Hotové modely letadel a další létající techniky

Hotové modely všech měřítek a druhů (pozemní, letecká a námořní technika)

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1373
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

Luppa 33

DOUGLAS SBD-2 DAUNTLESS

Dauntless sériového čísla 2106 byl v prosinci 1940 dodán námořní bombardovací peruti VB-2 na základně San Diego. Po vstupu USA do války se peruť nalodila na USS Lexington (CV-2) a v březnu 1942 se neúspěšně pokusila o zamezení japonské invaze na Lae a Salamauu. Poté byl letoun předán zvědně-bombardovací peruti námořní pěchoty VMSB-241 na Midway, kde dostal označení "bílá 6". 4. červa 1942 s ním pilot 1stLt Daniel Iverson a střelec PFC Wallace Reid provedly útok na letadlovou loď Hirjú a i přes 219 utržených zásahů se, jako jedni z pouhých osmi osádek, vrátili na základnu. Po opravě získala tento Dauntless cvičná peruť Carrier Qualification Training Unit v námořním středisku Glenview ve státě Illinois. 11. června 1943 se ním zřítil do jezera Michigan 2ndLt Donald A. Douglas během nepovedeného přistání na cvičnou letadlovou loď USS Stable (IX-81). V roce 1994 byl letoun vyzvednut, rekonstruován a od roku 2001 je vystaven v Národním muzeu námořního letectva v Pensacole.

SBD-2 Dauntless USMC VMSB-241, White 6, USS Lexington, Battle of Midway, June 4th.jpg

Rozstřílená "bílá 6" po návratu z náletu 4. června 1942
sbd-2-vmsb-241-midway-june-1942-86b7f2-1024.jpg

Piloti VMSB-241, 1stLt Daniel Iverson klečící třetí zleva
1st Lt. Daniel Iverson klečící třetí zleva.jpg

Rekonstruobaný SBD-2 No.2106 v hale muzea
27866510051_5791085613_b.jpg
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1373
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

zved píše: 18/11/2023, 19:54
Nevidím to tak tragicky. Dle např. eBaye jde v případě IL 2M přesně o tento model:

IL2M-Luppa.jpg

Takže zadní kolo je zachováno! A vypadá to, že i značení je tentokrát dobré. Viz např.:
https://www.asisbiz.com/il2/IL-2/pages/ ... ff-01.html,
https://soldat.pro/en/2018/07/09/il-2/.

Pořádně se mi nepodařilo dopátrat něco bližšího o 140 Gv. ShAP (guards ground attack aviation regiment). Z toho druhého odkazu plyne, že měl působit nad Berlínem v závěru WWII. Tam lítaly i IL-10 (respektive asi skoro vše, co mělo křídla :)).
To číslo 24 na směrovce tě zavedlo špatným směrem. Il-2 od 140 Gv. ShAP na fotce má navíc pruh na trupu a na směrovce. To letadlo, co nás čeká, je celkem známý stroj, na kterém létal od dubna 1944 do února 1945 Musa Gajsinovič Garejev. V té době velel 2. letce 76. gardového bitevního pluku.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

p3tris píše: 20/11/2023, 12:46
To číslo 24 na směrovce tě zavedlo špatným směrem. Il-2 od 140 Gv. ShAP na fotce má navíc pruh na trupu a na směrovce. To letadlo, co nás čeká, je celkem známý stroj, na kterém létal od dubna 1944 do února 1945 Musa Gajsinovič Garejev. V té době velel 2. letce 76. gardového bitevního pluku.
Hmm, možná jo. Ty pluky letadla značily asi někdy dost podobně. Pro mě zůstává otázkou, jak to letadlo Garejeva skutečně vypadalo. Předloha je asi toto: https://airaces.narod.ru/all7/gareyev.htm. Podle jedné černobílé fotografie zde: https://biographe.ru/politiki/musa-gareev na trupu vzadu čouhá náznak bílého pruhu (dokonce i vzadu na směrovce) :) A tady: https://live.warthunder.com/post/285142/en mají i nějakou verzi s číslem 30. Otázka, jestli to není jen další "fantazie".
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Hmm, tak to vypadá, že se pokusím najít staré vrakoviště po kitech. Anebo oslovím kamaráda se soustruhem. :D
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1373
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

zved píše: 20/11/2023, 13:41 Hmm, možná jo. Ty pluky letadla značily asi někdy dost podobně. Pro mě zůstává otázkou, jak to letadlo Garejeva skutečně vypadalo. Předloha je asi toto: https://airaces.narod.ru/all7/gareyev.htm. Podle jedné černobílé fotografie zde: https://biographe.ru/politiki/musa-gareev na trupu vzadu čouhá náznak bílého pruhu (dokonce i vzadu na směrovce) :) A tady: https://live.warthunder.com/post/285142/en mají i nějakou verzi s číslem 30. Otázka, jestli to není jen další "fantazie".
Jenže na té černobílé fotografii s pruhy není Il-2, ale Jak. A upřímně bych si nebyl jistý ani tím, že ten pilot je Garejev ;-) Tady jsou pilot 76. GŠAP před Il-2, Garejev je pátý zleva.
Garejev 5tý zleva.jpg
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1373
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

Luppa 15

ILJUŠIN Il-4

Il-4 čísla 78 patřil jedné z gardových jednotek sovětského letectva, o čemž svědčí gardové odznaky na bocích trupu pod kabinou. S největší pravděpodobností se jednalo 20. gardový letecký pluk dalekého dosahu. Pluk byl založen v květnu 1943 vyčleněním z 10. gardového leteckého pluku dalekého dosahu a vyzbrojen letouny Il-4. Během bojů o Krym operoval ze základny Jablonovka. Za své zásluhy byl 26. prosince 1944 přejmenován na 20. gardový bombardovací pluk dalekého dosahu, vyznamenán Řádem Suvorova a získal přízvisko "Sevastopolský". Poté byl přesunut do Polska, například na letiště Lublin, odkud prováděl bombardovací operace proti Německu. Tam ho také zastihl konec války a 15. prosince 1945 byl pluk transformován do 202. gardového bombardovacího pluku.

Poznámka:
Podle jednoho sovětského zdroje letoun patřil 4. GAP DD, což je ale velice nepravděpodobné, protože tato jednotka byla vyzbrojena letouny TB-3 a později Li-2. Podle porovnávaní fotografií různých bombardovacích leteckých pluků jsem došel k názoru, že by se mohlo jednat právě o 20. GAP DD, který používal stejné umístění gardových znaků, stejný druh číslic a rozlišování letek pomocí barevných vršků výškovek. Na druhou stranu, většina jeho letounů na fotkách měla větší číslo než 100. Pokud má někdo k Il-4 čísla 78 přesnější informace, rád se nechám opravit.

15 Iljušin Il-4.jpg

Il-4 číslo 78 během vzletu
scale_1200.jpg

Piloti 20. GAP DD před Il-4 na letišti v Lublinu
il4-gv.jpg
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
Martin.K
praporčík
praporčík
Příspěvky: 329
Registrován: 30/1/2009, 00:23
Bydliště: Ostrov

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Martin.K »

p3tris píše: 21/11/2023, 08:48 Poznámka:
Podle jednoho sovětského zdroje letoun patřil 4. GAP DD, což je ale velice nepravděpodobné, protože tato jednotka byla vyzbrojena letouny TB-3 a později Li-2....
Ono to může být taky záměna TB-3 za DB-3 což je původní označení Il-4.

Našel jsem tuhle kamufláž.
XTM00048005_11_d.jpg
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!
Obrázek
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1373
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

Martin.K píše: 21/11/2023, 09:34 Ono to může být taky záměna TB-3 za DB-3 což je původní označení Il-4.

Našel jsem tuhle kamufláž.
XTM00048005_11_d.jpg
Kdepak. Jde skutečně o zastaralý TB-3. Brzy je nahradili Li-2 upravenými k bombardování.

Ta tvá kamufláž má jinak barevná pole. Ale máš pravdu, ta "78" může být i od 18. GAP DD, viz fotka letadel této jednotky níže. Upřímně, ona může být skoro od každého gardového pluku vyzbrojeného Il-4. Znám pouze jednu fotografii toho konkrétního letounu a u ní jsem nikde popisek s jednotkou nenašel. Škoda, že si nevybrali nějaké zbarvení s nápisem. Takových Il-4 bylo plno a hledalo by se o dost lépe.

il4-68.jpg
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Nevím proč jsem žil v domnění, že Mosquito je v měřítku 1/144 :) Dnes jsem obcházel trafiky (protože sehnat nějaké kousky je pořád těžké a nejisté - někdy vyprodáno, někdy některý model nepřijde, nebo prostě skončí dodávka) a náhodně jsem v jedné našel právě Mosquito a Dauntlesse. Protože je moskyt v měřítku 1/72, tak jsem ho nakonec vzal (i přes jeho nedostatky - nepřesnosti). No a příští týden snad už IL 2?
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Tak IL-2 je doma (dokonce 2, jeden kus je na případnou výměnu :)). Pár postřehů. Celkově ne vypadá špatně (za ty prachy asi OK). Teď ty hrubší chyby a vady. Některé kusy (třeba ten první co jsem viděl) mají dost špatně slepenou spodní a svrchní část křídla (vpředu), takže jsou tam viditelné mezery (možná by šlo slepit). Letadlo je celkově slepeno ze svrchního a spodního dílu a jsou tam v místě dotyku hluboké rýhy. Zvláště patrné v místě napojení křídla k trupu. Je to hodně vidět (a je to dost prasácký). A hodně hrubá je ještě absence krytů kol v podvozku a kol samotných (jejichž špičky i při uzavření čouhaly ven). Prostě jsou tam díry :) Jo a ještě na trupu před kabinou (vpředu) chybí takový ten krátký sloupek trčící nahoru (nevím co je a nechce se mi to studovat). Ale asi to neměly všechny verze.
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Kromě chyb, které uvádíš, je asi tou nejočividnější zbarvení zbraní. Především pak pohyblivý kulomet UBK ráže 12,7 mm, ve svém "módním" stříbřitém outfitu. Náprava asi nebude nejjednodušší, zkusit jej vyjmout a přebarvit, nebo nechat na místě, kabinu zevnitř zamaskovat a dlouhým jemným štečkem natřít? Obojí má své úskalí. Mnohem jednodušší bude opravit hlavně kanónů Vja-23 mm. U nich mě naopak příjemně překvapilo ztvárnění jejich výstupů z náběžné hrany křídla. Má domněnka, že model bude vybaven kanóny 11-P-37 ráže 37 mm se ukázala nesprávná, ale modely jiných výrobců je opravdu mají.

Celkově mohu říct, že model se mi líbí, přes uvedené chyby. Ovšem stejně mám pocit, že tato série je v porovnání ze sérií Amercomu víc odfláknutá. Tím mám na mysli lícování, zbarvení, provedení některých detailů a podobně. Nemluvě o absenci vytaženého podvozku u měřítka 1:72.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

V neděli jsem "ulovil" časopis č. 35 s modelem Dornier Do 217 (měřítko 1/144). Je to "anonymní stroj" (bez označení), dle černého spodku asi nějaká noční verze. Ale přesnější verzi se mi zatím vypátrat nepodařilo a asi ani nepodaří. Protože "Čuňani" zřejmě zase něco zčunili. A to zejména počet a umístění kulometů/kanónů. Jejich kombinaci na modelu jsem nikde nenašel a zvláště 3 kulomety umístěné v kabině vzadu se mi zdají krajně podezřelé :) A i ten čouhající z kabiny dopředu. Já mám jako bonus na přední prosklené části nakresleny přepážky skel křivě :).

EDIT. Tak jsem Číňanům možná křivdil. Vypadá to snad na Dornier Do 17 Z-2. Nicméně pak to ale není Do 217!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11613
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Zemakt »

Nemáš fotku?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Zemakt píše: 19/12/2023, 06:27Nemáš fotku?
Nefotil jsem. Ale našel jsem na "Alíku". Ten kanón na čumáku má ten vyfocený kus ohnutý nahoru (což je defekt foceného kusu, který Číňani nepovažují za problém :)).

Do-01.jpg
,
Do-02.jpg
,
Do-03.jpg
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1373
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

Jen abych zamezil spekulacím. Jedná se opravdu o Do 217 a to ve verzi Do 217E-4. Což je škoda, protože nějaká verze s jinou kabinou by byla lepší, takhle to vedle Do 17 vypadá skoro jako dva stejné stroje. Imatrikulace byla zastříkána těmi "hady" i na skutečném stroji. Mělo by jít o letoun 3E+HN, který v létě 1942 sloužil u 5./KG 6 se základnou Mondidier. Až seženu více informací, hodím sem klasický popis včetně fotek.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11613
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Zemakt »

Díky
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

p3tris píše: 19/12/2023, 15:20 Až seženu více informací, hodím sem klasický popis včetně fotek.
Potěšilo by mě, kdybys mohl přidat i pár informací o Dornier Do 17 Z-2 a případných rozdílech od Do 217 E-4. Vypadá to, že ty letouny mají k sobě hodně blízko (no pořád je to Dornier že :)). Zdá se mi, že google nějak v posledních letech funguje hůře, než třeba před 15 lety,... Když člověk zadá poměrně přesné informace, vyjede toho podezřele málo. Přitom detailních technických informací je určitě na netu mnoho. Čekal bych, že jako první vyjedou nějaké německé weby, které se zabývají historií a/nebo leteckou technikou s mnoha detailními fotografiemi (jak historickými, tak muzejními). Není tomu tak.

EDIT. Pokud je to Do 217 E-4, tak určitě ne "typický". Ten totiž dle dostupných info na netu nemá přední kulomet v kabině, ale v čumáku a ve spodní "gondole" (možná jsem to nenazval dobře, ale určitě víte, co jsem myslel :)). A taky má vzadu kopuli s kulomety (a myslím, že nejsou 3).
Dornier-Do-17-Z-2.jpg
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11613
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Zemakt »

Model je evidentně Do 17 Z. Rozdílů oproti Do 217 E je spousta. Primárně motory a jejich gondoly, dále pak podbradek vs vana pod kabinou, neexistence střelecké věže, jiná zadní ostruha a jiné SOP a koncové vřeteno. Z (létající tužka) je v bokoryu rovný, E prohnutý. Ony ty typy jsou si podobné jen zdánlivě. V podstatě jde o zcela odlišná éra.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1373
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

Zemakt píše: 19/12/2023, 19:51 Model je evidentně Do 17 Z. Rozdílů oproti Do 217 E je spousta. Primárně motory a jejich gondoly, dále pak podbradek vs vana pod kabinou, neexistence střelecké věže, jiná zadní ostruha a jiné SOP a koncové vřeteno. Z (létající tužka) je v bokoryu rovný, E prohnutý. Ony ty typy jsou si podobné jen zdánlivě. V podstatě jde o zcela odlišná éra.
Je to přesně jak píšeš. Tady je to celé hodně špatně. Zkrátka vzali výlisek Do 17Z a foukli na něj kamufláž z Do 217E-4. Dokud jsem neměl to letadlo v ruce, tak jsem si toho nevšimnul. Takže pokud by někdo chtěl opravdu Do 217E-4 v téhle kamo, má možnost u DeAgostini. V tom případě bych ale už asi šel radši do Do 217M-1 s jinou kabinou od Atlasu.

Altaya:
Dornier-Do-217E-4,-Germany,-1_144,-Altaya-i14485.jpg

Atlas:
33723_atlas-models-dornier-do-217--luftwaffe--nemecko--1-144.jpg
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

p3tris píše: 23/12/2023, 11:30 foukli na něj kamufláž z Do 217E-4. Dokud jsem neměl to letadlo v ruce, tak jsem si toho nevšimnul.
Tahle kamufláž byla ale myslím docela běžná na více letadlech. Nevím, jestli mohla být i na Do 17. To by chtělo asi hodně pátrat.
Odpovědět

Zpět na „Hotové modely“