Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
elnegro507
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 7/5/2008, 08:17

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od elnegro507 »

Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

Aaron Goldstein píše:
Ztotožňuji se s poselstvím vyplývajícím z toho odkazu...
Mám-li být kvůli tomu v něčích očích zaprděný, zamindrákovaný, závistivý čecháček, tak s tím, si myslím, se v klidu naučím žít... :rotuj:
Takže jako náckové hurá? To jako vážně? Pročet sis ty stránky celý?
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Bleu píše: Takže jako náckové hurá?
Pokud ty za tím vidíš "náckové hurá".... Obrázek
(koukám že dneska je v módě hodit do škatulky "nácek" každého, kdo si dovolil použít ve větě slovo "národ"... )
Bleu píše: Pročet sis ty stránky celý?
Nepíši o celých stránkách, ale pouze a jedině o "projektu 25" (na něj byl ten odkaz)... Ale pochopím, pokud má někdo problém s tím, že dokáži souhlasit pouze s určitým fragmentem a nemusí to nutně znamenat souhlas s celkem....

Tak to tedy upřesním...
Ztotožňuji se s poselstvím vyplývajícím z toho konkrétního odkazu, tzn, z projektu 25 (bunkr)...
Mám-li být kvůli tomu v něčích očích zaprděný, zamindrákovaný, závistivý čecháček (a nebo znamená-li to pro někoho "náckové hurá"), tak s tím, si myslím, se v klidu naučím žít... :rotuj:
To jako vážně...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

ještě k tomu bunkru - vlastně mě neuveřitelně překvapila ta hysterie, která se rozpoutala kvůli tomu Bělicovi. Protože co se vlastně stalo. Nějakej student z Ambrůzova ateliéru se v rámci své diplomové práce, rozhodl vyjádřit názor na svět potažmo na Sudety. A to tak, že po svém naváže na Jetelovou (jistě ji tady znáte, - troufám si to tvrdit na základě toho, že něco málo od ní znám i já a to moderní umění opravdu nedělám) a některé další landartisty. Žel Bohu jeho příprava, jak se zdá nebyla dostatečně precizní a celé dílo, zřejmě kvůli tomu, dopadlo jak dopadlo. Student žádný zákon neporušil, měl dohodu s majitelem.Kromě tohob bunkry nejsou památkově chráněny, a protože nepřistavěl patro, ani nezměnil půdorys, nemusel nic ohlašovat na stavební úřad. O jeho názoru na první republiku, pohraniční a krajnu potažmo chápání krajiny a její pamět (což mi připomíná S, Schama - "Krajina a Pamět" četli jste? - doporučuji) si můžeme udělat každá svůj obrázek. Já mám ten dojem, že kdyby řez byl precizní, začištěný a a tak jak měl být, zase taková hovadina by to nebyla - a bunkr by sám o sobě fungoval jako umělecký objekt poměrně dobře. Jenže co stalo potom? následovala národovecká hysterie, na které se krásně ukázalo jak neuveřitelnej fetiš tady ty bunkry jsou. Krásně nám probleskl mnichovský mýtus. Přitom do teď je naprostá většina bunkru lidem tak nějak volná, a jejim jedno co se s nima děje, nebo neděje. No kromě toho, jako taková třešnička na dortu se objevilo nesčtetné hejno zbrusu novýchznalců současného umění.

Aaron - Já jsem docela projížděl co tahle parta na těch stránkách má nebo nemá. Už i to jak napsali ten pamflet - je silně mimo. Do prd*le? jakej památník? On je každej bunkr památník? Kdo řikal? Hlášky o umění? No oni o umění něvědi ještě míň než nic. Ten student naprosto nikomu neuškodil, provedl to legálně. tak kde je problém. A pokud se někde vytahuje (na FB jsem to někde zahlédl) že podrývá národní integritu - to tak integrita musí bejt pěkně marná, že jí může podrýt jeden student s kusem uřízlýho bunkru.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17808
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od skelet »

Bleu bezpochyby ano, kdyby ten řez byl kvalitní, tak se k tomu přistupuje jinak. Jenže není, takže to začalo vzbuzovat negativní emoce, a když k tomu připočteš tu jeho průvodku, tak se to ještě znásobilo. Ať se to někomu líbí nebo ne, tak bunkry jsou součástí české krajiny, pro lidi z pohraničí určitě. A ano, jsou součástí českého podvědomí. Můžeme si tady říkat něco o zaprděnosti, malosti, náckovství apod., ale co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.
Takže "doprdele" jak obhajoba Bělici? Je to umělec (?), který chtěl údajně vzbudit diskuzi. Dokázal to, a vzbudil ji. Silně negativní vůči své osobě.
A jestli mi kvůli tomu bude někdo říkat, že jsem malý člověk, zaprděnec a nácek, tak ať mi tak klidně říká.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Bleu píše: Aaron - Já jsem docela projížděl co tahle parta na těch stránkách má nebo nemá. Už i to jak napsali ten pamflet - je silně mimo. Do prd*le? jakej památník? On je každej bunkr památník? Kdo řikal? Hlášky o umění? No oni o umění něvědi ještě míň než nic. Ten student naprosto nikomu neuškodil, provedl to legálně. tak kde je problém. A pokud se někde vytahuje (na FB jsem to někde zahlédl) že podrývá národní integritu - to tak integrita musí bejt pěkně marná, že jí může podrýt jeden student s kusem uřízlýho bunkru.
Pro tebe je to mimo, pro mě je to k věci... Pro tebe to možná památka není, pro mě ano... A pro někoho jiného zřejmě též... Naštěstí není pro mě důležité, co ty považuješ za památku a budu se řídit tím, co za památku považuji já... To samé s uměním.... Kohout považuje za umění například ejakulát v nádobě se svěcenou vodou... Já nikoliv.... Což je příklad toho, že názor na umění se může lišit... Takže tvé hlášky o tom, co kdo ví o umění považuji jenom za nabubřelé arogantní žvásty... Já se budu muset naučit žít s tím, co si o mě díky mým názorům myslí jiní, ty se budeš muset naučit žít s tím, že tvé názory pro mě nemají (v tomto směru) žádnou váhu... (Že je to namířeno vůči mě vyvozuji z toho oslovení na začátku odstavce...)

Takže já si s dovolením (vlastně i bez dovolení) setrvám na tom, co jsem psal výše... ;-)
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

No zrovna ta památka je definována ze zákona.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

skelet píše:Bleu bezpochyby ano, kdyby ten řez byl kvalitní, tak se k tomu přistupuje jinak. Jenže není, takže to začalo vzbuzovat negativní emoce, a když k tomu připočteš tu jeho průvodku, tak se to ještě znásobilo. Ať se to někomu líbí nebo ne, tak bunkry jsou součástí české krajiny, pro lidi z pohraničí určitě. A ano, jsou součástí českého podvědomí. Můžeme si tady říkat něco o zaprděnosti, malosti, náckovství apod., ale co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.
Takže "doprdele" jak obhajoba Bělici? Je to umělec (?), který chtěl údajně vzbudit diskuzi. Dokázal to, a vzbudil ji. Silně negativní vůči své osobě.
A jestli mi kvůli tomu bude někdo říkat, že jsem malý člověk, zaprděnec a nácek, tak ať mi tak klidně říká.
Já jen tvrdím, že se zase tak nic moc zásadního nestalo, a ta diskuze, která se kolem toho rozjela je fakt hysterická. To je celé. A to na tom základě, že on nic nelegálního ani nemorálního nezpáchal.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Bleu píše:No zrovna ta památka je definována ze zákona.
Představ si, že mám doma medailon s fotkou pradědečka po prababičce a ač to asi nesplňuje náležitosti dle zákona, tak je to pro mě památka.... A může se zákon (a i ty) postavit na hlavu...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

Aaron Goldstein píše:
Bleu píše:No zrovna ta památka je definována ze zákona.
Představ si, že mám doma medailon s fotkou pradědečka po prababičce a ač to asi nesplňuje náležitosti dle zákona, tak je to pro mě památka.... A může se zákon (a i ty) postavit na hlavu...
Tato odpověď je v případě stavebních úprav poněkud irelevantní. Ale chápu co si tim chtěl říct.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Nezlob se na mě, ale uříznutí rohu nepovažuji ani za umění, ani za stavební úpravu.... Považuji to za devastaci.... Stejně tak považuji za devastaci počmárání zdi domu i když to někdo považuje za umění.... Čímž se vracíme k tomu, že pohled na to, co je umění se může lišit.... A tak jako počmárat zeď domu považuji za prasárnu, tak to samé mínění mám i o uříznutí rohu bunkru...

Na druhou stranu netvrdím, že to tak musí vnímat každý.... Mluvil jsem sám za sebe...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Tempik »

Ok, i když to budu brát jako umění, tak je to mizerně udělané umění (respektive provedení), to co k tomu prohlásil je absolutní kravina a úplně domluvené to s majitelem také neměl.

Každopádně netušíte někdo, jestli se někdo neplánuje ujmout opravy? Určitě by se našlo dost rukou k dílu. Já bych viděl jako jasné gesto podobným jako je on, kdyby se to dalo do původního stavu.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17808
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od skelet »

Bleu píše:
skelet píše:Bleu bezpochyby ano, kdyby ten řez byl kvalitní, tak se k tomu přistupuje jinak. Jenže není, takže to začalo vzbuzovat negativní emoce, a když k tomu připočteš tu jeho průvodku, tak se to ještě znásobilo. Ať se to někomu líbí nebo ne, tak bunkry jsou součástí české krajiny, pro lidi z pohraničí určitě. A ano, jsou součástí českého podvědomí. Můžeme si tady říkat něco o zaprděnosti, malosti, náckovství apod., ale co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.
Takže "doprdele" jak obhajoba Bělici? Je to umělec (?), který chtěl údajně vzbudit diskuzi. Dokázal to, a vzbudil ji. Silně negativní vůči své osobě.
A jestli mi kvůli tomu bude někdo říkat, že jsem malý člověk, zaprděnec a nácek, tak ať mi tak klidně říká.
Já jen tvrdím, že se zase tak nic moc zásadního nestalo, a ta diskuze, která se kolem toho rozjela je fakt hysterická. To je celé. A to na tom základě, že on nic nelegálního ani nemorálního nezpáchal.
zásadního se nestane nikdy nic, než je pozdě .. chtěl vyvolat diskuzi? chtěl. Vyvolal ji? Vyvolal.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5864
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Polarfox »

AG: Takže zaprvé - pokud někdo počmárá můj barák a já s tím budu souhlasit, tak ať už to bude jakkoli hnusné, tak abych tě parafrázoval, se budeš muset naučit žít s tím, že tvůj názor na moji zeď pro mne nemá absolutně žádný význam. Proto tak nějak nechápu, proč se tak rozčiluješ, když někdo zpizdil cizí kus betonu. Není to památka, není to medailonek po prababičce, je to cizí kus betonu, do kterého je ti tak akorát víš co... Jestli si na něj někdo nakreslí králíčky, bude tam pěstovat rajčata a nebo mu uřízne roh a prohlásí to za povedený výtvor, to už jde jaksi mimo tebe. Takže ty si můžeš myslet co chceš a považovat za památku či kde co, ale to je asi tak vše.

Skelet: Bunkry jsou součástí české krajiny stejně jako kterákoli rozpadlá trafačka, most, zarostlé koleje a nebo zeď. Jen kvůli tomu nikdo nevyvíjí takovou hysterii, protože koleje se tak nějak nedají spojit s mindrákem z osmatřicátého a tímhle národoveckým pošuctvím.
Martas2411 píše:Takže za prvé.Ten dotyčný ač studuje,je totálně historicky mimo,podle jeho příspěvků.Já jsem s prominutím "blbej horník",jak je teď moda to nazývat.Ale po historické stránce jsem určitě na větší výši než on.
Ať už je historicky mimo nebo matlal, to situaci nemění. Protože stále je to hysterie a tyhle kecy o tom, že to má historicky blbě a že bejt to krásný, tak to nikomu tolik nevadí, jsou obecně jen záminky, aby se po něm lidi mohli vozit.

Když bude někdo kecat historické kraviny nebo nepřesnosti, ale na klopě bude mít znáček se lvem a plácat něco o národě, tak to bude každému buřt.
Martas2411 píše:za druhé-píšeš tu o zamindrákovaných čecháčcích.Ale kdo z nás ty zamindrákované čecháčky udělal.Byli to politici.Takové prodejné a strachy podělané dě..ky jak za první republiky,po válce i dnes.Ti jsou pořád stejní.Nejhorší na tom je,že si to lidé vždycky nechají líbit,teda nějakou dobu určitě.
Politici, ufoni, trpajzlíci...je jedno kdo, ale vždy někdo jiný. My nic. My jako národ jsme dokonalí, jako vždy. Jen všichni kolo jsou blbci a nebo tomu nerozumí a vždy nějakým prokletým řízením osudu se ta naše velikost nemohla projevit, protože nám někdo udělal tohle a tamto. A bla bla bla...
Martas2411 píše:Ted by mě teda zajímal ten tvůj názor na tu kreativitu a na ty neškodné idioty.
Pokud to chceš slyšet, tak ti to tedy povím. Zhrzený nikým nedoceněný národ, kterému všichni brání v jeho předurčené velikosti. Před vším a všemi se mít na pozoru. Do ničeho se moc nehrnout. Samý všudybyl a všechnoznal, povětšinou z kanape bez jakékoli vlastní zkušenosti či hlubších znalostí. Všude samá zlatá ručička, samej koumák, samej ve světě žádanej odborník, ale to že z průměru nijak nevybočujeme, snad kromě chlastání piva a hulení, je nám volný. Ne že bychom neuměli a máme spoustu schopných lidí a mozků jako všude jinde, ale většinou nechceme. Něco oj**at je národní sport. Všichni jsou neskutečně hrdí na svoji vlast, převelikou minulost, národ, sounáležitost a bůhví co ještě, ale u krámu se nedoporučuje opřít si nezamčené kolo déle jak na půl minuty a nedat ho tak všanc svým sounáležitým spoluobčanům. A pokud někdo z těch ostatních uvidí, jak vám ho někdo krade, tak jim to bude patrně buřt a budou dělat, že se zrovna dívají na stánek se zmrzlinou. V našem kroužku české kotliny jsme bodří milí lidé, pracovití jak včeličky atd. atd. ... co na plat, že dle zahraničních návštěv se často ksichtíme jak kyselá p**el, jsme rasisti a xenofobové jak prase a Čech=někdo, kdo potenciálně umí, ale patrně to oj**e. Na druhou stranu pro ně máme tu pozitivní stránku, že nejsme tak neoblíbení/hůř zapsaní jako Poláci, Rusové a další, takže nás v podstatě berou....žádný zázrak, ale neškodný idiot je ok.

A pak tu máme naši milou historii. Respektive to co jsme si za historii určili...nekonečné omílání Mnichova, Karla IV a První republiky/Masaryka. Na to, že je tento národ prý tak velký a významný, toho má mladé generaci nabídnout opravdu jen velice málo. A kdybychom nedejbože přestali omlílat naše slavné výše i níže, v kterých se s neskutečným nadšením donekonečna rochníme, jako by neexistovalo zhola nic jiného, tak opravdu nic mít nebudeme, protože nejsme ani schopní hledat a budovat něco jiného. Takže sobě a svým dětem zvesela naservírujeme tohle stokrát ožužlané a oblízané otrávené jabko, aby se i další generace v tom mohly rochnit dle libosti a zazdít se v prostoru a čase v tomhle samooblbovacím národoveckém rauši.

A než mě někdo obviní z opaku...tak světe div se, já mám tuhle zemi rád, chci aby něco dokázala a bylo to dobré místo k žití. Ale nemyslím si, že se toho dá docílit tak, že si tu budume lhát do kapsy. Protože dle mého se malý/nevýznamný národ může stát větším pouze v tom případě, že si uvědomí a přijme to, že je malý/nevýznamný. Protože pak je od čeho se odrazit. A ne se krmit vlastní velkou minulostí, která neexistovala a kakat si tak na budoucnost. Jenže obávám se, že Čech v podstatě nechce nic změnit a někam směřovat, ta průměrnost a podivná stabilita mu vyhovuje a potřebuje jen výmluvu, proč to nejde a kdo za to může, aby na to mohl nadávat. Jakmile to má, tak je vlastně spokojený...a jakmile mu to někdo chce vzít, tak je zle. To se pak kroutí jak žížala na háčku a plive jednu pohádku o hanění národa a státu za druhou, ačkoli to co sám normálně dělá (nebo spíše to že nic nedělá a jen se oblbuje), je pro národ to největší zlo a brzda. Ale vždycky je to na koho svést...

A na závěr - jak může někdo tento národ vidět zvenčí a je to těžce nadčasové (i kdyby to bylo vymyšlené):
https://docs.google.com/document/d/1G2U ... edit?pli=1

Obecně když to vzáhneme na bunkr, tak ten bunkr je všem v podstatě volný. Ale je to bunkr z osmatřicátého, bolavé místečko a je třeba vykázat činnost a národní hrdost, zvláště když už se to tak hezky rozmázlo a okolí by se přeci koukalo blbě, kdyby se k tomu člověk nepřidal. Protože kdo neskáče není Čech. Příště až půjde dotyčný s dětmi na výlet, tak jim dá na batůžky husitský kalich nebo pěkný znáček se lvem, pod stromy při svačince si zanotují "my se nikomu nedáme, hrdí jsme" a bude jisté, že z těch dětí něco bude. A když bude mít rodinka štěstí, tak tatínek možná cestou zpět najde u nádraží nějaké to zapomenuté kolo a když ještě větší štěstí, tak bude patřit nějakému blbému Němčourovi, Frantíkovi nebo jiné verbeži :)...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17808
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od skelet »

fňuk.. mám mindráček.. fňuk..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

Polarfox - s tim rasismem bych to tak tragicky neviděl, ale jinak souhlas.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Já si jen začínám klást otázku, kdo tady ten midrák vlastně má.... :rotuj:
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kenavf »

Polarfox píše:..... Jenže obávám se, že Čech v podstatě nechce nic změnit a někam směřovat, ta průměrnost a podivná stabilita mu vyhovuje a potřebuje jen výmluvu, proč to nejde a kdo za to může, aby na to mohl nadávat. Jakmile to má, tak je vlastně spokojený...a jakmile mu to někdo chce vzít, tak je zle. To se pak kroutí jak žížala na háčku a plive jednu pohádku o hanění národa a státu za druhou, ačkoli to co sám normálně dělá (nebo spíše to že nic nedělá a jen se oblbuje), je pro národ to největší zlo a brzda. Ale vždycky je to na koho svést......
Hovorí z teba životná skúsenosť sedemnásť ročného "tínejdžra" a taká istá konzistencia názoru.
Národ nie je konsistentná masa ľudí,jedni majú taký názor,druhí majú iný názor,jedni sa dokážu viacej postaviť za svoje názory a druhí menej,tretí na to kašlú ale to existuje vo všetkých štátoch a národoch akurát v konkrétnej dobe sa daný národ/štát môže nachádzať v inej fáze.Žiadny národ sa neskladá zo suverénov ktorí si vedia urobiť ihneď správny názor ale skladá sa zo suverénov,podlízačov a mlčiacich ľudí.
Existuje obľúbená fráza že "Každý má takú vládu akú si zaslúži" ale ono je to naopak "Každá vláda má taký ľud aký si urobí/zaslúži".A vláda vie že ak dodrží určité zásady tak ľud bude frflať ale to je asi tak všetko čo ľud urobí.A ak chce niekto niečo zmeniť pomocou toho ľudu, tak musí vedieť ako na to a vytvoriť správne podmienky.
Ale niekedy to samozrejme nestačí pretože aj to vytvorenie správnych podmienok niekedy narazí na problém, že si aj niekto iný momentálne tvorí svoje "správne podmienky" a vtedy platí že "väčší pes j.be".A to je prípad Mnichova a aj tých bunkrov.Že to vtedy prebehlo ako to prebehlo,na to obyčajný človek nemal veľký vplyv.Pretože keby sa aj našlo pár rozhodných ľudí tak tí by sa museli nachádza "v správny čas na správnom mieste".A to správne miesto neboli vtedy bunkre na štátnej hranici ale to správne miesto bola vláda,a táto podmienka nebola splnená(Na Titaniku bolo tiež veľa správnych a rozhodných ľudí ale boli na nesprávnom mieste,tak jediné čo dokázali urobiť bolo klesnúť s hrdosťou ku dnu s dútnikom v ústach) A že si ako poučenie z tej mnichovskej doby zobral každý tú svoju verziu histórie, je zase na tom rôznom prístupe ľudí.Uznanie takéhoto druhu umenia je potom tiež na rôznom prístupe ľudí a dôležité potom je ako ďaleko boli narušené práva druhých ľudí(aj majetkové) a či to daný "umelec" dokáže obhájiť a vysvetliť.
A zobrali to tu viacerí do úvahy že takých bunkrov je veľa,nie sú kultúrna pamiatka,nevie sa čo s nimi bude ale aj či je vhodné sa umelecky realizovať zrovna týmto spôsobom.

P.S.
"Národ není ani blbej ani chytrej,......blbej je jenom člověk"
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Pátrač »

O něco výše jsem napsal, že to považuji za zhovadilost a historický vandalismus. Tento názor nehodlám měnit, ale myslím si, že ten podivný skutek s - dle mého - podivnou argumentací, proč se tak stalo je ve své podstatě bezvýznamný.

Ani netuším kolik těchto pevnůstek v našem pohraničí leží. Dle mého je nelze, ani není potřeba, všechny památkově chránit. Pro připomenu tí minulosti stačí, aby se tak stalo u zlomkového počtu znich, a ostatní bych nechal klidně napospas přírodě, tak jak jsou jim nechány stovky hradních trosek a nikomu nevadí, když si z nich někdo loupe šutry a staví si panďuláky. Nejsem z toho nadšený, ale neřeším to. Prostě to tak je, význam těch pevnůstek je dnes minimální a jsou pouze a jen památkou na dobu, která je stará dnes už 77 let a tím, že tyto pevnůstky nemohly splnit svůj úkol jsou důkazem řady rozhodnutí, které lze označit za kontroverzní. Nic více a nic méně.

Na jeden takto poničený kousek betonu jich každý rok několik jiných nadšenci uvedou do skvělého technického stavu a tím naši minulost připomenou skvěle a mají dle mého je zde nekonečné pole realizace. Jistě, ty kecy ve zdůvodnění jsou mimo realitu tehdejší i dnešní doby, ale to rozhořčení, které zde vnímám je mimo realitu také. Lidi, není potřeba to tak prožívat.

Na tom jak lidé - národ - vnímají a nebo budou vnímat svoji histori to nemá nejmenší vliv. Vliv na to má mnoho jiných faktorů a vlivů, ta pevnůstka de facto nestojí za řeč.

Tři dny jsem jezdil kolem Prostějova a podílel se na pietních aktech u pomníků padlým rudoarmějcům, vojákům našeho armádního sboru i vojáků Rumunské královské armády. V některých obcích přišlo i několik set lidí. Takové skutky tvoří vnímání dějin a jejich průmět do současnosti. Ve středu provádím přímo před prostějovskou radnicí pietní akt. A bude to vzdání pocty prezidentovi Masarykovi a rumunským vojákům - mnoho lidí se doví věci, které ani netuší že se skutečně staly.

Ta podivnost co provedl ten umělec, pokud ho tak lze nazvat, v konečném důsledku může přitáhnout k zájmu o historii našich opevňovacích prací více lidí, než cokoliv jiného. Platí co jsem napsal, ale nehodlám tomu věnovat více pozornosti než si to skutečně zaslouží.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5864
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Polarfox »

AG, Skelet: Jsem rád, že máme jasno :-? A aby bylo úplně jasno, tak jednou větou - tahle hysterie, která se tu okolo toho předvádí, je jakékoli národní hrdosti zcela nehodna a kdo ji považuje za přínos/vhodnou reakci, tak patrně nechápe, co to národní hrdost je, respektive měla by být.

Kenavf: Je mi to úplně jasné, vedení státu není nijak spojeno s národem, nejsou to lidé té samé národnosti a patrně je sem nasadili nějací záškodníci. Ostatně dnešního Sorry jako-koblihu a hradní lihovar taky přinesli marťánci a až v příštích volbách bude kobliha a jeho one man show strana opět u lizu, tak za to také nikdo nebude moct, nikdo ho nevolil, nikdo tu nebyl a vlastně celá ČR měla v tu dobu dovolenou. Hlavně že s ničím nemůžeme (prý) nikdy nic dělat, to se nám líbí tahle teze, tu my rádi :wink: ...máloco totiž zajistí větší pohodlíčko a možnost k nadávání.

A jinak, už jsme zas u Mnichova a co by kdyby a co a kdo a jak a proč a bla bla bla....teď to máme už 80 let a je to stále in...takže si dáme dalších 80 a proložíme to opět občas Karlem IV a První republikou? Asi jo, co? Nejlepší je se dobrovolně točit na místě ve stále stejných sr**kách a vykuleně se divit, že se plácáme v žumpě. Když už nic jiného, aspoň že frantíci maj trochu rozum, díky bohu.

No nic pánové, svůj mindrák už jsem propral asi dostatečně, takže přeju hodně štěstí a úspěchů při ukřižování Bělici. Doporučuji oživit to divokým tancem s kusem betonu z bunkru přitisknutým k srdci v ruce jedné, s vlajkou hrdě vztyčenou v ruce druhé a nezdolnou písní na rtech :up: Ať to není nuda a člověk si to může pustit třeba místo hokeje nebo tak :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“