Hashkasilt Begay - Ten, kdo svírá sílu

Britské, americké, ruské, japonské osobnosti a vojáci.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3651
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Hashkasilt Begay - Ten, kdo svírá sílu

Příspěvek od seabee »

Peter_MacDonald,_Sr._Navajo_Nation_2021.jpg
Zdroj: Wikipedia
16. prosince oslaví narozeniny Hashkasilt Begay - Ten, kdo svírá sílu, občanským jménem Peter MacDonald Sr., jeden z posledních žijících (narozený 1928) příslušník týmu "Code Talkers", příslušníků indiánských národů, vyškolených na kvalifikaci "642 – Code Talker". Celý program nativních indiánských šifrantů byl zahájený skupinou navažských anglicky hovořících odvedenců zahrnoval 400 - 500 mužů z několika indiánských kmenů - Lakotů, Meskwakiů, Mohawků, Komančů, Tlingitů, Hopiů, Creeků a Crowů. Ti byli po výcviku v užívání kódové řeči nasazování především u amerických jednotek v Pacifiku, ale i v Evropě, nebo doma v USA.

Používané byly dva typy kódů - alfabetický, kde každé písmeno anglické abecedy mělo přiřazené nějaké domorodé slovo a přímý, kdy spolu hovořili, nebo depeše psali a četli ve svém jazyce přímo nativní šifranti. Předmětem několikaměsíčního školení ve Fort Wingate byla standardizace převodů armádní řeči a pojmů do mateřských jazyků. Bylo nutné najít standardní přepis, pro "ponorku", "demoliční četu", "vyloďovací člun", "plamenomet " - atd, atd. kam až fantazie sahá. Ikonických "Prvních 29" vytvořilo ve Fort Wingate jednotku "Platoon 328" .
Že nesloužili jenom v bezpečném zázemí svědčí fakt, že sedm z nich si vysloužilo Purpurové srdce za zranění v boji, z toho jeden včetně KIA- Zabit v akci.

Není známý jediný případ, kdy by se zmatenému nepříteli podařilo kódované hlášení rozluštit. Nikdy také nebylo nutno sáhnout k extrémní ochraně šifranta jeho zabitím pro zamezení zajetí nepřítelem.

Bohužel po skončení války byl přínos "Code Talkers" skoro zapomenutý - také proto, že operace byla až do roku 1968 klasifikovaná jako tajná, Až prez. Ronald Reagan je ocenil roce 1982 uznáním Certificate of Recognition a vyhlásil 14. srpen Dnem navažských Code Talkers. Poté se jim dostalo ocenění od Billa Clintona, George W. Bushe i Donalda Trumpa.

Málo známý je fakt, že indiánští šifranti - Choctawové - sloužili už v I. světové válce, v jednotce 36th Infantry Division, jejíž dva důstojníci ovládali jejich mateřskou řeč a devět Choctawů si vyžádali do jednotky. Sloužili mimo jiné v Bitvě v Argonském lese. Čerůkiové pak v bitvě na Somě u 30. divize.
ChoctawCoders.jpg
ChoctawCoders.jpg (16.01 KiB) Zobrazeno 732 x
Tým šifrantů Choctaw Code Talkers Zdroj: https://www.choctawnation.com/about/his ... e-talkers/
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti, vojáci, příběhy“