící lidi těmito bludy jejich přístup a styl. Opice s generátorem náhodných slov, ev. ovládající Ctrl+C a Ctrl+V a uhlazení překladu z Googlu, může většinou docílit obdobné kvality a historické přesnosti. Pokud to někdo ze Securitymagazínu čte, tak ať si to přebere jak chce (mluvím samozřejmě o military sekci, zbytek nemůžu soudit a nezajímá mne)...

Wikipedie má velice (!) variabilní kvalitu. Já ji vůbec nezavrhuji, ale nelze se na ni spoléhat. Bohužel tento článek čerpal/obšlehnul z té části a jazykové mutace, která je zrovna faktograficky slabá a vzhledem k tomu, že za tím tam sedí mistr Ctrl+C a Ctrl+V a jednoho hledání v Googlu, tak ani nikdy nehrozilo, že by si to mohl dotyčný uvědomit a nějak se to projevilo v textu.
Zemakt píše:Víc než takové dětské špičkovani bych raději uvítal vysvětlení, jak to tedy doopravdy s tím Dresdenem bylo.
Ve zkratce - Nějaká amorálnost Britů je silně diskutabilní, loď v době střetu nebyla stále odpovídajícím způsobem internována (ať kvůli omezeným možnostem, vyčůranosti Němců či obojímu) a vlála na ní německá vlajka (lze najít i to, že byla pod parou). K zhůvěřilostem v boji taktéž nedocházelo, okamžitě jak vyvěsila po pár minutách bílou vlajku, tak byla zastavena střelba. Nějaké masakrování člunů bude umělecká licence/očernění protivníka. Byl vyslán parlamentář a mezitím se na lodi připravovaly demoliční nálože (Němci prostě za žádnou cenu nehodlali svou loď přepustit do rukou Britů a jedna z verzí je, že parlamentář byl stejně poslán jen na zdrženou, aby stihli loď vyhodit do luftu...a vyhodit do luftu ji museli, protože na místě kotviště bylo mělko a jakékoli šanci na padnutí do rukou protivníka/vyzdvižení muselo být zabráněno definitivně). Parlamentář se vrátil, britská pozice byla buď se vzdát nebo obnovení palby a tak vzápětí poslední zbytek mužů opustil loď a ta, v době kdy ještě Britové jednali s místní chilskou autoritou, letěla do luftu (celkem dvě nálože). Zlí Britové byli ještě tak moc zlí, že zaplatili náhradu nechtěných škod místnímu chilskému zástupci a vyslali vlastní loď se zraněnými německými námořníky za lepší péčí (i tak bohužel část zahynula).

Udělat z toho kovbojku je jednoduché, ale realita se pohybovala v klasické šedi.

Mimochodem já se nešpičkuji, já nepokrytě nadávám Securitymagazínu (a nikomu jinému) :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Piráti WW1 - lehký křižník DRESDEN

Příspěvek od Dzin »

Vlastimil Čech píše: To je ovšem pravda... nejsem znalcem historie... stačil za svého několika měsičního angažmá coby první lord nasekat takového zla, jako spáchal za WW1? Píše se o tom někde?
Jaké přesně zlo Churchill za WW1 napáchal? Zkus být trochu obsažnější, aby bylo jasné, co máš na mysli a mohli se o tom bavit (už se mi povedlo, že jsme se sekl úplně mimo).
Polarfox píše:Nějaké masakrování člunů bude umělecká licence/očernění protivníka.
Tohle by se mohlo zakládat na reálné věci, pokud v době, kdy Britové vedli palbu a současně Němci šli do člunů, potom je možné, že některé granáty dopadaly v jejich blízkosti a u jejich osádek to mohlo vyvolat dojem, že je ostřelují. Němci by tak nemuseli vyloženě lhát, stačilo si jen věci trochu přibarvit resp. v rámci stresujícího prožitku z jejich pohledu možná nelhali a následně to bylo přifouknuto německou propagandou.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Piráti WW1 - lehký křižník DRESDEN

Příspěvek od Ataman »

Dzin píše:Jaké přesně zlo Churchill za WW1 napáchal? Zkus být trochu obsažnější, aby bylo jasné, co máš na mysli a mohli se o tom bavit (už se mi povedlo, že jsme se sekl úplně mimo).
Třebas že párkrát zkusil fušovat vojákům do řemesla? Nic jinýho mě nenapadá.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Piráti WW1 - lehký křižník DRESDEN

Příspěvek od Polarfox »

Dzin píše:Tohle by se mohlo zakládat na reálné věci, pokud v době, kdy Britové vedli palbu a současně Němci šli do člunů, potom je možné, že některé granáty dopadaly v jejich blízkosti a u jejich osádek to mohlo vyvolat dojem, že je ostřelují. Němci by tak nemuseli vyloženě lhát, stačilo si jen věci trochu přibarvit resp. v rámci stresujícího prožitku z jejich pohledu možná nelhali a následně to bylo přifouknuto německou propagandou.
Ať tak či tak (a pokud vůbec čluny vypluly již v době střetu), nešlo o cílený akt a reakce byla velmi rychlá. Stejně tak postavit Brity do role zloduchů ohledně narušení neutrality je značně tendenční. Německý křižník nebyl řádně internován, v podstatě nebyl vůbec internován a jen se o tom kecalo. Chilané na místě neměli prostředky, jak svou neutralitu vynutit a Němci na to hřešili. Limit 24 hodin byl díky tomu přestřelen o řadu dní a na lodi stále vlála německá vlajka. To že jako už vše bylo předjednáno a nějaká loď snad brzy přijede křižník a posádku zajistit a internovat je fajn, ale víš jak. Němci již tedy nějaký čas porušovali chilskou neutralitu a následně ji porušili Britové útokem na loď v teritoriálních vodách. A samozřejmě na základě toho chilská vláda zaslala protest oběma vládám...s tím, že britská se omluvila hned a německá myslím reagovala (netuším s jakým obsahem, zda-li to byla omluva či jen první reakce) až po půl roce... Nemá cenu dělat z Němců chudáčky.

Mimochodem hlavní zdroj toho článku jsou německé paměti...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Piráti WW1 - lehký křižník DRESDEN

Příspěvek od Dzin »

Ataman
To byla spíše neschopnost než zlo. Právě že nevím o něčem, co by bylo "zlé", tak mě to zajímalo.

Polarfox
Určitě, jen jsem chtěl uvést možný průběh události, pokud se to opravdu stalo.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Piráti WW1 - lehký křižník DRESDEN

Příspěvek od Ataman »

Dzin píše:Právě že nevím o něčem, co by bylo "zlé", tak mě to zajímalo.
Já taky ne. Tohle bylo jediný, co mě napadlo, že by někdo mohl za zlo považovat.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Piráti WW1 - lehký křižník DRESDEN

Příspěvek od Dzin »

Jj
Bylo to horší než zločin, byla to chyba.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Piráti WW1 - lehký křižník DRESDEN

Příspěvek od jarl »

Události kolem potopení Dresdenu pohledem Chilanů jsem před časem popsal v dosud nevydaném článku Chilské Esmeraldy, takže sem dám příslušnou pasáž. Netvrdím, že se to s jistotou odehrálo právě takhle, ale mně se to jeví jako nejpravděpodobnější varianta:

„Při útěku Němci spotřebovali téměř všechno uhlí, takže Lüdecke k pramalé radosti chilských úředníků zamířil k ostrovu Más a Tierra. Tamější guvernér posádce oznámil, že musí ostrov do 24 hodin opustit, což Lüdecke s ohledem na kritický nedostatek paliva odmítl, a protože k úspěchu nevedla ani snaha křižník odzbrojit a internovat, poslal guvernér do Valparaisa žádost o sjednání pořádku, načež ESMERALDA zvedla kotvy a vydala se splnit nevděčnou misi. Lüdecke sice guvernérovi naznačoval, že pokud k Más a Tieře připluje chilská válečná loď, nechá se dobrovolně internovat, ale to posádka ESMERALDY netušila, takže nemohli vyloučit, že se Němci nepodvolí bez boje, a snaha vynutit si dodržení mezinárodního práva silou mohla vést nejenom ke ztrátám na životech, ale i k zavlečení země do války s Centrálními mocnostmi.

Naštěstí DRESDEN 14. března 1915 vyslídily britské křižníky GLASGOW a KENT, a Lüdecke po krátkém boji nařídil loď potopit, tudíž když do zátoky Cumberland o několik dní později připlula ESMERALDA, mohli pouze nalodit německou posádku, která byla následně internována na ostrově Quiriquina. Chilané podali proti zjevnému narušení neutrality protest, ale vztahy s oběma mocnostmi se po výměně několika diplomatických nót podařilo urovnat, takže země do války nevstoupila a díky zvýšené poptávce po ledku ze strany Dohody, zažívala ekonomickou konjunkturu."


Využiji této příležitosti, abych čtenáře upozornil na zajímavé obrázky, které jsem do tohoto vlákna kdysi dal. Dva další obrázky internovaných německých námořníků nejde čtenář na první straně diskuse k tomuto článku:

Obrázek
Vepř "Tirpitz" zachráněný po potopení Dresdenu Brity a používaný posádkou křižníku Glasgow jako lodní maskot

Obrázek
Potápějící se (či potopený?) Dresden

Obrázek
Chilští a němečtí námořníci na palubě Esmeraldy
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „Námořní bitvy“