Stránka 1 z 1

Průzkumné plavidlo Saildrone Explorer

Napsal: 15/12/2021, 17:55
od seabee
US NAVY testuje dálkově řízené plavidlo Saildrone Explorer, které má zajistit schopnost velkých plavidel provádět průzkum za horizontem. Plavidlo má kombinovaný "plachetní" a elektrosolární pohon. "Plachta" je tvořená 457 cm vysokým pylonem s "leteckým" profilem. délka plavidla je 7 m. Vytrvalost bez lidského zásahu je až 12 měsíců a dosah v tísích kilometrů - jedna z "bezzásahových" zkušebních plaveb vedla ze San Francisca na Havajské ostrovy a trvala 34 dní. Vojenské provedení nese soubor čidel a snímačů, také zásobovaných solárními panely.

Obrázek
Zdroj: NAVY

Re: Průzkumné plavidlo Saildrone Explorer

Napsal: 16/12/2021, 07:23
od Zemakt
Tomu pylonu se běžně říká stěžeň s plachtou :wink:

Re: Průzkumné plavidlo Saildrone Explorer

Napsal: 16/12/2021, 09:59
od Alfik
Zemakt píše:Tomu pylonu se běžně říká stěžeň s plachtou :wink:
Pokud je to planesail, tedy stabilní, nekasatelné křídlo na místě plachty, tak pylon. Stěžeň a plachta jen pokud je to stěžeň a plachta :)

Jinak - toto řešení už tu párkrát bylo, protože planesail, coby pevná plocha se stálým profilem, má vyšší účinnost - a má i vyšší aerodynamickou čistotu (štíhlost). Ostatně proto se do plachet dávají spíry apod., že :)
Má ale taky hodně velkou nevýhodu. Protože to nelze skasat, má ve velkém větru (bouři) velký odpor a to často vedlo k destrukci. Když to dopadlo dobře, tak k destrukci "jen" pylonu a křídla.
Planesaily mohou nejen jezdit rychleji než plachetnice (proto se lodě určené pro rekordní výkony často stavějí jako planesaily), ale mohou, jsou-li k tomu projektované, jezdit stejně rychle dopředu i dozadu, a dovedou i rychle měnit směr jízdy. Ovšem nelze u nich tzv. trimovat plachty, což vede např. k nemožnosti řízené plavby při ztrátě kormidla, což zase plachernice, byť omezeně, dovede.
Proto se často kombinuje planesail s plachtami.
Viz např.: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBaglop%C5%82at

PS: ještě jsem si vzpomněl: v posl. době se množí návrhy na "ekodopravu", tedy na návrat plachetnic. Prakticky všechny návrhy mají pevné plochy - buď planesaily, nebo válce na principu Magnusova jevu.
Zpravidla v kombinaci s pomocným motorem, protože jinak by nemohly do takřka žádného přístavu, ale na volném moři by měly jen plachtit, dle ideje.

Re: Průzkumné plavidlo Saildrone Explorer

Napsal: 16/12/2021, 10:24
od Zemakt
Mno, abych pravdu řekl. Co jsem to napsal tak jsem si to ještě pro sichr ověřoval. Myslím, že obé je správně. Plachta - křídlo. Na obrázku to vypadá že skasat nejde, a jedná se tedy o pevné křídlo. Stěžeň pravděpodobně bude ve vnitř a bude tvořit nosník na žebroví. Tedy opravdu jak křídlo. Co se týče toho odporu v silném větru, jediná rada je pak vyostřit a jet přímo proti němu. Více méně jakoby dát listy vrtule do praporu.

Tohle je také docela zajímavá záležitost

https://krasajachtingu.cz/nafukovacka-a ... i-plachet/

Re: Průzkumné plavidlo Saildrone Explorer

Napsal: 17/12/2021, 10:43
od Alfik
Zemakt píše: Tohle je také docela zajímavá záležitost

https://krasajachtingu.cz/nafukovacka-a ... i-plachet/
No to jo, uvidíme jestli z toho něco bude.