OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Ad "zavyslost" od Ruska a tzv. Polska cesta, Autor, nema ani paru, co poliaci so svojimi Migmi robia, 1. na nic nemaju papier resp. maju opravnenie na to na co ma nas LOTN
, to ze odmietaju Rusom platit a funguju na reverznom inzinierstve a pasovani suciastok z 20 rokov odstavenych Ukrajinskych Migov je ich problem...


Rovnako nemaju ziadny papier (osvedcenie sposobilosti) na vykonanie repasov a oprav motorov od vyvojara resp. vyrobcu, cize ide prakticky o ilegalnu cinnost
Buhlarom sice ponukli lacnejsiu ponuku, ale sucastou ponuky nebola modernizacia strojov, ale len repas a dodanie motorov Ruska ponuka bola drahsia, nakoniec to padlo na tom, ze Poliaci (resp. ich zastupca nevedel zdokumentovat) povod a stav motorov...

Rovnako schopnost modernizacie, Migov Polskom je prakticky ziadna

Pochybujem, ze v tejto polskej cinnosti, ze zainteresovane Bielorusko, kedze 558 LOZ, vsetky prislusne opravnenie a ma velmy dobru povest u zahranicnych zakaznikov, rovnako dostava velmy sluszne zakazky od UAC

To ked uz ma niekto, problem s priamym podpisom zmluvy s Rusmi, tak sa to da riesit cez Srbsko, ktore od tochto roku bude mat kompletne certifikovane stredisko, pre udrzbu Migov vratane pritomnosti zamestancov RSK MIG a sposobilosti vykonavat repas motorov
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4134
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

arten píše:to sú tie dva posledné, čo preradili z "kráľovskej letky" pod armádu, hej?
To vobec netusim a ani nejdem zistovat. A keby aj. Pride ti to ako linkovy airliner ?

K tym okuliarom. OK Arten. Tak si ma teda rozbil. :up:

V tom clanku je ale pravda, ze Migy by este par rokov vydrzali a letectvo by si mohlo pockat na vykonnejsie a modernejsie stroje Gripen E/F. Sit nieco narychlo, horucou ihlou nie je stastne riesenie. Aj ked pri nasom uz niekolko rokov trvajucom vyberovom procese sa o horucej ihle urcite neda hovorit. Na druhej strane je konecne realna politicka vola nieco nakupovat. O par rokov by sa kludne mohlo stat, ze by sa nenakupilo nic a nadzvukove letectvo by sa proste zrusilo. Podciarknute, spocitane, ak skutocne dostaneme masiny, ktore su k dnesnemu dnu dodatelne a su na urovni mozeme byt radi (Gripen C ms 20, alebo F 16 V). Vediac samozrejme, ze to nie je rozhodnutie do buducnosti.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Niko, technicky by Migy mohli lietat, po kontrole draku, aj po roku 2030, aspon to tvrdi RSK MIG
Otazka stoji, takto Mame 14 Migov v pomerene dobrom stave, ktore nato naco ich potrebuje su o.k. predlzenie ich zivotnosti + lahka modernizacia by stala 70 milionov (vratane motorov), pri stave armady ako personalom, tak materialom, musime stavat od podlhady, cize podla mojho nazoru, je lepsie odsunut nakup noveho stihacieho stroja na roky 2025-2030 pockat ako sa to vyvnie s F-35 a Gripenom E/F (to je riesenie) a medzitym usetrene peniaze investovat do pozemnych sil (co zo stihacich lietadiel ak pozemne sily budu mat BVPcka a nemodernizovane T-72), resp. modernizacie zvysnych zloziek PVOS nahrada KUBu modernizacia/nahrada S-300 nove radary...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4134
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

klingy: Tie nase MIg 29 lietaju po max. 150 hodin rocne. Nemaju teda vela nalietane a na to, aby vydrzali lietat do 2025 nejake velke investicie potrebne nebudu. Modernizovat to na tych par rokov asi nema zmysel. To uz radsej investovat do rozbehania posledneho ASka. Ako si spomenul, alfa a omega su motory. Ak nechceme servis Rusov, je tu este dobrodruzna polska cesta, pripadne Srbi a Bielorusi. Ale aj exotika. Nemame nahodou z Vietnamom podpisanu dohodu, ktorej sucastou su aj nahradne diely na rusku techniku ? Tusim sme raz nieco podobne diskutovali. Chcem tym povedat, ze ak by padlo rozhodnutie o pokracovani prevadzky migov po 2019, tak cesta by sa urcite nasla. Tie lietadla na air policing a to aj v zahranici a na vycvyk plne postacuju. Ostatne veci by museli pockat.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Klingy: Poľská cesta.

Pozri, všetci teraz kvákajú, že musíme! meniť lietadlá - lebo závislosť na Rusku. A to je skrátka lož. Proti tomu sa ozývajú už viacerí analytici.

Mýliš sa - Poľsko je veľmi dobrá cesta. Áno je to "ilegálčina." Lebo Rusi chcú potopiť konkurenciu. A nie je to žiadne plátanie, ako píšeš. Preto, čo sa tam píše - Rusi nemajú žiadnu šancu ustrážiť distribučné cesty - náhradné diely na MiG skrátka zoženieš úplne v pohode. Áno aj z Bieloruska (myslíš, že oficiálne?). A Rusi s tým nič urobiť nevedia. Nakoniec sklopili chvost, pokiaľ viem a Bulharom radšej predali motory oni - samozrejme za zníženú cenu...

Poliaci majú dva závody, kde jeden robí lietadla druhý, motory. Úplne bez problémov. Tak bez problémov, že s nimi rátajú možno až do 2030...

Ani v tej modernizácii nemáš pravdu - vedia modernizovať, modernizovali svoje a idú Bulharske.
Lenže my nepotrebujeme modernizáciu. My potrebujeme dotiahnuť naše MiGy do konca životnosti, čo do r. 2025 nebude vôbec žiaden problém, ako (som rád) potvrdzuje aj Niko.

A druhá pointa je v tom, že by z toho konečne vypadol Willing - a bolo by to lacnejšie.

Zbytok je o tom, čo tvrdíš aj ty (a niko)... (a zhodujete sa s Vladom a Maťom)

Až na to vyradenie lietadiel úplne a ten air-policing s Čechmi, čo som tu písal. Pôjde toho na túto tému viac von. Z veľmi jednoduchého dôvodu - celý plán 2030 je na vode.

Čo sa týka lietadiel, tak teraz sa zamyslite páni, ako vybavené Gripeny, dokážeme kúpiť za 79 mil.€/ks? Ako systémovú cenu? Čo Bulharský tender? Hm?
Na čo sa to podobá? Zabudli sme už na Blackhawky, hm? :shock:

No, tak z tohto je slušná panika - že sa kúpia Gripeny. S obrovskými dodatočnými nákladmi...
(A celý plán vyzbrojovania armády do r.2030, už tak nerealistický, zrútia lietadlá - hneď v úvode)
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1447
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Arten, stále vravíš, že celý plán 2030 je na vode. Ale povedz mi, kedy za posledných 25 rokov vôbec vznikol nejaký ucelený zámer, čo vlastne armáda chce nakupovať a v akých počtoch?
Stále zo všetkým len čakať a všetko odkladať, je v podstate kopírované súčasného stavu a len odkladanie problémov do budúcna. Pokiaľ teraz je politická vôľa investovať do obmeny techniky (pozemnej aj vzdušnej) tak ju treba v plnej miere využiť.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Niko, Srbi ani Bielorusi niesu ziadna exotika, ale krajiny s rozvintym zbrojnym priemyslom, keby mal katalog nasho VPK, tolko stran tak som spokojny
Bielorusky 558. LOZ servisujue cca pre 20. krajin a medzi uzivatelmi Sovietskej techniky je popularny pre svoju vysoku kvalitu a dobre ceny
https://e-strannik.livejournal.com/342707.html
https://www.558arp.by/ru/
http://www.yugoimport.com/en/proizvodi/ ... ft-engines
---
Srbi na rozdiel od Poliakov maju na vsetko peciatku (motory aj lietadlo)

Arten samozrejme, ze je to loz, a je to plytvanie peniazmi danovych poplatnikov, rovnako ako bolo plytvanim nakup UH-60
ako pisem vyssie, osobne by som ako polsku cernotu (po pusteni poliakov k nasim lietadlam, stracaju lietadla typove schvalenie, kto preberie zodpovednost za typove schvalenie,?) uprednostnil Srbov alebo Bielorusov este pripadne Indov
Poliaci nemaju ziadne sposobilosti pre moderizaciu, az tento rok to dotiahli svoje Migy -29 do standardu AS (cize na Icao/NATO IFF/COM/ +Angoslaske budiky) co samo o sebe nezvysuje bojovu hodnotu
---

Co sa tyka modernizacie MIG-29, tak minimalne by sa oplatilo doinstalovat terminal Link-16

Bulhari ten tender nakoniec zrusili

Zvysok mas samozrejme pravdu,armada ma realne ine potreby, nez riesit Migy, ktore su stale pouzitelne, a nahradzat ich novymi/starymi lietadlami
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Flader píše:Arten, stále vravíš, že celý plán 2030 je na vode. Ale povedz mi, kedy za posledných 25 rokov vôbec vznikol nejaký ucelený zámer, čo vlastne armáda chce nakupovať a v akých počtoch?
Teraz nechápem. Akože mám tlieskať plánu o ktorom bezpečne viem, že je na vode? A že sa nepodarí?
(práveže počty v tých pozdejších nákupoch nie sú. To je ten problém - že tie peniaze nebudú na žiadne rozumné počty stačiť)

Klingy:
Jasne, Srbi, Bielorusi, hocikto sú tiež alternatíva.

Ale nie sú odpoveďou na závislosť na Rusku. Práve Poliaci dokazujú, že napriek Rusom, aj proti ich odporu sa MiGy servisovať dajú. A o to v tejto debate teraz ide...

K tomuto, by som ocenil nejaké reakcie
arten píše: Čo sa týka lietadiel, tak teraz sa zamyslite páni, ako vybavené Gripeny, dokážeme kúpiť za 79 mil.€/ks? Ako systémovú cenu?
nemyslíte že to je Blackhawk copy?
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1447
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Tlieskať nemusíš, len musíš sám uznať, že aj ten zoznam toho čo vlastne armáda chce je pokrok oproti tomu ako to bolo doteraz.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

arten píše:
Flader píše:Arten, stále vravíš, že celý plán 2030 je na vode. Ale povedz mi, kedy za posledných 25 rokov vôbec vznikol nejaký ucelený zámer, čo vlastne armáda chce nakupovať a v akých počtoch?
Teraz nechápem. Akože mám tlieskať plánu o ktorom bezpečne viem, že je na vode? A že sa nepodarí?
(práveže počty v tých pozdejších nákupoch nie sú. To je ten problém - že tie peniaze nebudú na žiadne rozumné počty stačiť)

Klingy:
Jasne, Srbi, Bielorusi, hocikto sú tiež alternatíva.

Ale nie sú odpoveďou na závislosť na Rusku. Práve Poliaci dokazujú, že napriek Rusom, aj proti ich odporu sa MiGy servisovať dajú. A o to v tejto debate teraz ide...
Arten, ale Bielorusi su, alternativou ako sa zbavit zavyslosti odk RSK Mig, dokazu to co Poliaci,++ napr. upgrade Radaru vratane vyroby a repasov nahradnych dielov, ale narozdiel od Poliakov maju nato papier (certifikaciu RSK MIG)

Teoreticky po kupe prislusnej dokumentacie z Ukrajiny by sme zvladli, to co Poliaci sami ( v kooperacii Povazske strojarne, Letecke fakulty Kosice, Zilina a LOTN) to je ta zlozitejsia alternativa


V podstate staci, podpisat zmluvu z Bielorusmi a nepotrebujes k tomu RSK MIG zostane ti typove schvalenie a dodavky nahradnych dielov mas tiez zabezpecne...
Ale, samozrejme cele tvrdenie o zavyslosti na udrzatelnosti prevadzky MIgov je volovina, z technickeho hladiska pokial mas k dispozicii prislusnu dokumentaciu a technologicke know-how, skor je problem adiministrativna cast...
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Flader píše:Tlieskať nemusíš, len musíš sám uznať, že aj ten zoznam toho čo vlastne armáda chce je pokrok oproti tomu ako to bolo doteraz.
Jaj tak tlieskam teda - že armáda dokázala napísať list Ježiškovi :D
Ale od štátu by som požadoval skôr realistický pohľad mama/tata s ohľadom na rodinný rozpočet :wink:

Klingy:
- rozumiem čo tým chceš povedať, napriek tomu si z dvoch dôvodov myslím, že Bielorusko nie je dobrou odpoveďou na závislosť od Ruska - sú pod silným vplyvom Ruska a súčiastky berú od nich. Čiže ich nevieš veľmi použiť ako argument.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Arten: Co sa tyka Bieloruska, tie diely si vyrabaju sami, vratane casti drakov, hydrauniky, avionickeho vybavavenia atd + repasi agregatov
ale budis

Myslim, si ze sa zhodneme natom, ze nahrada Migov je predcasna, a otazka ich nahrady by sa mala znovu otvorit az okolo roku 2025 s ich vyradenim okolo roku 2030 a ich nahrada s vyhovorkou je to predlozavnie zavyslosti na Rusku je jednoducho klamstvo, ze sa daju zabezpecit a ze sa da zabezpecit ich sposobilost aj z inym sposobom, mne ide o to aby nahradne riesenie, bolo bezpecne pre nasich pilotov, to jest aby nejaka autorita prevzala zodpovednost, za to, ze nahradne (repasovane) diely budu v potrebnej kvalite a bol zrejmy ich povodov a kto a kedy ich vyrobil a ze lietadlo je sposobile a bezpecne pre prevadzku, ci to budu robit Poliaci, LOTN, letecka fakulta Kosice, Izraelcania, Papuaci alebo ktokolvek iny je mi jedno...
---
Osobne sa vsak domnievam, ze by im prospela modernizacia avioniky ak sa maju do roku 2030 vyuzivat

Flander: Obrana, napisala krasne viacnocne zelanie, ktore je nerealne
Pozri sa na Madarov, ktory si uvedomuju potrebu modernizacie armady, ale aj svoje financne moznosti, a tak zacali rokovat s Ukrajincami o licencnej vyrobe BTR-4, pretoze si jednoducho potrebny pocet zapadnych vozidiel kolesovych transporterov nemozu dovolit (jednoducha matematika, za cenu 1 zapadneho mozu mat 3-4 BTRka)...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4134
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

klingy píše:Niko, Srbi ani Bielorusi niesu ziadna exotika, ale krajiny s rozvintym zbrojnym priemyslom, keby mal katalog nasho VPK, tolko stran tak som spokojny
Klingy tou exotikou som myslel prave ten Vietnam, cez ktory by sa pravdepodobne tiez dali kupit ruske nahrade diely. Ale takých prikladov by sa naslo viacero.

Chlapi, myslim, ze sa vsetci tu zhodneme na to, ze MIG 29 AS by v nasich vzdušných silach kludne mohol lietat este peknych par rokov. Taktiez aj na tom, ze jeho servisovanie by sme zvladli aj bez priameho zapojenia RSK Mig. No Flader ma pravdu v zmysle, ze zelezo sa ma kut za horuca. Desiatky rokov sa na letectvo kašlalo a konecne nastal cas, ked sa aktivne rozprava o jeho modernizacii, a nie o jeho likvidacii. Moze sa kludne stat, ze ak odložíme proces modernizacie na obdobie 2025 +, tak uz k ziadnej modernizacii proste nedojde. Najdu sa ine priority, nebudu peniaze atd. Z mojho pohladu by bolo idealne objednat Gripeny E/F s rokom dodania povedzme 2025 a zaroven povedzme uhradit zalohu v splátkách. Medzi tym prevadzkovat MIG 29 bez akychkolvek modernizacii v podstate v mode run to breakdown.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

klingy píše:Flander: Obrana, napisala krasne viacnocne zelanie, ktore je nerealne
Pozri sa na Madarov, ktory si uvedomuju potrebu modernizacie armady, ale aj svoje financne moznosti, a tak zacali rokovat s Ukrajincami o licencnej vyrobe BTR-4, pretoze si jednoducho potrebny pocet zapadnych vozidiel kolesovych transporterov nemozu dovolit (jednoducha matematika, za cenu 1 zapadneho mozu mat 3-4 BTRka)...
Tak vedeel by som si predstaviť licenčnú výrobu ukrajinského BTR-4 Bucephalus so zabudovaním bezposádkovej veže TURRA-30 alebo DVK-30 s použitím 30 mm kanóna a využitím systému riadenia paľby, systémom detekcie ožiarenia laserovým lúčom a GPS navigácie.
Ale na SK to nemá kto zrealizovať nakoľko a v kontexte hlavných článkov v TRENDe 39/2017 je jasné, že majú licenciu od rakúskeho Stayer na českého Pandúra(II) resp. slovenského Corsaca tj. na BOV 8x8 (a zrejme aj VTV 4x4) tu už zrejme nie sú z konkurenčného hľadiska kapacity.
link: https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok- ... lo-39.html

A u nás v krajine karpatského právneho štátu aj vzhľadom na môj vyššie uvedený príspevok o 18ks BVP (BPsV) za 27 mil EUR ,ktorej akvizíciu MO SR dodnes daňovým poplatníkom (verejnosti) poriadne nevysvetlilo nebyť odhalenia DenníkaN... ruku v ruke s chystaným projektom za SPOLU 1,2 mld EUR na 81ks BOV 8x8 (za 417 mil EUR) a 404ks VTV 4x4 (za 782,70 mil EUR), o ktorom vieme veľmi málo, možno len že by mal byť do nich v čo najväčšej miere zapojený slovenský obranný priemysel.
Vzhľadom na vyššie uvedené a možnosti zapojenia slovenského obranného priemyslu v čo najvyššej miere resp. ich konkurenčných kapacít sme sa mediálno-politicky dozvedeli, že...
link: http://www.mod.gov.sk/40481-sk/minister ... i-topkysk/
niko píše:Chlapi, myslim, ze sa vsetci tu zhodneme na to, ze MIG 29 AS by v nasich vzdušných silach kludne mohol lietat este peknych par rokov. Taktiez aj na tom, ze jeho servisovanie by sme zvladli aj bez priameho zapojenia RSK Mig. No Flader ma pravdu v zmysle, ze zelezo sa ma kut za horuca. Desiatky rokov sa na letectvo kašlalo a konecne nastal cas, ked sa aktivne rozprava o jeho modernizacii, a nie o jeho likvidacii. Moze sa kludne stat, ze ak odložíme proces modernizacie na obdobie 2025 +, tak uz k ziadnej modernizacii proste nedojde. Najdu sa ine priority, nebudu peniaze atd.
So súčasným predĺžením životnosti do 2025 MIG-29 AS súhlasím za predpokladu, že ju vykoná dodávateľ mimo RF bez jeho priameho, ale i napojenia. Proste mi sme v NATO a EÚ a okupácia ukrajinskej autonómnej republiky Krym a časti Doneckej a Luhanskej republiky sú nezlučiteľné s politikou krajín EÚ a NATO. A dokonca môže byť predĺžená životnosť povedzme len časti MIG-29 AS a zvyšná časť by sa po odbornom zhodnotení nielen s dodávateľom mohla používať na repas.

ZÁROVEŇ by sa mal reálne započať proces výberu nového nadzvukového stíhacieho lietadla.
niko píše:Z mojho pohladu by bolo idealne objednat Gripeny E/F s rokom dodania povedzme 2025 a zaroven povedzme uhradit zalohu v splátkách. Medzi tym prevadzkovat MIG 29 bez akychkolvek modernizacii v podstate v mode run to breakdown.
Psou povinnosťou dobrého hospodára vystupujúceho pred verejnosťou a hlavne vyjednávaním s potencionálnym predávajúcim /cimi (ak sa samozrejme nevyhlási verejná súťaž a pod.) by predsa malo byť aby "na stole" bolo čo najviac konkurentov a nie, že na stole sú dvaja pričom s tretím (na nové stíhačky) sa za chrbtom štátneho tajomníka a verejnosti koketovalo aj keď vedeli, že sme v NATO (EU) a nebol by priechodný pričom obe tieto situácie vyvolajú časovú tieseň kedy ten kto bude diktovať podmienky resp. nemusí ustúpiť má výhodu.

Každý kto spravuje nielen svoj vlastný, ale o to viac verejný (štátny a pod.) by sa mal správať ako dobrý hospodár a vyžiadať si všetky relevantné informácie a cenové ponuky minimálne ako stratégiu pri negociácii s tým ktorým dodávateľom. Z pohľadu cena / výkon by mal mať predsa každý obstarávateľ o to viac ten, ktorý má hlboko do vrecka jasno aby vedel akú hodnotu za finančné prostriedky daňových poplatníkov získa.
"Na stole" by malo byť čo najviac konkurentov a nie, že na stole sú dvaja pričom s tretím (na nové stíhačky) sa za chrbtom štátneho tajomníka a verejnosti koketovalo aj keď vedeli, že sme v NATO (EU) a nebol by priechodný, pričom obe tieto situácie vyvolajú časovú tieseň kedy ten kto bude diktovať podmienky resp. nemusí ustúpiť má výhodu.

Keď sa teda bavíme napr. o Gripenoch C/D a dokonca E/F či max F-16V, tak presne to je to v čom je problém nielen pri MO SR – proste tá netaktickosť pri vyjednávaní resp. byť obchodníkmi a správať sa ako dobrý hospodár. Ak chceli zatlačiť napr. aj na Gripeny JAS 39 C/D od Saab-u mohli a mali si vyžiadať aj ponuku, ktorá tohto výrobcu ohrozuje aby na neho zatlačili.

Tu sa totužňujem s názorom armádneho analytika Vladimíra Bednára už z 31.12.2015 cit.
KAI FA-50 za menej ako polovicu ceny Saab JAS 39 C/D Gripen
Existujú však aj iné nadzvukové lietadla ktoré by dokázali plne nahradiť Mig 29. Potreby Vzdušných síl dokáže plne pokryť napr. juhokórejský stroj KAI FA-50. FA-50 napriek tomu že má mierne nižšie letové výkony a nižšiu kvalitu avioniky ako Gripen je neporovnateľne efektívnejší, pretože jeho cena je menej ako polovičná (rozdiel v cene 12 kusov je cca 400 mil US $). Ministerstvo obrany má ďalej dostatok možnosti aby túto cenu efektívne rozložilo na viacero rokov napríklad využitím lízingu, PPP projektu a podobne. Kokpit KAI FA-50. Napriek tomu že je FA-50 je o viac ako polovicu lacnejší ako Gripen jeho vybavenie a možnosti sú skoro rovnaké.“
zdroj: https://vladimirbednar.blog.sme.sk/c/39 ... mlcal.html
link: https://en.wikipedia.org/wiki/KAI_T-50_Golden_Eagle
link: https://www.youtube.com/watch?v=JWieqRDcI9w

Finančné prostriedky daňových poplatníkov na nové lietadla by MO SR (OS SR) tak vedelo minúť niekoľkonásobne efektívnejšie pre našu ekonomiku pri zachovaní nadzvukového stíhacieho letectva vzdušným silám OS SR a ušetrené finančné prostriedky by mohli a mali byť alokované do inej bojovej spôsobilosti napr. na radary či pozemné vojsko.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4134
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Arthur píše:So súčasným predĺžením životnosti do 2025 MIG-29 AS súhlasím za predpokladu, že ju vykoná dodávateľ mimo RF bez jeho priameho, ale i napojenia. Proste mi sme v NATO a EÚ a okupácia ukrajinskej autonómnej republiky Krym a časti Doneckej a Luhanskej republiky sú nezlučiteľné s politikou krajín EÚ a NATO. A dokonca môže byť predĺžená životnosť povedzme len časti MIG-29 AS a zvyšná časť by sa po odbornom zhodnotení nielen s dodávateľom mohla používať na repas.

ZÁROVEŇ by sa mal reálne započať proces výberu nového nadzvukového stíhacieho lietadla.
Arthur: Vacsina lietadiel, kde nie vsetky ziadne prelzenie technickej zivotnosti po roku 2019 nepotrebuje. Draky nie su velmi vylietane. Jedine coho zivotnost sa dookola predlzuje su motory. To je achilova pata Migu 29. Co musíme predlzit, alebo zmenit dodavatela je servisna zmluva. Kompletny servis a hlavne veci okolo motorov si proste sami robit nevieme. Lietadla do toho 2025 proste dolietaju a my by sme uz mali vybrateho nastupcu a 2025 zacali zavadzat. Z mojho pohladu idealny stav.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1447
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Takže s húfnicami vz. 2000 sa určite ešte ráta aj napriek tej plánovanej obmene za Zuzany 2. Teda minimálne servis majú stále zabezpečený: http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=3116867&l=sk
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

niko píše: zelezo sa ma kut za horuca. Desiatky rokov sa na letectvo kašlalo a konecne nastal cas, ked sa aktivne rozprava o jeho modernizacii, a nie o jeho likvidacii. Moze sa kludne stat, ze ak odložíme proces modernizacie na obdobie 2025 +, tak uz k ziadnej modernizacii proste nedojde. Najdu sa ine priority, nebudu peniaze atd.
To je jasné že peniaze nebudú. Otázka je čo z toho Plánu 2030 vypustíš.
Druhá, či nákup výbehových lietadiel stojí za vypustenie veľa, možno dôležitejších vecí...
Ak by to bol Gripen E/F to by dávalo logiku. Ale ten nebude stáť 78mil €. Skôr dvojnásobok.

Ináč jedna cesta by tu bola:
- Bahrajn modernizuje 20 F-16 Block 40 na V verziu za cca 50 mil €/ ks. Nejaké ďalšie fičúrky pre ne nakupujú v tom tendri na 19 dodatočných nových Včiek, ale dáva to nejaký obraz o cene modernizácie.

Takže otázka znie, či by sa teraz dali zohnať niekde nejaké nie veľmi lietané F-16 a za koľko. Ak by sa dali za nejakých 20-25 mil. €. Tak by to mohlo mať zmysel.
V verzia už má AESA a všeličo z 5g a nebol by to úplne stratený prípad....

Falder:
- tak snáď nikto príčetný nevyradí v priemere 15 ročné húfnice, tak verme, že nahradzovať sa nebudú, ale dokúpia sa ďalšie...
puuupava
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 28/9/2017, 17:51

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od puuupava »

No neviem čo si už mám myslieť. Najskôr tu všetci plačú že sa nič do modernizácie neinvestuje. A keď sa snáď konečne nájdu peniaze tak tu začnú všetci mudrovať ako lietadla počkajú alebo dokonca ich netreba. Takže tak. Vraj budú peniaze, cca 1,2 miliardy na obrnencov A podobná suma na stíhačky. Tak si to podelili chlapci. A ak si tu niekto naivne myslí že ak sa tie stíhačky odložia, podľa niektorých odborníkov až do roku 2030 môžu vydržať,tak tie peniaze čo sa ušetria sa presunú povedzme na BVPčka tak nech sa zobudí. Nebudú stíhačky, nebude kšeft tak nebudú ani peniaze. Takže treba nakupovať kým je vôľa A nejaké peniaze. Aj keď veci O ktorých si niekto myslí že môžu počkať.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4134
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Arten: Prave ta "bahrajnska cesta" je jedina realna konkurencia ku Gripenu C ms 20. Ako si pisal, ked sa clovek pozrie, co vsetko Bahrajn za tie peniaze nakupil, teda aj vyzbroj atd., tak by mohlo byt teoreticky mozne dostat 14 starsich F 16 na verziu V zhruba za tu cenu, ktoru si predstavuje ministerstvo. Na druhej strane vsak Bahrajn uz disponuje pozemnou a servisnou infrastrukturou pre F 16, takze tieto naklady uz nie su zapocitane v cene. My touto infrastrukturou nedisponujeme a musime ju dobudovat. Minule som cosi take zmätocne cital na Flight global asi v tom zmysle, ze USA ponukaju Slovensku olietane F 16 od USAF v spolupraci s Portugalskom a ich naslednu modernizaciu. Nech uz to znamena, co chce. Cize kludne moze byt, ze su to stare portugalske F 16 AM a americania urobia ich modernizaciu na verziu V. Tym padom sa nase cenove predstavy s USA vyrazne rozchadzaju. No a rozchadzaju sa aj predstavy o prevadzkovych nakladoch, ktore si u F 16 ca. o 50 % vyssie ako u Gripenu.
Osobne sa mi paci najviac predstava nakupu F 16 V ako Gripenu, no kazdemu, kto bol tento rok na SIAFe a videl, co sa tam deje, musi byt jasne, ze Saab ma v podstate vyhrate.

puuupava: Suhlasim. Ak sa nepodpise zmluva teraz (a to uz s akymkolvek terminom dodania lietadiel), cely proces modernizacie padne do zabudnutia a spolocne s dalsou financnou krizou, ktora skor, ci neskor pride sa budeme zase bavit o teme, ci nam stihacie letectvo vobec treba.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

No ono F-16 co sa tyka avioniky je modernejsia nez Gripen MS-20, len som sa stale nedocital, ci sa da na Vecko prestavat aj A/Bcko alebo len C/Dcko
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“