Stránka 1 z 2

Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 12:10
od cover72
V souvislosti s tím, jak džihadisté sledovali zaměstnance belgických jaderných elektráren se jistý Jeffrey Lewis, který pro Obamu dělal rešerši ohledně jaderného odzbrojování, rozpovídal o zabezpečení amerických JZ "propůjčených" Belgii, které jsou uloženy na belgické letecké základně Kleine Brogel, asi hodinu cesty od Bruselu:
http://foreignpolicy.com/2016/03/29/bel ... ar-weapons

Respektive: "zabezpečení" v uvozovkách. Stručně řečeno, Belgičané, kteří mají ostrahu základny a JZ na ní uložených na svědomí jsou tak intergalakticky neschopní, že na základnu s termonukleárními B61 již dvakrát vnikli nepovolaní civilisté-aktivisté za jaderné odzbrojení.

V prvním případě se 40 minut (!) potloukali po ploše základny u hangárů (i u stíhaček):
http://www.vredesactiediy.be/?p=679
Obrázek
Obrázek
Přičemž do oblasti vnitřnějšího perimetru, ke shluku zodolněných hangárů, se aktivisté dostali proto, že k nim byla široce otevřená brána aby nezamrzla (!) a protože jelikož Belgičané šetří, okolo základny sice jsou varování, že ji hlídají psi, jenže ve skutečnosti tam žádní psi nejsou.

Načež je přijel vyhodit jeden (!) belgický voják s nenabitou (!!) puškou - bezpečnost především:
Obrázek
(V šachtě FNC zřetelně chybí zásobník)

Oficiální reakce belgického MO?
Všechno v pořádku, protože aktivisté netrefili k samotnému hangáru s JZ, ale "jen k prázdným bunkrům". A že je prý lež, že je zadržel voják s nenabitou zbraní - což je ovšem lež ze strany belgického MO.

Když tak belgické MO laskavě upozornilo aktivisty, že trefili ke špatným bunkrům (tj. těm bez JZ), zkusili to znova a lépe. Dostali se k nezabezpečené zprávě inspektorů Pentagonu, ve které byla zmínka, že se JZ nachází v bunkrech číslo 21 a 17. Takže opět vlezli na letiště, tentokrát přelezli i vnitřní plot do nejhlídanější části a natočili videa, jak se prochází okolo těchto bunkrů:

(Toto je sestřih z obou návštěv)

Docela jim v tom pomohlo, že jsou všechny bunkry a infrastruktura základny detailně znázorněné na veřejných satelitních mapách Google Earth včetně podrobných 3D modelů a plotů (!) :shock:
Obrázek
Třeba Nizozemci berou bezpečnost vážně a jejich letecká základna je na Google Earth celá rozmazaná a přísně hlídaná, takže když se chce, očividně to vyřešit jde. Ale proč by se Belgičané namáhali, že? Přinejhorším mluvčí MO všechno popře.

Na každý pád aktivisté při druhém pokusu vlezli i dovnitř jednoho ze "správného" shluku zodolněných hangárů a na videu tvrdí, že je to hangár "jaderný", tzn. s trezorem WS3. Ten funguje tak, že je pod hangárem (který je vybaven detektory neoprávněného vstupu v podlaze, mimochodem - což vyvolává otázku, zda jsou Belgičané tak neschopní, že se jim rozbil a nikdy jej neopravili, nebo tak nezodpovědní, že na něj kašlali) výtah s JZ, který je víkem zapuštěný do podlahy a musí se vysunout nad její úroveň; na podlaze je tedy vidět pouze obdélníkový výřez víka výtahu, který vypadá takto:
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Samozřejmě bychom mohli doufat, že ve skutečnosti milé aktivisty hlídali skrytí odstřelovači a voják s nenabitou puškou je přišel vyprovodit proto, aby to vypadalo mile a vstřícně na kamerách a aktivisté nevláčeli médii "zlou ochranku bijící mírové aktivisty". Jenže už v roce 2008 vyšla zpráva "Blue Ribbon Review report ", podle které většina evropských základen s JZ "nesplňuje americké standardy zabezpečení". Takže se obávám, že je zveřejněný stav realitou.

To je dané tím, že američtí vojáci cvičení na hlídání JZ zajišťují bezpečnost pouze na dvou základných s JZ: Aviano v Itálii a Incirlik v Turecku. Všude jinde, tzn. v Kleine Brogel, Volkelu, Buchelu a Ghedi Torre, hlídají jaderné zbraně místní vojáci. Což v případě Belgie znamená odvedence (!) organizované v odborech (!!!) – ale hlavně mají také šílené podstavy (která armáda v Evropě je nemá), takže slovy belgického velitele této příšerné základny:
Naše základna má 450 hektarů. Třetina z toho je zalesněná plocha, ve které bych klidně mohl bivakovat tři týdny aniž by si mne kdokoli všiml. Proto jsme soustředili naše úsilí na pár citlivých zón, na kterých jsou samotná letadla a vybavení.
Podle aktivistů americké letectvo samo o sobě vydává zprávy, že mít tyto JZ v Evropě je k ničemu a že by je chtěli stáhnout do centrálního skladu v USA. Jenže evropští byrokraté ví, že dokud tu tyto JZ zůstávají, každý euro-byrokrat, který o nich rozhoduje, tím získává důležitost, o kterou by přišel, kdyby si je USA odvezly. Výsledek? Jelikož jsou B61 v Evropě pro Pentagon nežádoucí a nepotřebné, šetří na nich a přenáší odpovědnost na evropské státy, v nichž jsou. A některé ony evropské státy mají bezpečnostní aparát v totálním rozkladu a také šetří na zabezpečení JZ, protože ani oficiální vlády evropských zemí tam JZ nechtějí: ty chtějí jen byrokraté.

Čemuž samozřejmě nepomáhají ruské Iskandery-M v Kalingradu, jejichž přítomnost nějaké unilaterální stažení B61 vylučuje.

A ne, toto není apríl, toto je skutečnost. Jakkoli je věta "No to si ze mne snad děláte legraci" to nejslušnější, co člověka při čtení těchto informací znova a znova napadá.

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 14:02
od Guderian
Zní to příšerně, že se vůbec někdo dostane do takhle důležitého prostoru. Kdyby ale šlo hypoteticky o teroristy, k jakému vybavení by se takto mohli dostat? A v nejhorším - dokázali by pak trezor s JZ otevřít a nedej bože zbraň i aktivovat (obávám se, že v případě pidizemičky jako Belgie by ji ani nemuseli někam přenášet)?

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 14:40
od cover72
Podle všeho ne, ale jak naznačuje autor původního článku, jelikož se ony JZ ze země vysunují pro údržbu, kontroly a přesuny, teroristům by stačilo počkat si na to v tom "lesíku, kde by kdokoli mohl kempovat tři týdny" aniž by si jej belgická ostraha všimla.

Doufám, že ostraha při takové manipulaci má alespoň nabito ostré :???:

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 15:09
od sahidko
Ak správne čítam popísaná udalosť sa stala pred cca 5.5 rokmi. Ostáva len dúfať, že za ten čas sa to zlepšilo.

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 15:25
od Tomass
S B-61 by se dle varianty mohli dostat na nějákých 300-340kt. Což by na takový Brusel a přilehlé aglomerace s klidem stačilo. Na druhou stranu si dost dobře nedokážu představit, jak ručníkaři technicky provedou odpal pumy určené ke shozu z letadla s několika stupni ochranných mechanismů.

Každopádně to je pěknej bordel.

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 17:45
od asdf
Tomass > Nemuseli by odpalit atomovku. Stacilo aby z nej urobili spinavu bombu.

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 20:35
od Pátrač
Osobně si myslím, že celoevropský trend aby citlivé objekty střežil kde kdo, je cesta do pekla. Myslím, že je to neskutečný bordel.Takové objekty mají střežit vojáci sami a mít zvláštní zákonnou ochranu jeho práv a důstojnosti, což je eufemismus pro amnestii při použití zbraně při střežení takto citlivého objektu.

Prudce by vzrostla bezpečnost a hlavně, dva tři případy zastřelených pitomců by rychle znížily počty narušení a také debilních provokací. Objektivně mohu říci že z pohledu střežení a jeho účinnosti byl sebemenší posádkový muniční sklad obyčejné pěchotní munice střežen v době mé aktivní služby lépe, než ten sklad nukleárních zbraňových prostředků v té Belgii.

To by asi bylo lepší nevědět.

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 20:56
od kopapaka
Pátrač píše:Objektivně mohu říci že z pohledu střežení a jeho účinnosti byl sebemenší posádkový muniční sklad obyčejné pěchotní munice střežen v době mé aktivní služby lépe, než ten sklad nukleárních zbraňových prostředků v té Belgii.
Muničák?
Pche...

Obrázek

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 21:35
od Pátrač
TOhle bylo ještě důležitější než muničák. :D TO je fakt.

Ty jsi ale musel být hodně vzorný voják, když jsi obdržel čest být fotografován před bojovou zástavou útvraru, pokud jsi to ty. To nedosáhl každý a já za dlouhé roky služby v ČSLA znám takové vojáky jen dva. Jestli jsi to Ty osobně, tak už znám dva. Nejde ta fotka zvětšit?

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 21:48
od cover72
Pátrači, ale oni to střeží vojáci. Belgičtí, organizovaní v odborech a v podměrečných počtech, předpokládám zhruba odpovídajících personálnímu naplnění bojových útvarů naší 7.m.b. (tzn. okolo 60%) :D Či tedy spíše :(

Prostě se znova a znova ukazuje, že nadáváme-li tu, jak je "naše" AČR v rozkladu, podfinancovaná, podudržovaná a podvybavená, jinde to není o nic lepší. Od Rakouska, které čelí úplně stejným potížím jako ČR a řeší je stejnou metodou (uložit tanky, nechat BVP a šetřit na lidech) přes Švédsko, které má o desítky procent více nejmodernějších tanků než posádek do nich až po tyhle Belgičany.

Jediný rozdíl je v tom, že náš chudák-podfinancované-torzo-armády nemusí navrch ke všem svým úkolům ještě navíc zabezpečovat JZ.

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 22:14
od Sholva
K ručníkářum zdrhá z Evropy spousta lidí, kteří nějaké vzdelani a technické povědomí mají. Stačí jeden s tim správným, co se dostane kam nemá a teoreticky by mohl mít úspěch. Jestli je tam takovej bordel, pak je možné cokoliv. A to nemluvím o tom, ze by třeba Kim nebo někdo jiny mohl nějaký ten výcvik "jak na atomovku" poskytnout a cíleně někoho na takovou misi připravit...

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 22:18
od Rase
Chápu že mají JZ Britové, Francouzi, ale proč je mají i státy jako Belgie a Holandsko (byť zapůjčené od Američanů). Proč nebyly už dávno přesunuté do Polska nabo jiných příhraničních oblastí NATO, kde je o ně zájem a dostalo by se jim lepšího zacházení (třeba na amerických základnách). Celá tahle situace mi přijde jako nějaký pozůstatek studené války a ty JZ byly ponechány svému osudu na konci války (a všem to bylo tak nějak jedno). Totální šlendrián, jinak to nejde nazvat

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 30/3/2016, 22:19
od kopapaka
Pátrač píše:TOhle bylo ještě důležitější než muničák. :D TO je fakt.

Ty jsi ale musel být hodně vzorný voják, když jsi obdržel čest být fotografován před bojovou zástavou útvraru, pokud jsi to ty. To nedosáhl každý a já za dlouhé roky služby v ČSLA znám takové vojáky jen dva. Jestli jsi to Ty osobně, tak už znám dva. Nejde ta fotka zvětšit?
Rozhodně to nejsem já... :D

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 31/3/2016, 03:47
od Franz Trubka
Rase,teda podle meho jsou JZ na uzemi Belglie a Holandska pouze rozmistene,armady ani vlady obou statu nemohou rozhodovat
jejich pouziti.To je pouze v rukou USA.
Divne je, ze se ami o ne nestaraji a strpi takovy bordel.
Asi maji na jejich hlidani smlouvu a vic je nezajima :D

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 31/3/2016, 06:38
od Pátrač
Jestli za tento bordel mohou vojáci tak nechápu jak někdo může NATO brát vážně. Když si vezmu že dalších 82 kusů jaderných zařízení je v Turecku, kousek od v současnosti nejdivočejší části světa, začínám mít pocit, že Země už není dobré místo pro život. Přemejšlím jak se dostat na Mars. Nebo raději na Pluto.

Ti naši jakože vojáci nestřeží nic a tedy alespoň v tomto jsou z obliga.

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 31/3/2016, 06:46
od Aaron Goldstein
Pátrač píše:Když si vezmu že dalších 82 kusů jaderných zařízení je v Turecku, kousek od v současnosti nejdivočejší části světa, začínám mít pocit, že Země už není dobré místo pro život.
Tak v turecku JZ střeží naštěstí americká armáda sama... alespoň dle úvodního článku...
cover72 píše:To je dané tím, že američtí vojáci cvičení na hlídání JZ zajišťují bezpečnost pouze na dvou základných s JZ: Aviano v Itálii a Incirlik v Turecku.
Což ovšem nic nemění na tom, že tohle není dobré....

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 31/3/2016, 06:57
od Tomass
Pátrač píše:Ti naši jakože vojáci nestřeží nic a tedy alespoň v tomto jsou z obliga.
S tím tvrzením raději opatrně. Např. 7 mech. brigáda myslím ještě loni střežila vybuchlý muničák ve Vrběticích. :rotuj:

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 31/3/2016, 09:00
od Pátrač
Tomass - Ano, to je možné, ale až po výbuchu. O takové prostory se prostě nemá starat nějaká agentura a hlavně takový materiál nemají mít pod kuratelou civilové bez nekompromisní kontroly právě vojáků. Co se stalo ve Vrběticích se nikdy nedovíme. Ale proč to se to stalo si dovedu poměrně dobře určit sám. Bohužel si nemálo pamatuji.

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 31/3/2016, 09:20
od kenavf
S tou americkou ostrahou by to tiež nemuselo byť stopercentné.Nedávno boli medializované prípady rôznych narušení základní v USA.Chlapík ktorý rozvážal pizzu priviezol objednávku až priamo na vojenskú základňu s balistickými raketami,priamo do velínu s odpalovacími pultami, bez toho aby ho niekto zastavil alebo dokonca legitimoval.
Alebo sa obdobná téma preberá v tomto programe.

Re: Zabezpečení jaderných zbraní (a ostraha základen)

Napsal: 31/3/2016, 10:05
od Martin2086
Belgie je opravdu případ hodně pokročilé degenerace.. I vzhledem k ostatním událostem.

Jak vidno i USA má v mnohém máslo na hlavě, vždyť i případy poztrácených bomb atd. mluví za sebe. Co bychom ale teprve koukali, naštěstí se to ale do médií nedostane, bude stav podobných zařízení v Rusku vzhledem k jejich šlendriánu, postavení ozbrojených složek ve společnosti, korupci.. Tam to bude masakr a ani si nechci představit 90. léta.