Su 39

Letouny všech typů a použití.

Moderátor: Julesak

Novio*
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 13/4/2008, 13:47
Bydliště: Vsetín - CZ

Příspěvek od Novio* »

redboy píše:
Pouze Su-25 původní verze bez přívlastku. Verze T byla dokončena, došlo k ukončení státních zkoušek. Z hlavy nevím jestli byly přijaty do výzbroje (myslím si že ne, že podpis na dekretu nebyl, ale jistej si nejsu). Byla hotová linka v Tbilisi, bylo vyrobeno 8 kusů (4 sou dnes v Rusku ve výzbroji) a byla zahájena výroba 12 kusů. Ty byly z části dokončeny, ale zůstaly v Tbilisi. Gruzie vyhlásila v roce 1991 samostatnost a bylo po žížaklkách. V Rusku nebyly peníze na odkoupení a to byl konec Su-25T. takže v Rusku sou pouze původní Su-25.
Díky za odpověď. To musí být celkem nepříjemné, nevím jak je to ve skutečnosti, ale mně příjdou původní SU-25 v dnešní době moc nepoužitelné, alespoň proti trochu rovnocenějšímu protivníkovi. Teda hlavní problémem je podle mého amatérského názoru v tom, že pilot musí na cíl víceméně vidět z kokpitu, teda pokud asi nefunguje nějaká spolupráce mezi pozemními jednotkami a pilotem, kdy pilot víceméně naslepo shodí bomby do určené oblasti, jak je často vidno ve filmech.

Mohl bych se prosím ještě zeptat na ten SU-25SM na který by měco být přestavěno snad cca 80ks. Prolézal jsem internet a snažil se zjistit nějaké podrobnosti a této modernizaci. Co jsem našel byly zmínky o prodloužení životnosti draku, HUD, Systém řízení palby Panther s radiolokátorem Kopyo-25 v přestavěné přídi, novým RWR, MAWS s automatickým řízením výmetnic klamných cílů + LCD displeje a snad ještě něco. Co by mně zajímalo je, co přesně obnáší ten FCS Panther? - předpokládám, že základem bude ten univerzální radar schopný vyhledávat vzdušné, pozemní i námořní cíle, ale celkem mě překvapuje, že nikde není zmínka o nějakém TV-systému, jako byl např. SKVAL. Znamená to, že takový systém nemá a může ho nést např. podvěšený jako MERKUR u SU-25T, nebo chybí úplně?
A ještě poslední dotaz: může verze SM nést střely Vichr a popř. mají podobné střely v dnešních podmínkách na frontových bitevnících ještě své opodstatnění, nebo budou výsadou jen vrtulníků?

Díky za odpověď a snad jsem to nenapsal moc zmateně.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Su-25SM je sice modernizace, ale nikterak zásadní, v podstatě jde o GO stroje s určitou úpravou spojenou s modernizací stávající výbavy na modernizované zařízení odpovídající době vzniku, nic moc více.

Výbava doznala změn v úpravě motorů R-95Š (nejdou tam nové R-195), změnila se kabina, přibyl vícefunkční monitor místo původního monitoru kamery, nový systém REB, respektive výstrahy. Modernizován byl střelecký systém, ale nijak se nerozšířil, takže tam zůstala kamera s laserovým dálkoměrem ozařovačem, původní Škval. Nijak se nerozšířila výzbroj, přibyla jen R-73 (původně jen R-60, ale ty končí), protizemní výzbroj zůstala, čili z řízené munice jsou to jako úředtím ŘS s poloaktivní laserovou a pasivní TV soustavou a pumy s pasivní TV soustavou. Čili nic jiného než původně.

Opravdu se jedná jen o GO s modernizací stávajících systémů, řádné RL atpd.

Předámo bylo 6 strojů koncem roku 2006 a šest loni určitě, víc sem si nevšim, ale nevylučuji to.

Píšeš:"proti trochu rovnocenějšímu protivníkovi". Co je trochu rovnocený protivník? Tohle není stíhací letoun, tohle je letoun přímé letecké podpory PV. Nebojuje (a ani nemůže) se vzdušnými cíli, nýbrž pozemními, ty jsou pak rovnocené.

Pár fotek Su-25SM,
ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Novio*
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 13/4/2008, 13:47
Bydliště: Vsetín - CZ

Příspěvek od Novio* »

Tak teď jsem z toho úplně popletený :)
...změnila se kabina, přibyl vícefunkční monitor místo původního monitoru kamery..., Modernizován byl střelecký systém, ale nijak se nerozšířil, takže tam zůstala kamera s laserovým dálkoměrem ozařovačem, původní Škval. Nijak se nerozšířila výzbroj.... Tady mě celkem mate to, že jsem vždycky měl za to, že původní SU-25, tj. ty které se mají modernizovat žádnout TV soustavu, tedy ani Škval neměly, ale jen laserový zaměřovač, či jak se to přesně jmenuje, který promítal "zaměřovací kříž" na čelní sklo kokpitu, umožňoval uzamknutí, odpalování žízených střel, přesné shození bomb ap. ale pilot musel cíl vidět z kokpitu a neměl k dispozici žádný TV systém, který by umožňoval "zoom" ap. Tedy jestli SM verze bude mít systém Škval, jako měla tuším verze Su-25T, či 39, tak je to myslím velké plus oproti původní verzi.

Ta zmínka o FCS Panther a RL ze SU-39 bude asi chybná, našel jsem jí tady na Jane´s a ještě pár dalších odkazech, ale nevšimnul jsem si, že je to informace z roku 1999, tedy to asi byly nějaké dřívější nevyplněné plány pro verzi SM.

Jinak s tím "rovnoceným" protivníkem jsem to nemyslel ve vzduchu, je mi jasné že Frogfoot může ve vzduchu úspěšně bojovat akorát s vrtulníky, teď s R-73 určitě, ale spíše, že původní verze by asi moc neobstála proti pravidelným armádám, které oproti nějakých separatistů mají pokročilejší protivzdušnou obranu. To je ale jen můj velmi tématu neznalý dojem a tak nějak jsem si představoval, že letoun se Škvalem může nějak vyhodnotit z dostatečné vzdálenosti protivzdušnou obranu, poř. útočit přesně z větší vzálenosti, nebo přesně bombardovat z větší výšky a při vysoké rychlosti ve vodorovném letu a tím snížit svoje šance na sestřel. Ale samozřejmě předpokládám, že velitelé znají možnosti letadel a použily adekvátně k jejich možnostem, popř. s dobrou spoluprací s pozemním vojskem. No toť můj dosavadní pohled na věc, ale podobné spekulace asi nejsou obsahem tohohle kvalitního fóra a tak raději zůstaňme u technických záležitostí.

Tedy pokud si to mám nějak ujasnit, tak verze SM má prodlouženou životnost draku, modernizované motory, HUD, systém Škval, vícefunkční LCD, modernizovanou navigaci a systém výstrahy + automatické vypouštění klamných cílů? A pokud má ony LCD s možností napojení na TV systém, může tedy nést podvěšené kontejnery, např. pro noční operace, jako byl MERKUR u verze T?
Pokud to souhlasí, hlavně tedy přítomnost systému Škval, tak je to podle mně velmi příjemná změna oproti původní verzi.

Jinak pardon, že se projevuju jako takový neználek, ale když jsem se v tom snažil udělat jasno, tak v tom akorát pořádný guláš. Jinak díky za fundované odpovědi a příspěvky tvé, i ostatních tady na fóru - nikde jsem se nedozvěděl tolik informací, maximálně zbavených spekulací, jako tady.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Moje chyba, já sem to skopal, místo "takže tam zůstala kamera s laserovým dálkoměrem ozařovačem, původní Škval" tam patří "Takže tam zůstal laserový dálkoměr a ozařovač Klen".

To je tak, když píšu rychleji než myslím.

Pravdu máš, Škval je z Tečka. Stejně jako ten monitor. To je jen moje záměna. (A pak kdo tvoří bludy, že?) Pravdou ale na straně druhé je, že nevím, jestli není součástí TV kanál, i když podle fotky ne.

Su-25 nebojuje se vzdušnými cíli, R-60 a nebo R-73 jsou pouze a jedině pro sebeobranu, podobně jako u Su-17, Su-24... Stejně jako AIM-9 na A-10, Jaguaru, F-111, Tornádu..... Od toho, aby se honily za letouny a nebo vrtulníky sou na bojišti jiné prostředky. Krom pilotových očí nemá jiné prostředky pro vyhledání vzdušného cíle, na rozdíl od vzdušných cílů, které bojují s nimi.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Chcel by som len doplniť, že pôvodne sa pre projekt T-8SM / Su-25SM / plánovala integrácia radaru "Kopjo-M" / Kopjo-25 bol pre Su-25TM /, ale z finančného dôvodu z toho zišlo Uvádza sa však možnosť niesť ho v podvese, ale v tejto podobe nebol zatiaľ prijatý do výzbroje. K zmene by malo / tu by sa však skôr hodilo - možno mohlo / dôjsť po prijatí Su-25UBM / T-8UBM /, ktorý začiatkom roka uskutočnil svoj prvý let.
Nedostatok financií spôsobil aj, že nedošlo ani k integrácii unikátneho zamariavacieho/automaticky vyhľadávajúceho systému "Škval". To však troška súviselo aj s raketami zo systému "Vichr". Boli prijaté, ale pravdepodobne nikdy nie zavedené / cena a chýbajúca platforma / a podľa všetkého už ani nebudú. Pre Ka-52 sa zatiaľ raketová výzbroj neuvádza, ale "Vichr" to už asi nebude.
TV-kanál nie je v "Panthere" zabudovaný , ale do budúcna je možné využívať podvesné kontajnery z produkcie UOMZ.

Aby to nebolo úplne mimo tému. Tak takto vyzerala schéma palubnej elektroniky a elektronických systémov Su-25TM. Základom sú 2 zbernice.



Obrázek
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Od doby posledného príspevku sa hodne zmenilo, našli sa peniaze a radar Kopjo bude sériovo montovaný. Ďalšou výbavou má byť univerzálny satelitný navigátor GPS/Galileo/Glonass ktoré im tak veľmi chýbali v Gruzínsku v auguste 2008.
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Pri odovzdávaní prvého sériového Su-25SM koncom decembra 2006 vtedajší hlavný veliteľ letectva V. Michailov povedal že budú modernizované 2 pluky lietadiel tempom 7 - 8 ks ročne. Ku kvalite strojov sa vyjadril že nové Su-25 SM majú 3,5 krát vyššie možnosti opropti pôvodným Su-25 a radia sa do generácie 4+.
(viz: http://www.deagel.com/news/First-upgrad ... 01833.aspx )

Čo sa týka bojových možností proti vzdušným cieľom, tie sa stali skutočnosťou vďaka inštalovanému RL a strelám R-73 ako na krátku (asi 10 km) tak i na strednú vzdialenosť (30 - 40 km).
Jak-130 ich tak skoro nenahradí pretože všetky vyrobené stroje idú na pokročilý výcvik letcov a navyše je o Jaky veľký záujem aj mimo RF.
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Viacej informácií o histórii, výzbroji, atď. nájdete na webe Suchoja:

http://sukhoi.org/planes/military/su25k/

výber jazykov: angličtina / ruština
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Včera zástupca koncermu "Šturmoviky Suchoj" V. Babak oznámil že v r.2009 boli ukončené skúšky po úpravách Su-25 na dlhší letový nálet. Ten by mal vzrásť z doterajších 2500 hodín až na 4000, pričom životnosť sa odhaduje na 10000 hodín a teda šturmoviky uvidíme lietať ešte ďalších 25 - 30 rokov.


http://vpk.name/news/37731_uvelichenie_ ... i_let.html
Odpovědět

Zpět na „Letadla“