Emerich Rath (1883-1962)

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Rase »

278463971_132912829315572_6817183891901299623_n.jpg

Zapomenutý sportovec Emerich Rath

Emerich Rath byl český Němec, vynikající a všestranný sportovec – běžec, plavec, běžkař, cyklista, boxer a fotbalista. Narodil se v Praze 5. listopadu 1883, v rodině obuvnického pomocníka Josefa Ratha a jeho manželky Františky, rozené Wanerové. Ve čtyřech letech se jeho rodina přestěhovala do Broumova a již o šest let později se sám naučil lyžovat a stal se jedním z prvních lyžařů v Čechách. "V technice jsem byl samouk. Měl jsem jednu dlouhou bambusovou hůl, s jejíž pomocí jsem se odrážel i brzdil jakýmsi švihem, podobným pozdějšímu telemarku. Brzy jsem jezdil takzvaně na hory, na kopce nad Broumovem a při hranicích s Pruskem," líčil později v časopise Zimní sport. Lyžujícího školáka brzy následovali dospělí z Broumova, jimž učarovala jeho vytrvalost, odvaha i um. Od roku 1897 se začal učit příručním v železářství U Rotta a o dva roky později se stal vegetariánem. Hrál fotbal za DFC Prag a hokej za DEHG Prag. Po absolvování vojenské služby v Krakově, se začal věnovat atletice, plavání, pozemnímu a lednímu hokeji, kanoistice či rychlobruslení. Hodnotné jsou jeho chodecké a běžecké výkony: 108 km z Ústí nad Labem do Liberce ušel za 12 a půl hodiny (1905), 20 km z Prahy do Brandýsa za 1:49:47 (1908), závod Praha-Běchovice za 40:52 1904. Tento závod běžel vícekrát, naposledy v roce 1954. Od roku 1905 vyhrál v Německu 11 chodeckých závodů na 50 km s cca 30 kg vojenské výzbroje, v roce 1909 vytvořil rekordní čas 6:13. Říšské ministerstvo války tehdy uvažovalo o zavedení bezmasé stravy pro vojsko. Na lyžích na mistrovství Království českého v roce 1907 vyhrál na trati 5 km, zatímco na 10 km a 50 km byl druhý. Startoval na olympijských hrách v roce 1908 za Rakousko, běžel maraton za 3:50:30,4. Na olympiádě v roce 1912 ve Stockholmu zaběhl maraton v čase 3:37:03. V roce 1912 vyhrál boxerské mistrovství Německa v těžké váze. V zápase remizoval s berlínským mistrem těžké váhy. Téhož roku, 24. června, se v Berlíně oženil s Františkou Krausovou.

Pokud jde o vegetariánství, tak masto přestal jíst již velmi mladý (v roce 1899) a to z etických důvodů, jelikož nechtěl, aby se pro jeho stravu zabíjela zvířata. Než se stal vegetariánem a začal sportovat byl velmi hubený a slabý. Rath sám k tomu v roce 1906 ve své knize říká: "Maso jsme v dětství mívali jen v neděli, a stejně mi nechutnalo. Od šestnácti žiji zcela vegetariánsky a na základě svých zkušeností mohu říci, že rozumná bezmasá strava zcela splňuje požadavky fyzicky činného člověka na výkonnost a výdrž. Zdravotní výhody čisté stravy - a tou je pro mě z ethických a fyziologických důvodů vegetariánství - je též nutno ocenit. Snažím se o střídmost v jídle, samozřejmě jsem též nekuřákem a abstinentem". Jedl hlavně ovoce, chléb, zeleninu, ořechy, semena či zrna, pil mléko. Na závodech se posilňoval hrozinkami, mandlemi a vinným moštem. Byl v kontaktu i s Mezinárodní vegetariánskou unií, jejíž sjezdy vždy podpořil alespoň dopisem či pozdravem (dle záznamů Mezinárodní vegetariánské unie již v roce 1910) a také se stal členem londýnského Vegetarian Cycling and Athletic Club, prvního vegetariánského sportovního klubu, jehož členové tehdy šli od vítězství k vítězství. Vegetariánské knihy a časopisy jej úplně obdivovaly, nejen Evropě, ale je slavný i ve Spojených státech. V roce 1911 o něm píše J.L Buttner v knize Fleshless Diet vydané v New Yorku. Rath sám nikdy neopomněl po vítězném závodě informovat novináře že je vegetarián a že maso pro vysoké výkony nemusí být nutné, naopak. Rozhodně nebyl hubený, jako to často u vegetariánů bývá. Naopak byl silný a atletický, měl zvlášť silné kosti a ohromně vyvinutou muskulaturu. Díky své mohutné postavě byl často nazýván "obrem" či "Herkulem" a dokonce pózoval jako model pro knihu o posilování. Úspěšně se umístil v soutěži krásy, kterou vyhlásil berlínský sochař, profesor Begas.

Na Velikonoce roku 1913 se odehrál velice smutný příběh v dějinách sportu. Během mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů, po hřebenech Krkonoš, zahynul Bohumil Hanč (1886-1913) a jeho přítel Václav Vrbata (1885-1913). O život ale málem přišel rovněž Emerich Rath. Právě Rath našel Bohumila Hanče ještě živého, snažil se jej dotáhnout do Labské boudy, ale po 500 metrech jej odložil do závětří a spěchal do Labské boudy, tam ostatním sdělil, kde se Hanč nachází, načež se zhroutil vyčerpáním. Hanč zemřel na selhání srdce a během záchranné akce umrznul také Václav Vrbata, který Hančovi půjčil kabát a čepici. Film Synové hor natočený v roce 1956 podle Rathových slov neodpovídal skutečnosti. Na tehdejší tragédii se podepsala nejen náhlá změna počasí, ale i podcenění situace. Nebylo totiž ještě dost zkušeností s pořádáním podobných závodů a pořadatelé se domnívali, že na lyžích se hory staly bezpečnými.

V roce 1914 hrál hokej za Čechy na mistrovství Evropy, leč tehdy se účastnili pouze Němci, Češi, Belgičané a do počtu místní Berlínský klub. Za první světové války sloužil na východní frontě a později jako instruktor lyžováni v Alpách. Obdivuhodné je, že i po celou válku zůstal vegetariánem a opět se zdárně obešel bez masa. V této souvislosti vypadají stesky některých lidí, že být vegetariánem je těžké, jako plané výmluvy. V roce 1923 se vrátil do železářství U Rotta, kde zahájil prodej sportovních potřeb. O šest let později si otevřel vlastní obchod ve Veletržním paláci. Kromě sportovního zboží v něm prodával také vybavení pro trampy, skauty a turisty. V této době se masově rozšířil trampský fenomén: Usárna. Původně šlo o batohy M1910 americké armády, které byly ve velkém dováženy z Německa. Za druhé světové války zachránil život německému židu Borisi Efenbergerovi, kterého skryl před nacisty ve skladě svého obchodu, kterému pomáhal i po válce. Jelikož se nepřihlásil k říšskému občanství tak nebyl po válce odsunut. Po únoru 1948 se dostal do konfliktu s komunisty, kteří jej obvinili z propagace západního stylu života a amerikanismus, jeho obchod byl znárodněn a on sám na rok uvězněn. Tehdy zemřela jeho žena a kvůli finanční tísni musel rozprodat zbytek majetku. Musel živit jako metař a pomocník na stavbách, leč stále aktivně sportoval. I ve svých 70 letech uběhl známý desetikilometrový závod Běchovice - Praha za méně než hodinu. Plánoval dojet na olympiádu do Říma v roce 1960 na kole, nezískal však povolení od komunistických úřadů. Místo toho byl umístěn do domova důchodců v Benešově, odkud odešel do Broumova. Zde žil u bratrance, se kterým se po několika měsících nepohodl, odešel od něj a jeden čas zde žil jako bezdomovec. Byl policií odvezen do domova důchodců ve Stárkově. Zemřel 20. prosince 1962 na infarkt v nemocnici v Broumově. Komunistický režim jej připravil nejen o majetek, práci a svobodu, ale také se snažil zamazat po něm všechny stopy. Jeho slavné sportovní úspěchy byly zapomenuty a nahrazeny sportovci pro režim vhodnými. Známý zůstal jen v zahraničí, mezi sportovci ale také mezi vegetariány. V knize prof. Stolzenbergera je Rath označen za jednoho z nejvýznamnějších vegetariánů - sportovců všech dob. V roce 2004 o něm v Německu vyšlo několik článků ve sportovních časopisech a dočkal se rovněž rehabilitace i v ČR. Klub pro Fair play při Českém olympijském výboru Emerichu Rathovi udělil zvláštní cenu In memoriam, vyšel o něm článek v Reflexu (č.31, 2004) a v Broumově má pamětní desku.

Zdroj:
https://goout.net/cs/jine-akce/emmerich ... rd/+cbhxk/
http://www.vegspol.cz/view.php?cisloclanku=2005080002
http://www.hoprich.cz/er/index.html
http://www.kctbroumov.unas.cz/zajimavosti.htm
https://cs.wikipedia.org/wiki/Emerich_Rath

278571617_132912579315597_7777344271826618868_n.jpg
278352568_132912789315576_4646978597709492389_n.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Emmerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od vodouch »

Emmerich Rath - Šedivý Vlk

Podle Boba Hurikána (Josef Peterka) Emmerich Rath nejen prodával vybavení pro trampy, skauty a turisty (poznámka), on také trampoval. Měl chatu v osadě Delaware a v osadě Ajax.
Je řada sportů, ve kterých dosáhl úspěchů a uznání. Mimo jiné v lyžování. Absolvoval i řadu záchranných akcí. Na jednu vzpomínal s trpkostí - nepodařilo se mu zachránit Bohumila Hanče při závodě 24. března 1913, během něhož začala silná sněhová bouře.

Poznámka: Rath se zasloužil o rozšíření usárny mezi trampy; to je nejnepoužitelnější batoh, který jsem poznal.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Emmerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Rase »

článek mohl být mnohem obsáhlejší, psal jsem jej na jinou platformu, tak se hodně osekávalo. Není problém si kdyžtak dohledat víc informací.
Musím říct, že mi osud Emericha Ratha přišel obzvlášť smutný, a to jsem psal už všechno možné :(
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Emmerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od vodouch »

Při přehlížení materiálu o Rathovi se mi vybavil obrázek tribuny, řvoucí "Kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop!", vedle ní sedí na vozíku paraplegik a smutně se tváří ...
Rath byl původem Němec, ale vždycky se prohlašoval za Čecha. Původ neukecáš a "Já jsem Čech a kdo je víc?"
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Rase »

Doplnil jsem část o oné tragické události v Krokonoších, roku 1913:
Během mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů, po hřebenech Krkonoš, zahynul Bohumil Hanč (1886-1913) a jeho přítel Václav Vrbata (1885-1913). O život ale málem přišel rovněž Emerich Rath. Právě Rath našel Bohumila Hanče ještě živého, snažil se jej dotáhnout do Labské boudy, ale po 500 metrech jej odložil do závětří a spěchal do Labské boudy, tam ostatním sdělil, kde se Hanč nachází, načež se zhroutil vyčerpáním. Na tehdejší tragédii se podepsala nejen náhlá změna počasí, ale i podcenění situace. Nebylo totiž ještě dost zkušeností s pořádáním podobných závodů a pořadatelé se domnívali, že na lyžích se hory staly bezpečnými.

Obrázek
Bohumil Hanč, Václav Vrbata a Emerich Rath
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Lucius »

Vskutku renesančný človek ten Rath 8-)
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Rase »

Abstinent, nekuřák, vegetarián, všestraný sportovec co vybojoval přes 500 cen - on to vlastně byl dokonalý člověk i z pohledu nacistů.
Docela škoda, že se mi nepodařilo zjistit víc o jeho působení jako lyžařského instruktora během první světové války, jisté ale je, že rakousko-uherští vojáci byli v tomto oboru velice schopní. Nevím jak Němci, ale učili se zde i Turci.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Emmerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Ataman »

Rase píše:článek mohl být mnohem obsáhlejší, psal jsem jej na jinou platformu, tak se hodně osekávalo.
Smím se zeptat proč? A není to trošku škoda?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Rase »

Ataman:
no psal jsem to na FB stránku, kde nemá smysl psát sáhodlouhý text. Už jsem sem ale část přidal a přidám teda ještě něco .)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Rase »

Tak jsem to teda překopal a ukuchtil konvenční dlouhý článek o všem co jsem o Emerichu Rathovi dohledal :D

Obrázek
Emerich Rath (vpravo), dálkový pochod s vojenskou výstrojí.
Je vidět puška Gewehr 88, bodák, lopatka a vojenský opasek se sumkami na náboje
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Ataman »

Jen houšť a větší kapky :up:
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Rase »

Na této fotce je vidět, proč tento starý pán tak ležel soudruhům v žaludku... .((

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od vodouch »

Má sice na sobě zdobenou vestu, ale v pouzdře má, pokud vidím, pistoli, ne revolver.
Je zajímavé, že trampové leželi soudruhům v žaludku, i když (před druhou válkou) to byla levicově orientovaná mládež. Tedy levicově orientovaná z hlediska původu - pocházela z chudších tříd. Jinak tramping bazíroval na neorganizovatelnosti, žádné SSM apod., takže trampové vadili z tohoto hlediska.

Odpusťte starci zábrus do politična.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Rase »

V Německu Emericha Ratha rovněž proslavily i chodecké závody na padesát kilometrů s vojenskou výzbrojí o váze kolem třiceti kilogramů. Vyhrál jich jedenáct, první roku 1905. Zanedlouho o této zvláštní disciplíně vydal knihu "Der Gepäckmarsch über 50 Kilometer und w arum ich hegte" (Proč chovám náklonnost k pochodům se zavazadlem nad 50 kilometrů ). Roku 1909 vytvořil rekord v čase šest hodin třináct minut, což byl poloviční čas, než jaký armáda požadovala. Když mu v závěru jednoho takového závodu hlásili, že má hodinový náskok, udělal žertík pro obveselení publika: před cílem zastavil, nechal si přinést umyvadlo a šatstvo, umyl se, převlékl a teprve pak překročil cílovou čáru.

Momentálně se mě ptali lidé z chystaného filmu, zda měl Rath Německý přízvuk. Osobně si myslím že asi ne, přeci jen nikde se to nezmiňuje a bez problémů zapadal do českého i německého prostředí. Co si o tom ale myslíte? Kdyžtak poraďte - díky.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Zemakt »

Řekl bych že nikoliv. Pražskej Němec, tehdá to bylo normální, němčina, čeština. Nebyl problém. Navíc, v tomto případě světoběžník, sportsman a tramp.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Rase »

Zemakt:
dík, předal jsem to dál. Psal mi totiž ten Marek Adamczyk, která má Ratha hrát v onom novém filmu, tak kdyby vás napadlo na co nezapomenout, bude myslím rád. Obecné věci a fotky jsem mu poslal.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Emerich Rath (1883-1962)

Příspěvek od Zemakt »

Tak ono se MS v hokeji za Čechy s německým přízvukem dost blbě hraje :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“