Květen 1945, co řečeno nebylo

Odkazy na různé fotky, obrázky a odkazy, které nelze dát jinam do tématu nebo si nejste jistí, kam oznámení dát.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Poloucek

Květen 1945, co řečeno nebylo

Příspěvek od Poloucek »

Květen 1945 – co řečeno nebylo?

Veřejnou diskusi se zajímavými hosty připravuje žižkovská radnice 4. května od 14. hodin v exkluzivním prostoru prezidentského salónku v Národním památníku na Vítkově. Pozvání do diskuse přijali přední historikové, vojenští experti i přímí účastníci květnových bojů. Návštěvníci tak budou moci vyslechnout autentické příběhy, názory odborníků a zeptat se na to, co je zajímá či se podělit o vlastní zkušenost. Akce je obohacena o promítání dokumentů, výstavku fotografií, dobových zbraní a pro příchozí je navíc připravena komentovaná prohlídka běžně nepřístupného Národního památníku. Vstup zdarma.

„Akcí připomínáme šedesáté výročí ukončení největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Nechceme však realizovat jen další z pietních aktů. Svými možnostmi bychom rádi přispěli do diskuse o významu Květnového povstání, které bylo v posledních šedesáti letech interpretováno různě – od povinných manifestací a proklamací síly za minulého režimu až po názory, že šlo o nikým neřízené bojůvky, které přinesly zbytečnou smrt mnoha Pražanů,“ říká starosta městské části Prahy 3 Milan Český a pokračuje: „Touto diskusí bychom rádi přispěli k „rehabilitaci“ květnových událostí“.

Tématem debaty nebude jen průběh bojů během Pražského povstání, ale i situace následujících dnů a týdnů. Bude se hovořit o převzetí moci českou reprezentací, o odchodu Němců i návratu našich lidí z koncentračních táborů. Prostor bude věnován úloze Rudé armády v době po osvobození a nezapomene se ani na roli vlasovců, kteří zasáhli v květnu 45 do Pražského povstání a podle některých historiků zachránili Prahu. „Zajímá nás také, co se tenkrát ze strategicko-vojenského hlediska stalo špatně a dokonce i to, jak by podobná situace dopadla dnes se současným armádním potenciálem,“ říká Jaroslav Brabec z pořádající žižkovské radnice. „Výběr účastníků takto tématicky bohatou diskusi naštěstí umožňuje“.

Pozvání do debaty přijal ředitel Ústavu pro soudobé dějiny PhDr. Oldřich Tůma, odborník na domácí protifašistický odboj PhDr. Petr Koura a PhDr. Jan Gebhart z Historického ústavu Akademie věd, který se zaměřuje především na československé dějiny ve třicátých letech a v období druhé světové války. Dále přijedou PhDr. Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu a plukovník Miloslav Vácha z brněnské Univerzity obrany. „Velmi si ceníme návštěvy doktora Antonína Suma, jediného žijícího člena poválečné české Národní rady, osobního tajemníka Jana Masaryka a neúnavného bojovníka proti totalitním režimům, který byl v procesech s Miladou Horákovou odsouzen na 22 let vězení. Jeho autentická zkušenost může zajímavě konfrontovat názory historiků,“ říká Jaroslav Brabec a doplňuje: „Z přímých účastníků povstání přivítáme Lubora Šušlíka, který se účastnil bojů o rozhlas, Libuši Erbsovou, která ošetřovala zraněné v lékárně u Jednorožce na Staroměstském náměstí a zažila boje o Staroměstskou radnici a předsedu zpravodajské centrály MUDr. Jaromíra Kliku“. Diskusi povede zkušený moderátor Jan Pokorný z Radiožurnálu.

V rámci akce bude promítán dobový dokument Cesta k barikádám, který v roce 1946 uspořádal režisér Otakar Vávra a který obsahuje jedinečné filmové záběry z květnových bojů. Dále se bude promítat dosud nevysílaný dokument Martina Řezníčka Sláva republice, který představuje Pražské povstání oproštěné od některých zarytých mýtů a pověr. Návštěvníci si navíc mohou prohlédnout výstavu fotografií a dobových zbraní a zdarma se zúčastnit komentované prohlídky běžně nepřístupného Památníku.

K Národnímu památníku na Vítkově vedou dvě přístupové cesty. První, strmější, ale kratší, ze stanice autobusů č.133, 207 - U Památníku (jedna stanice od Florence). Druhá, delší, ale po rovině, z tramvajové zastávky Ohrada, kde staví tramvaje 1, 9 a 16.

Více na: www.praha3.cz

Jan Polouček – Key production
GSM: 731 515 629
jan.poloucek@keyproduction.cz
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Škoda,kdybych byl místní určitě bych šel,dost zajímavé téma.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Oznamy, vzkazy a odkazy“