Stránka 1 z 2

Drogy a jiné návykové látky ve válkách

Napsal: 5/3/2006, 10:54
od Fatale
Pervitin byl poprvé syntetizován roku 1888 v Japonsku, jestli se zde rovnou zavedl do armády, nevím. V Evropě se ním uvedli Němci ve Španělsku, ve WW2 se používal, ať už oficiálně, nebo neoficiálně, ve všech armádách. Alkohol a cigarety se v podstatě fasovaly jako patrony...

Nemáte někdo ucelenější přehled, kdy se tihle "psychologové" vlastně začali používat? Kolik se fasovalo na člověka a jakou dobu? Jaké tvrdé drogy se používaly?
Britské listy píše:Strašlivé bylo nejen vylodění na pláži Omaha, ale, jak vzpomínají dnešní zbylí osmdesátníci, ještě horší byly boje v Hürtgenském lese. Tam se bojovalo po většinu listopadu 1944 a válku to nijak nezkrátilo, navzdory obrovskému množství mrtvých a raněných: Ze 120 000 chlapců, kteří tam bojovali, jich bylo usmrceno či zraněno či zešílelo 33 000. .... Protilátkou vůči strachu a nudě byl alkohol. Disciplínu chlapců ve Francii neustále ohrožoval problém opilosti. Jeden důstojník zorganizoval pro své vojáky rozumnou pravidelnou dodávku alkoholu, aby se jim podařilo přežít nejhorší dny. Všichni jeho kolegové důstojníci už byli usmrceni a on sám velel celé rotě.

Napsal: 5/3/2006, 11:30
od Haness
Často se prý stalo že vojáci začali být závislí na prášcích, nebo se tu závislost "naučili" (stav po některých z nich), podle kolegů,údajně i na ty hodně silné léky které se dávaly raněným.

Napsal: 5/3/2006, 12:09
od Fatale
myslis morfium? silnej morfinista prej byl Goering

Napsal: 5/3/2006, 19:51
od Haness
Neměl jsem na mysli přímo morfium, ale o tom jsem slyšel taky, především v případech těch že se s ním hodně obchodovalo - zdravotníci, doktoři, nebo samotní zásobovači...
Ale četl jsem o nějakém silném prášku který brali ruští vojáci ve Stalingradu, bohužel ten název si skutečně nepamatuju, ale byla tam zmínka že ho někdy rozdávali i samotní politruci aby zvedli bojovou náladu před bojem, takové to odhodlání, potlačení strachu...prý byl hodně návykový a měl velice špatné účinky na zrak...bohužel ten název opravdu nevím

Napsal: 16/2/2007, 07:22
od trew
Všechny armády používali psychotropní látky. U ruské to až tak nebylo potřeba tam stačil politruk a strach z kulky do zad .

Napsal: 16/2/2007, 14:33
od Jája
V ČSLA se dokonce prováděl test účinku LSD na štábní důstojníky (zhruba v 80.letech) - viděl sem reportáž, která běžela kdysi v televizi a byli v ní ukázky z tajného materiálu ČSLA.

4 štábní důstojníci dostali dávky (vypili ze sklenice) a pak je zavřeli do štábní místnosti a sledovali je tajnými kamerami. Víceméně celou dobu prochechtali nebo vydávali nesmyslné rozkazy. Vzájemně se i zajímavě komentovali:
"Tady ten vůbec neví, kde je nepřítel, jestli útočí z východu nebo ze západu" a množství takových hlášek. Dokonce jim i po telefonu vyhlásili chemický poplach, což u nich vzbudilo jen další smích.
Opravdu zajímavá podívaná, na závěr to jeden z účastníků hodnotil:
"V průběhu testu jsem prožíval nepříjemné pocity, ale pokud bude potřeba příště se rád opět přihlásím..."

Podobný test dělala i britská armáda na pěšácích v terénu, také nebyli ničeho schopni, jeden dokonce vylezl na strom, že bude krmit ptáčky. :)

Napsal: 16/2/2007, 15:37
od jeikob
ten dokument jsem viděl. ty lampasáci byli totálně sjetý a uplně mimo.jak píše jája udíleli si navzájem nesmyslný rozkazy a vůbec netušili,která bije.
Ač budu zostuzen mám hříchy mladí a takzvaný trip a extasy jsem vyzkoušel a z človekem to provede věci.Naštestí sem měl rozum tak jsem se na to vybodnul.
Jinak wafen ss užívali něco jako pervitin

Napsal: 2/9/2007, 14:26
od N_Eser
Četl jsem o drogových testech s americkými piloty, dali jim hašiš a pak je poslali létat na trenažér - piloti měli pocit jak jim to všechno jde, všechno se jim parádně daří apod.. dle pozorovatelů přistávali klidne třicet metrů mimo přistávací dráhu, dělali spoustu chyb a celkově bylo ve všem o dost pomalejší (čemuž se moc po hašiši ani nedivím :-) )

Napsal: 2/9/2007, 16:26
od Lord

Napsal: 2/9/2007, 23:43
od Milda
Trewe, Rusové ,,brali" vodku! A na celém světě ji ,,berou" pořád a rádi!

*

Napsal: 30/3/2010, 19:43
od azazelo
Možná to tu už bylo zmíněno, ale přesto- Pry v Japonsku se používal amphetamin nazývaný "Šabu", který brali piloti kamikadze před posledním letem. Skladů této látky se po válce zmocnila Jakuza a dodnes(zásoby jsou prý obrovské)dohlíží na jeho distribuci, což je i prý důvod, proč se v japonsku neuchytily tradiční "západní" tvrdé drogy- heroin etc. Informace je víc než deset let stará takže za pravdivost neručím

Re: *

Napsal: 31/3/2010, 01:19
od Spandau
azazelo píše:Možná to tu už bylo zmíněno, ale přesto- Pry v Japonsku se používal amphetamin nazývaný "Šabu", který brali piloti kamikadze před posledním letem. Skladů této látky se po válce zmocnila Jakuza a dodnes(zásoby jsou prý obrovské)dohlíží na jeho distribuci, což je i prý důvod, proč se v japonsku neuchytily tradiční "západní" tvrdé drogy- heroin etc. Informace je víc než deset let stará takže za pravdivost neručím
"Oficiálne" sa to nazývalo Ya Ba. Shabu to neskôr nazvala japonská yakuza. Išlo o zmes metamfetamínu (pervitínu) a kofeinu. Piloti ju dostávali vo forme malých kryštálikov, dávky boli predom navážené a zabalené. Pred použitím sa to rozpustilo v tekutine, a vypilo. Inu, nepatrilo to zrovna k tomu rituálu ktorý piloti kamikadze robili pred štartom??? Obviazali si šatky okolo hlavy, a potom vypili niečo z malého pohárika.
Tá droga sa pre "komerčné využitie" vyrába dodnes. Len vo forme farebných piluliek, a do pôvodného zloženia sa pridal ešte heroín. V Thajsku to vraj dávali vodičom nákladných áut pri dlhých cestách, po niekoľkých nepekných nehodách to zakázali.....

Napsal: 31/3/2010, 19:54
od asija
Teda zatim jsem tu slysel spise priklady toho jak dorgy v boji zneschopnuji. Zajimolo by me jake jsou ty pozitivni ucinky - treba toho pervitinu?

a taky u toho fasovani "cigaret a alkoholu" jake bylo opodstatneni z hlediska veleni?

Napsal: 31/3/2010, 20:10
od skelet
Fasování cigaret a alkoholu je popsáno v knize Noc, kdy zemřel Hamburk. Rozdávali je tam co by antistresové prostředky, které pomáhaly utužovat morálku, aby "odklízecí" jednotky měli vůbec žaludek svou činnost vykonávat.

Napsal: 31/3/2010, 20:26
od CAT
Spandau: Heroin tam neni... Jen se to tvrdí (prostě marketingovej tah)... Celkově smíchání dvou takovejch drog dohromady vyvolává "trip" ze kterýho už se jedinec většinou nevrátí...

Asija: u perníku je to hyperaktivita, víc si všímáš okolí etc... Zase je to o dávce...

Ohledně cigaret a alkoholu šlo nejspíše o to že to byl ov době kdy značná část populace kouřila a spíš šlo o to vyhnout se negativním účinkům, které vznikají neužíváním drogy na organismus, který je na ní zvyklý...

Napsal: 31/3/2010, 20:39
od asija
jj, ta hyperaktivita je mi jasna, spise jsem mel namysli jestli neznate podobne priklady jak vojaci po perniku rulujou, podobne jako ty priklady vysmatych dustojniku po LSD.

Zajimalo by me totiz jestli drogy skutecne muzou zlepsit celkovy vykon v tak komplexni aktivite jako moderni valceni. Tim myslim, ze samozdrejme drogy mohou zmenit lidske mysleni/vnimani/chovani v urcitem smeru, ale obvykle na ukor neceho jineho. Napr. ze vojak sice bude odvaznejsi, ale take zbrklejsi a delajici vyce chyb.

Ocekaval bych ze lidska mysl je v zakladu nalazena na docela optimalni vykon. Kdyz se z tohoto optima vysine, tak ze pak bude treba v nejakem ohledu lepsi, ale to bude draze vykoupeno jinymi aspekty. Jestli ze je ukol dost komplexni, je asi dost tezke nejakou jednoduchou dorogou v polnich podminkach masove navodit stav misli ktery je pro reseni ukolu vhodnejsi.

Napsal: 31/3/2010, 22:09
od Vallun
Rum fasovaly policejní mrodparty ještě počátkem 90. let i v ČR. Situaci později neznám doptám se, ale mám tucha, že z "ekonomických" důvodů se to už neprovádí, ale tito lidé mají jakési "rumovné" jako příplatek k platu.


Vím, že v britské armádě v Indii fasoval dsůtojník 2 láhve whisky měsíčně a snad 200 g tabáku (nebo ks cigeret?) v cigeretách, doutnících nebo fajfkovém tabáku dle výběru. Ženy (zařazené jako civilistky na odpovídajících místech ve štábních a týlových pozicích) polovic...

Babi si "stěžovala" že tolik cigaret fakt vykouřit nemůže:)

Napsal: 31/3/2010, 23:59
od Spandau
asija píše:jj, ta hyperaktivita je mi jasna, spise jsem mel namysli jestli neznate podobne priklady jak vojaci po perniku rulujou, podobne jako ty priklady vysmatych dustojniku po LSD.

Zajimalo by me totiz jestli drogy skutecne muzou zlepsit celkovy vykon v tak komplexni aktivite jako moderni valceni. Tim myslim, ze samozdrejme drogy mohou zmenit lidske mysleni/vnimani/chovani v urcitem smeru, ale obvykle na ukor neceho jineho. Napr. ze vojak sice bude odvaznejsi, ale take zbrklejsi a delajici vyce chyb.

Ocekaval bych ze lidska mysl je v zakladu nalazena na docela optimalni vykon. Kdyz se z tohoto optima vysine, tak ze pak bude treba v nejakem ohledu lepsi, ale to bude draze vykoupeno jinymi aspekty. Jestli ze je ukol dost komplexni, je asi dost tezke nejakou jednoduchou dorogou v polnich podminkach masove navodit stav misli ktery je pro reseni ukolu vhodnejsi.
Niekto to už riešil Panzergrenadiers SS bod vplyvom pervitínu. Nebolo príjemné bojovať proti nim, ale ani spolu s nimi.
Všetky drogy sa používali buď na liečenie duševných chorôb, alebo ako doping pre vojakov na zvýšenie ich bojaschopnosti. Aj názov Heroin je odvodený od slova Hero - Hrdina......
Piloti USAF dostávali nejaké amfetamíny behom Púštnej Búrky, možno práve preto aj toľko "friendly fire" od Thunderboltov. Zdrogavaný človek často trpí paranojou a stihomamstvom - má pocit že ho všetci prenasledujú, alebo ho chcú zabiť. A logicky sa vtedy riadi heslom: Zabi, inak budeš zabitý.
Takže platí to čo si povedal: "Vojak bude odvážnejší, ale tiež zbrklejší, paranoidný a pod." V modernej vojne sa viac vyžaduje zdravý úsudok a taktický postup, než utekať nadrogovaný proti guľometu a kričať pritom Huráááááá. Inak, aj ten pervitín má svoje obmedzenia. Zdrogovaný vojak síce vydrží 24 hodín nejesť, nepiť, nespať a byť plne sústredený a bojaschopný. Keď ale účinok pominie, tak dva dni len prespí.....

Re: *

Napsal: 1/4/2010, 00:11
od kopapaka
Spandau píše: "Oficiálne" sa to nazývalo Ya Ba. Shabu to neskôr nazvala japonská yakuza. Išlo o zmes metamfetamínu (pervitínu) a kofeinu. Piloti ju dostávali vo forme malých kryštálikov, dávky boli predom navážené a zabalené. Pred použitím sa to rozpustilo v tekutine, a vypilo. Inu, nepatrilo to zrovna k tomu rituálu ktorý piloti kamikadze robili pred štartom??? Obviazali si šatky okolo hlavy, a potom vypili niečo z malého pohárika.
Tá droga sa pre "komerčné využitie" vyrába dodnes. Len vo forme farebných piluliek, a do pôvodného zloženia sa pridal ešte heroín. V Thajsku to vraj dávali vodičom nákladných áut pri dlhých cestách, po niekoľkých nepekných nehodách to zakázali.....
Tak v tom pohárku bylo saké teda rýžové víno...
A toto nebylo vyhrazené sebevražedným jednotkám, myslím že šlo o rituál před " významnější " akcí... nejen bojovou.
Ale na to tu máme odborníky :D

Napsal: 1/4/2010, 16:15
od azazelo
Pražák ve svém díle "Kulturistika a doping" zmiňuje užívání injekčního testosteronu blíže nespecifikovanými elitními oddíly SS. Má o tomto někdo bližší info?