Cvičné letouny pro OSSR

Odpovědět
Hall
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 267
Registrován: 30/10/2018, 23:31

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Hall »

Niečo o tom výcviku predsa len vieme:
Od Američanov vieme, že štatisticky nedokončí výcvik na lietadlá F-16 okolo sedemnásť percent uchádzačov. V našom prípade sa stalo to, že jeden z našich chlapcov nemal potrebné vlohy pre pilota stíhačky – po psychologickej stránke. Americkí inštruktori nám hovorili, že po technickej stránke všetko zvláda, ale pre bojové lietadlo musíte byť aj patrične agresívny, aby ste dokázali zostreliť nepriateľského pilota. Počítame však s tým, že z neho bude excelentný pilot podzvukového lietadla. No zistili sme to až po tom, ako sme do jeho výcviku investovali dosť významnú sumu.

Práve preto je také dôležité, aby sme si vo vlastnej réžii robili už ten základný výcvik na vrtuľových lietadlách. Vtedy toto riziko podstatne znížime. Základný výcvik je to prvé sito. Spoliehame sa na to, že naši skúsení piloti z migov dokážu už počas tohto výcviku posúdiť, ktorý pilot sa hodí na stíhačku.. (Ľ. Svoboda, bývalý veliteľ Vzdušných síl SR)
Otázka je, či má zmysel robiť vo vlastnej réžii aj ďalší výcvik na cvičných prúdových lietadlách. Nie je to len o nákupe lietadiel, treba zabezpečiť aj ich prevádzku, údržbu, infraštruktúru, personál.
Naposledy upravil(a) Hall dne 12/9/2023, 22:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Práve komplexnosť výcviku dokáže ponúknuť Leonardo.
Ako lietadlá pre základný výcvik, tak svoju leteckú školu.
A keďže sú aj dodávateľom dopravného lietadla.
Čím väčší zákazník budeme tým lepšie a tým väčší kus koláča späť pre náš priemysel môžme žiadať.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

Faktom je, ze Leonardo ma v strednom Taliansku velku medzinarodnu vycvikovu skolu. Tam sa o komplexnosti vycviku ani nemusime bavit.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Zemakt »

Jistě. Ta ovšem nijak nezapadá do vámi deklarované koncepce letectva Niko. 12 ks čehokoliv kategorie NG, M345 mi fakt moc smyslu nedává. Ve světle 12 starších F-16 C/D, M346 apod. a 4 ks čehokoliv pro základní výcvik pak už ano. Je to zajímavé a možná se budeme divit jak to vůbec dopadne.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše: 12/9/2023, 20:17 Faktom je, ze Leonardo ma v strednom Taliansku velku medzinarodnu vycvikovu skolu. Tam sa o komplexnosti vycviku ani nemusime bavit.
V podpisanej spolupraci s LOTN sa hovori aj o dronoch.
Som zvedavý ako toto dopadne.
Ak budu chcieť, budu vedieť dať komplexnú ponuku so zapojením do rôznych projektov a ponúknuť silný boost pre náš maly letecký priemysel.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

Tak ono su dva varianty.
1. Pilotov si sami vycvicime od piky na uroven basic na NH, alebo M345 a posleme ich vonku na vycvik.
2. Pilotov vyberieme, posleme ich na vycvik vonku a doma si ich potom docvicime a na advanced a F-16.

Mne pride varianta 1 vhodnejsia, ale v zasade su obidva varianty ok. Ale suhlas Zemakt, nechajme sa prekvapit.

Juraj ja som bol stale zastancom Leonarda, ale treba objektivne povedat, ze aj spolupraca s Aerom by mohla byt pre nas zaujimava.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Zemakt »

Jo, jenže pro obě varianty se mi zdá 12 strojů více než dost. Což byla pointa mého příspěvku. Stačily by čtyři. Možná snad nějaká smíšená cvičně-bojová letka na F-16D/346 a NG/345?

Jinak NG je pro vás lepší alternativa. Levnější/výkonější/efektivnější alternativa s pro domácí průmysl větší přidanou hodnotou.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Zemakt píše: 12/9/2023, 21:11 Jinak NG je pro vás lepší alternativa. Levnější/výkonější/efektivnější alternativa s pro domácí průmysl větší přidanou hodnotou.
Vieš to odzdrojovat? Nic z toho nebude pravda.

niko: s Leonardom to je proste vzdy viac, lebo jeden zákazník.
Chceme Vulcana pre Zuzy do OSSR - možná čiastočná vyroba a montáž u nás.
Chceme vycvik na nadzvuk- špičkový výcvik v Taliansku
Chceme lietadlo pre základný vycvik- M345/6
Chceme drony
Chceme robiť servis pre Spartana
Chceme vrtuľníky pre policiu

A teraz to všetko mozme mat od jedného zákazníka a skrz veľkosť zákazky žiadať veľa naspäť. Alebo to rozfrckat po x roznych dodávateľov a dostať späť hovno.
Lebo vyroba chvostov pre naše podzvuky v LOTN, nie je skutočne zapojenie priemyslu. To je len podiel na zákazke.
Zapojenie priemyslu je ked nase spolocnosti sa stanu dlhodobým dodávateľom obrovského konglomeratu.
Podľa mna to vidia aj na MOSR. A zatiaľ co velitelia sa stretavaju, Leonardo podpisuje na Slovensku spolupráce. :wink:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

Zemakt: Ano, 12 lietadiel je cisto na vycvik vela. Letka bude ale najskor aj cvicne-bojova so sposobilostou pre AG utoky.

Juraj: V zasade suhlasim, ze Leonardo moze ponuknut viac. Otazka mozno znie, ci chceme az taku zviazanost s Leonardom. Pocul som na jeho adresu nie len dobre referencie.
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 510
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od pjaro77 »

Letka cvicne-bojova so sposobilostou pre AG utoky.

Za mňa je to najhoršia možnosť - hybrid nebude mať dostatočný výkon a nosnosť a aj tak bude drahý.
L-159 ako bojovo-cvičné považujem za omyl . Ja by som sa ho bál pustiť na akciu kde je nepriateľská pvo, nanajvýš by mohol zhadzovať zdiaľky niečo ako jsow a jassm. A tých neunesie veľa, ak ich vôbec má integrované.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 13/9/2023, 04:59, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Zemakt »

Samozřejmě, že ti to vysvětlím Juraji. Tabulky a čísla. Nicméně až zítra. Pa.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17795
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od skelet »

Na Leonardo svého času dost nadávali Poláci. Po té co schramstnul PZL Swidnik, tak jim dost vyletěly ceny za opravy vrtulníků Mi-2 a W-3. Zkrátka hezky využili svého monopolu.
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

pjaro77 píše: 12/9/2023, 21:54 Letka cvicne-bojova so sposobilostou pre AG utoky.

Za mňa je to najhoršia možnosť - hybrid nebude mať dostatočný výkon a nosnosť a aj tak bude drahý.
L-159 ako bojovo-cvičné považujem za omyl . Ja by som sa ho bál pustiť na akciu kde je nepriateľská pvo, nanajvýš by mohol zhadzovať zdiaľky niečo ako jassm. A tých neunesie veľa.
Ak na neho podvesis povedzme Sniper pod, pod s obrannymi systemami a k tomu dva 250 kg Pawewaye a dve raketnice tak to vie by velmi neprijemny protivnik. To len ako priklad. Na diskusiu je samozrejme, co ma ktore lietadlo certifikovane. AJT su väcsinou na urovni realnych bojovych lietadiel, Basic trainery maju samozrejme tu skalu mensiu, ale to neznamena, ze su na zahodenie.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17795
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od skelet »

Brzo přijdete na to, že jedna letka F-16 je málo. Takže raději koupit F-16 i pro druhou letku a zbytek si nechat udělat na klíč od externího dodavatele.
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

Kupovat teraz dalsie nove F-16 je na Slovensku absolutne "no go".
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

niko píše: 12/9/2023, 20:17 Faktom je, ze Leonardo ma v strednom Taliansku velku medzinarodnu vycvikovu skolu. Tam sa o komplexnosti vycviku ani nemusime bavit.
Pokiaľ viem, na Sardínii.

A len tak mimochodom, zameriavaci pod zavesís aj na Tucano, aj tie 2 bomby a ešte ti ostanú 2 zavesniky. A guľomety máš na rozdiel od NG a 345 v krídlach.
Samozrejme, proti SA17, alebo S300 bez šance, ale na zas také nepoužitelne lietadlo to nebolo, keď sa presadili napr v Afganistane na rozdiel od L159. A možno práve ten novy NATO variant A29N je to to zaujímavé, ako spomínali v nejednom odbornom článku.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

Ano v Cagliari na Sardinii. Lietaju tam 80 kurzov a 8000 vycvikovych hodin rocne.
Lynx prevadzkove naklady Tucana a M345, resp. L-39 NG su v podstate rovnake. Preto je praktickejsie ist do prudoveho lietadla.
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 510
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od pjaro77 »

Lynx , prosím ťa neargumentuj v strednej europe afganistanom. Tam nemuseli bojovať s rozvinutou ruskou či inou PVO.
Guľomet, 2 ks Pawewaye a dve raketnice, týmto vážne argumentujete ? A kvôli tejto bojovej slabote ich máme kupovať 12, keď čisto cvičné stačia 4-5 ? K nim zaplatiť samostatných pilotov, a obslužný personál, a servisné prístroje.
Aké sú možnosti týchto lietadiel použiť JSOW a JASSM ?
Minimálne solídne lietadlo na AG boj je u mňa M-346 a ten sa nedá použiť na základný výcvik na prúdovom stroji. Jedno stojí 25 miionov.

Skelet má pravdu, najlepšia možnosť sú ďalšie F-16 a výcvik robiť v Poľsku. Ak na to nemáme, nekupovať nič, horia iné veci.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

Cize to zhrnme Pjaro. Bojove vrtulniky nechces, lehke bitevniky nechces a ze sa dalsie F-16 neneupia, tiez suhlasis. Cize nam netreba nic. Serme na AG sposobilost. Ved nieco daju aj F-16. Su rychle, 50 tisicovu armadu " urcite pokryju". Vrtulniky na hasenie, lebo armada su najnovsie podla niektorych hasici a vycvik stihacov v zahranici, lebo nam taku sposobilost netreba. Hlavne vsade lowcost. Ved komu uz dneska treba fungujucu armadu. Pekne nas ten Fico za tie roky vychoval.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

Bojová hodnota A29 je v súčasnosti vyššia ako L39NG. Proti vyspelej PVO je bez šance aj L39NG.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“