7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Odpovědět
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

:D Zas tak na něj netlač, zrovna dostal kapky za kopírování...
Nicméně to natahování je zbytečně složité.
Stejně by mě zajímalo, proč použili takové řešení natahování.
Ale nebylo to poprvé, stejné natahování už měla BESA r.7,92mm...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Na ZB-53 to bylo z toho důvodu, aby střelec nemusel poštět držadla a dělat tak pohyb navíc.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Mě pořád v hlavě vrtá název rotní kulomet, jen nevím jestli to náhodou původně neplatilo i vz.59...
Pak by to totiž pasovalo, ono je to fakt líp řešené na tu trojnožku-natahování, výměna hlavněa dokonce i podávání nábojů...
Pak by ta lehká hlaveň sloužila jen na ochranu obsluhy než připraví podstavec.
Ale je to jen spekulace, bohužel nemám po ruce zdroj s podrobným popisem vývoje UK vz.59.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Já věděl, že nejsu až tak blbej :D
Obrázek
Takže původně to byl rotní kulomet :up: sice je to pořád spekulace, ale už trošku pravděpodobnější.
Asi neměli vyřazovat vz.52/57...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:No tak jo, no. Nicméně to natahování je zbytečně složité.
Jak pro koho.
Když jsi porovnáš například GPMG, M60 nebo M249 tak založení pásu je stejné. Pak je rozdíl jen v natáhnutí zbraně. U UK59 sice musíš použít i palec ale zase nemusíš přehmatávat.
Tak mě napadá jedno lidové moudro: Kdo chce psa bít, hůl si najde....
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Ten název rotní kulomet nejspíš vychází z tehdejší koncepce armády kdy byl jeden kulomet na celou rotu a ne jako je to teď na družstvo.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak to určitě ne...
To by byl tak počet za první světové, to je hrozně málo a jeden kulomet na družstvo ( LK ) byl myslím už za první republiky. Tohle nevím jistě, ale připadá mi to jako šíleně malý počet.
Rotní kulomety měly být zařazeny u rot, u samostatného družstva zbraní ( ten název asi nebude dobře ), nižší jednotky měli mít jenom lehké kulomety, případně přidělený kulomet i z obsluhou z tohoto družstva.
Pokud se nepletu, tak stejným způsobem to fungovalo u PT zbraní. Družstvo pancéřovka, na rotě tarasnice... no já vím opět spekulace...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

Dle záznamů britské armády se počítalo se dvěma kulomety na prapor. Takto vyzbrojené nastupovaly pěší brigády do bojů v letech I. WW.
Dle nejvyšších velitelů imperiální armády nebyl kulomet zbraní pro gentlemanna, ale likvidační nástroj proti masám vzbouřených domorodců v koloniích.
Když si porovnáme přístup velitelů německé armády, je názor britského generálního štábu k smíchu.

Kategorie ,,rotní kulomet" pravděpodobně vychází z předdruhoválečné organizace čs. pěších pluků, kdy v jejich sestavě byla zařazena ,,kulometná rota". Šlo tedy o hlavní ruční palnou zbraň pěchoty.
Naše prvorepubliková armáda, údajně, dovedla použití kulometu v obranné linii k nezvyklé dokonalosti. Pěší jednotky měly být v obranném postavení maximálně vystuženy kulomety. Velitelé prvorepublikové armády považovali kulomet za hlavního garanta úderné síly pěší roty.

Podle organizace motostřeleckého družstva byly ve výzbroji jednotky této úrovně dva kulomety Uk-59 v roji a jeden kulomet spřažený na lafetě s hlavní zbraní OT, pokud mne paměť neplete?! Alespoň si to takto pamatuji z doby VZS.
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

Uf uf vy mi teda takdy davate do tela :D no zacnu od konce ...
Rotni kulomet to byl nejprve ... v pocatcich zadavaní konstrukce ale tady de jen o terminologiji

Natahovani pazbickou je sice nezvikle , ale i ve stoje ( ted jsem to take nekolikrat nasucho zkousel a nic me na tom neprislo obizneho ) naprosto spolehlive a jiste + tu mame vyhodu ze se nemusi zmenit poloha ruky idyz je to take diskutabilni protoze stejne musim si pravou rukou pomoci pri vymene nabojoveho pasu ( tato vyhoda zustava pouze pokud mam po ruce nabijece )

Spoehlivost ... je fakt ze UK je zakazano pozivat pri misich v Afghanistanu ( povidal mi to jeden VZP co ted odjizdi do Afghanu ) , ale to je kvuli pisku ... podivejet se kdyz zmacknete spoust otevre se vam vyhozi okenko na spodku zbrane ... vypadne vekou rychlosti ze zbrene nabonice ktera zvyri pisek a prach , ktery se pres obrovske vyhozi okenko dostane na nejcitlivejsi mista ( plynovy pist , vedeni zaveru , uzamykaci plochy zavorniku v pozdre zaveru a take i do nabojove komory ) kde pusobi problemy s dobihanim zaveru do predni polohy. Jenze tohle je dano temi vyrobnimi tolerancemi! Nemuzete mit naprosto presne vyrobenou zbran ktera bude strilet davkou na 1 MOA a pritom bude spolehliva jako AK47 :D . Proste SA 58 i UK 59 jsou nadherne kusy strojariny ktere se meusi za sebe stydet jsou vyrobeny s maximalni presnosti s ohledem na rychlost vyroby ( porad je tu snaha o co nejvetsi pocet kusu za hodinu ) .

Jo a taky ten kdo rekl ze UK 59 a SA 58 jsou zcela odlisne zbrane to asi nemysle tak doslove ze? :D Vzdit mechanizmus UK delal Pan Cermak to znamena ze system uzamceni je jen o 180° otoceny system SA 58

A jeste k tomu ze v casopise Zbrane a Naboje nejsou verohodne informace ... taky se na tento casopis divam spise skepticky je to proste komercni ... chcou prodat co nejvice kusu tak tam daji co nejvice barevnych obrazku aby to zaujalo ty mlade fanatiky :D , ale i nektere informace v tomto clanku ( viz. 3 mm :D - to bych taky chtel vydet ) jsou taky nepodlozene a neni u nich uveden zdroj coz snizje veli jejich verohodnost - vim ze nekdy je to proste jen z doslechu , ale tak proste kdyz to nevim jiste tak to aspon nesirim jako fakt !! A nebo aspon reku od koho to mam !
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Za celou svoji aktivní službu a to ani u vojáků co pamatovali jako mládež Čepičku jsem nikdy termín "rotní kulomet" neslyšel. Ani v padesátých a šedesátých letech kdy měla pěší - mechanizovaná četa v sestavě kulometné družstvo se tento termín nepoužíval. Proto obrázek na obálce časopisu a nápis jsou nějak mimo boj.

Jestli v této době v sesatvě roty byla kulometná jednotka se musím podívat. Ale nejsem si vůbec jistý. Myslím si že tento termín od války nemá v naší armádě opodstatnění.

S natahováním a nabíjením kulometu jsem nikdy neměl nejmenší problém. Prostě když se to jednou naučíš, je to to běžný úkon.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Třeba to bude něco podobného, jako když Sa 58, který je útočnou puškou nazývají samopalem.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Těžko říci. U samopalu je to naprostá debilita člověka, který přeložil slovo avtomat jako samopal, když jsme u nás kdysi dávno zkoušeli AK - 47. Ten osel si myslel, že slovo automat značí samopal aniž by se namáhal zjistit si, že ruský jazyk používá pro označení samopalu termín pistolet - pulemjot.

Termín rotní kulomet asi bude jak kdosi výše psal historického založení a to buď z dob armády první republiky nebo možná i R - U armády.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

jako když Sa 58, který je útočnou puškou nazývají samopalem
To, že se poněkud změnila terminologie, neznamená, že se změnil název zbraně, pořád je to Samopal vzor 58...
Proto obrázek na obálce časopisu a nápis jsou nějak mimo boj.
Je tam napsané " Rotní kulomet K56 ".
Je to předchůdce UK vz.59, taky nevím o tom, že by se tento název používal v souvislosti s vz.59. Chtěl jsem jen poukázat na to, že se ta zbraň používá ( a používala ) v jiných podmínkách než na jaké byla stavěna. A to můžeme pominout to, že u nás tak prašné prostředí potkáte jen velmi vyjímečně. A na podstavci, je kulomet přece jen o trochu výš...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

U samopalu je to naprostá debilita člověka, který přeložil slovo avtomat jako samopal,
Dobře a jak by si to chtěl přeložit? Nebo co použít? Fašistický název Útočná puška? Co by mu na to asi tehdy řekli? :D
samopalu termín pistolet - pulemjot.
Nejenom ruština, dokonce i u nás to svého času byla kulometná pistole ( vz.38 například ).
Pokud se nepletu, tak se tehdy vymýšlelo, jak to vlastně pojmenovat, a samopal to nakonec vyhrál protože je to jednoslovné označení a zní to podobně jako ten Sovětský automat...
Pokud se nepletu, tak v Sovětské armádě se pro vojáky vyzbrojené převážně samopaly používal název automatčíci...
Pak se v tom vyznej...
A nejsme jediní kteří nepoužívali název útočná puška...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

kopapaka píše:
U samopalu je to naprostá debilita člověka, který přeložil slovo avtomat jako samopal,
Dobře a jak by si to chtěl přeložit? Nebo co použít? Fašistický název Útočná puška? Co by mu na to asi tehdy řekli? :D
samopalu termín pistolet - pulemjot.
Nejenom ruština, dokonce i u nás to svého času byla kulometná pistole ( vz.38 například ).
Nepřekládal bych to. Ruský jazyk má schopnost vytvářet neuvěřitelné novinky co se vojenské terminologie týká. Vždy jsem byl překvapen když jsem narazil na termín jako třeba stroevije batalony, což měly být motorizované prapory a nebo eskadronyj minonosec což byl obyčejný torpédoborec.

Od společných bojů na východní frontě se přece vědělo, že samopal byl pistolet-pulemjot. Proč by se jinak Sochorovy jednotky jmenovali samopalníci. Měli ve výzbroji PPŠ a PPS .

Navíc znalý profesionál tupě nepřekládá ale hledá význam slov. Jestliže podle mezinárodní definice z roku 1911 se za samopal považuje zbraň která střílí dávkami a používá ke své činnosti pistolové střelivo tak by snad při pouhém pohledu na munici AK 47 zjistil, že to co vidí zcela jistě není pistolový náboj.

Ale ono je to fuk. Za ty roky i já používám slovo samopal.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17808
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Třeba to Sa bylo k utajení projektu, resp. zakrytí jeho výkonů. A pak už mu to zůstalo :wink:
ObrázekObrázekObrázek
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

No tak mozna ze oznaceni samopal v CSLA oznacoval zbran s moznosti streliby jednotlivymi ranami a davkou ... bez rozlisovani streliva
Ted uz asi nezjistime jak to soudruzi mysleli :D
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Uk vz.59 píše:Spoehlivost ... je fakt ze UK je zakazano pozivat pri misich v Afghanistanu ( povidal mi to jeden VZP co ted odjizdi do Afghanu ) , ale to je kvuli pisku ... podivejet se kdyz zmacknete spoust otevre se vam vyhozi okenko na spodku zbrane ... vypadne vekou rychlosti ze zbrene nabonice ktera zvyri pisek a prach , ktery se pres obrovske vyhozi okenko dostane na nejcitlivejsi mista ( plynovy pist , vedeni zaveru , uzamykaci plochy zavorniku v pozdre zaveru a take i do nabojove komory ) kde pusobi problemy s dobihanim zaveru do predni polohy. Jenze tohle je dano temi vyrobnimi tolerancemi! Nemuzete mit naprosto presne vyrobenou zbran ktera bude strilet davkou na 1 MOA a pritom bude spolehliva jako AK47 Very Happy . Proste SA 58 i UK 59 jsou nadherne kusy strojariny ktere se meusi za sebe stydet jsou vyrobeny s maximalni presnosti s ohledem na rychlost vyroby ( porad je tu snaha o co nejvetsi pocet kusu za hodinu ) .
Pokud vim tak u nas jsou podobne podminky ve VVP Lest a temer stejne ve VVP Turecky Vrch. Neslysel jsem, ze by si nekdo stezoval.

Mimochedem v Afganu tusim maji nasi i nekolik Minimi, a pri tom Izraelci je odmitli kvuli problemy s piskem a misto toho zavadeji Negev.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Střílel jsem několikrát z UK vz.59 na střelnici v Malackách a problém s pískem jsem nezažil.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

To bude asi tím, že pouštní podmínky jsou jiné než střelnice v Malackách.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“