7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Odpovědět
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od Juraj Tichý »

Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11614
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od Zemakt »

to karaco jako moderátor tě musím upozornit že osobní pocity typu "vetší šmejd než tenhle kulomet asi žádná jiná armáda zavedený nemá" nepatří do faktografického fóra, pokud můžeš dolož tohle tvrzení, pokud ne na takové příspěvky jsou jiná fóra. Fotka je velmi pěkná díky.
A dále ... to pokračuje. Kdo chce pročte, kdo chce, tak si i uvědomí modelový rok a léta služby v ČSLA. Zejména v souvislosti, že s ohledem na rok zavedení se jedná o konstrukci starou 64 let. Ve své době? Ha? Chápu, že srát si do vlastního hnízda je moderní, ale ...Tahle diskuze zde již kdysi proběhla, proto reaguji tak jak reaguji. Stačí si jen pročíst toto vlákno. Pro začátek.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od Tempik »

Občas se najde kompletní servisní bedna a zbrojíř, co ví, co s ní. A pak je ta UK-59 překvapivě funkční a spolehlivá i dnes. Jenže to je i v armádě už velmi vzácná kombinace. Ty zbraně prostě 30 let přesluhují.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od Juraj Tichý »

na žádost moderátora:
myslím, že co se týče posuzování spolehlivosti a vlastností UK by se mohl vyjádřit lépe nějaký odborník, ale z pohledu uživatele a opraváře musím negativně hodnotit zejména: příliš mnoho krytek, kolíků, závlaček, tj. dílů, které při střelbě z tohoto kulometu prostě upadnou, přičemž absence některých z nich znamená přerušení střelby a následná oprava trvá díky jejich drobnosti příliš dlouho
umístění dvojnožky- díky svému absolutně nepraktickému uložení na hlavni je její výměna značně problematická, obsluha se musí vztyčit, pokud drží sejmutou rozpálenou hlaveň, není jak položit zbytek kulometu tak, aniž by se do něj nedostali nečistoty- lze jej položit pouze na bok, přičemž nečistoty se dostávají otvorem pro hlaveň do pouzdra závěru a dále se dostávají na obnažený a vyčnívající píst...
na druhou stranu je toto pouze teoretické, protože 2 lehké hlavně u zbraně nejsou, a přehřát lehkou hlaveň není žádný problém a co v boji potom?
plnění pásů- velká slabina, ruční je ve větším počtu nemožné a plnička vzhledem ke své funkci vyžaduje mnoho síly
střelby cvičnými náboji- zařízení pro cvičnou střelbu skládající se ze 4 součástí a 2 šroubků je poměrně choulostivé, při střelbě se zbraň silně znečišťuje
opotřebení součástí- nejmarkantnější je omačkání ozubu pro zachycení nosiče závorníku v zadní poloze závěru a omačkání závorníku v místě uložení závory
pojistné ústrojí- při střelbě se u několika zbraní uvolnil šroub pojistky, došlo k zablokování spušťadla a zbraň se nedala natáhnout
tvrdí se, že všechny díly kulometu se dají mezi jednotlivými zbraněmi vyměnit, já jsem zjistil, že minimálně hlavně u některých zbraní vyměnit nelze

toto je prosím můj soukromý názor pramenící z mých osobních zkušeností (cca několik 10 000 ran), pokud má někdo jiné zkušenosti, rád se poučím
No, musím dát trošku za pravdu "karaco", že UK vz. 59 nebyl velkým konstrukčním zázrakem. Zřejmě to mimo jiné také souviselo se snahou konstruktéra (nebo spíš s požadavkem zadavatele) zkonstruovat něco skutečně univerzálního, co by splňovalo požadavky na LK a TK současně, ale nebyla s tím u nás žádná zkušenost. Podle mého názoru měl být ponechán ve výzbroji výborný LK vz.52/57 (mohl ještě být trošku víc odlehčen ) a vývoj druhého, těžšího kulometu měl jít trošku jiným směrem, stejně jako to udělali Rusové, viz. RPK / PK.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11614
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od Zemakt »

Viz toto vlákno. Celé, vč. a to především, pochopení kontextu: modelový rok a baujahr!
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od KOLT »

Rok výroby má vliv možná na opotřebovanost dnes, ale nic nezměníš na tom, že ani v té době to nebyla povedená konstrukce, protože její obsluha v poli byla prostě pitomá. A že v té době existovaly spolehlivější a lepší konstrukce, o tom snad netřeba debatovat. Sa 58 měl své mouchy, ale s ohledem na dobu vzniku to byla povedená zbraň. Pro Uk 59 to rozhodně neplatí.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17795
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od skelet »

i ta slavná M60 byla označována jako šmejd..
spíše by to chtělo dobovou recenzi.. říkat o čtyřicet let starém kulometu, že je šmejd je lehké.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11614
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od Zemakt »

že ani v té době to nebyla povedená konstrukce, protože její obsluha v poli byla prostě pitomá.
No právě, že v oné době se o nějaké pitomosti nemluvilo. V podstatě až když byla za zenitem a morálně zastaralá. Nebo vystřílená, nebo jak víše Tempík uvedl s rozkradenou soupravou dílů.

Viz. strana 9 až 11 tohoto vlákna Michan Pátrač aj. obecně to koresponduje s výše uvedeným.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od KOLT »

M60 ovšem byla jako nepříliš spolehlivá vnímána také od počátku...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11614
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od Zemakt »

Jako hnidopich bych se tě pokusil poopravit :wink:
M60 ovšem byla jako nepříliš spolehlivá vnímána již od počátku...
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od KOLT »

Spíš mám špatně slovosled ;)
M60 ovšem také byla od počátku vnímána jako nepříliš spolehlivá...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11614
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od Zemakt »

Škrtni si také a máš to v cajku 👍
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 554
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od parmezano »

No. já jsem jako holub byl nabíječ Uk vz. 59 a jako mazák jsem povýšil na kulometníka, což bylo fajn , protože jsem čistil jenom hlaveň kulometu, zbytek připadl na zbytek družstva .
Obrázek
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od KOLT »

Hele, mouchy toho vz. 59 byly i na tehdejší dobu docela velké, to IMHO nejde okecat. Když to srovnáš s vz. 58, tak je to prostě nepříliš povedená konstrukce. A rozhodně jsme ji měli vyměnit nejpozději v 90. letech, pokud ne dřív (za nějaký klon PK).
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17795
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re:

Příspěvek od skelet »

Pátrač píše: 20/4/2009, 12:33 Bez toho že bych chtěl zpochybnit cokoliv zde bylo napsáno, já osobně považuji UK-59 za skvělou zbraň. Byl jsem kulometník celou střední školu a střílel jsem z něj hodně. Nikdy se mi nic nerozpadlo, nikdy se mi nezasekl a to ani se cvičným střelivem.

Pokud jsem ho složil na těžkou lafetu a s těžkou hlavní, byl extrémně stabilní a přesný. Popisované závady bych osobně kladl na vrub tomu, že ty zbraně byly staré a neustále měnily majitele. Údržba ze strany zbrojířů pak byla z mého pohledu nulová. Já osobně jsem zbrojíře potkal jednou za rok při profylaktické prohlídce zbraní a to kontroloval jen jestli tam není karbon. Pokud jsem ho na technický nedostatek neupozornil sám, zbrojíř ho nehledal.
Pátrač píše: 20/4/2009, 19:34 M1A2 Abrams - děkuji za zcela zajímavý příspěvek. Jak jsem uvedl já mám zkušenosti jiné ale na druhou stranu jsem těch ostrých ran tolik nevystřílel, možná jsem docílil tak 8000 ran a to jak slepými tak ostrými.

Mě neselhal nikdy a nikdy se mi z něj nic neoddělilo. Střílel jsem z něho hodně a často, z ruky, vleže ze země i z vozidel. Používal jsem běžnou munici i speciální střelivo.

Plně souhlasím s tím, že se při střelbě cvičnou municí dokonale svinil.

Plnit pásy byla opravdu práce pro trestance, ale na druhou stranu po čtvrtém či pátém přebíjení se pás hezky uvolnil a pak to šlo lépe. V tom případě i nabiječka šla poměrně lehce. Hlavně to bylo o tom, že když jsem se to naučil což nebylo nic jednoduchého tak mě to dokonce bavilo.

Zdá se, že zkušenosti jsou pestré. Stejně si rád přečtu odpověď Hecklera, zdá se, že jeho osobní zkušenosti jsou pouze negativní a že má naopak dobré zkušenosti s jinými kulomety a to by mohlo být zajímavé nejen pro mě.
palič píše: 12/5/2009, 20:42 Nebudu nijak potvrzovat ani vyvracet předešlé poznámky z diskuse na téma tolerancí, zaměnitelnosti součástek apod., jen popíšu svoje osobní zkušenosti se zbraní jako takovou z úrovně "koncového uživatele"...
S UK-59 jsem se seznámil v průběhu studia na vojenské škole a musím říct, že jako všichni moji spolužáci jsem ho musel zvládnout jak po teoretické stránce z hlediska konstrukce, principu činnosti včetně pochopení činnosti všech jeho hlavních částí, tak po stránce praktické, tedy provedení a splnění většiny cvičení střeleb od jednotlivce až po BOS čety... Z toho vyplývá, že jsem ho nepoznal ani neznal tak, že by nás na střelnici nás dovezli autobusem, my si po cigáru a hrnku s čajem nastoupili na čáru a tam jsme vy...dali jednu nebo dvě bedničky střeliva, které nám někdo napáskoval... a my po střelbě nasedli do autobusu a zmizeli v prachu.
Když si odmyslím, že jsme byli vychováváni tak, abychom ty zbraně měli rádi (nesmějte se) a důvěřovali sobě a věřili i v ně, tak konkrétně na "úkáčko" vzpomínám "tak trochu" se smíšenými pocity - z místa, z valu na štěrku super, léto, zima, den noc, infra, na pevný či na pohyblivý cíl/e, střelba nastražená či doprovodem, rozsevem z trojnožky, co kdo si umíte představit, to smíšení začíná přesně v té části "osnov", kde začínají cvičení "za pohybu"...
Měl jsem na škole spolužáka, měl za sebou VSOŠku přímo se zaměřením na ruční a lafetované zbraně (zbrojíř), byl to kluk udělaný, měl přes dva metry, cvičil kulturistiku a ramena měl dost široká. Byl to on, kdo nejčastěji "tahal" kulomet - byl na něj "rostlý" a "uměl" ho i se zavázanýma očima. I on si ovazoval hlaveň a plynovou trubici tlustou vrstvou obvazu jen proto, aby ho nemusel držet "za kliku" a zadní část závěru si zkušeně kolem čepu stahoval vázacím drátem... Jako dnes slyším jeho stesky a vzteklé nadávky na tu "mr..ku zlou" a to i přesto, že dokázal nastřílet vždycky i když třeba opravoval závadu za chůze. Ano, to nebyly "naše" kulomety a šly de facto z ruky do ruky stovek posluchačů, ale čistili jsme je my sami... Jako dneska vidím tu prdel, když měl člověk vést palbu za chůze s tím klasickým "čtyřkrokem" a odpálit dávku... Jo, když bylo o co se opřít, to byla paráda, ale jen z ruky - běs... Pomalu potají jsme si vyzkoušeli i to, když dvojnožku drží dlaší maník tak, aby kulomet střílel "z převýšení", byť minimálního. O cvičném zařízení vlastně nemá cenu mluvit, to je kapitola sama o sobě. Kdo jen viděl ty titěrný součástečky, ví, o čem mluvím, udržet je v závěru při střelbě cvičnými taky nebyla legrace.
Pak jsem se "úkáčkům" vzdálil a výcvik s nimi pozoroval jen z povzdálí - moji bývalí kolegové z čety si je užívali dál, já už ne, neboť u specializace, kterou jsem studoval, kulomety tohoto typu nebyly. Sice jsme si je od nich občas "půjčili", abychom nevyšli ze cviku, ale já přišel na chuť jinému kulometu (a kanónu), který už se z ruky v tom stavu, v jakém byl po vylafetování z vozidla, pomalu odpálit nedal (já vím že jo, zkusil jsem to nejednou)...
Ani nevíte, jaký byl můj šok, když jsem po škole přišel k útvaru a přesto, že nás celou dobu učitelé přesvědčovali, že starší techniku už ve velitelské praxi nepotkáme a budeme velet jen četám a rotám na vozidlech s velkou palebnou silou a výbornými jízdními vlastnostmi, tak první, co jsem přebíral byly ... Fugy s věžičkou a v ní lafetovaným "úkáčkem" s elmg. spušťadlem... Jak já hledal svoje staré "jednoleté" sešity a u kluků od bigošů škemral o půjčení těch jejich, "čtyřletých"... A nějakou dobu jsem s těmi FuGy samozřejmě cvičil...
Naštěstí jsem záhy ty "maďarské pomsty" předal a vrátil se k tomu svému, ale teď zpátky k tomu kulometu.

Myslím, že na svou dobu to byla zbraň velmi kvalitní a díky použitému střelivu "v cíli" dost účinná. Pokud z něj budete střílet a pod sebou budete mít deku nebo pár prken či v nejhorším pravidelně doplňovanou vrstvu hrubšího štěrku, je to zbraň k nezaplacení. I trochu nečistoty snese a na rovinu, boj nikdy netrvá tak dlouho, aby se střelec své zbrani nemohl včas věnovat.
Pokud z něj budete střílet s oporou, z dvojnožky nebo těžkého podstavce, z předem připraveného stanoviště (z mého pohledu "v léčce"), bude vždy hlavní zbraní družstva a "pilířem" jeho palebné síly.
Pokud z něj budete střílet z vozidla (střílnou), tak už za jízdy po dráze (natož v terénu) začínají problémy, neboť na malou změnu odměru hlavně musíte udělat velký pohyb zadkem zbraně, což v BVP není vzhledem k prostoru sranda. Z levého boku vozidla je to ještě komplikovanější... Kulometníků leváků jsem za ty roky prostě moc nepotkal.
Použití tohohle kulometu pěšky za pohybu jsem si "vyzkoušel" nejednou, v létě i v zimě, ve vysoké trávě i ve sněhu a tady musím znovu říct, na to nevzpomínám rád - na tohle je už opravdu příliš těžký...

Jo a ještě jedno, v další vojenské kariéře jsem si vyzkoušel i jiné kulomety téhle kategorie, kterými disponovali "spojenci" a "pozdější spojenci, dříve nepřátelé" a můžu říct, že UK-59 z toho nikdy nevyšel nejhůř..., ale taky bohužel nikdy ne nejlíp.

Sorry, je to dost dlouhý, já vím.
Pátrač je tuším šedesátník, takže by měl studovat v sedmdesátkách..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od KOLT »

Pokud z něj budete střílet a pod sebou budete mít deku nebo pár prken či v nejhorším pravidelně doplňovanou vrstvu hrubšího štěrku, je to zbraň k nezaplacení.
No a to je ten problém. Muset si pro kulomet připravovat místo, je dost opruz, páč to třeba při vedení útoku dost často nejde. Ono zhusta ani při obraně.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13231
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od Rase »

Univerzální Kulomet vzor 59 (UK vz. 59) najdeme na Ukrajině v poměrně nemalém množství. Vláda rozhodla o dodání 26. února 2022 a to v množství 3 200 kusů. Kulomet je ve výzbroji pozemních sil Ukrajiny (např. 17. tanková brigáda), zahraničních jednotek (např. pluk Kastuś Kalinoŭski) a sil domobrany.

GAgESpVXQAAYj6H.jpg
GAgESpLWwAEE_tZ.jpg
GAgESpMWoAEWK0J.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13231
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: 7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od Rase »

Taková pěkná malá "česká sešlost" na ukrajinském blátě. Dělostřelec od 148. samostatné dělostřelecké brigády výsadkových sil Ukrajiny vyzbrojený univerzálním kulometem vzor 59 (zde UKL) hlídá samohybnou houfnici Caesar na Tatrováckém podvozku. Obrovskou výhodou UKL na Ukrajině je to, že jsme je tam poslali s kupou náhradních hlavní a v zánovním stavu. Naprostá většina nových kulometů tam totiž šla jen s jednou hlavní.

424618761_723289289871377_2569186508888919089_n.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“