Stránka 1 z 9

Konflikt v Afghánistánu

Napsal: 25/6/2005, 22:02
od Lord
Nevíte někdo zda existuje nějaká kniha od čelních generálů, velitelů, kteří působili v Afghánistánu. Známá je kniha "Omezený kontingent" od Borise Gromova, posledního velitele 40. armády, ale existuje tato kniha v češtině?

Dávejte sem rady, informace o jakýchkoliv knihách, kde bývalí velitelé vzpomínají na tento válečný konflikt. Případně i Vaše názory na tuto válku.

Napsal: 25/6/2005, 22:11
od Melkor
Sovětský Vietnam, co jiného a pokud jde o knihu, nedávno jsem o jedné dobré slyšel, ale moje děravá palice si nepamatuje název.

Napsal: 29/6/2005, 00:49
od Lord
Haness píše:Zajímavý jak byli Mudžahedýni podporování západem,jako jasný ukazatel bylo jejich vybavování střelami Stinger,které byly v té době v USA něčím hodně novým.
Ano, nejdřív jejich přátelé potom nepřátele. Paradox je v tom, že potřebné zázemí teroristů, včetně výcviku lidí vlastně vychovali sami Američané.

http://ablecd.wz.cz/soveti/sovet.htm

Letectvo hrálo v afghánské válce svým způsobem specifickou roli. Letadla měli pouze sověti či afghánská vláda a s nimi útočili proti oddílům mudžáhidů. Ne nadarmo se o afghánském konfliktu hovoří jako o válce vrtulníků. Symbolem se stala hrůzostrašná silueta Mi-24, známé pod jménem Hind. "Je to strašné: vypadá to jako když na vás letí autobus s podvěšenou výzbrojí," stěžoval si jeden mudžáhid.

Za nějaký čas však byla hrozba letectva a vrtulníků částečně potlačena díky dodávkám americké vojenské pomoci včetně protileteckých raket typu Stinger.

Pravda o Usámovi a al-Káidě! Proč měli podporu Ameriky? Proč jsme o této "velké hrozbě" nevěděli dříve? Co je pravda a co hysterie?

http://ablecd.wz.cz/soveti/podpora.htm

V roce 1979 byla zahájena největší tajná operace v dějinách CIA, reagující na sovětský vpád do Afghánistánu podporující prokomunistickou vládu Babraka Karmala.

S aktivní podporou CIA a pákistánské ISI (Inter Services Intelligence), které chtěly změnit afghánský džihád na celosvětovou válku vedenou všemi islámskými státy proti Sovětskému svazu, se do bojů v Afghánistánu zapojilo v období 1982-1992 přibližně 35 tisíc islámských radikálů ze 40 islámských zemí. Další desetitisíce přišly do Pakistánu, aby zde studovaly na madrásách (náboženských školách-pozn. překl.). Afghánský džihád tak v konečném efektu ovlivnil přes 100 tisíc zahraničních islámských radikálů.

Islámský "džihád" podporovaly Spojené státy i Saudská Arábie a značná část této finanční podpory pocházela z obchodu s drogami z oblasti Zlatého trojúhelníku.

V březnu 1985 podepsal prezident Reagan Rozhodovací směrnici pro národní bezpečnost č. 166, ... která povolovala zesílení tajné vojenské pomoci mudžahídům a stanovila, že tajná afghánská válka má nový cíl: porazit sovětská vojska v Afghánistánu prostřednictvím tajných operací a usilovat o stažení sovětských vojsk.

Nová tajná americká pomoc byla zahájena výrazným zvýšením dodávek zbraní - do roku 1987 stále rostla až na 65 000 tun ročně - ...stejně jako nekonečným proudem specialistů CIA a Pentagonu, kteří přijížděli do tajné centrály pákistánské ISI umístěné u hlavní silnice nedaleko Rawalpindi.

Tam se specialisté ze CIA setkávali s pákistánskými zpravodajskými důstojníky a pomáhali jim plánovat operace afghánských povstalců. CIA využívající pákistánské ISI hrála při výcviku mudžahídů klíčovou roli.

Výcvik partyzánů, který CIA podporovala, byl spojen s výukou islámu: Hlavními tématy bylo, že islám představuje úplnou společensko-politickou ideologii, že atheistická sovětská vojska škodí svatému islámu a že muslimští obyvatelé Afghánistánu by měli znovu dobýt svou nezávislost a svrhnout levicový afghánský režim, opírající se o Moskvu.

Pákistánský zpravodajský aparát

Pákistánská ISI sloužila jako "prostředník". Tajná podpora CIA pro "džihád" fungovala nepřímo prostřednictvím pákistánské ISI, tj. CIA neposkytovala podporu přímo mudžahídům. Jinými slovy, aby mohly být tyto tajné operace úspěšné, Washington se snažil, aby nevyšel najevo konečný cíl "džihádu", jímž bylo zničení Sovětského svazu.

Sovětská vojska v Afghánistánu se mohla uvítězit, přesto vlastně nic nevyhrály, protože do Afghánistánu neustále proudili noví bojovníci z výcvikových táborů v Pakistánu a Iránu, včetně munice a zbraní.

Napsal: 29/6/2005, 02:24
od Lord
ObrázekObrázek

vrtulník Hind
ObrázekObrázek

Napsal: 29/6/2005, 10:22
od sa58
ten sestřelený vrtulník není HIND, je to Mi-8 nebo Mi-17.

Napsal: 29/6/2005, 10:32
od Haness
Spíš Mi-8, zajímavá je ta díra po zásahu v zadních dveřích nákladového prostoru.
Myslím že v Afghánistánu nešlo jen o Mi-24,ale taky třeba o ty Mi-8 které ze 6 závěsníkama byly taky velice nebezpečnou zbraní,zvláště v Afghánistánu kde je to samá hora a letadlama se špatně útočilo,třeba hodně nepřesně,kdežto vrtulník,ikdyž je pomalý tak se dokázal přesně trefit.

Je zajímavý že výcik CIA byl obestoupen i na islám který se takřka te´dka obrátil proti USA. Jak píšeš že "atheistická sovětská vojska škodí svatému islámu" tak myslím že teďka v případě Al-kajdy se to přímo obrátilo proti USA akorát že to není ateistické Rusko,ale "nevěřící" v USA a tím jím tehdy američani částečně pomohli...

Napsal: 30/10/2009, 11:35
od Jardovec
Dobrá je knížka "Bojiště Afghánistán" od Jiřího F. Šišky.

Napsal: 28/12/2009, 11:35
od Zdeněk
Nemáte náhodou někdo nějaký kontakt na Jiřího F. Šišku? Nebo nevíte, kde bych ho našel? Marně googlím, volám do Světa křídel ... je to téměř záhadná postava.

Napsal: 17/1/2010, 23:03
od Jardovec
zkus nakladatelství Svět křídel
http://www.svetkridel.cz/index.php?id=k ... dat=autora

Napsal: 18/1/2010, 12:58
od M1A2 Abrams
28.12.2009
Zdeněk píše:Marně googlím, volám do Světa křídel ...
17.1.2010
Jardovec píše:zkus nakladatelství Svět křídel
http://www.svetkridel.cz/index.php?id=k ... dat=autora
Dobra rada nad zlato :-?
Jinak o Afganu je ted zajimaci kniha Velký hazard. Vydalo NV.

Napsal: 19/1/2010, 10:24
od Pátrač
M1A2 Abrams - to co jste uvedl je novinka? Měl jste to v rukách nebo četl? Já jsem si v antikariátu za čtři pětky koupil AFGÁNSKÝ SYNDROM s podtitulkem Sovětský Vietnam od Olega Sarina a Lva Dvoretského a moc mě to nenadchlo.

Jsou tam dobře popsané historické reálie ale válce jako takové se autoři věnují málo.

Napsal: 19/1/2010, 10:35
od M1A2 Abrams
Pátrač píše:M1A2 Abrams - to co jste uvedl je novinka? Měl jste to v rukách nebo četl?
Moment, zajdu pro ni ... tak, ted ji mám v rukach:) Jo je to novinka, rok 2009, jen jsem zavadel. Nevydalo to NV ale Slovart, prominte. Zatim to ctu a libi se mi to.
Jsou tam popsany politicke sachy ale take boje - dost tam sleduje take Valerije Vostrotina, velitela slavne 9.roty. Ale to uz jsem predbehl a zatim jsem to je listoval.
Autor tam uvadi take dost vyzivny poznamkovy aparat, ktery sa take pekne cte, takze ja jsem spokojny.

Napsal: 19/1/2010, 11:03
od Pátrač
A tak se budu muset v pátek podívat v Trnavě. Děkuji za tip a základní info.

Napsal: 19/1/2010, 11:29
od rabo
Ale, vari sa chystáš na Slovensko ? Čo že Ťa cudzinec privádza do "Malého Ríma" / historická prezývka Trnavy /?

Napsal: 19/1/2010, 11:29
od M1A2 Abrams
Mozna ji maji i v CR, vydavatelstvi je ceske. www.slovart.cz
Ja jsem si parkrat videl asi v Kauflande, ale moc jsem si ji nekokoukl. Ale minule jsem si nasel v knihovne, tak jsem si ju pucil. A opravdu jse mi libi. Dosud nemam zadnou knihu o Afganu, tak si ji mozna koupim.
Snad se bude take libit:)

Napsal: 19/1/2010, 11:34
od Pátrač
rabo - kolego já jsem na Slovensku tak 5 x za měsíc. Mám tam několik, tedy 11 obchodních partnerů. A tak tam jezdím, pvídáme si, zaobchodujeme a někdy i přespím. Z většinou z nich jsme nejen obchodní partneři ale spíše přátelé. A v Zelenci u Trnavy mám tetu, strejdu a prima sestřenici.

Já se na Slovensku vždy cítí doma- domluvíme se a rozumíme si - což není totéž a není důvod proč by to mělo být jinak.

Napsal: 19/1/2010, 13:26
od El Diablo

Napsal: 21/1/2010, 23:12
od Svarboj
Tak, Afghánistán má své specifické podmínky - 7,62x51mm je vhodná volba. Jedná se o samonabíjecí pušku L129A1 od Lewis Machine & Tool Company s optikou ACOG 6x, 20ti raným zásobníkem a efektivním dostřelem 800m.
New Sharpshooter Rifle Added to Army's Arsenal
foto1
foto2

Napsal: 19/4/2010, 11:44
od Rosomak
Vkrádá se do mne pocit, že Afghánistán a nějak nekončící konflikt má za cíl sem dostat co nejvíc vojáků pro případnou akci proti Iránu.
Pentagon je - jak se zdá - připraven - a čeká se na Obamu, co zvolí - jestli Iránu dovolí atomovku, nebo mu se pokusí rozbít bábovičky.
Hlavně že atomovky mu v Pákistánu nevadí.

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerik ... bomby.html

Napsal: 19/4/2010, 19:31
od jmodrak
Ja mám zas pocit, že administratíva USA je nepoučiteľná. O súvisiacich otázkach radšej pomlčím. Kolotoč samodeštrukcie je zréjme spustený.