Posádky československých tanků

Obrněná technika československé armády
Odpovědět
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Posádky československých tanků

Příspěvek od hydrostar »

http://utocnavozba.wz.cz

Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Naposledy upravil(a) hydrostar dne 9/8/2023, 06:23, celkem upraveno 5 x.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Posádky československých tanků

Příspěvek od Zemakt »

Mno, klobouček smekám. Byť se to může jevit jako ptákovina, ptákovina to rozhodně není. A to si mám teďkon jako proškrtat všechny hodnotící závěry všech knih věnujících se problematice útočné vozby? Proč na to někdo, sakra, nepřišel již mnohem dříve? No to mne po... :up:

A co nějaká konkrétní Rukověť, v tomto případě pro útočnou vozbu, existujeli?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Posádky československých tanků

Příspěvek od hydrostar »

Zatím bych rozhodně nic neškrtal. Jak píše autor videa. Návrh je z roku 1936 a ten se teprve dal k připomínkování. To se pomalu dostáváme do roku 1937, kdy teoreticky vzniká nové provedení návrhu se čtveřicí mužů v tanku. Předpokládám, že opět dojde k připomínkování a třeba zavedení k výcviku. A to už máme rok 1938. A do mobilizace zbývá půl roku. Kolik se dá za tu dobu vycvičit posádek. Byrokracie je svinstvo... Takže předpokládám, že se spíše jednalo o živé debaty v anarchistických kroužcích a k opravdovému výcviku moc nedošlo. Takže dokud to někdo fundovaný nepotvrdí, tak se jedná pouze o můj logický úsudek.

No a bohužel nemám tyto dokumenty k dispozici, abych si je pročetl, takže opět bohužel veškeré info mám ze zdroje jpp.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Posádky československých tanků

Příspěvek od Zemakt »

Když už logicky tak proč konstrukce věže a věnce byla projektována na čtyři lidi. Jak to sám píšeš. Světlo by do tohohle problému by mohlo přinést info, v jakém složení bojovaly posádky v 39 na Podkarpatské Rusi, či za mimořádných opatření o rok dříve.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Posádky československých tanků

Příspěvek od Jiří Fidler »

Nebude to tak jednoduché.
Mám k dispozici několik listů kopie (asi) válečného deníku jedné z rot Praporu lehkých tanků 7 z 25. října 1938, konkrétně zařazovací přehled osob a techniky roty. U každého lehkého tanku vz. 35 jsou zařazeny TŘI osoby, a to ve funkcích - velitel vozidla, řidič, střelec-radista. Konkrétně 1. četa roty má tři tanky (č. 13 744, 13 745, 13 887), k nim 9 osob, přičemž velitel tanku č. 13 744 je zároveň velitelem čety. Dále jeden dvousedadlový osobní automobil se dvěma osobami (řidič a spojka), jeden nákladní automobil 2t se dvěma osobami (řidič a materiální poddůstojník) a tři osoby náhradní osádky - jeden řidič a dva střelci radisté. Všude vypsáni konkrétní lidé.
Bohužel k původu materiálu nemohu více napsat, ony dva listy formátu A3 jsem získal před téměř 30 lety po nástupu do VHÚ, při vyklízení zbylých papírů v zásuvkách přiděleného psacího stolu. Nikdo z přítomných tehdejších kolegů mi nebyl schopen říci, odkud materiál pocházel, dva mi dokonce radili, ať to vyhodím. Ale jako Čochtan, ještě to mám schované. :D
V každém případě, mnohem později, při porovnávání s jinými archivními materiály, např. válečným počtem čety lehkých tanků (VÚA-VHA, fond MNO/HŠ/1, 1935, 32-4/4-2) jsem zjistil, že u pomocného personálu došlo k určitým změnám počtů a určení osob, ale osádky lehkých tanků byly dotovány stále stejně.
Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Posádky československých tanků

Příspěvek od Jiří Fidler »

K popisce fotografie (strana 194 knihy, vlevo dole).
V září 1938 žádná kombinovaná rota lehkých tanků a obrněných automobilů k potlačení sudetské iredenty neexistovala. V pohraničí byly nasazeny buď samostatné čety tančíků a obrněných automobilů, nebo přímo jednotky ostrahové. Z útočné vozby šlo o ostrahové prapory lehkých tanků, přičemž každý měl pouze dvě roty lehkých tanků a zabezpečovací jednotku. Na stav podobný stavu válečnému byly prapory doplněny až po vyhlášení branné pohotovosti.
Takže popiska bude opravdu špatná a půjde o slovenskou brannou moc v roce 1941.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Posádky československých tanků

Příspěvek od hydrostar »

Děkuji za doplnění. Přesně tak jsem si to myslel, že to bude. Nic jednoznačného.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Posádky československých tanků

Příspěvek od Zemakt »

Tak trochu mne zaráží, že na kde co byla vydána “Rukověť”(mám doma dvě, pro poddůstojníky a řidiče motorových vozidel) a pro útočnou vozbu nikoliv.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Útočná vozba“