Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Dzin »

Viděl jsem od něj Poslední zápas Pepíka Hnátka, Most a Trpaslíka. Pepík film par excellence, Most mám jako průměr, za mě tam bylo dost věcí nedotažených a Trpaslík zklamání. Ovšem nepochybně se umí trefit do vkusu většinového českého publika, takže rozhodně ho nezatracuji, jen většinou nejsme naladěni na stejnou vlnu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 571
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Wolfhound »

USAF ctí odkaz 100th Bomb Group speciální projekcí „Masters of the Air“
JOINT BASE ANDREWS, Md. (AFNS)
Společná základna Andrews hostila herce a tvůrčí tým seriálu „Masters of the Air“ AppleTV+ spolu s veterány z druhé světové války, vedoucími představiteli ministerstva letectva a členy služeb na recepci a speciálním promítání první epizody seriálu dne 27. ledna 2024.

Na základě stejnojmenné knihy Donalda Millera z roku 2007 sleduje „Masters of the Air“ letce 100. bombardovací skupiny 8th USAAF, běžně označovanou jako „Krvavá stovka“, jak provádějí bombové nálety nad nacisty okupovaným Německem a bojují s mrazivými podmínkami a nedostatkem kyslíku během boje vedeného ve výšce 25 000 stop ve vzduchu.

Myslím, že show 'Masters of the Air' byla vynikající," řekl Senior Airman Ernst Motte, člen publika speciálního promítání. „Bylo opravdu skvělé setkat se se všemi herci a několika veterány, letci z 2. světové války. Film skutečně vypovídal o krutosti války a učinil mě opravdu hrdým na naši historii.“
Zdroj:
https://www.af.mil/News/Article-Display ... ial-scree/

Pozn.: Český distribuční název seriálu je “Vládcové nebes”.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4090
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od jarl »

Viděl jsem první tři epizody a za mě je to dobré.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 510
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Moskevskaja »

Z edice temné filmy:

Romper Stomper (1992)
Vrána (1994)
Co mají tyto filmy společné? Definici temného filmu nelze považovat za splněnou tím, že při natáčení musí někdo umřít-film může být temný, nebezpečný apod i z jiných důvodů-no u obou těchto i bez toho temných filmů se to stalo.
Krátce po natáčení Romper Stomper představitel přední role Pollock skočil pod vlak z nešťastné lásky k jedné z hereček, kořeněné herákem. Byl to tedy jeho poslední film, ač se nedožil premiéry, zatímco Rusella Crowea skoro první.
Vrána je doufám kult, který nemusím představovat.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 510
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Moskevskaja »

Dzin píše: 27/1/2024, 10:10 Viděl jsem od něj Poslední zápas Pepíka Hnátka, Most a Trpaslíka. Pepík film par excellence, Most mám jako průměr, za mě tam bylo dost věcí nedotažených a Trpaslík zklamání. Ovšem nepochybně se umí trefit do vkusu většinového českého publika, takže rozhodně ho nezatracuji, jen většinou nejsme naladěni na stejnou vlnu.
Ty dvě odpovědi jsem přehlédnul, jak z Mimoně tak od Dzina (:D).

Trpaslík mě nadchnul, víc než přebor. Kdo takovou ovádinu vymyslí?:D Ten Beneš v tom? ("A od té doby to s ČSR šlo z kopce..") Poslední zápas si šetřím. Mě ten člověk přesně sedí, což snad neznamená, že jsem většinovej..
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Dzin »

U něj si myslím, že zrovna jsi. :wink: Osobně ještě přemýšlím, že se nějdy podívám na Brno, ale pořád je víc seriálů a filmů, které mají přednost.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 510
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Moskevskaja »

Tak jsem, nic přelomového. Styl, jak natáčí o rasismu a podobných stálicích každé společnosti, kdy si z toho dělá srandu tím, že používá tradiční klišé většiny o menšinách, je podle mě daleko účinnější než tisiceré upozorňování na práva menšin či jejich obsazování do všemožných a někdy až nemožných rolí. Trpaslík upjatosti současný produkce staví slušnej kontrast, tématu se ale nevysmívá, není to levný humor na účet menšin.
Nebo jak Prušinovskýho na konci Čtvrtý hvězdy pošle do řiti M. Issová, když tam hraje kompars tenistů.. Úúú, to bylo bájo. Možná jsem na něj upnutej až moc, ale připadalo mi, jako by tím Issová ze sebe dokonale vyhodila veškerou frustraci herců z tvůrců (nebo jen její) v jednom okamžiku:D
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Daniel Hodek
Příspěvky: 1
Registrován: 8/2/2024, 10:51

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Daniel Hodek »

Souhlasím s Moskevskou, že filmy Jana Prušinovského jsou specifické a ne každému sednou. Já osobně je ale miluju! Jeho humor je cynický, sarkastický a často balancuje na hraně, ale to je na tom právě to nejlepší. Nebojí se otevírat kontroverzní témata a dělá to s nadhledem a humorem, což je podle mě mnohem účinnější, než kdyby je jen moralizoval.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Dzin »

To mi zrovna moc nepřišlo, že by otevíral kontroverzní téma. Snad jedině u Mostu transgender téma, které mi ale právě přišlo nedotažené a spíše jen klouzající po povrchu. Ale hodnotím to jen na základě zmíněných tří děl, takže v těch ostatních to může být jinak.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17795
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od skelet »

Most - transgender, vzájemný rasismus.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 510
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Moskevskaja »

I v okresním přeboru hrál Vietnamec a byla z toho málem liga mistrů. Krom toho vznešeného tématu rasismu je to také o vesnickém buranství.
A jak už jsem psal výše, Most je také o vyloučeném regionu Čech.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11615
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Zemakt »

Tvl. zas tak toho Mirka Dušína nežerte. Jsou to skvělé seriály, to bez diskuze.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17795
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od skelet »

Tak .. po x týdnech dorazil film Zbojník i do našeho města. A byl jsem hodně, ale hodně překvapen. Žádný šedivý středověký filtr, žádný bahnitý filtr. Souboje nebyly v ninja stylu.
Herci vesměs neznámí, známých filmových/seriálových hvězd by jeden napočítal na prstech jedné ruky.
Saracény hráli Turci a mluvili tou svojí hatmatilkou, Francouze zase hrál Francouz a mluvil tou svou hatmatilkou.
Samozřejmě bylo poznat, že se jedná o nízkorozpočtový film i na české poměry, takže u některých scén bylo poznat nedostatek šermířů. Ale dej hezky odsypal, až si jeden řekl "to už je konec?"
Škoda, že díky rozpočtu nejde v normální distribuci.
https://www.csfd.cz/film/915334-zbojnik/prehled/
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Dzin »

Jenže v Mostu je to jak u transgender tak u rasismu takové dost plytké. Trangender linku ukonči prakticky ve chvíli, kdy to začne být opravdu podstatné a mohlo by se začít probírat to nejdůležitější, partnerský vztah. A co se týká rasismu, tak to je spíše jen takové laškování bez schopnosti tnout do živého. Tedy, že témata jsou spíše naznačena, ale potom sklouznou jen do archetypování, tedy "hodní romové proti zlým rasistům". Je to hrozně podobné, jako v Trpaslíkovi, kde rasismus měl tématizovat postoj k "černochovi". Což je v Česku spíše takové o ničem. O kolik by to třeba bylo výživnější, kdyby se tam objevil postoj k "cikánovi".

Netvrdím, že ty seriály či filmy jsou kvůli tomu špatné, jen, že si spíše pouze hrají na to, že probírají závažná společenská témata.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17795
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od skelet »

Je to komediální seriál, ne psychologické drama..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 510
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Moskevskaja »

Na csfd svítí, že Zbojník bude na konci února v Cinestaru HK, ale fakt jen jednou, tak je to normální distribuce? Vypadá to zajímavě, víc takovejch.
Dobře, čestně slibuji, že Prušinovského už nechám být.

Po 13 letech si ve zdejším vláknu dovolím opakovat výzvu k australskému filmu "Bitva o kótu/hill 60" o podminování německých zákopů aus horníky za 3. bitvy u Yper. Syrové prostředí podzemí s vodou, písky, jílem a závaly a s napínavým nasloucháním, kudy kutá nepřítel.
V realitě tato operace skutečně přinesla spojeneckým jednotkám postup, bylo najednou odpáleno 500 t trhavin na 19 místech.

Z toho, co jsem si načetl o hrůzách podzemí na zdarbuh.cz, kterým čelili naši pradědkové, bych to zobrazení horníků raného 20. stol. ve filmu bral jako celkem reálné. Tenkrát bylo horníků fůra, z mělkých uhelných pánví dobývaných hlubinně (např. v S. Čechách) všechny nástrahy zrádných naplavených vrstev dobře znali. Bylo to "know-how" typické pro tu "předvelkorypadlovou" dobu, mohlo se to stát jen tenkrát. Souboj horníků bych v současnosti už nečekal, protože tahle znalost skoro zmizela. Koukněte se na to, je to dobrý.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11615
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Zemakt »

Shlédnutí mám dlouhodobě v plánu, díky za připomenutí. Jen odbočím, byl jsi někdy ve středověkém dole, masakr.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
bat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 679
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od bat »

U nás již dlouho platí, že pokud nemáte "aktuální závažné nebo doporučené minulé téma" a k tomu známé v nějaké komisi, ČT, ministerstvu kultury apod. tak na subvence, záštitu apod. zapomeňte. Nemůže tedy fungovat přirozený výběr a vznikají vesměs špatné díla.
Příslibem je AI, protože za pár let bude filmy "psát" a "točit" kde kdo a budou šířeny volně na internetu. Na to se těsím, protože bude rozhodovat trh a ne ideologie. A film jako takový skončí.

Ale když jsme u tipů, tak jsem nedávno viděl
"Od Tatier po Azovské more"
https://www.csfd.cz/film/239516-od-tati ... e/prehled/
taky vznikl na objednávku, ale plno dobrých záběrů! Na YT se povaluje už dlouho, ale já ho trestuhodně neviděl.

"Zajati Vesmírem" - zajímavé je to spíše z pohledu jak se autoři vypořádali s technickou stránkou věci, než z uměleckého pohledu. Dá se říct, že realita byla už tehdy dál, než v tomto sci-fi :) O tom hovoří i to, že si autoři pomohli se záběry z projektu Apollo, který zrovna probíhal.
https://www.csfd.cz/film/19197-zajati-vesmirem/prehled/
Obrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4090
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od jarl »

Už brzy se dočkáme prvních dílů seriálu Šógun. Věřím, že to bude kvalitní podívaná. Knižní předlohu od Jamese Clavella pokládám za jeden z nejlepších historických románů jaký jsem kdy četl, a i první televizní zpracování (u nás se vysílalo pod názvem Zajatec japonských ostrovů) s Richardem Chamberlainem v hlavní roli se svého času povedlo.

ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Dzin »

skelet píše: 9/2/2024, 10:42 Je to komediální seriál, ne psychologické drama..
To se ale nevylučuje naopak, komediální tvorba mnohdy umožňuje probírat témata daleko lépe, než dramatická. Vezmi například Chaplinova Diktátora, je to groteska, ale přitom se tématům války, rasismu, totality, šovinismu či demokracie věnuje velmi úchvatně.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“