Leopard 2 pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pressburger
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 570
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Pressburger »

stirling píše: 22/2/2024, 09:23 ...
Scotty ty jsi byl hlavní oportunista tohoto řešení a řekl bych typicky pro naší armádu jsi hledal jen důvody proč to nejde, takže chápu že si budeš držet svého názoru a hledat jen co je na A4 špatně a jak rakve t72 skvěle šlapou...
On si totižto veľmi dobre uvedomuje, že ak skočíte po 42ks Leopardoch 2A4, ktoré sa dajú racionálne modernizovať na 2CZ čo myslíte ako sa zvýšili alebo znížili pôvodné šance na 77ks (alebo 58ks) Leopardov 2A8 o to viac ak sa napr. vymenili vlády a pod... :?:

Z8roveň platí, že neviete, ktoré tanky by išli na UA ja predpokladám, že by to boli Vaše T-72M1, ktorých máte ešte okolo 35ks a T-72M4CZ si po technickom zhodnotení nakoľko nikdy na nich neprebehol tzv. MLU (Mid-Life Upgrade) ešte nejaký čas ponecháte, kým posádky plynulo neodídu na dôchodok a pod. a neskôr skončia v zálohách.

Inými slovami pri 42ks 2CZ a 30ks T-72M4CZ bojových tankov nemusí byť politická vôla na nákup nových 58ks tankov Leopard 2A8.
Arthur
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13227
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Rase »

Podle mě se ty nové 2A8 nakoupí možná i dřív než ty 2A4 (pokud teda o ně bude mít vláda zájem), zkrátka do konce roku se snad vyřeší obě akvizice.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3824
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

stirling píše: 22/2/2024, 09:23 U nás trvá všechno dlouho jen ta modernizace M4 což je přímo "produkt" VOP a je to pár ks... ve finále, ale můžou nakonec udělat i bojovou službu co od nich nikdo nečekal a proto jich je jen cca 30ks.
Je to spíš problém zvolených subdodavatelů. Bez dodávek od Italů se nedá nikam dál posunout.
Je velká otázka jestli Ukrajina touží po 30 tancích s odlišnou logistikou i výcvikem posádek. Třeba i jo, ale byl bych překvapený.
Scotty ty jsi byl hlavní oportunista tohoto řešení a řekl bych typicky pro naší armádu jsi hledal jen důvody proč to nejde, takže chápu že si budeš držet svého názoru a hledat jen co je na A4 špatně a jak rakve t72 skvěle šlapou...
Od začátku říkám že udržení těch tanků v chodu bude stát nezanedbatelné peníze. Pokud se má razantněji zvýšit bojová hodnota bude těch penez ještě víc. Případně se začnou kanibalizovat (viz. Španělsko).
Jediná důležitá výhoda je že by tu mohli být do konce roku 2025 všechny.
Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 571
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Wolfhound »

Jistě, Arthure. Takové smýšlení je smutné, ale i mezi politiky se najdou mnozí, kteří tvrzení “dobrá provizorka vydrží i dvacet let” mají za své životní krédo. A neváhají je uplatňovat i u tak zásadních věci jako je obrana vlasti.

Přitom tento krok by byl naprosto skvělý - okamžité a výrazné posílení armády, sjednocení platformy na 2A4 a výhledová náhrada novými 2A8. Konečně by v ČR bylo kvalitní “interim solution” v jedné oblasti.
Uživatelský avatar
Pressburger
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 570
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Pressburger »

Wolfhound píše: 22/2/2024, 10:56 Jistě, Arthure. Takové smýšlení je smutné, ale i mezi politiky se najdou mnozí, kteří tvrzení “dobrá provizorka vydrží i dvacet let” mají za své životní krédo. A neváhají je uplatňovat i u tak zásadních věci jako je obrana vlasti.

Přitom tento krok by byl naprosto skvělý - okamžité a výrazné posílení armády, sjednocení platformy na 2A4 a výhledová náhrada novými 2A8. Konečně by v ČR bylo kvalitní “interim solution” v jedné oblasti.
Možná si tí politici nevedia spomenúť kdy reálne armáda bránila vlasť. Lebo napr. v 1938 a 1968 to boli práve politici, ktorí nedali zelenú obrane vlasti.
Arthur
stirling
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 31/8/2018, 09:58

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od stirling »

Já si myslím, že nakonec v AČR zvítězil zdravý rozum a řekli, že chtějí A8 a ideálně na dva prapory, pak jim někdo ukázal kolik to bude stát tak si řekli, ok tak jeden prapor pro profíky bude A8 a druhý bude A4 pro AZ s tím, že půlka těch tanků půjde do skladu a po pár letech se to vymění. Modernizace se může dělat jen u nutných věcí a průběžně ve VOP.
Ano provoz logicky bude něco stát pokud chci, aby to mělo bojovou hodnotu.
Za mě tip, že letos se normálně objedná plnohodnotný 4kový prapor A8 + podpůrné tanky. A k tomu teď pořídíme A4 pro druhý prapor. Vše se podepíše ještě letos. Ten plán je daný a je to bohužel i trošku důvod proč se kašle pro teď na ShM, ale možná přijde super nabídka sk řešení a odloží se spíše nákup nový pandurů, ale to sem nepatří.
Úvaha o tom zda UA by chtěla funkční M4 snad nemůže být vůbec na stole (to je ten náš pohled z ČR), ti lidé v tom opravdu nasazují život a nenapadá mě nejmenší důvod proč nechtít něco co je lepší tank než většina tanků co mám - jestli si myslíte, že někdo tam uvažuje nad tím jak budu za 3 roky shánět díly a opravovat.... fakt ne
Při nejhorším to pošlou zpět do VOP a on jim to tak 3-5 let zase zprovozní. :D
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3824
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Určitě se v dohledné době žádný další prapor stavět nebude. Takže určitě nikdo nechtěl nakupovat dvojnásobek A8. Naskytla se možnost zaplnit uvolněné místo po T-72M a rychle převést tankový prapor na německou organizační strukturu.
Osobně doufám že krom oprav se ve VOP nic jiného dělat nebude.

Protože je to stríj na který nemají vycvičené posádky, nemají na ně díly, nemají na ně techniky. To všechno ve třiceti exemplářích bez naděje že někdy dostanou další. Proč je nechtít?
stirling
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 31/8/2018, 09:58

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od stirling »

Jasný radši pošlu vojáky v M55S... tohle jsou panské rady z vytopeného domova v ČR.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13227
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Rase »

Jenom upřesním, že oněch bojových verzí Leopardů 2A8 bude podle plánu 58, dalších 19 budou specializované verze. Tedy v podstatě by to byly 4 roty. Oněch Leopardů 2A4 by bylo 42 + 3 vyprošťovací tanky, takže 3 další roty. Papírově máme nyní 3 roty + jednu u AZ, tedy nějaké masivní navýšení počtů tady není. Jen se budeme moct přejít z Téček na Leopardy 2A4 a ty později nahradit novými 2A8. Tedy v podstatě ideální postup.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pressburger
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 570
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Pressburger »

stirling píše: 22/2/2024, 12:45 Já si myslím, že nakonec v AČR zvítězil zdravý rozum a řekli, že chtějí A8 a ideálně na dva prapory, pak jim někdo ukázal kolik to bude stát tak si řekli, ok tak jeden prapor pro profíky bude A8 a druhý bude A4 pro AZ s tím, že půlka těch tanků půjde do skladu a po pár letech se to vymění. Modernizace se může dělat jen u nutných věcí a průběžně ve VOP.
Ano provoz logicky bude něco stát pokud chci, aby to mělo bojovou hodnotu.
Za mě tip, že letos se normálně objedná plnohodnotný 4kový prapor A8 + podpůrné tanky. A k tomu teď pořídíme A4 pro druhý prapor. Vše se podepíše ještě letos. Ten plán je daný a je to bohužel i trošku důvod proč se kašle pro teď na ShM, ale možná přijde super nabídka sk řešení a odloží se spíše nákup nový pandurů, ale to sem nepatří.
Úvaha o tom zda UA by chtěla funkční M4 snad nemůže být vůbec na stole (to je ten náš pohled z ČR), ti lidé v tom opravdu nasazují život a nenapadá mě nejmenší důvod proč nechtít něco co je lepší tank než většina tanků co mám - jestli si myslíte, že někdo tam uvažuje nad tím jak budu za 3 roky shánět díly a opravovat.... fakt ne
Při nejhorším to pošlou zpět do VOP a on jim to tak 3-5 let zase zprovozní. :D
Tak Rakušania išli práve skrz vyššie uvedené k nákupom 225ks Pandúrov čím podporia svoj obranný priemysel pričom je to cena zrejme zato bola, že nenakupujú nové 2A8, ale modernizujú súčasných 58ks 2A4.

Čo sa týka Ukrajiny tak tam 100% súhlas :up:
Arthur
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3824
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Tankistická kukla se slupkou a bez slupky.
392874750_122131865174053586_4256486918921317104_n.jpg
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11614
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Mne stále fascinuje to provedení taktického označení, jako kdybych to někde jíž viděl 🤭
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3824
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Euro -6d. 8-)
GG89jwTW8AEB-9N.jpg
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Scotty87 píše: 22/2/2024, 13:00 Protože je to stríj na který nemají vycvičené posádky, nemají na ně díly, nemají na ně techniky. To všechno ve třiceti exemplářích bez naděje že někdy dostanou další. Proč je nechtít?
Na jednu stranu chápu, na druhou stranu – Challengerů a Abramsů dostali podobné množství... Nicméně asi řešíme zbytečné věci, protože než bude M4 v zpět provozu, bude o osudu UA pravděpodobně na nějakou dobu rozhodnuto. Navíc si nejsem jistý, jestli bychom získali povolení k vývozu od všech zemí, které se na tom podíleli. Minimálně IL by nám ho na munici asi nedal, byť to je menší problém. Pokud tam nejsou z IL i jiné díly.

Na stopnutí dodávek 2A8 bych moc nesázel, to dohodne ještě tahle vláda a ještě letos. Ve výsledku to vypadá na profesionální prapor s 2A8, AZ s 2-3 rotami 2A4 a M4 v mobilizační záloze.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3824
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Nevím jak u Challengerů, ale u Abramsu a Leopardu mají pořád naději že dostanou další kusy. Tady je jasné že víc jak třicet nikdy nebude. Mám dojem že na munici máme licenci. Z Izraele pochází penetrátor, ale ten už také není výkřik posledních vývoje... Horší je že od nich pochází také powerpack. Ten by se dal také servisovat odděleně u výrobce motoru a převodovky. Ovšem jsou to další komplikace.
Naposledy upravil(a) Scotty87 dne 22/2/2024, 21:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Padouch
praporčík
praporčík
Příspěvky: 365
Registrován: 12/9/2008, 22:07
Bydliště: Bystřec City

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Padouch »

Krajské roty AZ se od letošního roku mění na prapory, tudíž je dost pravděpodobné, že se i tanková rota AZ v budoucnu změní na prapor. Byla by škoda kdyby od roku 2030 až příjdou 2A8 ty 2A4 hnily v mobilizačních skladech.
stirling
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 31/8/2018, 09:58

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od stirling »

Mě tu zaujalo, že hodně lidí si tu myslí, že do dvou let je na Ukrajině konec (nebo zase předpokládáte, že se nedodrží termín ale nebylo to tak dávno co tuším Scotty mě jasně tvrdil, že vše bude v termínu) . Já si to tedy moc nemyslím a klidně si dovedu představit, že můžou jít případně na dvě půlky viz Challenger těch mají snad jen 14? Jim jde o život - fakt mě překvapuje, že hodně lidí to vůbec nechápe ani tady - asi Evropě opravdu není pomoci.:( Jim je doslova u zadku kde ten tank bude za dva roky na frontě a jestli budou mít servis, oni potřebujou bojovat o svůj život v přítomnosti.
Mít tak rozdílné tanky pro naši armádu je prostě hloupost, čím dříve se celá logistika postaví jen na leo tím lépe. Snad zase se nebude dlouho spekulovat a hned se to z naší strany odklepne.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11614
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Vypadá to tak že jo. Minimálně je to tak prezentováno.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Pokud bude za dva roky na UA ještě pořád zuřit válka a nebude to dočasně zamrzlý konflikt, klidně bych jim je poslal. V jejich situaci je to do značné míry spotřebka. Postaví na tom dvě nebo tři roty na podporu mechny. A až doslouží, půjdou do sběru, žádné velké sraní s opravami. Tyhle věci za války zkrátka fungují jinak než u mírové armády, která musí počítat s tím, že i za 20 let bude potřebovat náhradní díly.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11578
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Když se budeme bavit nad tímto, tak zde se přikláním k názoru, co prezentoval kdysi Cooper. Z hlediska naší bezpečnosti není důležité vyzbrojovat nás, ale vyzbrojovat Ukrajinu. Ta by měla mít ve všem prioritu. Bohužel je to politicky neprůchodné, takže za sebe jsem rád za jakékoliv její posílení a dodat jí cokoliv navíc, je za mě jen dobře.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“