CV90 - nové bojové vozidlo pěchoty AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11662
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Němci budou asi nejvíce ochotni stran přenesení výroby
Toto je primární důvod, proč u mne jasně vede. Naplní-li se naše spekulace, pak je to platforma kde se můžeme později realizovat do aleluja..
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Zemakt píše:
Němci budou asi nejvíce ochotni stran přenesení výroby
Toto je primární důvod, proč u mne jasně vede. Naplní-li se naše spekulace, pak je to platforma kde se můžeme později realizovat do aleluja..
V čom vidíte prínos Lynxu voči napríklad takej Pume? Teda, okrem ceny. Novšia "otvorená" platforma?
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1762
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Pikujuci brizolit píše:
Zemakt píše:
Němci budou asi nejvíce ochotni stran přenesení výroby
Toto je primární důvod, proč u mne jasně vede. Naplní-li se naše spekulace, pak je to platforma kde se můžeme později realizovat do aleluja..
V čom vidíte prínos Lynxu voči napríklad takej Pume? Teda, okrem ceny. Novšia "otvorená" platforma?
Hlavně v tom, že Lynx je narozdíl od Pumy čistě komerční produkt Rheinmatellu, tj. klidně postaví linku pro Evropu v ČR. Ostatně už něco podobného avizovali. Plus samozřejmě bude asi akvizičně i provozně o něco levnější.
Luxio
Příspěvky: 6
Registrován: 25/1/2019, 10:27

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Luxio »

Neměl by mít Lynx oproti pumě větší modularitu konstrukce?
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13290
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Luxio:
No tvrdí se to, ale taky se tvrdí, že nástavby co jdou osadit na Lynx jdou osadit i na Pumu, ale nevím a neumím si to moc představit. Konstrukce Pumy má modulárnější vnější část, tedy jde snáz osazovat pancířem, kola nezasahují do podvozku atd. Lynx KF41 zas má výhodu v tom, že je větší (KF31 zvládá jen 3+6 jako Puma) a je v něm z principu víc místa. Moduly se zasouvají skrz vršek korby a velmi snadno se dá měnit vybavení, věž a podobně (vyměnit věž u Pumy prakticky nejde). Osobně vidím spíš problém v tom, že je Lynx až moc velký - je to prostě stodola na kolečkách. Kdo viděl pochopí. Pokud budu předpokládat, že Pumu vyřadí kvůli tomu že je moc malá (vnitřní prostor) tak už mi zbývá jen CV90. To ale zas nemá tak dobrou protiminovou ochranu a vzhledem k tomu, že AČR chce rušičku min a nástražných zařízení, tak asi chceme protiminovou ochranu na vysoké úrovni. V tomhle aspektu nemá Puma konkurenci. Takhle se dá ale pokračovat u všech aspektů.

ps. pokud jde o převod technologií, tak zde prý dominují Němci, ale on prakticky každý slíbí kde co, jen aby vyhrál a realita bude jiná. Trochu se bojím toho, abysme nedopadli jako Japonci, kteří zjistili, že licenční výroba F-35 v Japonsku je vyjde o hodně dráž než když ji koupí v USA. Jo a ta věž Protector MCT se mi hodně líbí, pokud by byla hodně levnější než Lance, tak proč ne. Spíš mě k tomu vede fakt, abysme nekoupili izraelskou Samson II a pěkný vzhled, než technické parametry, které blíže neznám.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Luxio
Příspěvky: 6
Registrován: 25/1/2019, 10:27

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Luxio »

"Dnes jsme podepsali s Vojenským opravárenským podnikem memorandum o spolupráci na projektu pořízení nových pásových BVP. Jde o největší modernizační projekt v historii AČR a naším cílem je maximální možné zapojení domácího obranného průmyslu," řekl ministr obrany Lubomír Metnar po podpisu memoranda s ředitelem VOP CZ,s.p. Markem Špokem.
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... e_internal
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Nesher píše:Na nějaké srovnávání není čas, plán je následující: v únoru požádají vybrané zájemce o předložení závazné nabídky do 30 dnů od doručení výzvy, do dvou měsíců vyberou vítěze a v srpnu chtějí podepsat smlouvu.
Pokud je toto pravda, tak pak je úplně jedno co vojáci chtějí nebo nechtějí a zda to bude mít dálkově ovládanou věž či otevřené střeliště.
Takhle bych si nedovolil kupovat ani traktory. A že mám za sebou několik desítek tendrů na techniku.
On totiž "papír snese vše", ale co si nevyzkoušíš to nevíš.

P.S. Já vím, že některé BVP již vojáci zkoušeli, ale co to bylo za testy, když nezjistili ani to, jestli chtějí obytnou věž nebo dálkově řízenou ? :roll:
Naposledy upravil(a) Skeptik dne 31/1/2019, 06:31, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13290
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Skeptik:
myslím že už je dávno vybráno, nebo spíš všechna vozidla prošla prvotním sítem, rozhodně kdo přijde s nejzajímavější nabídkou (transfer technologií, % výroby atd.). Až budou předloženy přesné nabídky, tak bude mít smysl hodnotit poměr cena / výkon, to ale už není na nás ale na komisi, jelikož ty parametry jsou tajné. Kdyby řekli že chtějí jen osádkovou věž (jako v Austrálii) tak by tím zbytečně zavřeli dveře k nákupu Pumy, nebo zajímavých bezosádkových věží. Osobně si myslím, že ani ten počet osádky 3+6+2 nebude rozhodující údaj. U některého políčka bude mít jedno vozidlo bodů víc, u jiného méně, 100 % dokonalé ale není ani jedno. Osobně doufám že nevyhraje jen ta úplně nejnižší cena. Pokud se letos opravdu nějaké vozidlo koupí a v plánovaném počtu, tak je mi asi jedno co to bude.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Luxio
Příspěvky: 6
Registrován: 25/1/2019, 10:27

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Luxio »

Tak podstatné je to že všechny nabízené vozidla budou Technologický skok vpřed. A teď jen záleží hlavně na velikosti výroby přenesene k nám do Česka tak i na výbavenosti nového bvp. Snad nedojde k tomu že se nakoupí co nejvíce výbavou ořezane vozidlo. Nebo nedejbože se bude snižovat počet nových bvp.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Rase
Pokud mi něco neuteklo, tak bylo řečeno, že se tentokrát bude výjimečně jednat o transparentní výběrové řízení dle zákona.
To by ale znamenalo, že všechna vozidla, která nesplňují základní zadávací požadavky musí být okamžitě vyloučena.
Pokud si napíší osádkovou věž MUSÍ vyloučit všechny nabídky s bezosádkovou věží.
Pokud si napíší 3+6+2 MUSÍ vyloučit všechny nabídky s menším počtem sedaček.
Říká se tomu transparentní požadavky a má to zaručit rovné podmínky pro všechny uchazeče.
Pokud to tak neudělají, skončí to zase skandálem a korupcí, či podezřením z korupce.

A pokud půjdou dle zákona, a chteji-li to udělat správně, pak MUSÍ realizovat srovnávací testy. Je to totiž jediný způsob jak uvěřit, které vozidlo je jak použitelné.

Příklad:
Chceme 3+6+2. OK. Výrobce menšího a tím i levnějšího vozidla, které se normálně vyrábí v konfiguraci 3+4+2 do něj narve další 2 sedačky. Vejdou se, ale výsadek se tam nevejde i s požadovaným vybavením = požadavek je formálně (papírově) splněn, ale vozidlo je na H.O.V.N.O.
:???:

Obávám se, že to zase skončí tak jako obvykle.
Dopředu bude známo, kdo "vyhraje", ten zakázku předraží a aby byl klid, tak uplatí decision makery.
Výsledkem jsou předražené vozy (jako Pandury), šmejdy (jako Iveco LMV) či předražené šmejdy (jako CASA C-295).
Ale to už je u nás takový folklór daný neschopností MO realizovat tendr a AČR dat reálné požadavky. :roll:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13290
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Po ukázkách na Libavé se řeklo, že všechna vozidla splnila zadání, všichni výrobci jsou osloveni ohledně zaslání přesných specifikací a nabídky.
Pokud jde o ten výsadek, tak asi by se dalo kouzlit i s tou Pumou, pod věží totiž místo na dvě sedadla je, ale nevím kam by se dala všechna ta elektronika a další věci, co jsou teď pod věží. Pod sedadla asi ne (jelikož by to ohrozilo výsadek v případě výbuchu miny) tak možná uvidíme Pumu s batohem v zádi korby nebo tak něco. Sám výrobce tvrdí, že udělat jedno plnohodnotné místo u Pumy jde v pohodě, to druhé je otázkou, ale myslím že by to jít mělo - pokud se zracionalizuje prostor výsadku. Přeci jen Puma má / měla nejblíž k vyřazení kvůli nesplnění požadavků. Pokud by MO požadovalo osádkovou věž, tak může jít pryč rovnou - zatím se ale drží. Úplně bych ji tedy nezavrhoval, snad se u PSM pochlapí a pohrají si s výkresy (zatím se moc nepředvedli...). Obdobně by asi šel upravit i Lynx KF31, aby se ty dvě místa našla i bez toho, hned se cpát do verze KF41. CV90 a ASCOD jsou tak nějak v pohodě a nezdá se že by měly potenciální problém splnit zadání.

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Jak mohlo být řečeno, že všechna vozidla splnila zadání, když to vypadá, že zadání není dodnes není definováno ???
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od kozlustechnykus »

Stejne tak by me zajimalo, jako vahu ma to testovani, kdyz do vyberu jdou jine verze vozidel.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13290
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Tak oficiálně žádný tendr neprobíhá, zadání GŠ a AČR jsou tradičně dost divná (viz vrtulníky) a řekl bych že spíš jen orientační. MO nejspíš upřednostní jiné aspekty než vojáci. Ten vojenský den mi přijde spíš jen jako taková šaškárna pro novináře (že se něco děje). Myslím že snad nikdo nepochyboval, že Ascod, Puma a CV90 jezdí a střílí, když jsou zavedené v mnoha armádách. Přeci jen nevybíráme z nějakých prototypů jako v USA. Jediné kde mělo smysl vidět, jak reálně funguje, byl Lynx...

Koukal jsem, do finančního objemu projektu (za více než 50 mld Kč) je kromě výroby započítán i servis a zajištění celého životního cyklu (od roku 2020 do 2050). Tak na tohle jsem hodně zvědavý. Beztak zjistí, že s tím vším co chtějí, bude cena dvojnásobná než čekali a zase se bude škrtat. On ten servis na 30 let beru jako stejnou částku co se dá za vozidla, dál stejná částka co se dá za samotná vozidla, jde na vybudování zázemí, transfery technologií, zařízení výrobní linky a podobně. Těch 50 mld sice vypadá jako obří suma, ale asi se budeme ještě divit.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3973
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Tam mi došel nový ATM. Info od Elbitu . Navrhují ČR UT 30MK2 . Modifikovatelnou. Buďto bezposádkovou nebo s košem pro velitele a střelce. NA fotu je montnutá na ASCOD. A nevypadá zle i s vysouvatelnými 2x SPIKE. Ta bezosádková se instaluje bez pruniku korbou.
Balistická ochrana může DOSAHOVAT JAKÉKOLIV ÚROVNĚ.
http://elbitsystems.com/media/UT30MK2_MT30-1.pdf
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13290
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Nevím jak se to izraelcům povedlo, ale je opravdu neobyčejně ošklivá, až hnusná, řekl bych. Schválně si ji porovnejme s věží MCT-30, Lance, nebo i tou Samson Mk.2 od Rafaelu (verze pro Litevce vypadá už docela slušně, viz obrázek). Je mi jasné, že vzhled není důležitý pro bojovou schopnost techniky, ale tak nějak prodává a konstruktéři od Elbitu tohle neskutečně podcenili - je to jen krabice s kanónem.

https://pbs.twimg.com/media/Di8KwUoX0AAKfdX.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3973
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11662
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Taky bych to nevidel tak tragicky. A o nejakem podceneni nemuze byt ani rec. Vykon, funkcnost, cena, to je to co prodava.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Flader »

Rase, no záleží aj od subjektívneho vkusu. Mne sa napríklad vizuálne viac páči ako Samson II. Mne Samson II na všetkom pripadá, ako by tam nepatril. Ako keby ho tam len niekto omylom položil.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3973
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Jojo, k tomu Samsonu,on snad nesluší vůbec žádnému OT ani BVP . Když jsem ho viděl poprvé myslel jsem si , že ..Balkán či Afrika?
https://www.armyrecognition.com/august_ ... 08161.html
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“