Seyit Ali Çabuk

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Rase »

23826093_1738791692797793_5456229703321370289_o.jpg

Seyit Ali Çabuk

Seyit Ali Çabuk (1889-1939) je tureckým národním hrdinou, který se proslavil v bojích o Dardanelskáý průliv v roce 1915. Narodil se v září 1889 v klášteře İlçesi Çamlık, který se nacházel poblíž města Havran, v provincii Balıkesir v Západní Anatolii. Jeho otec se jmenoval Abdurrahman a matka Emine. Do armády nastoupil v roce 1909 a již v dubnu bojoval na Balkáně, kteréžto boje skončily pro Osmanskou říši katastrofální porážkou. Na začátku první světové války sloužil jako obsluha pevnostního dělostřelectva v pevnosti Mecidiye (Rumeli Mecidiye Tabyası) střežící Dardanelský průliv - turecky Çanakkale Boğazı. Zde se nacházely čtyři těžká pevnostní děla ráže 24 cm a dvě děla ráže 28 cm. Právě pevnostní dělostřelectvo bylo velice významné v nadcházejících bojích o tyto důležité úžiny. První námořní bitva o Dardanely byla zahájena 19. února 1915 ostřelováním tureckých pevností, nacházejících se na vstupu do Dardanelské úžiny. Mezi nejdůležitější spojenecké lodě patřily britské křižníky Inflexible, Triumph, Queen Elizabeth, Cornwallis, Vengeance a francouzské křižníky Suffren, Gaulois a Charlemange. Spolu s použitím dalších lodí se tak spojenci snažili o zničení tureckých pevností Kum Kale, Canakkale, Orkanie, Ertogrul a Sedd el Bahr, odkud na ně však dopadaly dělostřelecké granáty. Spojencům se však ani přes usilovné ostřelování pevností nepodařilo ani jednu z nich zničit. Kdykoli začali střílet na kteroukoli tureckou pevnost, v mžiku jim Turci odpověděli další palbou, která postupně ničila spojenecké lodě. Po opakovaných ostřelováních tureckých pevností se nakonec po velmi intenzivní palbě podařilo zničit pevnost Ertogrul. Další pevnosti však zůstávaly dále nedobytné. Viceadmirál Carden, velitel spojeneckého loďstva v Gallipolské operaci, tak považoval dobytí úžiny za nesplnitelný úkol a bylo tak nutno přistoupit k vylodění pozemních jednotek.
Pro další pokus o dobytí Dardanelské úžiny bylo zapojeno 16 spojeneckých bitevních lodí. 18. března 1915 vyplouvala první skupina britských lodí do úžiny s úkolem ostřelovat pevnosti Hamidie, Rumeli Mecidie a Namazie do jejich úplného zničení. Kolem břehů úžiny byly však rozestavěné turecké baterie, které ihned začaly s palbou na spojenecké lodě. Spojencům se podařilo pokořit dvě pevnosti ale palba tureckých baterií a děl z ostatních pevností nebyla k utišení. Lodě byly v důsledku této silné palby několikrát zasaženy a s přívalem dalších střel došlo k postupné destrukci jednotlivých lodí. Britské lodě byly tak nuceny k ústupu a do útoku připluly lodě francouzské. Loď Suffren však byla každou minutou opakovaně zasažena a odnesla to jak dělová věž, tak i muniční sklad, který ihned explodoval. Několik desítek členů posádky zahynulo, ale loď Suffren se stále držela nad vodou, avšak její stav byl nanejvýš alarmující. Francouzský admirál Guépratte tak dal rozkaz k ústupu všem francouzským lodím z bojiště. Netušil však, že na v minulosti již vícekráte použité ústupové trase pro dohodové lodě se nachází minové pole, které v noci 8. března skrytě položila turecká minonoska Nusret. Když se francouzská loď Bouvet blížila spojeneckému přístavišti, najela na minu, převrátila se a potopila. Jelikož velitelé ostatních lodí podlehli mylnému dojmu, že za jejím koncem stojí zásah do skladiště munice od některého z pevnostních děl, ostatní spojenecké lodě pokračovaly v původně zamýšleném obratu dál do minového pole. Zároveň pokračovalo ostřelování lodí z tureckých pevností. Loď Gaulois dostala obrovský zásah, který způsobil díru na přídi. Dovnitř lodi se tak valila voda. Kolem Gaulois se však začala shlukovat další lodě, aby ji podpíraly. S vypětím sil všech námořníků na lodi nakonec Gaulois připlula na břeh řeckého ostrova Drepanos. Mezitím došlo k další ztrátě spojenecké námořní síly – lodě Inflexible a Irresistible najely chvíli po sobě na minu. Druhá se potopila, první zachránilo rozhodnutí kapitána, který s ní najel na mělčinu. Ani tentokrát se ale dohodoví velitelé nedokázali správně zorientovat v situaci a rozpoznat podstatu hrozby. Celá řada spojeneckých lodí tak opět připlula těžce poškozeným lodím na pomoc a na minu tak najela další z nich - bitevní loď Ocean, která se rovněž potopila.
Jak již bylo zmíněno, jedno z těchto obávaných těžkých pevnostních děl obsluhoval právě Seyit Ali. Po zničení nabíjecího jeřábu nezaváhal a vlastnoručně tahal dělostřelecké granáty k dělu. Zmiňme, že váha každé střely činila 215 kg. Je jeho dělo vedlo přesnou palbu proti jediné moderní bitevní lodi, která se bojů zúčastnila - Queen Elizabeth a těžce poškodil HMS Ocean. Po boji jej generál Cevat Çobanlı (1870-1938) povýšil na desátníka (Onbaşı). Často je tak známý i jako Seyit Ali Onbaşı. Proslavil se právě na fotografii, kterou můžete vidět níže. Jedná o snímek pořízený druhý den po boji, ale i tak velice zajímavý. Zajímavostí je i to, že mu byla postavena socha a velká diorama z bojů. Stal se doslova symbolem turecké zarputilosti v těchto bojích. Vraťme se ale k oněm britským pokusům o dobytí Dardanelské úžiny. Po takto neúspěšném útoku velitelé spojenecké admirality Churchill, Fisher a Kitchener přestali doufat, že se jim Dardanelskou úžinu podaří dobýt s pomocí námořních sil. Nakonec bylo rozhodnuto o použití pozemní síly spolu se silou námořní. To již je ale jiný příběh. Desátník Seyit Ali se na konci války, v roce 1918, vrátil do své rodné vesnice a kde se věnoval různým zaměstnáním, přičemž pracoval i jako lesní dělník a uhlíř. V roce 1934 byl zaveden zákon o příjmení a tak přijal příjmení Çabuk - do té doby byl znám jen jako desátník Seyit Ali (Seyit Ali Onbaşı). Zemřel na tuberkulózu v roce 1939.

Zdroj:
http://afilsiz.com/canakkale-kahramani- ... -hikayesi/
http://www.canakkaleili.com/seyit-onbasi-aniti.html
https://tr.wikipedia.org/wiki/Seyit_Ali_%C3%87abuk
http://arsiv.dha.com.tr/seyit-onbasinin ... 60702.html
http://web.archive.org/web/201508160925 ... 483031.asp
https://en.wikipedia.org/wiki/Naval_ope ... s_Campaign
https://tr.wikipedia.org/wiki/Rumeli_Me ... byas%C4%B1

24059384_1738791866131109_1878153908799856032_o.jpg
23844515_1738792362797726_2550337260749086045_n.jpg
23905199_1738792072797755_3750191658167986624_n.jpg
tady již Seyit Ali Çabuk v poválečném období, kdy se živil jako lesní dělník
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
O. Filip
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 1/8/2010, 21:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od O. Filip »

Jelikož jsem lokalitu navštívil a napsal jsem kapitolu o Dardanelách do knihy "Pevnosti v bojích ..", která vyšla minulý týden, tak si dovolím upřesnit podstatné informace. Není pravdou, že pevnosti ve vjezdu do úžiny nebyly vyřazeny. Při akci 19. února 1915 se to sice povedlo jen částečně, ale o šest dnů později bitevní lodě práci dokončily a do úžiny mohly vplout minolovky, aby zahájily tralování plavebních koridorů. Právě tato událost vyvolala příliš optimistická očekávání a byla prvním krokem ke katastrofě z 18. března 1915. Přesto však, nebýt problémů s minami, mohlo vše dopadnout jinak, protože na konci boje byla turecká těžká děla téměř vyřazená a docházela jim munice.

Pokud jde o vojína Seyita, není příliš jasné, co je pravda a co legenda, protože vše je přehlušeno tureckými oslavnými informacemi. Ostatně jeho sochy jsme viděli na mnoha místech a je mu věnována část nového pompézního muzea u Eceabatu. Pokud se událost stala, pak to rozhodně nebyl granát, vážící 215 kg, ale granát "nového typu" o váze 140 kg. Na oné fotografii, pokud je mi známo, jde právě o tuto munici a byla pořízena až po válce. Legenda tvrdí i to, že dotyčný granáty do děla vlastnoručně nabíjel, ale to je vzhledem ke konstrukci kanónu jen těžko představitelné. Přesvědčit se lze na vlastní oči, protože kanón tohoto typu (24 cm L/35) je v baterii Rumeli Mecidiye, kde měl Seyit bojovat, nově nainstalován.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Rase »

Díky za doplnění, osobně si to taky neumím dost dobře představit. Přeci jen u těchto děl byla vždycky dost početná obsluha, tak tam snad ani nemohl být sám. Jedna věc je granát dotáhnout k dělu a druhý ho nabít, kdy by s ním musel složitě manipulovat. Navíc, kolikrát by takhle to dělo dokázal nabít. Kolikrát opravdu nevím, co si o podobných příbězích myslet. Na druhou stranu jsou bojové schopnosti Tureckých vojáků hodně podceňovány, což taky není dobře.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od jmodrak »

O tejto udalosti, vrátane činnosti Seyita natočili samozrejme Turci film. Volá sa Çanakkale 1915 a je ho možné vidieť aj na Ytrubke. Prenášanie granátov je od cc. 30 minúty. Nakoľko je to podľa reality, neviem. https://www.youtube.com/watch?v=1ZNrst0sKuE

Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Opravdu se Seyit Ali Çabuk narodil v KLÁŠTEŘE? Musulmani myslím kláštery nemají... Nebo to byl křesťanský klášter v Turecku-muslimské zemi? A jaké postavení mohli mít v klášteře jeho rodiče? Mnich a jeptiška stěží...
Ovšem článek jako víno! Až žasnu, co všechno nevím... to jsou extra zajímavé historie z málo známých bojů Velké války....
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Rase »

Tak Turci píšou doslova:
"1889 yılının Eylül ayında Balıkesir'in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi."
Já to pochopil, jako Monastýr - termín označující pravoslavný klášter, společný příbytek mnichů. Ono to není nic divného, přeci jen měl být poblíž města Havran, provincie Balıkesir v Marmarském regionu, což je západ Anatolie. Tam žilo až do 20.let spousta Řeků a tak nějak tam tedy byly i kláštery pravoslavných mnichů. Oni v Osmanské říši žili i pravoslavní křesťané, židé a všechny různé menšiny. Tak nějak jim vadili především Arméni - ostatní nechávali více méně v klidu. Jména rodičů (Abdurrahman a Emine) vypadají na Turky, ale to neznamená, že nemohli pracovat poblíž kláštera a odrodit šli do kláštera - kde se možná v tomto oboru vyznali. Možná to je něco úplně jiného :)

ps. tak do roku 1920, byla v populace v Havran mixem Turků, Řeků a Tatarů (uprchlíci) s malým množstvím židů a Arménů

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Polarfox »

Rase: Teď to neber zle, ale nešlo tomu věnovat více pozornosti? Gramaticky i faktograficky to trochu působí jak mírně upravená turecká oslavná óda prohnaná překladačem.
O. Filip píše:Na oné fotografii, pokud je mi známo, jde právě o tuto munici a byla pořízena až po válce.
A ještě by to měla být pouze dřevěná maketa (pokud se dá věřit těm pár informacím, tak to prostě už znovu reálně nedal...ať už to původně tahal sám či s pomocí, na níž se, pokud existovala, při tvorbě legendy navždy pozapomnělo).
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Rase »

Polarfox:
Tak mě Turecko za První světové války hodně baví a rád o něm překládám, nebo zjišťuju informace. Problém ale je, že turecké zdroje působí z našeho pohledu dost divně - jedná se ale často o oficiální publikace, často důstojníků turecké armády atd. Jiné zdroje ale neznám tak to nedokážu lépe překopat do kritičtější podoby. V tom glorifikování mi hodně připomínají Rusy. Budu rád za další komentáře, které tuto "ódu" přivedou na reálnější cestu.
ps. původně to měl být jen krátký komentář k jedné z fotek - je to možná trochu odfláklé, ale nechtělo se mi v tom plácat.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
O. Filip
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 1/8/2010, 21:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od O. Filip »

jmodrak: Díky za odkaz. Lodě jsou tam působivě animované. Kanón v té scéně je skutečný 24cm L/35 baterie Rumeli Mecidiye (jedná se o zbraň, převezenou sem pro muzejní účely z Izmiru). Zajímavá je ta verze, kdy Seyit nese granát po rovině a jeřáb funguje. Což by bylo snazší, ale je to blbost, protože to granát mohli dokutálet (každopádně je vtipné, jak na něj všichni čumí a nikdo mu nepomůže). V dalších filmech se drží klasické verze, kdy za volání Alláh Akbar nese granát nahoru po schodech.

Na ukázku přikládám příslušnou pasáž z nové knihy.

ObrázekxxxObrázek

Obrázky správně vložil a příspěvky spojil Jarl.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Rase píše: Narodil se v září 1889 v klášteře İlçesi Çamlık, který se nacházel poblíž města Havran, v provincii Balıkesir v Západní Anatolii.
Já jen (v rámci pátrání po tom klášteře) zjistil, že to "İlçesi" není jméno, ale turecky okres, nebo provincie...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Rase »

Tak tedy tam dotáhl tři granáty ráže 24 mm. Trochu mě ale zarazilo, co vlastně myslí tím "po válce" přeci jen zrovna v Turecku pozvolna přešla první světová válka do další války, kde bojovali v Anatolii proti okupačním jednotkám Dohody a především Řekům. Mě přišlo logické, že tu fotku pořídili hned po bojích - tak jsem chápal turecký text (?) Je docela zajímavé, že vlevo na zemi je nějaká kolejnička pro přišoupnutí granátu a vedle i nějaká nosítka asi na munici. Patrně tak nemusel táhnout granát po rovince, ale především po schůdcích.

ps. v některých zdrojích se mluvilo o váze 276 kg, což už by bylo opravdu přehnané.

ps. ten druhý chlapík na fotografii, se jmenuje Niğdeli Ali a byl to jeho nejbližší kamarád. Vypadá to ale, že fotografie byla pořízena opravdu krátce po boji, jelikož později bojoval na kavkaze a účastnil se bojů o pevnost Erzurum a později se zapojil do bojů proti Řekům při osvobozování Izmiru. Utrpěl sedm průstřelů nohy - tedy fotografie patrně nebyla pořízena až po "válce".

Obrázek
retušovaná novinová fotka

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Polarfox »

Rase píše:tedy fotografie patrně nebyla pořízena až po "válce"
Ono se asi spíše zaměnilo "po válce" a "po bitvě". Ta fotka bude pořízena po bitvě, ale tahá tam už jen kus dřeva.
O. Filip píše:Lodě jsou tam působivě animované.
Možná až moc působivě :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
O. Filip
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 1/8/2010, 21:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od O. Filip »

Jestli má na té fotce kus dřeva, tak realistický. Forrest (autor The Defence of the Dardanelles) tvrdí, že lze rozpoznat granát nového typu s 4crh (calibre radius head). Lze soudit, že fotka byla pořízena nějakou dobu po bitvě (či válce), protože baterie byly zasypané množstvím zeminy a suti z explozí lodních granátů.

Na zemi je vidět drážka pro muniční vozíky, kterými se střelivo vozilo až pod jeřáb, což je tehdejší standardní řešení firmy Krupp. V tom odkazovaném filmu má být zablokovaná a proto to nese k jeřábu. Mimochodem, s těmi granáty, co leží vpravo od děla jsme ani nepohnuli :-)

Obrázek

Obrázek správně vložil Jarl.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Zemakt »

mno, opravdu to vypadá jako, ehm.....no, maketa? Otázka pro praktiky, tahaly by jste to s roznětkou ?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
O. Filip
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 1/8/2010, 21:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od O. Filip »

Zemakt píše:mno, opravdu to vypadá jako, ehm.....no, maketa? Otázka pro praktiky, tahaly by jste to s roznětkou ?
Úplně klidně. Odjistí se až výstřelem a má dnový zapalovač, který musí vydržet například výlet skrz 20 cm silný pancíř.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Zemakt »

Ok. Tak ještě jinak. Přijde mi, že špička granátu má spíše než ostrý hrot, zaoblený. Něco jako 8x50r Mannlicher. Je to normální?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Rase »

O. Filip:
tak ony ty vystavené granáty budou nejspíš připevněné k zemi, aby si je nějaký chytrák nepřekulil na nohu.
Mě ten granát přijde v pohodě. Granát ráže 24 cm jsem nenašel, ale podle spodní drážky jsou stejné jako u jiných granátů té doby (42 cm atd.)
Kde by tehdy vzali nějakou dřevěnou maketu ?

ps. tak jsem našel obrázek granátu ráže 24 cm od Kruppa, který se shoduje s tím na fotografii

http://63528.activeboard.com/t61536547/krupp-240mm-l35/

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Zemakt »

Diky Rase. Tak to potom maketu beru zpet no.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od Rase »

Větinou ty granáty měly jiný, konvenčnější tvar, někdy i s takovým nízkým čepečkem, ale tohle je asi nějaký speciální typ - možná protipancéřový, vzhledem k onomu masivnímu čepečku (nebo jak to nazvat). Rozdíl byl patrně i v granátech ráže 24 cm, pro námořnictvo (bez čepečku) a pobřežní dělostřelectvo (s čepečkem) - docela tam lítají i hmotnosti.
Ona dlouhá špička byla používaná u měnších ráží (to na obrázku je koukám 7,5 cm), ale mě to přijde uvěřitelné i tady u 24 cm. Je to nějaké Kruppovské řešení (protipancéřový granát) z té doby - tedy v pohodě
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
O. Filip
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 1/8/2010, 21:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Seyit Ali Çabuk

Příspěvek od O. Filip »

Granát má tenkou balistickou špici, která má optimální tvar pro pohyb vzduchem. Pod ní je průbojná špice, což je měkčí kov, který absorboval první náraz, aby se nepoškodilo samotné jádro z tvrdé oceli, které teprve fungovalo jako penetrátor. Staré typy granátů jsou méně špičaté.
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“