Hermann Göring

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Zamčeno
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Hermann Göring

Příspěvek od kacermiroslav »

Hermann Göring
*1893 - +1946

německé stíhací Eso v WW1


Obrázek


později poslanec, předseda říšského sněmu, zakladatel Gestapa, ministr letectva, vrchní velitel Luftwaffe, Říšský maršál a válečný zločinec


Hermann Göring se narodil dne 12.ledna 1893 v Rosenheimu v Bavorsku jako syn guvernéra v německé kolonii Jihozápadní Africe (dnešní Namíbie) a velvyslance na Haiti. Vyrůstal v Německu, ale jeho zaměstnaní rodiče s ním trávili pouze část svého času. Navštěvoval internátní a později vojenskou kadetní školu v Karlsruhe a vojenskou vysokou školu v Berlíně. V Roce 1912 vstoupil do 112. Wilhelmova pluku pruské armády.


Obrázek
Hermann Göring ve svém Albatrosu D.III

Období WW1
Na začátku první světové války v srpnu 1914 byla jeho jednotka nasazena v Alsasku. Po vyléčení ze zdravotních problémů které měl, se potkal s kamarádem Brunem Lenzerem, který jej přesvědčil aby vstoupil k letectvu. Po absolvování leteckého kurzu nejprve létal jako pozorovatel a bombometčík. Za bombové mise byl vyznamenán železným křížem 1.třídy. V říjnu 1916 se však dostal k stíhacímu letectvu k Jastě 5, kde létal na strojích Fokker E.III. Do konce roku 1916 docílil sestřel 3 nepřátelských letadel. Jeho skóre sestřelů se neustále zvyšovalo a z Hermanna Göringa se stalo letecké eso první světové války. Tou dobou již měl za sebou působení v Jasta 26 a Jasta 27, kde byl i jejím velitelem od května 1917. V červnu 1918 byl vyznamenán medailí Pour le Mérité. Po smrti nejlepšího německého stihače WW1 Manfreda von Richthofena byl jmenován velitelem jeho JG.1. Do uzavření příměří bylo jeho skóre 22 sestřelených nepřátelských letadel. Kromě výše uvedených ocenění obdržel řadu dalších vyznamenání a řádů.


Meziválečné období
Po ukončení WW1 zůstal příslušníkem Reichsweru. Začátkem 20.let se seznámil s A.Hitlerem se kterým se pokusil v roce 1923 o tzv. pivní puč v Mnichově. Při pokusu o převrat byl postřelen do nohy, načež začal brát proti bolesti morfium na kterém byl později zcela závislý, a kvůli kterému trpěl obezitou. Roku 1928 se stal poslancem za NSDAP, roku 1930 dosáhl funkce předsedy říšského sněmu. Roku 1933, když již byl u moci A.Hitler, založil později nechvalně známé Gestapo. U Gestapa však nezůstal a postupně prošel několika funkcemi, od ministra letectví, až po vrchního velitele Luftwaffe (1935). Byl taktéž oficiálním Hitlerovým nástupcem.


Období WW2
Jako velitel Luftwaffe se podílel během války na vedení mnohých bojových akcí. Nepodařilo se mu však srazit na kolena RAF během bitvy o Anglii (1940). Mnohé jeho nekoncepční rozkazy a zásahy do velení měli velmi negativní vliv na konečný výsledek války. Dalším jeho významný negativním zásahem do války, bylo jeho ubezpečení Hillerovi o schopnosti Luftwaffe zásobovat obklíčené jednotky 6.Armády u Stalingradu. Pro zajištění tohoto úkolu by musela Luftwaffe dotad k obklíčené armádě 500 t zásob denně. To byl jeden z argumentů, kterým přesvědčil Hitlera a ten ponechal Paulusovu 6.Armádu na místě, i když zvažoval její stažení. Göring si neuvědomil nutnost soustředění letadel s nutností nízkých letů a tím i jejich vystavení sovětské protiletadlové palbě a stihačům. Celá tato situace nakonec vedla k debaklu a ke zničení 6.Armády u Stalingradu.

Když se blížil konec války a Hitler sepisoval svou poslední vůli, dotkl se Göringa tím, že jako svého nástupce do funkce prezidenta jmenoval Dönitze. Těsně před koncem války byl i jednotkami SS zatčen na Hitlerův rozkaz. Po ukončení bojů se pokusil Göring zmizet z Německa, ale byl zatčen Spojenci u Obersalzdorfu. V průběhu Norimberského procesu byl souzen a odsouzen k trestu smrti oběšením. Těsně před vykonáním rozsudku spáchal sebevraždu požitím kapsle s kyanidem.

Hermann Göring zemřel dne 15.října 1946 v Norimberku.


Manželství
Göring byl dvakrát ženatý. Poprvé si vzal za manželku šlechtičnu Karin von Kantzow. Jejich svatba se konala 3.ledna 1923 ve Stockholmu. Z tohoto vztahu měly spolu syna. Katrin zemřela na tuberkulózu v roce 1931.

Jeho druhou ženou se stala herečka z Hamburgu Emma Sonnemann (1893-1973). Svatba se konala v Berlíně 10.dubna 1935. Z tohoto vztahu měli dceru Eddu (narozena 2.června 1938).


Zdroje:
www.wikipedia.org
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Zdvojené téma. ZDE na Palbě máme o Göringovi podrobnější článek, než je tento nový. Dřív, než něco napíšeš, tak minimálně zkus pomocí vyhledávače najít klíčová slova. Jestli zde už něco podobného není. Ideální je samozřejmě o plánovaných článcích napsat dopředu v TOMTO vláknu. Lze tak předejít této situaci, kdy jsi své síly vynaložil v podstatě zcela zbytečně. Vzhledem k tomu, že toto téma nepřináší oproti staršímu žádné nové informace a naopak je méně podrobné, tak bude v brzké době odstraněno. Opravdu je nezbytné na tohle dávat pozor...ať tady nemáme Das Bordell.

PS: Jinak nejsem úplně nadšen tvým posledním trendem, tedy děláním prací na základě jediného zdroje (Hindenburg, Luddendorf a teď Göring). Chce to kombinovat více zdrojů a v ideálním případě napsat i něco podrobnějšího. Všichni tito pánové měli z hlediska vojenství na historii skutečně velký dopad a zaslouží si detailní rozbory. Není třeba chrlit článek za článkem - chce to kvalitu. Je zbytečné sem dávat něco, co v rozšířené podobě najde čtenář na Wikipedii. My bychom v těchto oborech měli být vzorem právě pro Wiki. Ne Wiki pro nás. Vedení Palby je velmi spokojeno s tím, jak své články děláš - ale tyto tři poslední ve srovnání třeba se sérií tanků jsou skutečně takové dost "bledé".
Obrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Ano uznávám, že to je moje blbost, že jsem vytvořil duplicitní článek. Měl jsem si to zkontrolovat.

K těm článkům, i v tomto případě uznávám, že jsem se měl více pídit po detailech, nicméně doufal jsem, že tím aspoň otevřu nějakou diskuzi, kde každý přihodí to své, co ví, co zná. Nevím nakolik by mělo smysl dělat jen články, které by byli tak podrobně zpracovány, že už by žádný komentář nepotřebovali.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Domnívám se, že ideálním je takový článek, o kterém netřeba moc diskutovat. Prostě je založen na podložených faktech a natolik obsáhlý, že dokáže drtivé většině případných čtenářů sám zodpovědět jejich otázky.
Je dobré si uvědomit, že zde nejsou jen přispěvovatelé, ale drtivou většinu návštěvníků Palby tvoří neregistrovaní, kteří zde víceméně jen shánějí informace, aniž by se aktivně chtěli zapojit do diskuse. Palba není jen diskusní fórum, ale i autorský web. Byl bych nerad, abychom sklouzávali k přístupu Valka.cz, kde jeden napíše jméno typu, druhý přidá jeho hmotnost, třetí napíše, kdy byl navržen, čtvrtý přidá fotografii, pátý nesouhlasí s druhým, šestý se zastane druhého a přidá rychlost, sedmý dodá další fotografii atd.
Dle mého skromného názoru Palba dává autorům ideální možnost k prezentaci svých prací a relativně odborné diskusi na daná témata týkající se historie a vojenství. A jsou to koneckonců také důvody, proč jsem před rokem a kousek zavítal právě na Palbu.
Jsem jednoznačným zastáncem kvality před kvantitou. Raději žádný článek, než článek, u kterého musí přijít někdo další a opravit/uvést na správnou míru/rozšířit, aby to nepůsobilo jako dezinformace (čímž tedy teď nemám na mysli tvé články, tam jsem nikdy větší, tedy pro mě zjistitelné, chyby nenašel - krom již řečeného v tomto vláknu).
Obrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Díky, díky, díky:-)))
ano...máš pravdu....tak to tady smázni.....ať to tu není zbytečně matoucí...
ObrázekObrázekObrázek
Zamčeno

Zpět na „Osobnosti“