Stránka 1 z 3

Dwight David Eisenhower

Napsal: 10/8/2005, 16:38
od Lena
DWIGHT DAVID EISENHOWER (1890-1969)

Dwight David Eisenhower se narodil 14. října 1890 v Denisonu v Texasu. Jeho otec pracoval jako dělník u železniční společnosti, matka byla v domácnosti, vystudovala dějiny, angličtinu a hudbu. Rok po Dwightově narození se rodina přestěhovala do Abilene v Kansasu. Eisenhower získal vzdělání na vojenské akademii ve West Pointu, kterou také roku 1915 dokončil. Po studiích se seznámil a 1. července 1916 oženil s Mimi Geneve Doudovou, která mu porodila celkem dva syny: Doud Dwight Eisenhower (zemřel již ve třech letech) a John Sheldon David Doud Eisenhower (působil v armádě Spojených států a později byl americký velvyslanec v Belgii).

Po první světové válce sloužil několik let u pěchoty. V letech 1922-1924 působil jako štábní důstojník v zóně Panamského průplavu. V roce 1925 nastoupil na velitelskou akademii generálního štábu ve Fort Leavenworth v Kansasu, kterou absolvoval na prvním místě ve své třídě. Od roku 1933 byl Dwight pobočníkem generála MacArthura, s nímž v letech 1935-1939 sloužil na Filipínách.

Dne 7. prosince 1941 byla Japonci bez vyhlášení války napadena americká tichomořská základna Pearl Harbor. Eisenhower v té době pracoval ve štábu pozemní armády pod velením generála George C. Marshalla. Dwight nepovažoval za prioritní hrozbu Japonsko, nýbrž Německo. Tímto názorem zaujal Marshalla, který ho osobně představil prezidentu Rooseveltovi a britskému ministerskému předsedovi Churchillovi. Počátkem roku 1942 Eisenhowera jmenoval šéfem operačního oddělení americké armády. V této funkci, v dubnu 1942, předložil Marshallovi plán k vylodění v severní Francii. Poté byl Eisenhower jmenován velitelem amerických vojsk v Evropě a brzy poté (6. srpna 1942) byl Rooseveltem jmenován velitelem spojeneckých vojsk při vylodění v severní Africe (operace Torch).

8. listopadu 1942 se spojenecká vojska vylodila v Maroku a Alžírsku. Dne 13. listopadu uzavřeli dohodu s francouzským admirálem Darlanem a tím byl zastaven francouzský odpor v severní Africe. Po počátečním neúspěchu invaze provedl Eisenhower personální čistky mezi svými veliteli a poté již spojenecká vojska systematicky likvidovala jednotky německého afrikakorpsu, vedeného generálem Erwinem Rommelem. V červenci 1943 pak Eisenhower, již jako generál, převzal velení při invazi na Sicílii. 3. září přijal tajnou italskou kapitulaci, která byla oficiálně vyhlášena 8. září. V prosinci téhož roku se stal velitelem spojeneckých vojsk v Evropě a byl povolán zpět do Británie, kde se ujal vrchního velení plánované spojenecké invazi do Normandie (operace Overlord), jeho operačním velitelem se stal Montgomery. 4. června stanovil Eisenhower den D na 6. června 1944. Díky dobrému plánování a utajení se podařilo Němce překvapit a spojenecká vojska se vylodila na pěti normandských plážích. Po počátečních úspěších se postup spojenců prakticky zastavil, nový impuls přinesl až příchod generála Pattona koncem července 1944. Eisenhower byl zastáncem postupu na široké frontě. Tuto představu s ním ovšem nesdíleli Montgomery a Patton, kteří byli pro postup na úzké frontě. 10. září jednal Eisenhower v Bruselu s maršálem Montgomerym o přípravě obsazení antverpského přístavu a o výsadkové operaci na obsazení mostů na dolním Rýnu ve městech Nijmegen, Arnheim a Eindhoven. Akce nesla krycí název Market Garden. Skončila však krutou porážkou spojenců. V listopadu narazili spojenci na další překážku – Siegfriedovu linii. 16. prosince 1944 zahájil polní maršál von Rundstedt německou zimní ofenzívu v Ardenách (operace Wacht Am Rhein). Akce nakonec skončila německou porážkou. Poté již měl spojenecký postup na britské i americké frontě hladký průběh – při překročení Rýna i při postupu na Labe a do Rakouska. Dne 7. května 1945 podepsali v hlavním stanu generála Eisenhowera v Remeši zástupci německých ozbrojených sil kapitulaci.

Po válce byl Eisenhower nejprve od května do listopadu 1945 vrchním velitelem amerických vojenských sil v Německu, později nastoupil na Marshallovo místo a stal se až do roku 1948 náčelníkem generálního štábu armády Spojených států amerických. V roce 1948 se stal prezidentem Kolumbijské univerzity v New Yorku. O tři roky později se vrátil zpět do Evropy a byl v Paříži jmenován do funkce velitele spojeneckých vojsk v Evropě (SACEUR) v NATO. V roce 1952 kandidoval za Republikánskou stranu v prezidentských volbách ve Spojených státech a 4. listopadu 1952 porazil demokratického protikandidáta Stevensona rozdílem více než šesti milionů hlasů. Jako prezident uplatnil Eisenhower politiku moderního republikanismu. Prosazoval vyrovnaný rozpočet, snižování daní a omezování statní federální kontroly v hospodářské oblasti. Za jeho vlády byl také ukončena Korejská válka. V roce 1956 se prohloubila krize na Blízkém východě. Egypt znárodnil Suezský průplav a Velká Británie společně s Francií a Izraelem podnikla útok. Prezident Eisenhower se k této akci odmítl připojit a společně se SSSR hlasoval proti NATO a OSN. Po skončení krize slíbil hospodářskou a vojenskou pomoc všem blízkovýchodním národům. Tento krok je znám jako „Eisenhowerova doktrína“. Snažil se také o posílení vojenské aliance, zejména NATO, do které byla díky němu přijata roku 1955 SRN. Eisenhower se také snažil o překonání bariér studené války, ovšem návštěva Chruščova v roce 1959 ve Spojených státech a následné setkání Chruščova s Eisenhowerem v Paříži roku 1960 nepřinesly žádnou změnu.

Po dvou funkčních obdobích v prezidentském úřadě se Eisenhower odebral na odpočinek na své soukromé sídlo v Gettysburgu v Pensylvánii. Zde mimo jiné napsal své paměti. Dwight David Eisenhower zemřel 28. března 1969 ve vojenské nemocnici Waltera Reeda ve Washingtonu ve věku 79 let.

Obrázek
student West Pointu
Obrázek
svatební den, 1916
Obrázek
Eisenhower.

Napsal: 10/8/2005, 16:42
od Lena
další fotky ...
Obrázek
Eisenhower a Churchill
Obrázek
MacArthur a Ike
Obrázek

Napsal: 10/8/2005, 17:10
od sa58
Pěkný článek, ovšem já osobně ho moc neuznávám - typický politik. Štabní funkce mu zajistili pěknou trafiku, na černou práci měl bojující generály.

Napsal: 10/8/2005, 17:12
od Granátník
Dalsi vec ... neumel si mezi generaly udelat poradek ... az moc zname jsou hadky mezi Montym ( ktereho mimochodem taky moc neuznavam ) a Pattonem ...

Napsal: 10/8/2005, 17:21
od sa58
O Monty raději ani nepíšu, podle mě průměrný velitel s velkým egem - vítěz typicky materiálních bitev.

Napsal: 10/8/2005, 17:25
od Nelson
Granátník píše: az moc zname jsou hadky mezi Montym ( ktereho mimochodem taky moc neuznavam ) a Pattonem ...
To je pravda, taky ho nemám zrovna v lásce. Montymu se povedlo něco v severní Africe a to bylo všechno. V Normandii u Caen to už nebyla žádná sláva. Ale Patton to byla jiná třída. 8)

Jinak Leno myslím, že přímo k článku nebude moc obsáhlá diskuze. Je totiž napsaný tak dobře, že k němu není prakticky co dodat.

Napsal: 10/8/2005, 17:26
od Granátník
sa58: souhlas ... a to jeste toho hodne pokazil ... rommela by porazil mnohem driv, kdyby byl aspon lepsi velitel ... s tim, o mel k dispozici ... Aji do Nemecka by se mozna spojenecke sily dostali driv, kdyby nebylo nesmyslneho Market - Gardenu ... zbytecne vycerpani sil ... ta operace byla odsouzena uz na zacatku k zaniku ... uz jen ten planovany postup jenom po jedne silnici ... stacilo, aby tam byla nejaka silna jednotka ( a ona tam byla !! ) a operace by skoncila fiaskem ( a skoncila :D ). Se mi trochu zda, ze Ike mel z britu trochu strach, proto daval prednost montymu ... proste, jak si napsal, spis politik, nez vojak ...

Napsal: 10/8/2005, 17:28
od Granátník
norad: tak Patton byl velky hazarder a vetsinou mu ty risky vysli ... nekdy se stestim ... faktem je, ze po jeho prichodu na frontu ( cervenec 1944 ) se fronta konecne pohnula ...

Leno, fakt hezky clanek !!

Napsal: 10/8/2005, 17:39
od YAMATO
Ike byl spíš diplomat než voják, myslím v roli vrchního velitele...podřízení (Monty, Patton...) měli příliš velké ambice a on je musel nějak krotit. Celkem tuto roli zvládl. Otázkou je, jaký byl vlastně v roli vojáka. Neměl určitě špatné strategické myšlení, když "určil" jako hlavního nepřítele Německo!

Jako politik si vedl velmi dobře, jednu z mála věcí, co bych mu já vytkl, je chování za Suezské krize...

Napsal: 10/8/2005, 17:39
od Nelson
I když hazardér tak si myslím, že si dokázal spočítat na co má a na co ne.
Zato Monty u Caen, velká huba a skutek utek. Nebylo náhodou původně Caen jedním z hlavních cílů prvních dní invaze??

Napsal: 10/8/2005, 17:41
od Granátník
Dzamo: tak ono je to chyba jak pro koho ... USA se zbavilo jednoho valecneho konfliktu / korejska valka / a obyvatelstvo bylo hodne znechucno valkou ... tak proc by se meli rvat do dalsi ??

Napsal: 10/8/2005, 17:43
od Granátník
norad: ano, dokonce toho prvniho, pokud se nepletu ... na to, jak briti meli male prekazky na pobrezi, tak toho Monty moc dobre nevyuzil ... a pri tom tam zatim nebyla zadna tankova divize ... pozdeji 21.TD a nekolik dalsich SS ...

Napsal: 10/8/2005, 17:55
od Nelson
Granátník píše:norad: ano, dokonce toho prvniho, pokud se nepletu ... na to, jak briti meli male prekazky na pobrezi, tak toho Monty moc dobre nevyuzil ... a pri tom tam zatim nebyla zadna tankova divize ... pozdeji 21.TD a nekolik dalsich SS ...
počkej pokud mně paměť neklame, tak Feuchtingerova 21. tanková divize tam už byla.

Napsal: 10/8/2005, 17:57
od Granátník
norad: :wink: mas pravdu ...

Ale i tak se jeste dalo vyuzit momentu prekvapeni ... a ze nemci byli hodne zmateni ... uz jen kvuli tomu, ze jim do zad spadli vysadkari ...

Napsal: 10/8/2005, 18:04
od Nelson
Sakra Lena napíše dobrý článek o Ikovi, a my tady o necelou hodinu později kritizujem Montyho.

Napsal: 10/8/2005, 18:08
od Granátník
norad: je normalni :c)

Ale ani ta 21.TD v normandii moc dlouho pred vylodenim nebyla ... v normandii byla dislokovana az na zacatku cervna pod velenim 7. armady ...

Napsal: 10/8/2005, 19:33
od YAMATO
Granátník píše:Dzamo: tak ono je to chyba jak pro koho ... USA se zbavilo jednoho valecneho konfliktu / korejska valka / a obyvatelstvo bylo hodne znechucno valkou ... tak proc by se meli rvat do dalsi ??
Nešlo o to, že se museli do konfliktu přímo zapojit...ale hlasovat společně se SSSR?!

Napsal: 10/8/2005, 20:05
od Granátník
YAMATO: tak to je dost nepravdebodobne ... uz vzhledem k tomu, ze slo o stat z druheho bloku ... kdyby USA hlasovali proti teto operaci, hlasovali by proti svym nejvetsim spojencum ( Velka Britanie a Francie ). A to by v 50. letech moc neprospelo ...

Napsal: 10/8/2005, 21:19
od YAMATO
Ale k tomu právě došlo!

Napsal: 10/8/2005, 22:36
od Granátník
YAMATO: aha :D omlouvam se ... historii z teto doby moc neznam ... a tvuj prispevek jsem spatne pochopil :wink: falt se ted stydim :oops:

Tak ono taky ani Velka Britanie a Francie nemohla moc namitat ... prece jen byla castecne zavisla na americkych penezich, ostatne, jako cela zapadni evropa ...