Jednoranná protidronová brokovnice Kalašnikov
Napsal: 14/6/2026, 10:36
Protidronová brokovnice Kalašnikov
Ruští váleční blogeři jsou zmateni a rozzlobeni oznámením skupiny Kalašikov o jednoranné brokovnici s nižším výkonem pro sestřelování dronů. Jeden z nich komentuje: "S ní se pravděpodobně zastřelíte jen vy." V příspěvku na Telegramu z 8. června 2026 skupina Kalašnikov oznámila novou zbraň vyrobenou specialisty z Ústředního výzkumného ústavu přesného strojírenství (JSC TsNIITochMash, součást státní korporace Rostec pod správou skupiny Kalašnikov): "Tato kompaktní jednoranná brokovnice na náboj 12x70 mm je navržena k likvidaci malých, nízko letících bezpilotních letadel. Hlavní výhodou zbraně jsou její kompaktní rozměry a nízká hmotnost – váží pouhých 1,8 kg." Příspěvek byl okamžitě kritizován ruskými válečnými blogery, kteří zpochybnili smysl nové zbraně a odsoudili ji za to, že je zcela odtržená od frontové reality. Často kritizovali ruský vojensko-průmyslový komplex za ignorování operačních ponaučení z války na Ukrajině a místo toho vyrábějí drahé a nekvalitní vybavení, aby s pomocí spřátelených úředníků získali vojenské zakázky. Bloger "Jižní fronta" napsal: "V 18. století by to ocenili. Jednoranná zbraň proti dronům, jednoranná, JEDNORANNÁ, JEDNORANNÁ, JEDNORANNÁ." Další napsal: "Tak jak se daří v koncernu Kalašnikov s jejich lékárničkou za 38 000 rublů a jejich zatracenou jednorannou puškou na ničení bezpilotních letadel?" "Kteří členové speciálních vojenských jednotek vám řekli o nějakou zatracenou jednorannou zbraň, za kterou jste získal zlaté medaile?! Přestaňte si s tím hrát a dejte lidem pořádné zbraně, ne tenhle kus šmejdu. Pravděpodobně se s ní zastřelíte jen sami." "Vojenská akademie Astrachaň" je zmatená: "Téměř každá země používá brokovnice ráže 12 k řešení problému střelby na malé vzdušné cíle. Téměř vždy se jedná o poloautomatické nebo pumpovací zbraně s velkými zásobníky a možností montáže mířidel atd. Novější modely se zkoušejí s různými náboji... Tsniitochmash mi úplně zničil večer. Hodiny se snažím pochopit, jaký design byl dnes představen, proč je jednoranný, a přitom váží více než americká armádní M26 se zásobníkem? Proč je toto zařízení komorováno pouze pro 12x70 a jak se přebíjí? Proč má tvar trubky? Jakou obludu svařili, aby vypadala jako ramenní opěrka? A co je nejdůležitější, kdo by šel proti dronům jen s jedním výstřelem a proč? Nemůže vystřelit samonaváděcí protiletadlové střely skrz hlaveň, a i tak by byla opakovací puška lepší." Alexey Sukonkin je stejně zmatený: "Pokud jde o rozdíl mezi potřebami fronty a výdaji průmyslu na rozpočty: Rád bych viděl, jak by se cítili konstruktéři JEDNORANNÉHO dvoukilogramového zařízení pod útokem kamikadze dronů. A je to komora pro náboj 12x70, ne 12x76. Je to prostě neskutečné, ale tvůrci tohoto 'mistrovského díla' byli dokonce oceněni... Takže samozřejmě nepřítele určitě předčíme, a to za sto let. Pokud to tak dlouho přežijeme. Později napíšu o tom, co nepřítel vyvíjí a zavádí, aby se naši 'géniové' alespoň styděli za svou naprostou neschopnost." Bloger "Třináctý" to nepříznivě srovnává s tím, co používají Ukrajinci, a komentuje: "Ani nemusíte být profesionálem ve světě zbraní, abyste pochopili, že v koncernu Kalašnikov pracují sabotéři a nepřátelé lidí. Jen ta AK-12... Není to sabotáž? V době, kdy je země doslova ve válečném stavu, koncern Kalašnikov nadále dostává provize za nějaké triviální záležitosti... K čertu s tím."
https://twitter.com/ChrisO_wiki/status/ ... 7900486100