Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pressburger
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 570
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Pressburger »

Lynx, hlavne aj premiér disponuje kompetenciou zaradiť tj. aj nezaradiť predmetný materiál do bodov programu Vlády. Inými slovami ak sa tomu chcú vyhnúť napr. aj bojovým vrtuľníkom AH-1Z Viper jednoducho tieto body nezaradí do bodov programu rokovania Vlády.

Čo sa týka prieskumov tak naozaj vypadajú katastrofálne - proste vlády chaosu žnú čo zasiali. Žiaľ...
Arthur
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Lynx »

Tu píšu, že Kolumbia kúpila jeden Barak MX za 131mil USD. To celkom sedi s odsúhlasenou cenou (cca 200mil EUR) u nás za jeden SAM MR + MANPADS (písali, že ich má byť 12).

https://www.army-technology.com/project ... em-israel/
Naposledy upravil(a) Lynx dne 17/9/2023, 21:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ja by som veril Mikojanovi v tom, co sme vybrali.
Manpads teraz má byť 12 systémov.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Flader »

Tak to je aj v tom zverejnenom materiály.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Lynx »

Co znamená pri Piorun jeden systém? 1 odpalovac? S koľkými raketami?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Lynx: všetky informácie máš na prvej strane v prvom prispevku.
Naposledy upravil(a) Juraj Tichý dne 18/9/2023, 07:04, celkem upraveno 1 x.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Flader »

Strana 5, tabuľka 1:

https://www.mfsr.sk/files/archiv/93/Hodnotenie_PVO.pdf

Pre Lynx: podľa príloh na strane 12, jeden prenosný systém krátkeho/veľmi krátkeho dosahu majú tvoriť 4 odpaľovacie komplety. Počet rakiet nie je v materiály definovaný. Je uvedený iba ako 1 palebný priemer.
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 511
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od pjaro77 »

Juraj Tichý píše: 17/9/2023, 21:19 Pjaro: opäť, všetky informácie máš na prvej strane v prvom prispevku.
??? Čo s tým mám ja ?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Sorry, moja vina. To patrilo samozrejme lynxovi. Predtým som čítal tvoj príspevok a sa mi to spojilo.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Bude to Barak MX, ktoré cena je nižšia ako Spyder.
Batéria bude obsahovať 3 odpalovacie zariadenia po 8 rakiet za 128mil€. Spyder by bol za 149,5mil€.

36 ks odpalovacích zariadení poľský Piorun vyjde 66mil€. Na prvom mieste sa umiestnili Švédi s RBS 70NG za 39,5mil. Ale neprekvapivo, toto riešenie OSSR (imho) asi odmietli ako nie vhodné.
Na oba typy systémov teraz dostalo ministerstvo po štyri ponuky. Po ich vyhodnotení odporúča pokračovať v rokovaní s Poľskom pre systém veľmi krátkeho dosahu a s Izraelom pre systém stredného dosahu.

Investícia vo výške 194 mil. eur s DPH sa zmestí do pôvodne odhadovanej hodnoty, zmenili sa ale počty odpaľovacích zariadení pre systémy veľmi krátkeho dosahu a pre systém stredného dosahu pribudol radar za 15,4 mil. eur s DPH.

Vyhodnotenie ponúk mohlo byť transparentnejšie, keby ministerstvo v žiadosti uviedlo, aký typ kompletu uprednostňuje. Podľa žiadosti mohli dodávatelia ponúknuť 12 kompletov systémov umiestnených na stojane alebo 36 kompletov pre odpaľovanie z ramena. Vybralo si poľskú ponuku na 36 zariadení odpaľovaných z ramena, hoci vo vyhodnotení skončila na druhom mieste. Argumentom MO SR je viac palebnej sily a ich nižšia jednotková cena, tieto kritériá ale neboli pri žiadosti o ponuku dodávateľom komunikované.

Odporúčania:
Detailne overiť všetky náklady v dobe životnosti s vybranými dodávateľmi, keď sa bude rokovať o zmluve. Je potrebné spresniť náklady na prevádzku, údržbu a servis a čo najdetailnejšie ich zahrnúť do zmluvy, aby nedošlo k ich nárastu počas doby životnosti zariadení.
Preveriť možnosť využiť už objednaný radar namiesto nákupu nového radaru za 15,4 mil. eur. Pôvodne bol plán integrovať už zakúpený radar pre systémy velenia PVO. Počas vyhodnotenia ponúk sa MO SR rozhodlo pre ponuku s novým radarom, pričom toto rozhodnutie je potrebné vyhodnotiť.
Pre budúce projekty jasne a vopred definovať všetky kritériá na vyhodnotenie ponúk, váhy im priradiť na základe ich skutočnej hodnoty pre investora. V štúdii nie je analyticky opísané, ako bola určená váha jednotlivých kritérií. MO SR napríklad nespresnilo, koľko je ochotné zaplatiť za rýchlejšie dodanie. Dôsledkom priradenia rovnakej váhy termínu dodania aj cene zariadení môže byť príliš vysoká hodnota času a preplatenie ponuky.
https://www.mfsr.sk/files/archiv/6/UHP_ ... JEWuRFdRTc
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 511
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od pjaro77 »

AČR ma ako sucast zakazky na spyder 4 radary. Myslim, ze par radarov naviac len pre ucely PVO sa hodi.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

AČR však objednávala menej radarov. Ak si dobre pamätám, tak 8 a my 11 a k tomu 6 3D radarov blízkeho dosahu ELM-2138 (tie sú určené pre Igly a teraz už aj Pioruny.
Ale súhlasím, radar navyše sa vždy hodí. Zmestili sa do limitu a ešte ušetrili 3 mil €. :wink:
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Screenshot_20230923-151514-443.png
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Lynx »

Vidíte, keď som nesprávne udal 54ks(ako je to v tabuľkách dnes) Piorunov, bol som omnoho bližšie k pravde ako 12ks...co ste udávali vy.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Bližšie k čomu?
Ako sme sa dozvedeli MOSR dopytovalo 12x crewpad. Polsko ponuklo 36x manpad.
Pomylil si sa, ale bol si bližšie?

Vyber Piorunu ma aj zmysel aj v tom, ze sa budu aj naďalej môcť používať Igly. Možno aj súbežne v jednej cate.

A naďalej mi vŕta v hlave, prečo MOČR vybralo SPYDER. Mal som pocit, ze je lacnejší ako Barak, preto išli touto cestou.
NOTNA
četař
četař
Příspěvky: 73
Registrován: 5/1/2021, 22:11

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od NOTNA »

pjaro77 píše: 20/9/2023, 14:48 AČR ma ako sucast zakazky na spyder 4 radary. Myslim, ze par radarov naviac len pre ucely PVO sa hodi.
Hornatosť krajiny zrejme tiež zohrala nejakú úlohu.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Podľa všetkého batéria je vybavená aj jedným ELM-2138, ktorý zabezpečuje prehľad počas presunu.
Schopnosť vystreliť dve minúty od zastavenia je čerešničkou na torte.

Doplnenie ELM-2084 priamo pre batériu môže byť výsledkom skúseností z vojny na Ukrajine. Pre detekciu malých dronov musí byť výkonný radar v zostave, nie 100km ďaleko. FPV dron nezachyti a pomocou granátov zničí celú batériu.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3825
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Scotty87 »

Juraj Tichý píše: 23/9/2023, 17:16 A naďalej mi vŕta v hlave, prečo MOČR vybralo SPYDER. Mal som pocit, ze je lacnejší ako Barak, preto išli touto cestou.
Protože by preferován systém který má rakety naváděné jak pomocí radaru, tak infračerveně.
Hall
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 267
Registrován: 30/10/2018, 23:31

Re: Projekt akvizície palebných prostriedkov PVO OSSR

Příspěvek od Hall »

Barak a Pioruny idú dnes na rokovanie vlády. Tak si držme palce.

https://rokovania.gov.sk/RVL/Negotiation/1300
https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/28820/1
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“