Stránka 1 z 3

Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 8/6/2026, 19:16
od NagyAttila
Patria s vezou Turra 30 v10 pre FI ambasadou v Prahe
https://www.linkedin.com/posts/evp%C3%B ... =copy_link

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 8/6/2026, 22:32
od Scotty87
Tohle vlákno je řekl bych poněkud předčasné.

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 8/6/2026, 23:37
od NagyAttila
Na podivnom umiestneni veze vzadu na podvozku, ta veza vlastne svojou hmotou kryje priestor vysadku z hornej polosfery.

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 9/6/2026, 13:25
od NagyAttila

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 9/6/2026, 17:32
od Danik
NagyAttila píše: 8/6/2026, 23:37 Na podivnom umiestneni veze vzadu na podvozku, ta veza vlastne svojou hmotou kryje priestor vysadku z hornej polosfery.
Je to kvůli tomu, že velitel i střelec tak mají vlastní periskopy i poklopy. Podobné řešení je například u M1296 IVCD, lépe známém jako Stryker Dragoon

Obrázek

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 9/6/2026, 17:37
od Danik
Obrázek

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 9/6/2026, 17:38
od Danik
Obrázek

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 9/6/2026, 17:39
od Danik
Obrázek

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 10/6/2026, 17:40
od Nesher
Když už tady, jak už tu někdo zmínil, velmi předčasně, to vlákno vzniklo, má někdo potuchu kde je Turra v poslední verzi s Bushmasterem zavedena?
Nebo by to případně dolaďovala AČR pro výrobce, nutnoříci, že nikoliv poprvé?

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 10/6/2026, 19:06
od NagyAttila
Nesher píše: 10/6/2026, 17:40 Když už tady, jak už tu někdo zmínil, velmi předčasně, to vlákno vzniklo, má někdo potuchu kde je Turra v poslední verzi s Bushmasterem zavedena?
Nebo by to případně dolaďovala AČR pro výrobce, nutnoříci, že nikoliv poprvé?
A co by na tom bolo zle? Ci neobvykle?

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 10/6/2026, 22:03
od Adamicz
Také jsem na Bahnech cvaknul

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 10/6/2026, 22:57
od Scotty87
Vypadá to jako by na chudáku Patrii přistáli mimozemšťani. Chybí jen to že nahoře vyleze Alzák a začne křičet "Rozdáváme sto tabletů týdně".

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 10/6/2026, 23:11
od NagyAttila
Mne sa zas ta veza az tak nepaci. Pouzite technologie posudit neviem , no zaujimalo by ma napr vyvazenie veze, aj staticke, aj dynamicke. Tiez tie opticke stanice (a plati to aj pre CV90) - sniper dokaze trafit do oka na 1km..
Veru si mohli najat nejakeho dizajnera a nie len placat co sa mi kde hodi.

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 11/6/2026, 00:42
od pjaro77
Uvedomuješ si, že všetky veže majú otvorenú optiku a pred ňou bezpečnostné sklo (okrem infra), ty sniper ?
Asi preto že svetlo nevie zahnúť za roh.

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 11/6/2026, 09:09
od Alterego
Scotty87 píše: 10/6/2026, 22:57 Vypadá to jako by na chudáku Patrii přistáli mimozemšťani. Chybí jen to že nahoře vyleze Alzák a začne křičet "Rozdáváme sto tabletů týdně".
Do očí to bije všetkým, na FB dalo EVPÚ aj odpoveď:

https://www.facebook.com/photo?fbid=143 ... 9836266747

"Dobrý deň, Viliam. Ako môžete vidieť aj na priloženej fotografii, veža TURRA 30 V10 je osadená priamo na korbe vozidla – presne v mieste, kde má podvozková platforma od výrobcu konštrukčne pripravený a vyvýšený montážny otvor na integráciu vežových kompletov. Pozícia a výška teda plne vychádzajú zo samotnej anatómie a dizajnu vozidla."

Chápem to tak, že keď sa na ten konkrétny prototyp osadí hocijaká veže, vyzeralo by to +- rovnako

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 11/6/2026, 09:30
od Zemakt
Tak když se člověk podívá na ten Stryker, tak moc rozdílů v tom nevidím. Podstatné je co to navíc přináší a zdali to za to stojí. Estetika jde bokem.

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 11/6/2026, 09:35
od Scotty87
S věží Kongsberg nebo UT30MK2 to ovšem tak podivně nevypadá. Turra V10 je prostě na kolové vozidlo obrovská.
amv_xp.jpg
images.jpg

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 11/6/2026, 09:39
od juhelak
Mě se nelíbí ani jedno vozidlo které je v hledáčku. Nevidím v tom takový posun abych akceptoval tu cenu kolem 40 mld.
Buď počkat nebo jít spíš cestou levnějších OT s menší vyzbroji. (jako by byl třeba Tadeáš s vezickou Gladius nebo tak něco.)

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 11/6/2026, 10:18
od Nesher
NagyAttila píše: 10/6/2026, 19:06
Nesher píše: 10/6/2026, 17:40 Když už tady, jak už tu někdo zmínil, velmi předčasně, to vlákno vzniklo, má někdo potuchu kde je Turra v poslední verzi s Bushmasterem zavedena?
Nebo by to případně dolaďovala AČR pro výrobce, nutnoříci, že nikoliv poprvé?
A co by na tom bolo zle? Ci neobvykle?
Co? To, že AČR slouží za veřejné peníze soukromé firmě jako testovací polygon? To se dá akceptovat, když přivřu obě oci u domácího dodavatele s exportním potencionálem, případně u cizí firmy, pokud jsou zatím ještě nějaké politicko-strategické zájmy. Což není tento případ.
Proto se ptám zda už je to někde odzkoušené a zavedené.
Pokud ne, tak moc nechápu STV, že na to kývla. Chápu proč to chce Patria (nižší interní náklady), ale ve srovnání s konkurencí, která nabídne věže už zavedené to může být problém. Také by se mohla zopakovat chyba u současných Pandurů, že AČR bude jediný uživatel systému a tím pádem budou problémy s údržbou.

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Napsal: 11/6/2026, 10:25
od pjaro77
Ta malá vežička s guľometom je čo ? Pripomína mi to trochu MARTA-L.
download/file.php?id=37824&mode=view