Akce v Perském zálivu a okolí

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Hele, ta zpráva, co sem dal Zemakt byla prostě polopravda, Virální tvrzení. Lidi mají rádi příběhy :D
Čisté jmění Barrona Trumpa se odhaduje na přibližně 150 milionů dolarů k březnu 2026, především díky jeho zapojení do rodinných podnikatelských projektů a kryptoměnových projektů.

Je uveden jako spoluzakladatel World Liberty Financial, decentralizované finanční platformy, ve které údajně vlastní 10% podíl, což tvoří významnou část jeho bohatství. Přibližně 38 milionů dolarů z prodeje tokenů, 34 milionů dolarů z operací platformy ve výši USD1 stablecoin a 41 milionů dolarů ze strategického partnerství se zdravotnickou společností Alt5 Sigma tvoří jeho zisky z venture businessu.

https://www.msn.com/en-in/news/world/di ... r-AA1XGBnu
Nebo
https://www.facebook.com/techtimespage/ ... 172078322/

:arrow: Je to šířené hlavně přes sociální sítě, a existovaly i sázky přes Polymarket.

Polymarket je globální trh s predikčními možnostmi založený na kryptoměnách se sídlem na Manhattanu v New Yorku.
Také se mluví o nárůstu volume v USO, Chevron a Exxon, což by mohlo souviset s insider info.

Objevují se obvinění z obchodování zasvěcených osob v souvislosti s sázkami na predikčním trhu spojenými s konfliktem v Íránu.

https://www.marketwatch.com/story/predi ... g-66ddfe87
Podle analytické firmy Bubblemaps, která se zabývá blockchainem, se šesti účtům podařilo vydělat 1,2 milionu dolarů, včetně jednoho, který se k platformě připojil v únoru, nikdy předtím nesázel na žádné jiné téma a vydělal kolem 500 000 dolarů.
Tito „podezřelí zasvěcenci“, jak uvedl Bubblemaps, měli v minulosti jen malou historii takových rozsáhlých sázek a do svých pozic vstoupili jen „hodiny před úderem“.

https://www.newsweek.com/iran-bets-pred ... s-11603293

No skoro jsem se lekl, že mi AI sofistikovaně kecala :) A jo trošku to fakt zmatlala.
Dostane obrazně řečeno přes hubu. Projíždí toho mraky, včetně videí. Ještě to nespojí někdy úplně správně.
To druhá vrstva – klasické finanční trhy. Když někdo ví, že přijde konflikt, nevsadí jen na Polymarket.

https://www.advisorperspectives.com/firm/bloomberg-news

Zprávy Bloombergu (v pořadech Open Interest) to v podstatě potvrzovaly: Někdo měl dobrý kalendář a věděl, že operace Epic Fury nezačne „někdy“, ale na konci února.
V kontextu velkých obchodů se to shoduje s tím, jak analytici obecně popisují "velrybí" pohyby.
Bloomberg Television, Open Interest, rozbor opcí
https://www.bloomberg.com/btv/series/open-interest

Podle analytiků z Bloombergu a dat z ICE (Intercontinental Exchange) nešlo o jen tak ledajakou sázku.
Obchody byly provedeny přes kaskádu offshorových struktur a investičních bank.

Investing.com -- Američtí demokratičtí zákonodárci Mike Levin a senátor Chris Murphy připravují legislativu, která by omezila trhy s predikčními tipy kvůli obavám ohledně dobře načasovaných sázek uzavřených před americko-izraelskými leteckými údery v Íránu, řekl Levin agentuře Reuters.

https://www.reuters.com/legal/governmen ... 026-03-05/


Je to analytický závěr toho, jak „velrybí“ obchody v reálu probíhají a jak se o nich v komunitě mluví.

Analytici jako Miller nikdy neřeknou na kameru „šlo to přes skořápkovou firmu v Londýně“.
Oni řeknou: „Vidíme masivní nárůst open interestu z evropských zdrojů.“
Ten zbytek (offshory, banky) je to, co si z toho vyvodí lidé v komunitách, a to může být problém, a pak se to dostane mezi senátory.

Existují tradeři, co to projíždí detailněji analytickými nástroji, LuxAlgo, TrendSpider, a jiné.
Dnes retail trader vidí věci, které dřív viděly jen hedge fondy.

A trader bought a huge call spread in late February on the London Metal Exchange as tensions mounted — now that $40 million wager has come into the money as prices spiked.
Implied volatility of front-month options has soared far above realized moves as traders pay higher and higher premiums to protect against potential wild swings.
Koukám na to, že to byl ale hliník, a ne ropa :) Přerušení dodávek LNG z Blízkého východu a prudký nárůst cen měly dominový dopad na výrobce kovů a hnojiv. Ceny hliníku prudce vzrostly, protože narušení dodávek donutilo producenty tohoto kovu v Bahrajnu a Kataru zastavit dodávky.

Takže místo ropy hlíník, ale stejné geopolitické riziko. To je přesně typ obchodu, který má nízkou public visibility.
Insider nemusí být politik, může to být dodavatel.


https://www.bloomberg.com/news/articles ... ket-stress


Nejznámější historický případ, 11. září. Pár dní před útoky byly obrovské put opce na aerolinky.

Nedávno se stalo:

Polymarket → podezřelé sázky

komoditní trhy → velké opční pozice

komunita traderů → skládá si z toho příběh

politici → chtějí regulaci

Klasika asi jako vždy při krizích co ? Je to někdy jiné :?: :rotuj:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Koba píše: Nicméně Trump soustředoval okolo Íránu síly delší dobu a stanovoval ultimáta. Bylo by divné, kdyby se obchodníci a investoři nepojišťovali - opce stojí pár centů a jdou pořídit anonymně a rychle. Ale je otázka protistrany - kdy by v takové chvíli tak pochybnou opci prodal?

Všechno dává logiku. Opce nebo kontrakty, kdo by je kupoval, nebo prodával ? Přesto se tak dělo co ?

Evropa se zajistila kontrakty na ropu, druhá strana je Amerika. Ale aby bylo možné výkyvy vyrovnat, tak Trump zruší sankce na ruskou ropu.
Kdyby nebylo možné kontrakty vyrovnat, vždy je jedna a druhá strana, tak by došlo ke kolapsu systému.

Cílem USA by pak bylo zvýšit světové dodávky ropy po masivním narušení dodávek z Blízkého východu.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... o-40566827

Evropa má sice kontrakty, ale ty jsou k ničemu, když tankery nemohou projet průlivem.
USA mají sice strategické rezervy (SPR), ale ty stačí jen na omezenou dobu.
Rusko je jediný hráč, který má okamžitou kapacitu a infrastrukturu (plynovody, terminály mimo Hormuz) poslat na trh miliony barelů navíc.

Dále využívá tlak na domácí těžaře, uvolnění venezuelské ropy (kam USA nedávno vstoupily) a právě tiché tolerování té ruské.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Alfik »

bat píše: 9/3/2026, 18:27 A pokud Trump neměl vysoké IQ dřív (a to neprokázal ani v byznysu), tak to bude jen horší.
Je to jediný člověk na světě, který "dokázal" zkrachovat své casino!!!
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od palo satko »

Až tak by som nekrivdil, cele podnikanie s hazardom v Atlantic City išlo do kytek.
Obrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od pjaro77 »

Lord, ty si máš elaboráty čo AI vypľuvne overovať a nie chrliť sem.
Už nejaký čas pozorujem AI slop na quore.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
bheid
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 904
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od bheid »

Exkluzivně: USA loni odmítly dohodu s Ukrajinou o protiíránské technologii dronů

Téměř před sedmi měsíci se ukrajinští představitelé pokusili prodat USA svou osvědčenou technologii pro sestřelování útočných dronů íránské výroby. Dokonce provedli prezentaci v PowerPointu – kterou exkluzivně získala agentura Axios – v níž ukazovali, jak by tato technologie mohla chránit americké síly a jejich spojence ve válce na Blízkém východě .

Trumpova administrativa Ukrajince odmítla, aby minulý týden změnila kurz kvůli více než očekávaným útokům dronů z Íránu.

Proč je to důležité: Zamítnutí ukrajinské nabídky se řadí mezi největší taktické chyby administrativy od začátku bombardování Íránu 28. února, uvedli dva američtí představitelé pro Axios.

Íránské levné drony Shahed byly spojovány se smrtí sedmi amerických vojáků a jejich zachycení stálo USA a jejich přátele v regionu miliony dolarů.

„Pokud jsme se před touto [válkou v Íránu] dopustili nějaké taktické chyby nebo omylu, tak tohle byla ona,“ uznal americký úředník.

Přiblížit: Ukrajina je zemí světa s nejzkušenějším bojem proti dronu Shahed, který Rusko po tisících nakoupilo, rozmnožilo a označilo jako geranské drony pro invazi k jeho západnímu sousedovi.

Ukrajina vyvinula levný záchytný dron, mimo jiné senzory a protivzdušnou obranu, k sestřelování dronů typu Shahed.

Uvnitř místnosti: Na uzavřeném setkání v Bílém domě 18. srpna nabídl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prezidentu Trumpovi stíhací drony jako způsob, jak posílit vazby a podle jednoho z úředníků vyjádřit vděčnost za podporu USA tváří v tvář ruské agresi.

Ukrajinci provedli pro americké představitele prezentaci v PowerPointu, která zobrazovala mapu Blízkého východu a obsahovala toto prorocké varování: „Írán vylepšuje svůj jednosměrný útočný dron Shahed.“

Součástí prezentace byl i nápad vytvořit „centra pro boj s drony“ v Turecku, Jordánsku a státech Perského zálivu, kde se nacházejí americké základny, s cílem řešit hrozbu ze strany Íránu a jeho spojenců.

„Chtěli jsme postavit ‚zdi dronů‘ a všechny potřebné věci, jako radar atd.,“ řekl ukrajinský úředník.
Zajímavost: „Na té schůzce... v srpnu Trump požádal svůj tým, aby na tom pracoval, ale oni neudělali nic,“ řekl ukrajinský úředník.

Americký úředník, který viděl prezentaci v PowerPointu, potvrdil, že Zelenského tým prezentaci ukázal administrativě a vyslovil teorii, že ukrajinského vůdce někteří členové Trumpovy administrativy považují za přílišného sebepropagátora klientského státu, který si nevzbuzuje dostatečný respekt.

„Mysleli jsme si, že Zelenskyj je prostě Zelenskyj. Někdo se rozhodl, že tomu nevěří,“ řekl úředník.

Podle deníku The New York Times USA ve čtvrtek formálně požádaly Zelenského o pomoc v boji proti dronům .
Co říkají: „Íránské odvetné útoky se snížily o 90 %, protože jejich schopnosti v oblasti balistických raket jsou zcela ničeny,“ uvedla mluvčí Bílého domu Anna Kellyová.

„Tato charakteristika od těchto zbabělých nejmenovaných zdrojů není přesná a dokazuje, že se pouze dívají zvenčí. Ministr obrany [Pete] Hegseth a ozbrojené síly odvedli neuvěřitelnou práci při plánování všech možných reakcí íránského režimu a nesporný úspěch operace Epic Fury mluví sám za sebe.“

Realita: Američtí představitelé hlásili sestřelení drtivé většiny íránských raket a dronů. Zatím je podle nich sedm amerických obětí výrazně nižších než původní odhady 40 obětí na začátku konfliktu.

V pátek USA oznámily plány na nasazení vlastního systému dronů Merops, který má za úkol ničit šípy, uprostřed stížností regionálních spojenců na tyto útoky.

Jeden americký úředník agentuře Associated Press řekl, že reakce na íránské drony je zatím „zklamáním“.

Další americký představitel uznal, že ukrajinské drony by pomohly, kdyby byly nasazeny dříve, ale dodal, že „náš výkon v bojišti byl pozoruhodný“.

Oddálení: Potřeba nových technologií je pro ministra americké armády Dana Driscolla , v Pentagonu přezdívaného „chlápek s drony“, velmi zajímavá.

Hegseth loni zavedl změny zaměřené na předběhnutí Číny a Ruska v bezpilotním leteckém boji. Bidenova administrativa měla také iniciativy zaměřené na boj s drony s názvem Replicator.

Poptávka po této technologii je tak velká, že Trumpovi synové v pondělí oznámili nový obchodní podnik, jehož cílem bude Pentagonu dodávat ukrajinskou technologii dronů.

V číslech: Íránský Shahed údajně stojí 20 000 až 50 000 dolarů v závislosti na modelu. Ukrajinské stíhačky jsou ještě levnější.

Obavy ze zachycení tak levného a jednoduchého cíle municí v hodnotě mnoha milionů dolarů prudce vzrostly během bojů USA proti rebelům Hútíů v Jemenu a od té doby přetrvávají.

Existují i ​​další protiopatření: Objevily se záběry vrtulníků AH-64 Apache, které ostřelují íránské drony. A Spojené království slíbilo vyslat vrtulníky Wildcat vybavené raketami Martlet určenými k boji proti dronům.

Mezi řádky: Ukrajinci, znající Trumpův přístup „umění dohody“, strukturovali nabídku obrany proti dronům jako obchodní partnerství a slíbili, že pomohou vytvořit pracovní místa ve výrobě v USA.

Ukrajina na oplátku za to, že USA získají přístup k výrobě a know-how dronů a protidronových systémů, navrhla nákup amerických zbraní.

„Naším problémem byly peníze.
Naše zdroje nám umožňovaly vyrábět pouze 50 % toho, co jsme mohli vyprodukovat. Chtěli jsme tedy, aby USA investovaly zbývajících 50 % a měly podíl na produkci,“ řekl ukrajinský úředník.

Ukrajina odhaduje, že by mohla pomoci s výrobou až 20 milionů těchto zbraní, aby „uvolnila americkou dominanci v oblasti dronů“, uvedla prezentace v PowerPointu.

O několik měsíců později, v listopadu, další americký úředník sdělil agentuře Axios, že vojenský personál „chtěl jet na Ukrajinu a převzít z ukrajinské armády technologie a taktiky... abychom mohli inovovat a učit se“.

„Ukrajinci jsou na 100 % v existenční krizi, která je na život a na smrt.“

https://www.axios.com/2026/03/10/us-ukr ... rone-offer
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od bat »

Cooper s dalším článkem (dnes tam není tolik informací).
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/mo ... the-ground

Zrovna včera jsem si říkal, co je s tou slavnou kurdskou ofenzívou... A Cooper tvrdí, že Barzani poslal IQ47 k šípku. (se mu nedivím, v podstatě si spokojeně vládnou ve svém defacto státě, tak proč riskovat za cizí zájmy). Každopádně Cooper na kurdské soudruhy nezapomněl jak se tu někdo nedávno divil.

Ještě k tomu IQ. Tady se paní ptala Hegsetha v rámci senátního grilování https://www.youtube.com/watch?v=mKBwkLBaffk a pak se to snažil zachránit jiný ex-Seal senátor, kolik udělá kliků, jaké taktické baterky jsou nejlepší... a tam uspěl. Bavil jsem se dobře, ale zároveň jsem si v duchu říkal, že to je v háji. Křovák s IQ 150 by také nevěděl, ale myslím, že ten by nechtěl dělat ministra obrany resp. války.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

MÁM TO BRÁT JAKO výtku, nebo jako tvůj osobní názor, nebo budeme ve vakuu, a dělat že okolo AI není :idea:
pjaro77 píše: Lord, ty si máš elaboráty čo AI vypľuvne overovať a nie chrliť sem.
Už nejaký čas pozorujem AI slop na quore.

pjaro, dobrý, ale co s tím naděláme ?
Klidně to sem můžu přestat dávat, v tom problém není.

Hele, já k tomu dávám ještě občas odkazy na původní zdroje.
Za chvíli ale bude problém i to, protože skoro vše bude časem generováno AI.

Takže to nepůjde ani poznat, a čemu věřit. Snad jen agentuře Bloomberg.
I tam jsou ale znát mírné republikánské tlaky :)
Bloomberg News se snaží držet striktní "středovou" linii, což v polarizované Americe často znamená, že schytávají kritiku z obou stran.
Dobrá strategie je brát je jako špičkový zdroj pro ekonomická fakta, ale politický kontext si raději skládat z více stran.

pjaro, občas to ověřuji, ale je s tím dost práce, a ve finále to stejně zapadne, nebo to je pro momentální situaci postačující.
Alternativa je tady nemít skoro nic, nebo jen odkazy s vybraným textem.

Internet, jak jsem ho poznal, se prostě totálně proměnil.
Vždy jsem se v tom snažil, za každé doby, najít zlatou střední cestu.


Další úvahy ti dám leda do spoileru:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Zpátky k tématu!

Američané nevědí, co chtějí. Konflikt ve skutečnosti řídí Izrael, říká arabista

Konflikt mezi Izraelem, Spojenými státy a Íránem může skončit teprve ve chvíli, kdy přestane bombardování.
V čem spočívá systém islámské íránské republiky, CO JE vlastně žádáno ?
V podcastu kanálu Echo Podcasty vystupuje arabista a poradce premiéra Petr Pelikán.
Izrael podle něj přímým útokem na Írán začal až si uvolnil kapacity v posledních letech, oslabil íránské spojence v regionu (Sýrie, Libanon, Gaza).

Pelikán je skeptický k rychlé demokratizaci nebo dosazení exilového korunního prince.
Írán je příliš velká a hornatá země na to, aby mohla být okupována; lze ji rozbombardovat, ale těžko ovládnout.

Hlavním cílem operací je pravděpodobně ekonomická a vojenská devastace země, aby nemohl dál podporovat své spojence u izraelských hranic.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Útok komanda za účelem zajištění obohaceného uranu z Íránu se může stát velmi riskantní nutností

Americká vláda tvrdí, že zabránění Íránu ve vývoji jaderných zbraní je hlavním cílem jejích současných operací zaměřených na tuto zemi.
Pokud by se íránská vláda zhroutila, a stalo by se to náhle, existovaly by další obavy ohledně šíření jaderného materiálu.
Uran, který není dostatečně čistý pro jadernou zbraň, by se stále dal přeměnit na tzv. „špinavou bombu“.
Tato hrozba byla v minulosti často spojována i s nestátními aktéry.

Přetrvávají otázky ohledně rozsahu, v jakém Írán mohl rozptýlit svůj obohacený uran za hranice Isfahánu.
„Američtí představitelé veřejně projevovali důvěru v to, že vědí, kde je uran uložen.
V soukromí je prý jistota menší,“ uvádí zpráva agentury Bloomberg.
https://www.twz.com/nuclear/special-ope ... -necessity

https://www.bloomberg.com/news/articles ... pabilities
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od pjaro77 »

Lord, ja nie som ako oni. A dúfam, že ani ty nie si.
Rád idem do hlbky aj do šírky ak ma nejaká téma zaujíma. Hľadám odovede a skúsenosti vo forach, populárno-vedeckých časopisoch aj vedeckých portáloch ako pubmed, japonský národný archív, researchNet a píšme si ďalšie otázky k nim.

Nemám rád instantné odpovede, ktoré si LLM vygeneruje podľa svojho štatistického výpočtu. Keď sa budeme spoliehať na generované odpovede, mentálne zdegenerujeme. Možno je google LLM múdrejší ako Lojza z Hornej Dolnej, ktorý chodí nasávať pravidelne do hospody s podobne postihnutými kamarátmi avšak Lojzíkov s pivným panderom sa tiež nepýtam na tajomstvá fyziky a vesmíru.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Ataman »

pjaro77 píše: 10/3/2026, 19:00 Lord, ja nie som...
Líp bych to neřek :up:
Lord píše: 10/3/2026, 15:27 nebo budeme ve vakuu, a dělat že okolo AI není :idea:

Jo, přesně to bych dělal, vzhledem k její nepoužitelnosti.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Atamane a pjaro, na Palbě bylo a stále je těch vrstev diskusí víc, ale už ne v takové intenzitě jako kdysi.
Někdo říká, že kdo se s AI naučí, tak bude mít náskok. V práci nebo v samostatném podnikání to lidem fakt pomáhá.
Obrázky, reklamy si vygeneruje, nemusí platit grafiky, apod. Jasně, k nějakému specifickému tématu to je problém :D



Ale zpátky k tématu:

Trump dal jasně najevo nejen, koho na pomyslném trůnu v Teheránu nechce, ale také, koho by tam rád viděl.
A použil příměr z Venezuely, kde americké speciální síly v lednu unesly prezidenta Madura.

Trump v nepříliš strukturovaném středně dlouhém odstavci poprvé formuloval svou vizi Iránu.
Nechce režim zcela zlikvidovat, protože se obává toho, co se stalo po invazi do Iráku v roce 2003.

:arrow: Trump by naopak rád viděl „model Venezuela“ – stávající režim nechá u moci, ale noví lidé v čele musí být vstřícní k americkým zájmům.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/js ... fe01beb93/


Chtít může, ale jestli se mu to povede je velmi nejisté...
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Americké centrální velitelství (CENTCOM) zveřejnilo několik videí a fotografií, které ukazují operace HIMARS na podporu operace Epic Fury.

Během prvních 10 dnů operace Epic Fury americké síly zničily 50 íránských námořních plavidel „pomocí kombinace dělostřelectva, stíhaček, bombardérů a raket odpalovaných z moře.“

https://www.twz.com/land/u-s-striking-i ... c-missiles
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Ataman »

Lord píše: 10/3/2026, 20:25

Trump dal jasně najevo...
Mám důvodný podezření, že oražovej mamrd využívá taktéž AI, nebo je prostě jenom dement.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Zemakt »

B je správně.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od palo satko »

"Ak človek nevie, do ktorého prístavu pláva, žiadny vietor nie je priaznivý." - Seneca
Trump prijal Netaniahov postup a vôbec sa nespytal na cieľ. Bibi chce aby cely Blizsky východ bol v sračkach občianskych vojen, ale Američanom ako globalnej ekonomike to sakramentsky nevyhovuje. Z taktickeho hladiska Iran utpel bolestive straty ale strategicky vyhrava. Vyzera to tak, že sa USA same vystahuju z tej oblasti. Vojensky aj ekonomicky.
Obrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od pjaro77 »

Ako vyhráva strategicky ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

pjaro77 píše: Ako vyhráva strategicky ?
Jo to by mohl Palo nějak lépe definovat :neutral: Technologická a ekonomická velmoc typu USA prostě určitě z Blízkého východu, jen tak neodejde :lol:

palo satko píše: "Ak človek nevie, do ktorého prístavu pláva, žiadny vietor nie je priaznivý." - Seneca
Trump prijal Netaniahov postup a vôbec sa nespytal na cieľ. Bibi chce aby cely Blizsky východ bol v sračkach občianskych vojen, ale Američanom ako globalnej ekonomike to sakramentsky nevyhovuje.

Z taktickeho hladiska Iran utpel bolestive straty ale strategicky vyhrava. Vyzera to tak, že sa USA same vystahuju z tej oblasti. Vojensky aj ekonomicky.

Byl bych opatrný tom, že strategicky v Íránu nebo v regionu prohrávají, tedy otázka jakou strategii mají.
Pokud tu alá Venezuela, tak to jim asi nevyjde, ale jiná jim vyjde. Zničení iránského potenciálu se daří...

A proti těm základnám a dronům třeba najdou i pomocí UKRAJINY řešení.
Právě íránské technologie (drony Šáhed) dnes definují moderní válčení od Perského zálivu až po Ukrajinu.
Ukrajinci (a Západ s nimi) se ale rychle učí, jak tyhle hračky rušit a levně sestřelovat.

Pokud Ukrajina najde recept na "rojové útoky", Írán ztratí svůj největší trumf proti americkým základnám v regionu.

Pokud je íránská strategie "budeme otravní a nebezpeční, že se s námi nakonec budou muset všichni domluvit", tak zatím jim to částečně vychází.
Ani USA a Izrael nemají nekonečné zásoby zbraní.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od palo satko »

Iran sa nikde neostahuje a nalady jeho vedenia, gard, armady a obyvatelstva vojna neurobi proamerickymi. Takže všetky krajiny okolo, počnuc Azermi a Omanom nekončiac sa budu snažiť dosťat vztahy s Iranom do normalu. Ale nie do normalu, ktory bol pred mesiacom (to je s pritomnosťou Američanov), lebo Iran tam USA nebude chciet a vlastne ani oni. Keby USA branili Katar proti Iranu mali by ajatolahovia problém. Ale USA sa zučastnuju na židovskej vojne proti Iranu a to je pre Arabov a muslimov všeobecne problem. Šejkovia maju profit z ekonomiky a preto doteraz držali hubu. Lenže nie su ochotni (kto by tam bol) obatovat zisky pre bezpečnost Izraela. Už teraz dostava ekonomika na frak a ked šejkom Iran bacne po odsolovacich zariadeniach za tyžden je tam humanitarna katastrofa a za dva tyždne prazdne a suche super mesta vyhoria do tla aj so všetkymi Ferrari.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“