Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

Paráda, fakt. :up: Výšku dračích zubů si snad dovedu odvodit od kola, ale jaké mají prosím rozměry ty betonové kostky? Nespěchá, díky.
Jen malé mimotémové upozornění, prosím, mezi obrázky dělej mezeru, splývají.
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Fotky som teda rozdelil/minule ma hrešili, že ich nemám dávať pod seba :-)/. Tie kocky mali pôdorys 2 x 2 metre, výšku rôznu, podľa terénu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

Igore, to , že jsou fotky vedle sebe, bylo dobře, nezabírají tolik místa a příspěvek není tak dlouhej, to jsi měl nechat. Ale pokud dáš mezi odkazy mezerník, nebudou nalepené na sobě a nebudou tak splývat.
Za ty rozměry díky. Už jenom se rozmyslet, z čeho to všechno udělat. :)
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Včera som sa po celkom objavnej ceste dostal k veliteľskému bunkru B-SV-1, veľmi kvalitne ukrytému v lese. Dokonca je obývaný, náčelník tam čítal noviny. Urobil mu tam akúsi striešku, takže z bunkru moc nevidieť.

Obrázek-Obrázek

O ďalšom veliteľskom bunkri B-SV-2 sa písalo, že je na súkromnom pozemku, za plechovým plotom a nedá sa odfotiť, nebol ani na webe. Ja som ho už našiel bez plechu a odfotil som ho, teda asi má webovú premiéru. :shock: Miestni vraveli, že ho odkúpil súkromník, ale čo má s ním za ľubom, to nevedeli.

Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek-
Obrázek
IgorT píše:Aktualizované 28.62015

Majiteľ bunkra BS-V-2 ho oslobodil od drevenej konštrukcie a buriny, som zvedavý, čo sa z toho vykľuje! Prvá fotka je z roku 2014.

Obrázek

Obrázek Obrázek

Ešte fotky veliteľského bunkra B-SV-4

Obrázek-Obrázek-Obrázek

Podľa všetkého veliteľské bunkre boli unifikované.
Edit: Preklep sa podaril, správne je: Ešte fotky veliteľského bunkra B-SV-4!
Naposledy upravil(a) IgorT dne 28/6/2015, 11:10, celkem upraveno 4 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Pri hľadaní bunkrov v petržalskom Pečenskom lese som našiel tento betónový objekt. Nemá niekto poňatie, čo to je?

Obrázek-Obrázek-Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

IgorT píše:
Ešte fotky veliteľského bunkra B-SV-3
Obrázek Obrázek
Podľa všetkého veliteľské bunkre boli unifikované.
Igore, nic proti, ale tyto stejné fotky máš na předchozí straně u "veliteľského bunkra B-SV-4".
IgorT píše:Pri hľadaní bunkrov v petržalskom Pečenskom lese som našiel tento betónový objekt. Nemá niekto poňatie, čo to je?
Obrázek
Ne, že bych poradil, nejsem bunkrolog, ale škoda, že nemáš víc fotek. Hlavně zepředu, to nemá žádnou střílnu ani průzor?
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Vďaka za upozornenie, preklep som opravil, správne je B-SV-4. Bunker B-SV-3 podľa všetkého padol za obeť petržalskej výstavbe!
Ten objekt strielne nemá, akurát tak 5 metrov od neho je nejaká šachta, alebo niečo také, je to zasypané!
Obrázek
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

IgorT píše:Včera som sa po celkom objavnej ceste dostal k veliteľskému bunkru B-SV-1, veľmi kvalitne ukrytému v lese. Dokonca je obývaný, náčelník tam čítal noviny. Urobil mu tam akúsi striešku, takže z bunkru moc nevidieť.
Obrázek
Díky za další fotky, a to co znamená, že je obývaný? :)
IgorT píše:O ďalšom veliteľskom bunkri B-SV-2 sa písalo, že je na súkromnom pozemku, za plechovým plotom a nedá sa odfotiť, nebol ani na webe. Ja som ho už našiel bez plechu a odfotil som ho, teda asi má webovú premiéru. :shock: Miestni vraveli, že ho odkúpil súkromník, ale čo má s ním za ľubom, to nevedeli.
Obrázek
Podle fotek, tento bunkr nemá střílny?
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alchymista »

Alligator píše:
IgorT píše:Pri hľadaní bunkrov v petržalskom Pečenskom lese som našiel tento betónový objekt. Nemá niekto poňatie, čo to je?
Obrázek
Ne, že bych poradil, nejsem bunkrolog, ale škoda, že nemáš víc fotek. Hlavně zepředu, to nemá žádnou střílnu ani průzor?
Povedal by som - kablová šachta či kobka vyhrabaná zo zeme. Tá "predná strana" je zrejme dno šachty, ktorá teraz "leží na boku". Možno tiež nejaká žumpa/septik.
Zrejme to pochádza až z povojnového obdobia
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

Taky bych to tipoval na něco "novějšího".
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Alligator, veliteľské bunkre strieľne nemali, nestrieľali, len velili! :) Oni boli dosť ďaleko vzadu od línie bojových bunkrov, celé to bolo pospájané kábelovými šachtami. Keď si pozrieš mapku z príspevku 10.9.2014, boli štyri, sú označené zelenými obdĺžnikmi.

No obývaný, BSV-1 si obsadil dotyčný pán na čierno! Na rozdiel od ostatných bezdomovcov má tam poriadok, čisto, nádoby na umývanie, varenie, pripravené drevo na zimu, počas môjho pobytu čítal, kto ho vie, aký príbeh sa tam skrýva!
Obrázek
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

IgorT píše:Alligator, veliteľské bunkre strieľne nemali, nestrieľali, len velili! :) Oni boli dosť ďaleko vzadu od línie bojových bunkrov, celé to bolo pospájané kábelovými šachtami. Keď si pozrieš mapku z príspevku 10.9.2014, boli štyri, sú označené zelenými obdĺžnikmi.....
Tak to jo, zas také vědomosti nemám, že existovaly také velitelské bunkry. Já mám v plánu postavit nějaký těžký objekt v měřítku 1:72...
Obrázek a tento se mi líbí, a pokud nebudu stavět přímo tento, jsem rád za ty detaily.
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

V bratislavskej Petržalke na križovatke Jantárovej a Šintavskej ulice, okrášľovací spolok vykopal zo závalu nemecké protitankové postavenie z obdobia II. svetovej vojny. Malo ich byť v Bratislave okolo 40, zachovalo sa šesť. Samotné strieľne údajne demontovali z Molotovovej línie.

Obrázek-Obrázek
Naposledy upravil(a) IgorT dne 23/12/2019, 08:30, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Súčasťou ochrany našich predvojnových hraníc bola aj hraničná závora. Vyrábala ju firma Ippen a mala odolať aj vtedajším tankom. Pri pohľade zblízka tomu verím, je teda riadne dimenzovaná! Táto je umiestnená neďaleko hraničného prechodu Petržalka - Berg. Chlapci zo združenia niekde získali poškodený kus, zrekonštruovali ho a nainštalovali, ako doplnok k bunkru BS-4.

Najprv pohľad spredu, potom zozadu:

Obrázek-Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Po dlhšom hľadaní sa mi podaril nájsť bunker v lese BS-14, Duna Človek môže prejsť 10 metrov okolo a nezaregistruje ho. Svojou paľbou mal vykrývať priestory medzi BS-15, Ostrov na vedľajšom poloostrove a BS-13, Stoh. Keby tam niekto chcel ísť napíšte, ušetrím vám chodenie! :eek:

Nájdi bunker! :D
Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek-ObrázekObrázekObrázek-Obrázek

Teplejšie počasie a pomerne málo blata umožnilo prístup k bunkru BS 14 Duna a spraviť fotky bez okolnej vegetácie:

Obrázek-Obrázek
Obrázek-Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) IgorT dne 9/3/2015, 19:20, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Čo má spoločné Palba a zber kukurice? Predsa fotografie Bunkru BS-10 v Petržalke :eek: . Je umiestnený v kukuričnom poli, preto je k nemu možný prístup iba po jej zbere:

Prístup, bunker je ten kopček za kukuricou:

Obrázek

Je tam síce ceduľa, že súkromný pozemok, ale nejakú starostlivosť tam nevidno!

Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
freeman
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 237
Registrován: 13/5/2006, 18:55
Bydliště: slovakia - absurdistan

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od freeman »

Na Slovensku typické, starostlivosť žiadna ale hlavne že súkromný pozemok.
Now it's all over and I'm standin' pretty
In this dust that was a city
If I could find a souvenir
Just to prove the world was here....
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Ľahko prístupný je bunker BS-9, nachádza sa konci Kopčianskej ulice(autobus, linka 80).

Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek

Malá raritka, jednu dobu bol na bunkri na postavený strážny domček. Na archívnej snímke bunker s komínom, ktorý po domčeku zostal:

Obrázek

Aktualizácia 29.8.2015

Bunker BS 9, Kitsee, boli odstránené náletové dreviny, zlepšil sa výhľad naň. Prvá je fotografia z minulého roku, druhá aktuálna. Na ostatných bunkroch zvonku zmeny nevidno!

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) IgorT dne 29/8/2015, 16:44, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

Igore, díky za všechny ty fotky, hlavně za detaily závory. :up:
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Alligator píše:
IgorT píše:Alligator, veliteľské bunkre strieľne nemali, nestrieľali, len velili! :) Oni boli dosť ďaleko vzadu od línie bojových bunkrov, celé to bolo pospájané kábelovými šachtami. Keď si pozrieš mapku z príspevku 10.9.2014, boli štyri, sú označené zelenými obdĺžnikmi.....
Tak to jo, zas také vědomosti nemám, že existovaly také velitelské bunkry. Já mám v plánu postavit nějaký těžký objekt v měřítku 1:72...
Obrázek a tento se mi líbí, a pokud nebudu stavět přímo tento, jsem rád za ty detaily.


Ak by si pri stavbe modelu potreboval niečo doplniť, napíš, priebežne by som tam mohol skočiť a dofotiť to!
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“