Německá samohybná děla – díl 5 (15cm sIG33)

dělostřelecké a PL samohybné komplety
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Já ti znovu odepisuju, že argument, že tys neco probíral s někým jiným po ICQ, je docela mimo. Proč teda neřekneš, co ti Sa58 napsal? Napsat mně, žes neco probral na icq není odpověď na otázku, jak bys teda rozvinul teda okecal nasazení toho stroje? To je jak házení hrachu na zeď.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
brano
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 277
Registrován: 5/9/2004, 20:17
Bydliště: KE

Příspěvek od brano »

O jednotkách, v kt. mali byť nasadené existujú i novšie infá viď : http://forum.valka.cz/viewtopic.php/tit ... 6715#26715.


Takisto sú tam spomenuté platformy, na kt. mali byť stroje postavené...
Obrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

hydrostar píše:Já ti znovu odepisuju, že argument, že tys neco probíral s někým jiným po ICQ, je docela mimo. Proč teda neřekneš, co ti Sa58 napsal? Napsat mně, žes neco probral na icq není odpověď na otázku, jak bys teda rozvinul teda okecal nasazení toho stroje? To je jak házení hrachu na zeď.
Soukromou komunikaci nikdy nevynáším ven, ale obecně jsme mluvili o možnosti nějakých větších technických popisů, srovnání s podobnými výrobky (parametry), možná trochu do hloubky shrnout důvody výroby a naopak následné zastavení. O větších podrobnostech okolo samotného nasazení jsme se nebavili. Nicméně Sapík to víceméně odmítl. Iniciativa z mé strany tím pádem skončila.
Nikdy jsem nepsal nic o tom, že by to chtělo rozvinout informace o nasazení stroje.

Brano: vida vida. Takže téměř vše (až na tu formulaci chápanou jako zahájení vývoje po intervenci Hitlera) probírané v této diskusi je na Válce v jediném příspěvku.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

hydrostar píše:Pro Cassia Chaereu
Edit, teď po tvém dodatku mně to teprve dalo smysl ta tvá odpověď. Takže proto bylo možné, že se část strojů podařilo zachránit. Díky za info.
Neni zač.

Ještě k těm 7ks, respektive to co z toho pak v říjnu 43 zbylo.
Porážka XLVIII. tankového sboru (v německým značení XXXXVIII. Panzer Korps), při protiútoku proti vojskům Vatutinova Jiho-západního frontu, přinesla uvěznění jejího velitele Ferdinanda Heima a přeorganizování zbylých jednotek sboru. Nutno podotknout že měl tehdy sbor jen jednu rumunskou obrněnou divizi a výšše zmíněnou 22. tankovou (spíše pěší) divizi, i tak byl vojenským soudem (předsedal mu Göring) Heim odsouzen k trestu smrti za ..."stalingrad", Hitler mu rozsudek změnil na doživotí, následně jej po pár měsících propustil. Sbor "vyfasoval" během konce listopadu a začátku prosince, 6. tankovou divizi (převelenou z Francie a plně vybavenou tanky Pzkpfw. II, Pzkpfw. III.L a N, Pzkpfw. IV.G, dle tabulkového počtu 160 tanků) a onu 23. tankovou divizi s přibližně dvěma desítkama tanků (které můžou a nemusí zahrnovat samohybná děla).

Například generál Raus velitel 6. tankové divize nezapočítával samohybná děla k tankům při hlášení stavu divize Mansteinovi: "Divize má 160 tanků P-II a P-III, jeden prapor vyzbrojen nejnovějším tankem P-IV s kanónem ráže 75 milimetrů. Dále má divize 42 samohybných děl, 20 těžkých obrněných vozů a 4 200 motorových vozidel."
Zatímco sám Manstein u 23. t. d.(která byla stažena na rychlo z Kavkazu ke Skupině armád Don) uvádí jen ony dvě desítky tanků a o samohybných dělech se nezmiňuje.

Právě XLVIII. tankový sbor pod novým velitelem generálem Knobelsdorffem, byl na hrotě průlomu ke Stalingradu a absolvoval několika denní těžkou bitvu na Myškově řece. Následně naše 23. tanková divize prodělala další těžké ústupové boje až k řece Mius, kde se v dubnu sloučila se zbytky sesterské 22. t. d. a následně po léto 43 vedla těžké obranné boje u Dněpru v rámci 1. tankové armády. Je teda skoro neuvěřitelné že z těch 7 ks 15cm SturmInfanteriegeschütz 33 přidělených k této vytížené divizi, vůbec něco v řijnu 43 zbylo, zvláště když oněch 7ks mohlo na skoro dva zimní měsíce tvořit 1/3 tankové techniky divize.
Odpovědět

Zpět na „Samohybná děla“